TOPlist

Xiaomi Smart Blender recenze: dokonce i mixér může být chytrý

Xiaomi Smart Blender recenze

Společnost Xiaomi má skutečně široké pole působnosti a nedílnou součástí jejího portfolia je i široká řada produktů pro chytrou domácnost. Do té spadají i produkty, u kterých by leckoho na první dobrou ani nenapadlo, že by vůbec mohly být nějakým způsobem „chytré“. To ostatně může být i případ dnes testovaného chytrého mixéru Xiaomi Smart Blender.

Obsah recenze Xiaomi Smart Blender

Design chytrého mixéru

Ihned po vybalení mě Xiaomi Smart Blender trochu zaskočil svými rozměry – o žádného prcka rozhodně nejde. Konkrétně před sebou máme zařízení o rozměrech 188 × 222 × 436 mm. Výměnou za větší vnější rozměry však získáte nejen možnost v mixéru pokrmy přímo ohřívat, ale také poměrně solidní objem nádoby. Konkrétně jde o 1,6 litru pro přípravu studených a 1,3 litru pro přípravu teplých pokrmů. I z toho důvodu je ostatně nádoba vyrobena z borosilikátového skla, díky kterému nejenže působí dostatečně robustně, ale také odolá rychlému zahřívání a chládnutí.

Xiaomi Smart Blender recenze

Zbytek těla mixéru je pak vyroben z lesklého plastu. Otisky na něm jsou sice vidět méně než bych čekal, pravidelné údržbě po vaření se však pochopitelně nevyhnete. Obvykle však stačí mixér přetřít papírovou utěrkou. Co se týče čištění nádoby, tak vzhledem k tomu, že obsahuje topné těleso, nelze ji pochopitelně mýt v myčce na nádobí a ani ve dřezu. Výrobce si pro čištění připravil přímo speciální program. Ten víceméně spočívá ve spuštění čepelí mixéru na maximální výkon. Pokud se však budete potřebovat dostat například hubkou na nádobí k nerezovému dnu nádoby, výrobce vám práci příliš neusnadní. Nože totiž nelze snadno uživatelsky vyjmout. Tím pádem se nejen, že ke dnu nedostává zrovna nejlépe, ale také si musíte dát pozor, aby vás ostré čepele nepořezaly. Při čištění je pak potřeba také dbát na to, aby nedošlo k namočení kontaktů ve spodní části nádoby.

Stran ovládání vám pak Xiaomi Smart Blender dává na výběr ze dvou možností. Jelikož se jedná o chytrý mixér, tak jednou z nich je pochopitelně aplikace v telefonu, které věnuji jednu z následujících kapitol. Opomenout ale nemohu ani ovládání na těle samotného přístroje, které bude jistě preferovat nezanedbatelné procento uživatelů. To sestává ze dvou senzorových tlačítek a otočného kolečka s potvrzovacím středem. V něm je pak ukryt i malý černobílý displej umožňující volbu režimů a základní nastavení.

Funkce chytrého mixéru Xiaomi Smart Blender

Chytrý mixér od Xiaomi disponuje motorem o příkonu 1000 W díky čemuž se neztratí ani v konkurenci konvenčních stolních mixérů. K mixování pak používá 8 nerezových břitů. Motor pak dokáže automaticky kompenzovat vyšší zátěž a tak konstantně zachovat zvolené otáčky. Lepšímu promíchání a tím pádem i rozmixování surovin napomáhá žebrování na vnější stěně nádoby. To rozbíjí vír a sráží pomáhá tak dostat suroviny k čepelím. Nastavení otáček lze nechat na zvoleném programu, nebo je regulovat v celkem devíti stupních. Ty jsou rozděleny následovně

 • 1. až 3. rychlost – míchání pokrmů, příprava smoothie a jogurtů
 • 4. až 6. rychlost – příprava ovocných a zeleninových džusů
 • 7. až 9. rychlost – mixování středně tvrdých a tvrdých ingrediencí, příprava oříškových past a másel

Ohřev topné desky na dně skleněné nádoby pak zajišťuje magnetická indukce a počítat můžete s tepelným výkonem 800 až 950 W. Vedle samotného vaření pak můžete pomocí topné desky také udržovat pokrmy teplé přičemž nastavit můžete jak teplotu, tak i dobu, po kterou ji bude mixér držet. Maximálně však můžete udržovat pokrm při teplotě 80 °C po dobu až 4 hodin. Až 12 hodin dopředu pak můžete plánovat zapnutí mixéru a spuštění vybraného programu. Výrobce dává za příklad praktického využití ranní přípravu čerstvého sojového mléka ze surovin, které do mixéru nachystáte večer před spaním. Vedle toho jsou zde ale i pokročilejší možnosti automatizace. V aplikaci Xiaomi Home lze nakonfigurovat scény ve stylu „pokud – pak“ a nastavit dny, ve které bude daná scéna aktivní.

Výrobce myslel i na bezpečnost a tak chytrý mixér Xiaomi Smart Blender vybavil ochranou proti přehřátí, stejně jako ochranou proti zvednutí varné / mixovací nádoby. Mixér disponuje i automatickým zastavením v případě, že otevřete víko nádoby, pro přidávání surovin za chodu zde slouží otvor krytý menším průhledným víčkem. Velké víko je vybaveno robustním gumovým těsněním. Zámky pak drží víko velmi přesně a pevně na místě.

Aplikace Xiaomi Home

Ovládání mixéru skrze smartphone zajišťuje aplikace Xiaomi Home. Ta, jak název napovídá, neslouží pouze pro připojení ke Xiaomi Smart Blender, ale sdružuje všechny součásti chytré domácnosti od Xioami. V prvním kroku stačí v aplikaci zvolit přidání nového zařízení a aplikace vás intuitivně provede prvotním nastavením Xiaomi Smart Blender – tedy především jeho připojením k místní Wi-Fi síti. Samotné používání mixéru s využitím Xiaomi Home je pak hračka.

