Menu

Proč byste mohli na Androidu potřebovat antivirový program?

Patrně všichni se zabýváme otázkami bezpečnosti, ať už se jedná o zabezpečení našich domovů, autosedačku pro potomka, nebo sledování původu potravin, které konzumujeme. Je součástí lidské přirozenosti chránit sebe sama před potenciálním nebezpečím. Dnes se již sice nemusíme obávat útoku divé zvěře, tedy alespoň ne v takové míře, jako naši prapředci, nicméně přítomnost predátorů je stále velice reálná. Jak se naše existence stává v některých směrech složitější, hrozby nemizí – pouze mají jinou podobu a často také odlišný cíl. Patrně se nemusíme bát toho, že by nám krvelačný tygr chtěl ukrást v našem rychlém občerstvení hamburger, nicméně například taková platební karta může být pro nekalé živly zajímavým cílem.

Patrně všichni se zabýváme otázkami bezpečnosti

Patrně všichni se zabýváme otázkami bezpečnosti

Kybernetické útoky, hackeři a krádeže identity jsou obraty, které uslyšíte a budete číst v médiích asi každý den. Vždy je ale nutné si uvědomit, že ve většině publikovaných případů se jednalo o hrozby, na které uživatelé zpravidla ani teoreticky neměli šanci narazit. Vždy je dobré pokládat si při čtení takových článků otázku: komu je šíření takové informace ku prospěchu? Pokud například zpráva uvádí jednoduchý způsob, jak se bránit, pak je určitě důvěryhodnější, než končí-li konstatováním, že jedinou účinnou ochranou je antivirový program firmy XY (zpravidla té samé, která zprávu vydala a nechala šířit).

Mnozí odborníci, včetně viceprezidenta společnosti Symantec, potvrzují pokles zájmu o antivirové aplikace, nicméně Forbes upozorňuje, že to, co aktuálně zažíváme, možná způsobí posun v tom, jak chráníme sami sebe. Na vině je, kromě dalších faktorů, také zjednodušování aplikací směrem k modelu “nastav a zapomeň”, vyžadující stále menší odbornost uživatele. Zatímco před 25 a více lety se k výpočetní technice dostala jen hrstka vyvolených, z nichž většina byla odborníky v oboru, dnes se chytré mobilní telefony a tablety dostávají do rukou i vysloveným laikům.

Dnes se chytré mobilní telefony a tablety dostávají do rukou i vysloveným laikům

Dnes se chytré mobilní telefony a tablety dostávají do rukou i vysloveným laikům

Stejně tak je dobré si uvědomit, že neexistuje stoprocentně bezpečná platforma, odolná všem typům útoků. V případě Androidu navíc existuje nespočet verzí a jejich variant, upravených jednotlivými výrobci, což znesnadňuje nějaké centrální záplatování v podobě, v jaké ho známe z desktopových OS Windows. Představa, že všechny hrozby zmizely, nebo že ochrana je zbytečná, určitě nestojí na reálném základě a neměli bychom jí věřit.

Měli bychom se tedy obávat malware? Klíčovým faktem je, že na Androidu opravdu musíte malware nainstalovat – jiná cesta, jak dostat škodlivou aplikaci do zařízení, zatím (stále?) není. Autoři malware se tak snaží používat nejrůznější techniky, kterými se nás k takovému kroku budou snažit přimět. Typické jsou techniky sociálního inženýrství, snažící se přimět uživatele k okamžité instalaci aplikace bez dalšího rozmýšlení. Nejlepším způsobem obrany je tedy stále raději dvakrát přemýšlet před instalací nedůvěryhodného software nebo kliknutím na podivně vypadající odkaz.

Klíčovým faktem je, že na Androidu opravdu musíte malware nainstalovat

Klíčovým faktem je, že na Androidu opravdu musíte malware nainstalovat

Samozřejmě můžeme použít argument, že většina moderních chytrých telefonů již má zabudované ochranné mechanismy a bezpečnostní opatření. Někdejší lídr tohoto segmentu Blackberry byl doslova proslulý svou úrovní ochrany a také Android postupuje v oblasti zabezpečení doslova mílovými kroky, díky čemuž je dnes patrně mnohem bezpečnější než váš notebook či počítač. Jak tvrdí Adrian Ludwig, vedoucí inženýr pro bezpečnost Androidu: “Bezpečnostní služby společnosti Google jsou navrženy tak, aby poskytovaly co nejlepší zabezpečení pro mobilní zařízení ve výchozím nastavení a zdarma pro všechny. Na základě získaných dat se ukázalo, že uživatelé Androidu čelí velmi nízkému riziku potenciálně škodlivých aplikací a dalších hrozeb.”

