Menu

Stáhněte si Android M do svého Nexusu! Google vydal vývojářský náhled.

android_m_developers

Podobně, jako před rokem, uvolnil i letos Google u příležitosti konference Google I/O testovací vývojářský náhled (“developer preview”) čerstvě představené verze svého operačního systému. Ještě takřka žhavý Android M lze instalovat na telefony Nexus 5 a Nexus 6, tablet Nexus 9 a multimediální přehrávač Nexus Player. Nový systém je dostupný skrze obrazy (“factory images”), které byly v noci na dnešek publikovány na oficiálním webu Android Developers. Ve všech čtyřech případech se jedná o sestavení označené jako MPZ44Q.

Soubory lze do zařízení nahrát a nainstalovat dle postupu, který je identický pro instalace obrazů systémů do zařízení Nexus. Podrobný návod najdete ve článku Jak ručně aktualizovat Nexus na Android 5.0 Lollipop aneb Nečekejte na OTA!, případně můžete použít postup doporučený Googlem, který je zhruba následující:

  • Před provedením instalace Google doporučuje provést zálohu dat.
  • Stáhněte obraz systému pro vaše zařízení (odkazy viz níže).
  • Rozbalte soubor někam, kde ho najdete.
  • Připojte zařízení k počítači USB kabelem a přesvědčte se, že máte v systémovém nastavení povolené ladění USB.
  • Otevřete příkazový řádek ADB (je součástí Android SDK).
  • Zadejte příkaz adb reboot bootloader.
  • Přejděte do složky, do níž jste rozbalili stažený obraz.
  • Zadejte příkaz flash-all, kterým spustíte instalační skript.

Před instalací je ale nutné upozornit, že se jedná pouze o testovací sestavení, které může (a patrně také bude) obsahovat řadu chyb. Proto instalaci Androidu M doporučujeme provádět pouze na zařízení, od kterých nevyžadujete maximální možnou spolehlivost a bezchybnost. Android M v této fázi rozhodně není určen pro běžné použití, slouží spíše ke zhodnocení, prohlédnutí a účely testování.

Stáhněte si Android M do svého Nexusu! Google vydal vývojářský náhled.

Stáhněte si Android M do svého Nexusu! Google vydal vývojářský náhled.

K dispozici je také Android M SDK Preview, obsahující vývojářské nástroje, systémové soubory a knihovny, s jehož pomocí mohou vývojáři otestovat své aplikace a nová aplikační rozhraní (API) v prostředí připravovaného systému. Android M SDK Preview lze stáhnout s pomocí nástroje Android SDK Manager. Google pro vývojáře připravil také dokumentaci, v níž představuje podrobné informace o nových API a rozdíly proti předchozím verzím.

Dodejme, že Android M se po první prezentaci jeví spíše jako evoluční krok, přinášející vylepšení Androidu 5.0 Lollipop, ale relativně málo nových funkcí. Za zmínku stojí například podpora nového systému mobilních plateb Android Pay, detailnější správa oprávnění aplikací či menší energetická náročnost a s tím související lepší výdrž baterie na jedno nabití. Z menších inovací zmiňme lepší výběr textu, podporu konektoru USB-C a čteček otisků prstů, vylepšené ovládání zvuku a přímé sdílení s kontakty. Podrobnější přehled o všech zásadních i méně podstatných inovacích najdete v našem článku Android M: Seznam novinek a funkcí nového systému.

Předpokládáme, že k vydání stabilní verze systému dojde na podzim tohoto roku. Potěšující zprávou je, že Android M bude až do oficiálního vydání dostávat měsíční aktualizace.

Nainstalovali jste na svůj Nexus vývojářský náhled nového systému Android M? Nenechávejte si své zkušenosti pro sebe – podělte se o ně v diskuzi pod tímto článkem!

Zdroje: Android Central, Android Developers, Android Authority, The Verge, Android Developers Blog, Droid Life, Life Hacker, Android Police.

 

Komentáře

RRRadek

RRRadek

29.5.2015 9:16

A budou na tom fungovat aplikace z play obchodu?
A ty měsíční aktualizace pojedou automaticky v telefonu alá OTA nebo vždy je nutný nahrávat image z počítače?

Johny Honkong

29.5.2015 9:54

Prečo by nefungovali? Je možné, že niektoré nebudú, ale väčšina by mala. Aktualizácie by mali byť cez OTA alebo aj tiež cez OTA a .img.

