Stáhněte si Android M do svého Nexusu! Google vydal vývojářský náhled.

android_m_developers

Podobně, jako před rokem, uvolnil i letos Google u příležitosti konference Google I/O testovací vývojářský náhled (“developer preview”) čerstvě představené verze svého operačního systému. Ještě takřka žhavý Android M lze instalovat na telefony Nexus 5 a Nexus 6, tablet Nexus 9 a multimediální přehrávač Nexus Player. Nový systém je dostupný skrze obrazy (“factory images”), které byly v noci na dnešek publikovány na oficiálním webu Android Developers. Ve všech čtyřech případech se jedná o sestavení označené jako MPZ44Q.

Soubory lze do zařízení nahrát a nainstalovat dle postupu, který je identický pro instalace obrazů systémů do zařízení Nexus. Podrobný návod najdete ve článku Jak ručně aktualizovat Nexus na Android 5.0 Lollipop aneb Nečekejte na OTA!, případně můžete použít postup doporučený Googlem, který je zhruba následující:

  • Před provedením instalace Google doporučuje provést zálohu dat.
  • Stáhněte obraz systému pro vaše zařízení (odkazy viz níže).
  • Rozbalte soubor někam, kde ho najdete.
  • Připojte zařízení k počítači USB kabelem a přesvědčte se, že máte v systémovém nastavení povolené ladění USB.
  • Otevřete příkazový řádek ADB (je součástí Android SDK).
  • Zadejte příkaz adb reboot bootloader.
  • Přejděte do složky, do níž jste rozbalili stažený obraz.
  • Zadejte příkaz flash-all, kterým spustíte instalační skript.

Před instalací je ale nutné upozornit, že se jedná pouze o testovací sestavení, které může (a patrně také bude) obsahovat řadu chyb. Proto instalaci Androidu M doporučujeme provádět pouze na zařízení, od kterých nevyžadujete maximální možnou spolehlivost a bezchybnost. Android M v této fázi rozhodně není určen pro běžné použití, slouží spíše ke zhodnocení, prohlédnutí a účely testování.

Stáhněte si Android M do svého Nexusu! Google vydal vývojářský náhled. Stáhněte si Android M do svého Nexusu! Google vydal vývojářský náhled.

K dispozici je také Android M SDK Preview, obsahující vývojářské nástroje, systémové soubory a knihovny, s jehož pomocí mohou vývojáři otestovat své aplikace a nová aplikační rozhraní (API) v prostředí připravovaného systému. Android M SDK Preview lze stáhnout s pomocí nástroje Android SDK Manager. Google pro vývojáře připravil také dokumentaci, v níž představuje podrobné informace o nových API a rozdíly proti předchozím verzím.

Dodejme, že Android M se po první prezentaci jeví spíše jako evoluční krok, přinášející vylepšení Androidu 5.0 Lollipop, ale relativně málo nových funkcí. Za zmínku stojí například podpora nového systému mobilních plateb Android Pay, detailnější správa oprávnění aplikací či menší energetická náročnost a s tím související lepší výdrž baterie na jedno nabití. Z menších inovací zmiňme lepší výběr textu, podporu konektoru USB-C a čteček otisků prstů, vylepšené ovládání zvuku a přímé sdílení s kontakty. Podrobnější přehled o všech zásadních i méně podstatných inovacích najdete v našem článku Android M: Seznam novinek a funkcí nového systému.

Předpokládáme, že k vydání stabilní verze systému dojde na podzim tohoto roku. Potěšující zprávou je, že Android M bude až do oficiálního vydání dostávat měsíční aktualizace.

Nainstalovali jste na svůj Nexus vývojářský náhled nového systému Android M? Nenechávejte si své zkušenosti pro sebe – podělte se o ně v diskuzi pod tímto článkem!

Zdroje: Android Central, Android Developers, Android Authority, The Verge, Android Developers Blog, Droid Life, Life Hacker, Android Police.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (19)