Hrozba ale přichází z venku – společnost Symantec (která má pochopitelný zájem na tom, aby situace vypadala dostatečně nebezpečně) ve své poslední studii uvádí, že 17 % všech aplikací pro Android jsou nějakým způsobem škodlivé. Budeme-li tomuto tvrzení věřit, pak jde o ohromující číslo. Samozřejmě na něm mají podíl aplikace, instalované “ze zdrojů třetích stran”, které nepodléhají (na rozdíl od oficiálního repozitáře Obchod Play) prakticky žádní kontrole. Svůj podíl mají i sami uživatelé – například povolení ladění USB může škodlivým programům otevřít bránu k záškodnickým akcím.

 Spoléhat pouze na vlastní zodpovědný přístup je tak trochu jako chůze po laně

Spoléhat pouze na vlastní zodpovědný přístup je tak trochu jako chůze po laně

Každý Android má možnost instalovat aplikace ze zdrojů třetích stran. To je rozhodně dobré, chcete-li například nainstalovat aplikaci, která v Obchodě Play není (například Amazon App store či novou, ještě neuvolněnou verzi nějakého programu). V takovém případě budete muset v systémovém nastavení změnit výchozí nastavení, jež instalaci programů z jiných zdrojů zakazuje.

Můžeme se vším tím škodlivým softwarem a hrozícími webovými stránkami zůstat v bezpečí? Spoléhat pouze na vlastní zodpovědný přístup je tak trochu jako chůze po laně. Antivirový software může sloužit jako bezpečnostní síť, která vás chrání v případě nečekané chyby. Pokud jde o vaši identitu a on-line bezpečnost, pak nestojí za to riskovat pád.

Renomované firmy, vyvíjející antivirový software, jsou si plně vědomy, že na většině zařízení není potřeba aktivní nástroj, provádějící skenování souborů. Často se zaměřují na další atributy, zejména pak ochranu dat před případným rizikem. Antivirové balíky pro Android tak mnohdy nabízejí zabezpečení proti malwaru, různým typů podvodů a ochranu zařízení proti ztrátě a krádeži. Často také přicházejí s dalšími doplňkovými (a pro mnohé uživatele zbytečnými) funkcemi, jako je ochrana identity, blokování hovorů a zálohování dat, v případě krajní nouze pak kompletní vymazání obsahu zařízení. To jsou funkce, pro které již existují v Obchodě Play desítky aplikací, ale v případě bezpečnostních balíků jsou snadno dostupné na jednom místě a často také velmi snadno použitelné.

Proč byste mohli na Androidu potřebovat antivirový program?

Proč byste mohli na Androidu potřebovat antivirový program?

Jedním z největších rizik je, že někdo bude mít přístup k zařízení, které jste ztratili, nebo vám bylo odcizeno. To je důvod, proč se bezpečnostní firmy tak výrazně zaměřují na funkce, které oceníte právě v takových situacích. Nosit v kapse smartphone bez možnosti vzdáleného odstranění všech dat, je nebezpečná věc. Svým způsobem je to ještě nebezpečnější než ztráta klíčů od vašeho domu. Samozřejmě někdo může ukrást vaše soukromá data pomocí podvodné aplikace, ale je to určitě těžší cesta, než pokud bude mít vaše zařízení v ruce. Poměrně užitečnou funkcí může být například integrovaná VPN, ochraňující data uživatele, přenášená například přes veřejné Wi-Fi sítě.

Bezpečnostní firmy pochopily, že na platformě, kterou mnozí uživatelé používají k ukládání velmi citlivých dat, jako jsou kontakty, fotografie a další údaje, s pouhou kontrolou souborů prostě nevystačí. Tomu přizpůsobily svou nabídku, takže odpověď na otázku, zda používat “antivirový program”, nestojí jen na tom, jestli potřebujete kontrolu škodlivých aplikací, ale spíše zda využijete dalších funkcí ochrany soukromí, dat a samotného zařízení.

Z nadhledu můžeme konstatovat, že bezpečnostní firmy nabízejí alternativy k existujícím službám. Z hlediska ochrany před malwarem se běžný uživatel může poměrně dobře spolehnout na služby Google a na svůj zdravý rozum. Stačí dodržovat několik základních pravidel, jako je neklikat na odkazy v podezřelých nevyžádaných e-mailech nebo textových zprávách, neinstalovat aplikace, které se záhadně stáhly do telefonu nebo tabletu a používat pouze ověřené zdroje, jako jsou Obchod Google Play nebo Amazon Appstore. Antivirovou aplikaci pak můžete chápat jako jakousi pojistku pro případ potřeby, která vám pomůže s nalezením ztraceného mobilu, nebo ochranou citlivých dat.

