10 populárních aplikací, které raději neinstalujte
- Recenze
- Karel Kilián
- 26.6.2016
- 37
V tomto článku vám představíme desítku aplikací, které patří mezi velmi populární, nicméně pokud dbáte na své soukromí, určitě byste měli jejich instalaci přinejmenším důkladně zvážit.
Několik let po nástupu chytrých telefonů máme aplikace snad na vše, nač si vzpomeneme: můžeme trávit hodiny a hodiny hraním her, vidět přátele a známé na druhé straně světa, přenášet zápas z místního hřiště, nebo organizovat jednotlivé aspekty svého života do těch nejmenších detailů. Nevýhodou nespočtu aplikací však je, že se část z nich snaží vzbuzovat seriózní dojem, ačkoli ve skutečnosti mají tendence spíše škodit. Obchod Play je tak poměrně často kritizován za poměrně benevolentní přístup k nabízeným programům a filtrování nebezpečného obsahu.
QuickPic
V minulosti si tato aplikace získala renomé uživatelsky přívětivé, svižné a snadno použitelné obrázkové galerie. Především rychlost, kterou očividně překonávala většinu integrovaných programů určených k prohlížení obrázků, pomohla této alternativě získat silnou a neustále rostoucí základnu čítající více než deset milionů uživatelů. Výjimečnost potvrzovala také naše recenze z roku 2011 QuickPic: Vyměňte těžkopádnou Galerii za menší a svižnější!
Co je špatně? V loňském roce koupila tuto aplikaci společnost Cheetah Mobile (informovali jsme ve článku QuickPic koupil Cheetah Mobile. Zamoří populární fotogalerii reklamou?). Ta záhy vydala novou verzi, která nahrávala data uživatelů na vlastní servery, o čemž svědčí záznam požadavků na DNS, který publikoval jeden z uživatelů.
Jakou aplikaci použít místo programu QuickPic? Existuje mnoho aplikací pro správu galerie na Androidu. Jednou z alternativ, která v poslední době zaznamenává rostoucí zájem uživatelů, je Piktures. Kromě ovládání gesty může zaujmout třeba tím, že je zcela bez reklam.
ES File Explorer
Možná poněkud překvapivě jde o jednu z nejpopulárnějších, ne-li dokonce zcela nejoblíbenější aplikaci pro správu souborů na Androidu. Před několika lety to až tak překvapivé nebylo – jednalo se o skutečně propracovaný program, který uměl vše, co mohl uživatel potřebovat. Také za tu dobu zaznamenal přes sto milionů instalací a v současnosti se stále může chlubit průměrnou známkou 4,5.
Co je špatně? Bohužel se v posledních verzích této aplikace objevil bloatware – konkrétně funkce „charging boost,“ jež údajně měla optimalizovat nabíjení telefonu. Ve skutečnosti se však jednalo jen o vlezlou reklamu (informovali jsme ve článku Aplikace ES File Explorer s updatem přináší také Adware). Vývojáři sice na silně kritické hlasy zareagovali a uvedenou „funkci“ odstranili (viz ES File Explorer poslechl uživatele a zbavil se reklam), nicméně pachuť v podobě ztráty důvěry v mnohých uživatelích zůstala.
Jakou aplikaci použít místo programu ES File Explorer? Na Androidu je nespočet aplikací pro správu souborů s nejrůznějším pojetím. Chcete-li open-source, můžete zkusit OI File Manager. Pokud spíše oceníte pěkně provedený design, můžeme doporučit File Explorer. Příznivcům dvou panelů ve stylu Norton Commanderu pak jistě bude vyhovovat Total Commander. Možnými alternativami jsme se také zabývali ve článku Štve vás ES File Explorer? Vyzkoušejte výborné alternativy bez spamu.
UC Browser
Pokud jste o tomto programu neslyšeli, pak vězte, že se jedná o nejoblíbenější webový prohlížeč v Číně a Indii, který zaznamenal více než sto milionů instalací. Jeho autoři lákali především na „rychlý režim,“ ve kterém aplikace snižovala objem přenesených dat kompresí.
Co je špatně? Ukázalo se, že UC Browser poněkud nečekaně sleduje své uživatele. Vyhledávácí dotazy jsou v nešifrované podobě odesílány na Yahoo India a soukromé údaje, mezi které patří IMSI, IMEI, Android ID a MAC adresa Wi-Fi program posílá službě Umeng (analytický nástroj služby Alibaba). Stejně tak jsou další analytické službě odesílána data o přesné poloze včetně názvu ulice a zeměpisných souřadnic.