Slanecek

slanecek 0

29.5.2015 9:54

Aplikace z Google Play tam normálně fungují.

Je vylepšená správa paměti RAM. teď mi to na Nexusu 5 ukazuje volných 1,1 GB, to jsem na Lollipopu nikdy neměl. Výdrž baterie je hrozná, za hodinu mi baterka spadla o 12 %. V Developer Options je možné nastavit si Dark theme, lidem s Amoled displejem to ušetří baterku. GUI se občas lehce zasekne, ale celkově to běží výborně.

FAKTUZMETEDZACINATEULTRASTVAT

FAKTUZMETEDZACINATEULTRASTVAT

29.5.2015 11:48

Spyware!

Lakome

z aplikace
29.5.2015 13:25

Nevim či né.

FAKTUZMETEDZACINATEULTRASTVAT

29.5.2015 13:49

Hromada dětí už se těší až tento krok udělá a pak bnude brečet že jim něco nejede a začnou házet špínu na Nexus …

Mudrlant

29.5.2015 15:10

FAKTUZ: to je smůla co? Když máš Nexus a s tím tvým zařízením nemůžeš ani fotografovat bez toho, abys telefon nejdřív restartoval. To si budeš muset koupit normálnější zařízení .. co takhle Sony? Aha to je pod tvoji úroveň. Hmm tak to máš těžký. Kup si Nokii a nebreč na ramena ostatním. A ještě abys nevyšel z rytmu, tak si pouštěj dokola toto: https://www.youtube.com/watch?v=kKJRPPA6NBQ

emka

29.5.2015 15:33

N6 s Android M
SW – sem tam sa sekne ale inak zatial vsetko funguje, v tomto release ziadny zasadny rozdiel medzi L a M nie je. google now tap je off v tomto release , dark theme funguje a potesi.
HW – hreje sa stejne, dam vediet ako je na tom s battery time, ktory je na Lollipope < 12h.

Juromil93

29.5.2015 15:34

FAKTUZMETEDZACINATEULTRASTVAT: Můžeš mi vysvětlit jak tvůj příspěvek souvisí s tématem, jestli jsem chceš psát, tak piš konstruktivní komentáře a ne tenhle odpad z věštící koule děkuji ti.

FAKTUZMETEDZACINATEULTRASTVAT

29.5.2015 16:50

Juromil93: Můj komentář je k věci a k tématu. Tvůj obsahuje základní gramatické chyby českého jazyka.

emka

29.5.2015 21:54

zakladne gramaticke chyby? tvoj koment pomenuvava neexistujuce javy, co uz jazykovedci mali vzdy nejake to kolecko naviac.

emka

29.5.2015 21:57

update na battery life time, 4 hodiny SOT wifi/4g a stale ostava 50% baterie, o poznanie lepsie v porovnani s Lollipop.

FAKTUZMETEDZACINATEULTRASTVAT

29.5.2015 23:49

Milí moderátoři, mohli byste prosím přidat možnost „přeložit” u některých diskutujících tak, jako je tomu např. na Facebooku? Nerozumím všem jazykům východní Evropy.

emka

30.5.2015 0:27

Niekto mi tu pripomina Siri, nikdy nicomu nerozumie a furt melie od veci.

FAKTUZMETEDZACINATEULTRASTVAT

30.5.2015 4:45

emka: Pouze hlupák může rádoby ignorovat jedince v idskuzi a současně napsat 3 po sobě jdoucí komentáře ;)

Game

z aplikace
30.5.2015 11:11

Stejnak ho půlka z nas nikdy na svých soucastnych telefonech nebude mít, tak se tu hadate zbytečně :D

Neregristrovany

Neregristrovany

30.5.2015 13:58

@Game: Vsadim se ze na svem Nexusu ho budu mit drive nez MS konecne dokope sve widle, ackoliv o tom mluvi jiz mesice :)

FAKTUZMETEDZACINATEULTRASTVAT

30.5.2015 15:07

Neregristrovany: Já jej budu mít 100% na obou Nexusech, jen s tím termínem vydání W10 a Android M si nejsem tak jistý :-)

Korektor

Korektor

30.7.2015 13:10

Máte chybu už v nadpisu! Stáhněte si do NEXU.

RSS (komentáře k článku)