Zdroje: AndroidGuys, Android Central, Extreme Tech.

 

Komentáře

DallasCZ

DallasCZ

9.6.2015 7:04

k poslední větě, nalezení ztraceného mobilu, a ochranu citlivých dat poskytuje Google taky v základu, takže nevidím dúvod instalovat antivir.
jak ste psali:
1-neinstalovat nic mimo obchod, pokud nevim co to je.
2-při ztrátě telefonu, neprodleně na dálku vymazat obsah telefonu.
3-pokusit se lokalizovat telefon pomocí aplikace google.
a nepotřebuji zadnou další aplikaci.

Sitler

sitler 2

z aplikace
9.6.2015 7:06

antivir na androidu potřebuje jen pitomec.

Masakr

Masakr

9.6.2015 7:12

Proč???

Googler

z aplikace
9.6.2015 7:13

Já tam mám Avast! a je mi celkem k ničemu, akorát zpomaluje systém. Výhoda v něm je aspoň zamykání aplikací.

godspeed

godspeed

9.6.2015 7:22

Jak se maže na dálku telefon? Pokud jej přes find my phone nenajdu, protože je vypnutý nebo není zapnuta GPS, tak mám za to, že to nelze.

Pavel

Pavel

9.6.2015 7:47

Taky používám Avast! a za pitomce se nepovažuju.
Jedna za zajímavých funkcí, kterou používám docela často, je Wifi-test, tedy otestování zabezpečení routeru, jeho známých děr a (defaultních) hesel. Tenhle test mě baví pouštět na všech hotspotech, ke kterým se připojím :)

magnat

magnat

9.6.2015 8:22

zbytocna brzda telefonu

LukeCZ

LukeCZ

9.6.2015 8:28

Prosím o radu: používám Avast a zároveň je v mém S6 předinstalována nějaká ochrana od McAfee. Ochranu Knox mám vypnutou. Proti krádeži používám Cerberus. Co myslíte, má cenu nechávat v telefonu ten Avast? Nežere to zbytečně nějaký výkon? Je ta ochrana od McAfee dostatečná? Avast mám taky na to, že jeho firewall blokuje pár programům přístup k netu, ale to by se snad dalo vyřešit i jinak, nebo…? Zajímaly by mě vaše názory, díky.

Agame

9.6.2015 9:10

LukeCZ
Ty tam toho teda máš … já nemám antivir, neinstaluju nic momi google play a když mobil ztratím tak ho sice nenajdu a ani nesmažu, bo tam nemám internet, ale zablokuju na policii jeho IMEI a bude nepoužitelný. Pokud nechodíte na pornos tranky neni duvod proč to tam mět :D

Game

z aplikace
9.6.2015 9:31

Zámek reaktivace od Samsungu je prima věc přežije to i preflashovani rom

promatesa

promatesa

9.6.2015 9:38

a když smažu na dálku obsah telefonu, můžu pak svůj účet nainstalovat na jiný přístroj, nebo ten bude taky fuč ? díky …

občan

občan

9.6.2015 9:47

godspeed, výmaz pomocí SMS příkazu, ale smázne jen paměť mobilu, netýká se karty.

nosac

z aplikace
9.6.2015 9:52

LukeCZ, na blokování internetu wifi nebo 3g používám Droidwall. Šikovná aplikace. Pro jednotlivé aplikace zvolíš přístup k netu.

Mr. Arakin

Mr. Arakin

z aplikace
9.6.2015 10:04

Antivir na Androidu je pro pitomce. To, že se někdo za pitomce nepovažuje rozhodně neznamená, že pitomcem není.

jenda

jenda

9.6.2015 10:15

Ukazuje se síla Androidu oproti Widlím. Na Win bylo možné získat vir relativně jednoduše a neustálým scanováním se alespoň odstranily nejkřiklavější případy jako například virus OneHalf. Zátěž při neustálém scanování pak bylo potřeba vykoupit lepším HW. Nové win, více hrozeb, nový HW. Všichni profitovali. Úpadek antivirového software jde ruku v ruce s úpadkem Win.

SeppWinkler

SeppWinkler

9.6.2015 10:24

Antivír na Androide užitočný je, navyše je voliteľný, niet dôvodu urážať toho, kto ho používa / nepoužíva. Používam ho ako určitý stupeň prevencie. Pritom inštalujem len z Google Play a ladenie USB mám štandardne vypnuté. Používam Avast a som s ním spokojný a nemám pocit, že by spomaľoval systém a ani žral baterku. Bohužiaľ na Androide najviac spomaľuje systém a žerie baterku sám Android :( A kto povie, že kvôli iným funkciám netreba antivír a navrhne TRI iné programy z Play namiesto JEDNÉHO – tak až ten je hlupák :)

godspeed

godspeed

9.6.2015 10:26

to Občan: Tohle vypadá, že funguje. https://www.google.com/android/devicemanager … a pak kliknout na zamknout nebo vymazat. SMS by měla vypadat jak? SD kartu nemám, právě kvůli bezpečnosti.