Jakou aplikaci použít místo programu UC Browser? Vcelku jednoznačnou volbou jsou tradiční prohlížeče Chrome a Firefox. Pokud máte obavy o své soukromí, je poměrně šikovným řešením browser Lightning.
CLEAN it
Čištění operačního systému od zbytečných souborů je oblíbeným tématem řady uživatelů Androidu. Patrně i díky tomu se podařilo „čističi“ CLEAN it získat základnu čítající přes pět milionů uživatelů.
Co je špatně? Většina funkcí, které tato aplikace deklaruje, ve skutečnosti spíše uškodí, než pomůže. Například vymazání mezipaměti v konečném důsledku zpomalí telefon, neboť cache je následně nutné znovu vytvořit. Stejně tak vymazání RAM vede pouze ke zbytečnému zvýšení spotřeby elektrické energie, stejně tak „zabíjení“ spuštěných aplikací nešetří baterii tak, jak se autoři snaží tvrdit. Podrobně jsme se podobným nástrojům a jejich výsledkům věnovali ve článcích Proč byste na Androidu neměli používat „task killery“ a „čističe RAM“? a „Task killery“ jsou zbytečné, tvrdí i Google a Cyanogen. Nejedná se tedy výhradně o aplikaci CLEAN it, ale i nespočetnou řadu dalších, nabízejících stejné služby v jiném balení.
Jakou aplikaci použít místo programu CLEAN it? Z hlediska snížení odběru elektrické energie je podstatně vhodnějším řešením třeba aplikace Greenify, kterou si pochvaluje i řada našich čtenářů. Na čištění systému od zbytečných souborů pak můžeme celkem spolehlivě doporučit SD Maid.
Music Player
Aplikace s prostým názvem Music Player umožňuje přehrávat zvukové soubory uložené v přístroji. Získala zájem více než deseti milionů uživatelů a její průměrné hodnocení je 4,3.
Co je špatně? Kromě toho, že je tento program poměrně hodně zaplavený reklamou, je z uživatelského hlediska asi největší nepříjemností velký objem přenášených dat a s tím související významný podíl na vybíjení baterie. Někteří uživatelé hlásí v recenzích Obchodu Play datové přenosy až v řádu několika gigabajtů, stejně jako masivní spotřebu.
Jakou aplikaci použít místo programu Music Player? Zase budeme opakovat tradiční tvrzení, že alternativ je pro Android nespočet. Zkusit můžete například Hudbu Google Play či Phonograph Music Player, které zvládnou přehrávání písniček přinejmenším stejně dobře jako Music Player.
DU Battery Saver & Fast Charge
Máme tu další „šetřič/spořič“ baterie, který má dokonce i placenou verzi. Bezplatná varianta zaznamenala již více než sto milionů stažení a může se pyšnit průměrnou známkou 4,5. Bezmála osm milionů uživatelů pak tomuto nástroji udělilo nejvyšší, tedy pětihvězdičkové hodnocení.
Co je špatně? Třeba to, že aplikace slibuje „rychlé nabíjení“ vašeho telefonu či tabletu. Ve skutečnosti ale nemá šanci mít jakýkoli vliv na způsob a tím ani rychlost nabíjení – tyto věci si řídí příslušné elektronické obvody zařízení (viz náš článek Jak fungují rychlonabíječky?). Kromě toho tento program zobrazuje reklamy na mnoha místech, čímž pochopitelně určitě nepřispívá k delší výdrži baterie. Grafy a prezentované údaje se pak vůbec nezakládají na skutečnosti, ale jde jen o reklamní tah.
Jakou aplikaci použít místo programu DU Battery Saver & Fast Charge? Pokud máte zájem o podrobné statistiky spotřeby elektrické energie, můžeme doporučit třeba GSM Battery Monitor. Jistou úsporu pak přinese dnes již jednou zmíněný nástroj Greenify.
Dolphin Web Browser
Tato aplikace nás na seznamu nedoporučovaných trochu překvapila – přeci jen Dolphin je i v řadách našich čtenářů poměrně oblíbeným webovým prohlížečem, a to především díky podpoře technologie Flash, HTML5 Video a absenci reklam. Aplikace se může chlubit více než 50 miliony stažení a známkou 4,5.
Co je špatně? Stejně, jako v případě UC Browseru, má i Dolphin Web Browser tendence sledovat své uživatele. Co je ale nejhorší? I stránky, které navštívíte v anonymním režimu, ukládá do souboru v telefonu, takže jsou snadno dohledatelné, což zcela popírá základní myšlenku anonymního surfování.
Jakou aplikaci použít místo programu Dolphin Web Browser? Jak již bylo zmíněno výše, asi nejlepšími alternativami jsou v současnosti Chrome, Firefox a Lightning.
