Menu

Android M: Seznam novinek a funkcí nového systému

Na právě probíhajícím Google I/O jsme se dočkali zveřejnění několika novinek, které s sebou přinese nová verze operačního systému Android. Pravděpodobně největší rozruch kolem sebe vytvářely diskuze ohledně tajemného písmena M, jenž je užíváno jako označení nového Androidu. Žádného názvu některé z pochutin jsme se však prozatím nedočkali. Nový systém tedy ponese oficiální název Android M. Dále bylo představeno několik novinek, které nový Android nabídne – pojďme se na ně společně podívat.

1. Práva aplikací

První zásadní změna se týká udělování práv jednotlivým aplikacím. Samotný systém nás nyní bude vyzývat k udělení práv, jakmile se daná aplikace bude snažit využít danou funkci zařízení. Ukázka proběhla na klientu WhatsApp – při prvním pokusu odeslat hlasovou zprávu vyskočí okno s potvrzením, kde aplikaci povolíme či zakážeme používat mikrofon. Danou volbu si náš přístroj zapamatuje a nebude se znovu dotazovat. Díky této inovaci takřka odpadá nutnost věnovat pozornost tomu, jaká práva aplikace požaduje při instalaci.

Google-IO-2015-Dave-Burke-WhatsApp-app-permision-840x473

 

2. Chrome Custom Tabs

Dalšího vylepšení se dočkal webový prohlížeč Google Chrome. Ten nyní sám rozpozná odkaz, který je možno otevřít v některé z nainstalovaných aplikací. Pokud tedy rozklikneme sdílený odkaz na Facebook, systém sám rozezná, že v zařízení je nainstalována aplikace Facebooku a převede její rozhraní do webového prohlížeče.

 

google-io-20150084

3. Platby

Virtuální platby pomocí NFC skutečností. Prozatím není zcela jasné, jak dalece bude tato funkce využitelná v našich končinách, neboť zveřejněna byla podpora pouze čtyř hlavních kreditních karet a tří amerických mobilních operátorů. Maximální bezpečnost je zajištěna pomocí virtuálního čísla kreditní karty, ke kterému má přístup pouze náš přístroj a není sdíleno ani s obchodem, z něhož nakupujeme.

google-io-20150096

4. Systémová podpora čtečky otisků prstů

Došlo také na oznámení očekávaného příchodu nativní podpory čteček otisků. Vývojáři aplikací dostanou možnost využívat tuto funkci ve svých aplikacích, pomocí čtečky rovněž dostaneme možnost schvalovat platby, odemykat zařízení nebo udělit práva jednotlivým aplikacím.

google-io-20150100

5. Výkon a výdrž baterie

Další novinka slibuje lepší využívání energie, čímž dojde ke zvýšení celkové výdrže baterie. O to se postará funkce zvaná Doze, která dokáže náš přístroj uvést do hlubokého režimu spánku, čímž dosáhneme minimální spotřeby. To znamená až 2x větší výdrž oproti předchozí verzi Androidu.

google-io-20150105

6. Podpora USB typu C

V případě USB typu C se jedná o technologii, která umožňuje rychlejší přenos dat a energie. To znamená, že nabíjení bude efektivnější a rychlejší než kdy dříve. Jeho velkou výhodou je obousměrnost. Nemusíme brát zřetel na to, jakým směrem USB kabel zasunout do zařízení. Po připojení kabelu se systém zeptá, jak chceme USB využívat. Zda chceme pouze nabíjet naše zařízení, přenášet data, fotografie nebo ho využít jako vstup pro externí MIDI zařízení.

google-io-20150108

7. Google Now

Tato funkce se může stát velice užitečnou. Podle místa, na kterém se právě nacházíme, dokáže jednoduchým hlasovým příkazem vyhledat zajímavé informace o aktivitách, které zde můžeme vykonávat. Pokud se právě nacházíme například na Staroměstském náměstí, získáme informace o restauracích v této lokalitě a o zajímavých místech, které můžeme navštívit. Pod Google Now spadá také další pomůcka zvaná Now on Tap. S její pomocí je systém schopen vyhodnotit například to, co je obsaženo ve zprávě, kterou právě čteme. Pokud se tedy s někým z našich blízkých domlouváme na víkendové návštěvě kina, Android pozná, na jaký film se chystáme jít, a automaticky nám o něm poskytne informace.

google-io-20150164

8. Offline podpora v Android M

Google se nyní zaměřil také na místa, kde nebývá stálé internetové připojení. Zřejmě nejlákavěji se jeví možnost využití Google Maps i v režimu offline. Stačí pouze uložit mapu pro danou oblast do našeho zařízení a ta poté bude dostupná kdykoliv. Celá funkce zahrnuje také hlasovou navigaci. Zajímavě rozhodně zní také možnost offline prohlížení webových stránek nebo přehrávání videí z YouTube.