V základním menu vás mixér láká na některý z doporučených receptů, které si můžete s jeho pomocí připravit. Bohužel, veškeré nabídky související s mixérem – recepty nevyjímaje – jsou v angličtině. Rovněž je škoda, že se zde nenalézá více receptů. Takto jde spíš o inspiraci, co můžete v Xiaomi Smart Blender připravit, než o nějakou databázi receptů. Každý recept je pak nejen ve formě textu, ale provází jej i obrázkový návod a přiřazený adekvátní programu pro vaření. Tyto programy lze pochopitelně spouštět i samostatně.

Xiaomi Smart Blender ovladač

Konkrétně pak máte na výběr ze 7 programů pro přípravu pokrmů plus jednoho pro udržování pokrmů teplých:

 • Džem
 • Ovoce a zelenina
 • Smoothie
 • Krémová polévka
 • Polévka s kousky
 • Milkshake
 • Sojové mléko
 • Udržování teploty

Zkušenosti z reálného použití

Musím přiznat, že jsem byl na vaření s Xiaomi Smart Blender poměrně zvědavý. Rozhodně nejsem žádný Masterchef, nicméně čas od času rád něco uvařím. No a jelikož mezi mé nejoblíbenější polévky patří žampionový krém, měl jsem hned jasno, co připravím jako první. Na rovinu se přiznám, že jsem se nedržel přesně receptu v aplikaci, který mě úplně nepřesvědčil, ale trochu jsem si jej upravil. Vyjma přípravy zásmažky probíhala celá příprava krému v mixéru, do kterého víceméně stačilo jen umístit veškeré komponenty.

Následně jsem vybral v aplikaci patřičný program a nastavil, na kolika stupních a jak dlouho má Xiaomi Smart Blender polévku udržovat. Líbí se mi, že u každého programu předem víte, jak dlouho bude příprava trvat. Samotná příprava polévky v mixéru probíhala tak, že první přibližně 2/3 času se polévka vařila za občasného promíchání pomocí nožů na nízké otáčky. Až ke konci vaření pak došlo k mixování na vyšší výkon, které rovněž probíhalo v cyklech. Běh mixéru na vyšší otáčky je pak rovněž provázen vyšším hlukem, nejde určitě o nic zásadního, je však o něco hlučnější než běžný mixér o podobném výkonu, který používáme v domácnosti běžně.

A výsledek? Jednoduše vynikající. Krémová polévka byla dobře uvařená, dokonale rozmixovaná a krásně krémová. K samotnému vaření s Xiaomi Smart Blender tak mohu mít jen drobné připomínky. Problematická může být následující část a sice čištění. Jak jsem již zmiňoval výše, mixovací nůž nelze běžně odstranit a tím pádem se komplikuje i čištění varné nádoby. To je umocněno přítomností topného tělesa ve spodní části nádoby. Zde se mi při vaření lehce přichytila zásmažka, na což bylo automatické čištění nádoby krátké a kvůli nožům bylo poměrně obtížné nerezové dno dostatečně očistit. Nutno podotknout, že uživatel nemá příliš šancí  přichycení pokrmu zabránit, jelikož ohřívání i promíchávání je plně v režii daného programu.

Závěr recenze Xiaomi Smart Blender

Chytrý mixér Xiaomi Smart Blender je šikovný pomocník prakticky do každé kuchyně. Díky integrovanému indukčnímu ohřevu může nalézt mnohem širší uplatnění, než běžné mixéry. Pochopitelně ale záleží na uživateli, zda pro tuto možnost bude mít využití či nikoli. Podobné je to i s jeho chytrými funkcemi. Upřímně sám nenacházím příliš scénářů, kde bych využil možnosti automatizace. Zrovna tak odložený start bych využil asi tak dvakrát do roka. Naopak možnost udržovat hotový pokrm teplý a to navíc při konkrétní teplotě se mi naopak líbí hodně.

Kouzlo je však v tom, že chytré funkce využívat můžete ale nemusíte – Xiaomi Smart Blender lze pohodlně používat i jako klasický mixér. Byť si dokážu představit, že někomu bude vyhovovat spíše ovládání s více tlačítky a piktogramy namísto displeje, neměl jsem během testování pocit, že jsem nucen vzít do rukou mobil a vše obsluhovat skrze něj. Navíc při ceně pohybující se okolo 2 500 Kč stojí Xiaomi Smart Blender podobně jako jeho podobně vybavení „hloupí“ kolegové.

Navíc kvalita připraveného jídla je velmi dobrá a jednotlivé rychlosti mixéru dělají přesně to, co výrobce slibuje – ať už si připravujete smoothie, vaříte krémovou polévku nebo mixujete oříškovou pastu. Trochu mě však zklamalo, že u jedné ze tří příprav teplého jídla došlo k lehkému připálení zásmažky. Nešlo o nic hrozného, ani to nijak neovlivnilo chuť, ale vzhledem ke špatně přístupnému dnu kvůli neodnímatelným nožům to při snaze očistit varnou nádobu zrovna nepotěší.

Klady

+ všestrané zařízení s možností ohřevu
+ rozumná cena
+ kvalitní zpracování

+ dostatečný výkon mixéru i ohřevu
+ odložený start a udržování teplého jídla

Zápory

– neodnímatelné nože
– receptů by mohlo být více
– při jednom vaření došlo k lehkému připálení
– (recepty a aplikace v angličtině)

Hodnocení redakce: 75 / 100 %

Našli byste pro chytrý mixér využití?

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)