Stažení a instalace: Jak už si do mobilu nahrát Android 14?

Android 14 stažení instalace

Společnost Google začala oficiálně pracovat na novém systému Android 14 a ten je již k dispozici v podobě prvního náhledu pro vývojáře, tedy Developer Preview. Majitelé vhodných zařízení tak mají možnost nové prostředí okusit, ačkoli je v tuto chvíli skutečně určeno hlavně vývojářům, výrobcům a dalším zainteresovaným expertům. Jak je již zvykem, rané verze nového Androida jsou hodny telefony Google Pixel. Další značky a postupy budou přibývat.

Android 14 developer preview beta plán

Komu je návod určen?

Instalace je v tuto chvíli dostupná pouze pro majitele telefonů Pixel, nicméně další zařízení budou přibývat. Návod počítá s pokročilou znalostí prostředí ADB a manuální instalací systému.

Stažení a instalace systému Android 14

Varianta 1 (zatím nedostupná): Instalace přes Recovery a ADB

Chcete-li nainstalovat aktuální Developer Preview / Beta vydání tímto způsobem, je třeba načíst příslušný OTA balíček pro vaše zařízení z nástroje pro obnovení (Recovery) prostřednictvím ADB. Tato metoda nevyžaduje odemčený Bootloader v Pixelu.

 1. Stáhněte si z přiložené tabulky (bude doplněna) aktualizační .zip soubor konkrétní OTA aktualizace do počítače. Pro větší pohodlí můžete tento soubor přejmenovat na jednodušší název a umístit jej do adresáře, ve kterém je v počítači umístěno ADB.
 2. Povolte ladění přes USB v telefonu: Přejděte do Nastavení > O telefonu > 7x klepněte na Číslo sestavení a poté přejděte do Nastavení > Možnosti pro vývojáře > Povolit ladění USB.
 3. Připojte telefon k počítači. Po zobrazení výzvy na telefonu autorizujte připojení k počítači, pokud se s instancí ADB tohoto počítače připojujete poprvé.
 4. V počítači spusťte příkaz adb reboot recover
 5. Na obrazovce telefonu by se měla zobrazit zpráva “No command”. Nyní stiskněte a podržte tlačítko napájení telefonu. Zatímco držíte tlačítko Napájení, stiskněte tlačítko Zvýšení hlasitosti a obě tlačítka rychle pusťte. Měli byste tím otevřít Recovery nabídku systému Android.
 6. V nabídce obnovení vyberte možnost Apply Update from ADB.
 7. V počítači spusťte příkaz adb devices, který by měl vrátit sériové číslo zařízení s nápisem “sideload” vedle jeho názvu. To znamená, že vaše zařízení je připojeno k počítači v režimu sideload.
 8. V počítači spusťte příkaz: adb sideload “název souboru”.zip (Část “jméno souboru” je třeba nahradit názvem souboru staženého v kroku 1).
 9. Aktualizace by se měla do telefonu nainstalovat. Po dokončení instalace zvolte v telefonu možnost Restartovat systém nyní.
Zařízení OTA (pro variantu 1) Factory Image (pro variantu 2)
Google Pixel 4a 5G Stažení Stažení
Google Pixel 5 Stažení Stažení
Google Pixel 5a Stažení Stažení
Google Pixel 6 Stažení Stažení
Google Pixel 6 Pro Stažení Stažení
Google Pixel 6a Stažení Stažení
Google Pixel 7 Stažení Stažení
Google Pixel 7 Pro Stažení Stažení

Varianta 2: Nahrání celého Factory Image přes Fastboot

Tento postup se hodí ve chvíli, kdy máte v telefonu Pixel odemčený bootloader. Obvykle se provádí pomocí skriptu flash-all.sh nebo flash-all.bat, který je součástí staženého souboru. Jeho výchozí konfigurace za běžných okolností zařízení zcela vymaže. Data můžete zachovat odstraněním atributu “-w” wipe z příkazu ve skriptu.

 1. Stáhněte si z uvedené tabulky soubor .zip s Factory Image do počítače .
 2. Rozbalte soubor .zip a výsledné soubory pro větší pohodlí zkopírujte a vložte do složky ADB a fastboot v počítači.
  (Volitelně: Výsledné soubory by měly obsahovat soubor se skriptem flash-all.sh nebo flash-all.bat. Pomocí textového editoru otevřete soubor flash-all.sh, pokud používáte systém MacOS/Linux, nebo soubor se skriptem flash-all.bat, pokud používáte systém Windows. V příkazu fastboot update najděte a odstraňte příznak -w. Tím přeskočíte vymazání dat telefonu. Abyste se však vyhnuli problémům s kompatibilitou, doporučujeme vymazání dat provést.)
 3. Povolte ladění přes USB v telefonu: Přejděte do Nastavení > O telefonu > 7x klepněte na Číslo sestavení a poté přejděte do Nastavení > Možnosti pro vývojáře > Povolit ladění USB.
 4. Připojte telefon k počítači. Po zobrazení výzvy na telefonu autorizujte připojení k počítači, pokud se s instancí ADB tohoto počítače připojujete poprvé.
 5. V počítači spusťte příkaz adb reboot bootloader, čímž se telefon restartuje do režimu Fastboot.
 6. Pokud používáte systém Windows dvakrát klikněte na soubor flash-all.bat. Na počítači Mac/Linux případně spusťte příkaz flash-all, který spustí soubor skriptu flash-all.sh
 7. Po dokončení skriptu se zařízení restartuje do nového operačního systému.

Upozornění

V tuto chvíli je systém k dispozici jako náhled pro vývojáře, což mimo jiné znamená, že může být nestabilní a plný chyb. Rozhodně byste tento systém neměli instalovat do zařízení, které máte na běžné denní používání.

Android 14 Developer Preview 1: Top new features!

Android 14 Developer Preview 1: Top new features!

Varianta 3 (zatím nedostupná): Generic System Image (GSI) pro další značky

Tato možnost poskytuje obraz systému pro zařízení dalších značek. Postup doplníme, jakmile bude použitelný.

Co vás nejvíc láká na systému Android 14?

Zdroj: XDA

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)