google-io-20150217

9. Vylepšení obchodu Google Play

Inovace týkající se obchodu Play přijdou vhod především rodičům. Dostane se nám totiž větší kontroly nad tím, co naše ratolesti vyhledávání nebo stahují. Změnou prošlo nastavení rodičovského zámku a k dispozici bude také informace o věkové dostupnosti dané aplikace. Nové možnosti se objeví také při vyhledávání. Naše dítka dostanou možnost filtrovat aplikace například podle jejich oblíbených filmových postaviček.

google-io-20150271

 

10. Přizpůsobení vzhledu

Novinkou je také možnost volby mezi tmavým a světlým pozadím. Tato funkce je známá především z aplikací pro čtení elektronických knih. Využití pro tuto inovaci najdeme především na hůře osvětlených místech nebo při čtení v nočních hodinách. Při přepnutí do tmavého tématu se zobrazuje bílý text, na tmavém pozadí. To může být pro oči daleko pohodlnější a především nás světlo z displeje nebude tolik oslňovat. Zvolit můžeme rovněž automatický režim, kdy zařízení samo rozezná, jaký režim je vhodné využívat.

android-m-themes-640x378

Které novinky se nejvíce líbí vám?

 

Komentáře

maxfli

maxfli

28.5.2015 22:13

2 x větší výdrž baterie než na Lollipopu.
No tak ještě tu o Červené Karkulce Google !

Roflmaokim

Roflmaokim

28.5.2015 22:23

Všechny “novinky” už Apple dávno má. Někdo tu objevil Ameriku. Google se snaží dohánět. Uvidíme co z toho bude a nakolik to bude vůbec funkční.

knobloch009

z aplikace
28.5.2015 22:27

A bude ta funkce Doze fungovat i pri zapnutym displeji?kdyz je to ten ,,hluboky spanek” :D

knobloch009

z aplikace
28.5.2015 22:31

tak uz nic, uz mi to doslo XD

donduri

donduri

28.5.2015 22:42

@Roflmaokim: to je uplne v poriadku. Pokial su to iba vylepsenia, tak sem s nimi. Kludne nech ich uz iOS ma. Aspon su preverene. Android ma zasa ine veci co odkukavaju v Apple. Tak to uz chodi. A to je pre nas, uzivatelov, iba dobre.

mirec5050

mirec5050

28.5.2015 22:58

kedy pride?ake ciselne oznacenie bude mat?alebo som to prehliadol?

Willism

Willism

28.5.2015 23:01

dvojnasobná výdrž……prej…..=) tohle uz fakt nema smysl ani komentovat

Petas

Petas

28.5.2015 23:28

Tak to je velka parada 95% mobilu jeste nedostalo ani aktualizaci na LOLIPOP a nebo ani vubec nedostane a uz je tu predstavenej novej ANDROID. K smichu. Cert vem APPLE ale je to jedinej vyrobce mobilu na svete ktery aktualizuje naopak 95% vsech svych prodoktu vzdy na nejnovejsi system. Vyrobci androidich mobilu jen slibuji a slibuji a skutek utek bud si kupte vlajkovou lod a nebo jen ten model ktery urci vyrobce jinak na aktualizi zapomente

mirec5050

mirec5050

28.5.2015 23:48

petas dufam ze za problem”neaktualizovania”nevinis google!osobne nechapem snahu vyrobcov”vylepsovat”android blbymi nadstavbami.minimalne ich to stoji cas a kopu penazi.a pritom existuju tisice aplikacii na google obchode ktore to riesia za nich…mal som rozne androidy.ale pred dvoma rokmi som sa nahodou dostal k nexu4 a teraz mam nex6,a uz nikdy nechcem o ziadnej nadstavbe ani pocut!!!

Slanecek

slanecek 0

29.5.2015 0:02

Stáhl jsem si Android M a úplně první dojmy jsou pozitivní. Systém mi nabídl backup z minulé verze a stáhl mi všechny aplikace, které jsem měl. Dokone si pamatoval i jejich umístění na ploše.

Vrga

vrga 3

29.5.2015 0:07

Je to tak, jak říká Mirec5050 :-). Nová verze Androida se jako první objevuje na zařízeních Nexus, tedy produktech Googlu. Až v dalších vlnách následují další výrobci, kteří jsou ale importací zdrženi, protože musí překopat svá grafická prostředí. Kdyby byl jednotný design, tak by to bylo mnohem rychlejší. Apple je výrobce, co si do svých zařízení dává svůj SW, ale kdyby jej uvolnil i pro nějaké jiné výrobce, co by akorát změnili prostředí, dopadlo by to s rychlostí updatu naprosto stejně :-). Rychlost šíření Androida není vinou Googlu, ale jednotlivých výrobců :-)

Zero

Zero

29.5.2015 1:14

tak nejen jabko, i ostatní výrobci do svých přístrojů tyto funkce zapracovali už dávněji. Teď to je jen v oficiálním zdroji. tečka. nehledejte v tom žáden super pokrok či nějakou převratné nové funkce. Jen je to prostě nyní součastí té základní=oficiální verze androida…

Dr.Reno

Dr.Reno

29.5.2015 5:46

iOS aktualizuje svá zařízení? Však Google také. Google zařízení je Nexus který své aktualizace dostane. Pak je na ostatních výrobcích, aby se posnažili a finančně podpořili aktualizaci svých founu. iOS také aktualizuje jen svou výrobu iPhone.
Výrobci by se měli zamyslet a místo nadstaveb zajistit toto. Nadstavby zbytečně lidi omezují ve výběru, ať raději výrobci své nadstavby prodávají na G-PLAY. Komu ony vyhovují, rád si za ní zaplatí do 200,-Kč.

