Xiaomi Mi Drop: nástroj pro bleskové sdílení souborů

Xiaomi-Mi-Drop-aplikace

Chcete poslat kamarádovi fotku, video, nebo jakýkoli jiný soubor? Možnosti je celá řada, ale pokud budete mít oba v telefonu aplikaci Xiaomi Mi Drop, můžete si užít doslova bleskové sdílení souborů. Původně byl tento nástroj určen pouze pro telefony z dílny čínského giganta, od začátku listopadu je v Obchodě Play k dispozici všem bez ohledu na značku.

Obsah článku

Co Xiaomi Mi Drop slibuje?

Hned v první větě v popisku od vývojářů narazíme na superlativum – Mi Drop je prý nejrychlejší nástroj pro přenos souborů. Ani další argumenty k instalaci nezní nezajímavě:

  • Nepotřebuje internetové připojení.
  • Podporuje zařízení se systémem Android 4.4 a novějším.
  • Sdílení souborů bez využití mobilních dat.
  • Odesílání a příjem všech typů souborů.
  • 200krát rychlejší než Bluetooth.
  • Sdílení jedním klepnutím, žádné složité nastavování.
  • Intuitivní a uživatelsky přívětivé uživatelské rozhraní.

Jak Xiaomi Mi Drop funguje v praxi?

Aplikaci jsme kvůli otestování nainstalovali na několik zařízení – mimo jiné například na OnePlus 5 a Sony Xperii Z3. Instalační balíček je velký jen 4,5 MB, takže nezabere v úložišti mnoho místa. Při prvním spuštění počítejte s požadavky na přístup k souborům (což chápeme), poloze a kontaktům (což je přinejmenším sporné).

Další postup je pak velice prostý – uživatelské rozhraní sestává ze dvou výrazných tlačítek: modrého Odeslat a zeleného Přijmout. Podle toho, zda chcete soubory na daném zařízení odesílat, nebo přijímat, tedy zvolíte příslušnou možnost.

Jako první by se na proceduru měl připravit příjemce. Ten tedy spustí na svém telefonu aplikaci Xiaomi Mi Drop a zvolí Přijmout. Telefon následně přejde do režimu Wi-Fi hotspotu (to je ostatně důvod těch rychlých přenosů) a vyčkává na přijaté soubory. V případě Androidu 7.1 a novějšího je nutné režim hotspotu zapnout manuálně. Samotná aplikace pak doporučuje deaktivovat na zařízení mobilní data.

Odesílatel na svém telefonu nejprve zvolí Odeslat a následně si vybere, jaký typ dat chce posílat (obrázky, video, hudba, aplikace, soubory) a konkrétní soubory. Aplikace v dalším kroku vyhledá všechna zařízení schopná přijímat soubory a nabídne je v seznamu. V případě neúspěchu informuje, že nelze nalézt příjemce. Pak stačí klepnout na ikonu příjemce a na druhém telefonu potvrdit přijetí odesílaných dat.

V praxi to funguje tak, že odesílající telefon se připojí k Wi-Fi síti vytvořené přijímajícím přístrojem. Poté touto cestou odešle požadované soubory. Rychlost přenosu se nám v případě připojení OnePlus 5 k Xperii Z3 pohybovala kolem 7 MB/s, což je velice solidní výsledek. Po přenesení dat se odesílající telefon opět odpojí a naváže původní připojení k Internetu. Odesílat je možné i přes standardní systémové sdílení, tedy například z galerie či jakékoli jiné aplikace, která to podporuje. Není tedy bezpodmínečně nutné spouštět Xiaomi Mi Drop.

Další sekce aplikace

Do dalších sekcí programu Xiaomi Mi Drop se dostanete dvěma nenápadnými tlačítky, situovanými v horních rozích. Tlačítko v levém rohu slouží k prohlížení přijatých souborů, které jsou pro lepší přehlednost roztříděné do pěti kategorií (obrázky, videa, hudba, aplikace a soubory). S jednotlivými soubory pak lze dále pracovat – například prohlížet obrázky, instalovat aplikace a podobně.

Tlačítko vpravo slouží pro vstup do nastavení, kde ovšem najdete minimum možností. Můžete zde změnit jazyk, kterým aplikace komunikuje (nechybí čeština ani slovenština), podívat se na zásady ochrany osobních údajů a pravidla pro uživatele. Kromě toho je tu k vidění číslo verze programu.

Resumé

Z hlediska uživatelské přívětivosti se jedná o skutečně mimořádně jednoduchý program. Odeslání souborů je otázkou několika mála klepnutí a řádově nezabere více než několik sekund. Situace se poněkud komplikuje na posledních verzích systému, kdy je nutné režim hotspotu aktivovat manuálně. Přenosy souborů mezi dvěma zařízeními jsou pak skutečně rychlé a bez problémů.

Objektivně vzato je uživatelské prostředí tak trochu svérázné, což je znát především u maličkých tlačítek pro přístup ke staženým souborům a do nastavení. Takový je ale přístup Xiaomi k designu aplikací pro Android, a nezbývá než se s tím smířit, nebo je nepoužívat. Pochvalu si zaslouží lokalizace do češtiny i slovenštiny. Aplikace Xiaomi Mi Drop je v Obchodě Play od začátku listopadu. Celkem se však může chlubit více než pěti miliony instalací a průměrnou známkou 4,4. Instalovat můžete na telefony s Androidem 4.4 a vyšším. Pokud by vám instalace z Obchodu Play nebyla z nějakého důvodu možná, můžete zkusit APK balíček ze serveru APKMirror.

ShareMe: File sharing
ShareMe: File sharing

Partnerem zpráv o Xiaomi je společnost Beryko.cz.

Vyzkoušíte bleskové sdílení souborů s Xiaomi M Drop?
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)