Faktuzmetedmocmocstvete

Faktuzmetedmocmocstvete

9.6.2015 10:41

Každý, kdo používá Avast v telefonu či na PC, je hlupák …

Trent

trent -1

z aplikace
9.6.2015 11:09

Ty jo, avast a Mc Afee(jsem na tento software vysloveně alergickej už z pc) na jednom telefonu… Proč? Je to věc každého, ale chtěl bych vidět jednou v životě, aby takový program našel opravdu nějaký “virus”. Pamatuji si, kdy avg představilo antivir pro symbian UIQ, na kterém nikdy žádný virus nebyl. A v případě androidu mi to přijde totéž.

Nathaniell

z aplikace
9.6.2015 12:10

Ten kdo pouziva antivir na telefonu nebo pc je hlupak? Ale lidi no tak… beru ze znaly androidak antivir na telefonu nepotrebuje, ale na pc ? Kdo na pc nema Linux a jede bez antiviru, ten je teprv hlupak. Jinak antivirus na androidu zachranil otce pred aplikaci, co odesila premium sms, takze bych rekl, ze pro uzivatele, kteri nejsou moc znali je antivirus must have. Jeste kdyz vemu v uvahu, ze hodne antiviru poskytuje i ochranu pred phishingem apod.

pavoukandre

z aplikace
9.6.2015 12:18

ja skusil ESET bez licence s ruční aktualizací, tedy zadarmo s tím že když to bude dělat neplechu tak to smažu. Zatím žádný problém včetně spotřeby tak ho tam mám.

LukeCZ

LukeCZ

9.6.2015 12:42

Trent:
No proto se ptám o pár příspěvků výše a Avast asi odinstaluju, pokud tu nenabídne někdo nějaký jiný argument. Avast používám už dlouho, proto ho mám dodnes a teď na novém telefonu je předinstalovaný ten McAfee, mám v tom asi jasno, ale chtěl jsem si nechat poradit, co kdyby, že…
Faktuz:
Mám Avast i na PC, co teď? BTW Moje žena je lékařka-psychiatr, mám se jí zmínit? :-DDD Ne, vážně, co je teda zadara a lepší mít na PC, abych nebyl hlupák?

SeppWinkler

SeppWinkler

9.6.2015 13:39

@LukeCZ: Avast na PC aj notebooku používam roky a som spokojný. Nemá vplyv na výkon a robí, čo má. V základe je zadarmo, aktualizuje sa denne, nevidím dôvod meniť a zostanem s ním aj ďalej.

A Fatuz sám je malware, spyware, vírus :)

anonforever550

anonforever550

9.6.2015 14:53

“String tostring()” z jazyka C.

Faktuzmetedmocmocstvete

Faktuzmetedmocmocstvete

9.6.2015 20:25

Nathaniell: nepíšu o Antiviru, ale Avastu ;)

Bugi

Bugi

z aplikace
9.6.2015 21:04

Na PC roky používám bezpečnostní řešení od slovenských Eset a jsem s ním spokojen. Proto ho používám na Windows, Linuxu i Androidu. Dnešní antiviry nehledají jen viry, ale umí spoustu jiných (rozuměj užitečných) věcí. Proto tvrdit, že jsou na Linuxu/Androidu zbytečné, protože tam viry nejsou, je blbost. Ale proti bustu…

KUBIN

KUBIN

10.6.2015 8:57

Jenda: WP8.1 antivir nepotřebuje protože už je v systému a nepotřebuji ani žádnou aplikaci typu CleanMaster.

Mr.Freeman

Mr.Freeman

10.6.2015 14:29

Ja neviem prečo v tých diskuziách musíte útočiť na názory, ktoré nesedia s tými vašimi. Ak máte dosť silné argumenty, prečo je váš názor správny, nemusíte útočiť na oponenta. Ak nemáte, mlčet.

Risik

Risik

11.6.2015 15:30

Antivir je dneska nutnost i pro Android, hlavně když používá internetové bankovnictví nebo přistupuje k e-mailu a Facebooku. Mám dva, McAfee a cloudový Bitdefender Antivirus Free a systém nebrzdí vůbec, pouze při instalaci oba kontrolují stažené APK a McAfee kontroluje i prohlížení webu. Na druhém mobilu mám 360 Security od Quihoo.

RSS (komentáře k článku)