TomVal

TomVal 21

29.5.2015 6:12

Mně se nejvíc líbí dvě věci zde nezmíněné. Jednak možnost zvolit si ve volbách pro vývojáře světlé nebo tmavé téma (doufám že to dají do škatulek Displej a Usnadnění) a taky systémová podpora pro externí MIDI zařízení, počítám, že konečně začne vznikat ještě víc aplikací pro nás hudebníky

folecek

folecek

29.5.2015 6:34

Mám pocit, že se ukazuje to co tu tvrdím stále, že lollipop je zcela nepovedené a plné chyb a proč látat něco co stejně nemá smysl. Proto google rychle zareagoval a přichází s něčím novým aby se přestalo mluvit o lollipopu a co nejrychleji se na něj zapomnělo. Jako největší plus vidím, že android M přináší tmavé schéma, což ani nevím zda bylo v článku zmíněno, ale doufám, že to změní ty šílené rozzářené barvy co přinesl právě lollipop.

Trip

Trip 0

z aplikace
29.5.2015 7:19

Myslím si, že ani s tím přidělováním práv, to nebude tak snadné. Určitě to bude hodně omezené a abych to dostal, tak budu muset koupit jinej mobil. To možná už přejdu na jinej systém.

Petas

Petas

29.5.2015 9:06

Mirec5050: nevinim GOOGLE jen me jde o to ze vyjde novej android a pak trva pul roku nez je udelana aktualizace na ten nebo ten mobil a nebo spis neni vubec udelana

Tadeáš

Tadeáš

29.5.2015 9:19

Kromě vylepšené správy práv aplikací teda absolutně žádný pokrok.

Tadeáš

Tadeáš

29.5.2015 9:49

Mimochodem to možná nejzajímavější jste tu zapomněli zmínit – Android M umožní využívat jak světlé, tak tmavé schéma, je to v možnostech Vývojáře, viz:
http://news.softpedia.com/news/Here-Are-Some-Android-M-Hidden-Features-482652.shtml?utm_source=spd_hotlatest&utm_medium=spd_hotlatest&utm_campaign=spd_hotlatest

LFerda

LFerda

z aplikace
29.5.2015 11:03

To Slanecek: Kde jsi stahl android M a pro jaky phone? Muzes nabidnout link i pro mene zkusene? Diky predem :-D

LFerda

LFerda

z aplikace
29.5.2015 11:07

To Slanecek: …diky, uz to mam a jsem v obraze! :-P

Nawigator

29.5.2015 11:44

Chrome custom tabs, to už tady přece dávno je…

Nathaniell

z aplikace
29.5.2015 23:15

Ty prava a Chrome tabs…vzdycky jsem kroutil hlavou, proc to tam uz davno neni, podle me to neni nadlidsky ukol naprogramovat. Konecne dobre zpravy.

acid

acid

30.5.2015 11:33

kdyt ty prava mel presne takhle udelany uz android 4.3 ne?! aspon na Huawei to presne takhle mam..

Game

z aplikace
30.5.2015 12:42

Stejnak půlka znáš ho vůbec nedostane :D sem zvědavý jak se k tomu postaví výrobci kteří teprve teď uvolňují LP, jestli vůbec dopřejí někomu Android M nebo to dá o jen vlajkovým lodím….
Jinak jak to tady někdo porovnáva z Jabkem, je to úplný nesmysl, člověk se musi podívat na to kolik je výrobců telefonu z Androidem a kolik nají modelu, Jabko má 2 hlavni, iPhone 4 už je bez podpory takze aktualizují všeho všudy 4 modely (5,5S,6,6plus)

KubaCZ

Kuba Drhlík 0

2.6.2015 13:30

Mirec5050
V současné době bohužel nejsou známy žádné oficiální informace ohledně začátku uvolňování aktualizace. Kolují pouze dohady o konci roku 2015 nebo začátku roku 2016. Nyní je dostupná pouze preview verze pro zařízení Nexus, o které jsme vás již informovali. Stejně tak není známo číselné označení a slůvko, které se ukrývá za písmenem M.

TomVal
Moc díky za vaše postřehy a užitečné informace. Rozhodně se touto podporou otevřou naskytnou možnosti pro vývojáře.

RSS (komentáře k článku)