Photo Collage
Koláže, složené z více fotografií, jsou velice populárním oživením sociálních sítí. Tato aplikace nabízí přes 120 různých rámečků, možnost přidat text a zábavná pozadí. Lákavé nabídce uvěřilo již více než deset milionů lidí.
Co je špatně? Spousty a spousty reklam, z nichž nejotravnější je reklama na DU Battery Saver & Fast Charge na odemykací obrazovce.
Jakou aplikaci použít místo programu Photo Collage? Opět existuje spousta grafických editorů, z nichž mnohé jsou na Androidu zdarma. Pro pokročilejší úpravy můžete sáhnout například po Adobe Photoshop Mixu, pokud vystačíte s jednodušším rozhraním, mohl by vám vyhovovat působivý Snapspeed od Googlu.
Clean Master
Máme tu další populární aplikaci typu „vše v jednom.“ Tato slibuje zvýšení rychlosti, prodloužení výdrže baterie a optimalizaci telefonu. Deklarovaným funkcím uvěřilo více než 500 milionů uživatelů, z nichž více než 26 milionů udělilo aplikaci nejvyšší možné hodnocení.
Co je špatně? V první řadě to, že jde o produkt nechvalně proslulé společnosti Cheetah Mobile, která je známa vysokým obsahem reklamy a bloatware ve svých programech. Druhým důvodem je fakt, že tato aplikace vlastně nedělá nic užitečného. Aplikace na uvolňování RAM možná fungovaly před několika lety, nicméně Android se od té doby vyvinul natolik, že mu podobné metody spíše škodí. Android má svůj vlastní nástroj pro správu operační paměti, který zajišťuje, aby byla využívána optimálním způsobem. V mnoha případech záměrně udržuje aplikace v RAM, aby zlepšil výkon jejich rychlým načtením.
Jakou aplikaci použít místo programu Clean Master? Upřímně řečeno nic. O správu operační paměti se nejlépe postará samotný Android. Pokud vám jde o čištění systému, pak doporučujeme SD Maid.
Téměř všechny antivirové aplikace
Skoro každý známější antivirový program již má svou variantu pro operační systém Android. Je jen na vás, který si vyberete.
Co je špatně? Antivirové programy nejsou samy o sobě špatné, ale jsou do značné míry zbytečné. To je také důvod, proč většina společností uvádí svůj antivir pro Android jako součást většího „bezpečnostního balíku,“ obsahujícího další funkce, jako je čištění či vyhledávání ztraceného telefonu. Obecně se dá ale celkem spolehlivě tvrdit, že pokud neinstalujete programy z jiných zdrojů, než je oficiální Obchod Play a nemáte rootnuté zařízení, v podstatě je jen malá šance nějaké infiltrace škodlivého kódu. Podrobně jsme se tématu zbytečnosti antivirových programů věnovali ve článcích Je na Androidu potřeba antivirový program? a Proč byste mohli na Androidu potřebovat antivirový program? Je tedy především na vás, abyste zvážili, jakým způsobem používáte svůj telefon a jakým rizikům ho vystavujete.
Jakou aplikaci použít místo antiviru? V tomto případě asi není nutné hledat alternativy, nicméně pokud se nakonec rozhodnete pro instalaci nějakého „bezpečnostního balíku,“ vyberte si nějaký od uznávané společnosti v oboru.
Dáme dohromady dalších deset aplikací?
Výše uvedený seznam deseti aplikací je samozřejmě jen špičkou ledovce. Sice neexistují žádná oficiální čísla, ale dovolíme si tvrdit, že velká část aplikací v Obchodě Play má alespoň jeden více či méně vážný důvod, proč je neinstalovat. Základní pravidlo tedy zní: udělat si vlastní průzkum a instalujte pouze programy od známých a důvěryhodných vývojářů. A samozřejmě, pokud vidíte jakékoliv podezřelé aktivity po instalaci aplikace, odstraňte ji.
V posledních dnech například zaujalo obvinění americké profesorky Kelli Burns, která tvrdí, že mobilní aplikace Facebook poslouchá hovory svých uživatelů a používá je k cílení reklamy (viz Facebook prý poslouchá hovory, aby mohl cílit reklamu). Zástupci největší sociální sítě se sice proti tomuto nařčení ohradili (Facebook se brání obvinění: „Ne, hovory neposloucháme!“), nicméně aktuální situace je taková, že záleží především na uživateli, které straně spíše uvěří.
Jaké aplikace vnímáte problematické? Existují nějací konkrétní vývojáři, kterým byste doporučili se vždy vyhnout? Rádi uvidíme vaše myšlenky a názory v komentářích pod článkem!
Zdroj: makeuseof.com.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (37)
Přidat komentář