TOPlist

QuickPic: Vyměňte těžkopádnou Galerii za menší a svižnější!

QuicPic

S tím, jak roste rozlišení fotoaparátu v mobilních telefonech, stoupá také velikost pořízených fotografií. Kromě nároku na paměťový prostor ruku v ruce s tím vzrůstá i náročnost zpracování, včetně zdánlivě jednoduché operace, jakou je zobrazení snímků. Výchozí galerie v telefonech s Androidem sice nabízí vizuálně přitažlivé 3D prostředí se spoustou efektů, animací a celou řadou funkcí, její slabinou však je nepříliš dobrá odezva a občasné problémy s aktualizací obsahu složek. Dnes si představíme alternativu QuickPic, která sice tolik nehraje na efekt, o to více však potěší svou svižností.

Patrně nejmarkantnějším nedostatkem výchozí Galerie je její pomalost, viditelná především v okamžiku načítání náhledů. S ohledem na velikost obrázků může být tento proces jedním z mála momentů, kdy se zadrhnou i ty nejvýkonnější telefony. QuickPic proti tomu zobrazuje náhledy řádově rychleji, dovolíme si dokonce tvrdit, že nejrychleji ze všech aplikací tohoto typu. Přitom nepotřebuje službu, která neustále skenuje nové obrázky na pozadí, ani nepoužívá žádné podpůrné procesy. Jestliže tedy chcete pracovat se snímky opravdu rychle a bez zbytečných příkras, je QuickPic více než vhodnou volbou.

Samozřejmě je nutné počítat s tím, že první spuštění bude možná chvilku trvat, neboť aplikace si vytvoří náhledy všech nalezených obrázků v nižším rozlišení, za což se ale následně odmění jejich prakticky okamžitým vykreslením při každém dalším otevření.

Další výhodou je minimální prostor, který QuickPic obsadí v paměti telefonu – z Android Marketu stáhnete jen něco kolem 300 kB, po instalaci aplikace zabere jen 528 kB (zatím nenabízí přesun na paměťovou kartu).

Program má dobře provedené, čisté, minimalistické uživatelské rozhraní a disponuje základní sadou funkcí. Po otevření se nejprve zobrazí složky, které lze seřadit podle jména, cesty, nebo data.

Po otevření se nejprve zobrazí složky, které lze seřadit podle jména, cesty, nebo data.

Po otevření se nejprve zobrazí složky, které lze seřadit podle jména, cesty, nebo data.

Dlouhým tapnutím na složce vyvoláte menu, přes které můžete spustit slideshow, schovat složku, vynechat ji ze zobrazení, smazat, přejmenovat, nebo jí přidat na plochu. Přímo v aplikaci také můžete vytvořit novou složku.

Dlouhým tapnutím na složce vyvoláte menu

Dlouhým tapnutím na složce vyvoláte menu

Snímky ve složce se zobrazují v jednoduché tabulce, prosté efektů, což je daň za rychlejší odezvu. I zde je možné obrázky seřadit podle jména, nebo data, a to jak vzestupně, tak i sestupně.

Snímky ve složce se zobrazují v jednoduché tabulce

Snímky ve složce se zobrazují v jednoduché tabulce

Přes tlačítko v pravém horním rohu lze aktivovat režim výběru více souborů, jež je možné dále sdílet (například odeslat e-mailem, do Dropboxu, na Picasu, na Google+, …), kopírovat či přesouvat na jiné místo, mazat, nebo hromadně otáčet. Nechybí ani tlačítko pro výběr všech souborů ve složce najednou, což může ušetřit čas.

Přes tlačítko v pravém horním rohu lze aktivovat režim výběru více souborů

Přes tlačítko v pravém horním rohu lze aktivovat režim výběru více souborů

Po otevření obrázku jsou k dispozici funkce sdílení, zobrazení detailů, otáčení, jednoduchý ořez, přejmenování, nebo nastavení jako ikony kontaktu či tapety na domovské obrazovce. Jestliže máte ve fotoaparátu zapnuté ukládání GPS pozice, můžete si přímo z aplikace nechat zobrazit mapu místa, kde byla fotografie pořízena.

Po otevření obrázku jsou v menu k dispozici další funkce

Po otevření obrázku jsou v menu k dispozici další funkce

Nechybí samozřejmě prohlížení obrázků, listování posunem prstu nebo, zvětšování a zmenšování tapnutím, či gestem „štípnutí,“ automatická slideshow s nastavitelným intervalem (1/2/3/5/7/10/15/20/30/60 sekund) s volitelným náhodným pořadím zobrazovaných snímků, a zobrazování informací (včetně některých údajů z EXIF). Nutno podotknout, že QuickPic si poradí také s některými formáty videa!

Nechybí zobrazování informací o obrázku (včetně některých údajů z EXIF)

Nechybí zobrazování informací o obrázku (včetně některých údajů z EXIF)

Další kouzla a čáry se skrývají v nastavení, kde lze například určit, že místo výchozího černého pozadí bude použito pozadí bílé, jestli má galerie zobrazovat také videa, zda má automaticky přehrávat animované GIFy a další. Proti výchozí Galerii, u níž se to, které složky bude zobrazovat, nastavuje stylem „drbání pravého ucha levou rukou přes hlavu,“ nabízí QuickPic jednoduchou možnost, jak určit, které složky budou brány v potaz a které mají být naopak ignorovány. I tím lze významně urychlit spouštění programu a načtení obrázků.

Další kouzla a čáry se skrývají v nastavení

Další kouzla a čáry se skrývají v nastavení

Jak již bylo řečeno, proti výchozí aplikaci chybí některé funkce. Je především na vás, zda potřebujete mít v telefonu dostupné galerie na Picase a alba z Facebooku, nebo jestli hledáte prostý prohlížeč a správce obrázků uložených na paměťové kartě či v paměti telefonu. Preferujete-li jednoduchost a rychlost, určitě byste měli QuickPic alespoň vyzkoušet. V každém případě jde o jednu z nejlepších a nejsvižnějších náhrad systémové Galerie.

hi 124 21
QuickPic
alensw.com
Verze 1.4.3 (21. 10. 2011)
Velikost 299 kB
2.0+

USjAAAAABJRU5ErkJggg==
Zdarma

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (18)