Menu

Sony Xperia Z3 – dravec, který nastolil nový řád (recenze)

Po velmi povedeném modelu Sony Xperia Z3 Compact se k nám do redakce dostal i prémiový model Sony Xperia Z3, který je velmi podobný, ale nabízí ještě o něco lepší hardwarovou výbavu a hlavně pak větší displej. Jak obstál v našem testu?

Obsah recenze

Obsah balení

Telefon Sony Xperia Z3 k nám dorazil v podobné krabičce jako jeho menší bráška Z3 Compact – i zde jsme postrádali prodejní balení s nabíječkou a USB kabelem. Museli jsme se spokojit pouze s telefonem a papírovými brožurkami.

Balení nebylo prodejné a postrádali jsme hlavně nabíječku a USB kabel

Balení nebylo prodejní a postrádali jsme hlavně nabíječku a USB kabel

Vzhled a dílenské zpracování

Design telefonu pro nás není žádným překvapením – vychází z modelu Xperia Z3 Compact, pouze narostly rozměry displeje a tím i celková velikost telefonu. Tentokrát se nám do rukou dostala bílá varianta. Postranní rámečky okolo displeje jsou příjemně tenké a jen o něco horší je to s rámečky nad a pod displejem. Dotyková tlačítka by se možná na bradu telefonu vešla, Sony se ovšem přiklonilo k softwarovým tlačítkům, která se přesunula na displej. Pod displejem tedy nalezneme reproduktor, nad displejem pak standardně senzory přiblížení a světla, objektiv přední kamerky, druhý reproduktor a v levém horním rohu notifikační LED diodu. Ta svítí jasně, barvu mění ale pouze při nabíjení a ne při různých notifikacích.

Sony Xperia Z3 - přední strana telefonu (6)

Do redakce nám dorazila bílá varianta telefonu

Na displejem tradičně sídlí reproduktor, notifikační LED a senzory

Nad displejem tradičně sídlí reproduktor, notifikační LED a senzory

Zadní strana vychází z předchozích modelů – celá plocha je ze skla a rovná. Levý roh obsadil objektiv 20,7MPx fotoaparát a přisvětlovací LED dioda. Na pozici objektivu je potřeba si dát zpočátku pozor – občas jsme si čočku zakryli omylem prstem při focení. Záda pamatují otisky prstů, ale díky bílé barvě nejsou tato znečištění příliš vidět. To je podstatný rozdíl oproti černé variantě. Záda nejsou příliš odolná vůči škrábancům – již po několika dnech jsme pár vlásečnic zaznamenali a trochu se bojíme toho, co se stane za několik měsíců používání.

Elegantní záda jsou ze sklad

Elegantní záda jsou ze skla

Objektiv 20,7MPx fotoaparátu

Objektiv 20,7MPx fotoaparátu

Tělo telefonu Sony Xperia Z3 je lemováno stříbrným kovovým rámečkem, který působí o poznání lepším dojmem než materiál u modelu Sony Xperia Z3 Compact. Výtku máme k rohům, které jsou z plastu, a tento přechod bohužel nevypadá nejlépe. Všechna čtyři tlačítka sídlí na pravém boku telefonu – kulatý “čudlík” pro zapínání displeje přibližně uprostřed, kolébka pro ovládání hlasitosti pod. Sony nezapomnělo ani na dvoustavovou hardwarovou spoušť fotoaparátu, na kterou díky vhodnému umístění dolehne přesně náš palec při focení na šířku.

Ovládací tlačítka. Chválíme hardwarovou spoušť

Ovládací tlačítka. Chválíme hardwarovou spoušť

Levá strana telefonu

Levá strana telefonu

Vodotěsná konstrukce s certifikací IP68 způsobila, že se konektory přesunuly pod krytky. Nejdůležitější konektor Micro USB je umístěn na levé straně telefonu, doplňují jej kontakty pro dokovací stanici. Kartu Micro SD a nanoSIM pak ukrývá jedna krytka na pravém boku telefonu Sony Xperia Z3. Vypíchnout musíme rovněž šikovné poutko v levém spodním rohu, díky kterému lze telefon pověsit na šňůrku a třeba na krk. Sluchátka lze zapojit do konektoru na horní straně přístroje.

Konektor Micro USB a krytka

Konektor Micro USB a krytka

Micro SD a nanoSIM sloty pod krytkou

Micro SD a nanoSIM sloty pod krytkou

Šikovné poutko pro šňůrku na krk

Šikovné poutko pro šňůrku na krk

3,5mm jack pro připojení sluchátek

3,5mm jack pro připojení sluchátek

Elegantní kabátek ze skla

Sony Xperia Z3 nenechá nikoho na pochybách – skleněná záda příjemně zachladí již při prvním dotyku a vy víte, že se jedná o drahé a luxusní zboží. I když je design telefonu čistě subjektivní záležitost, nám se Sony Xperia Z3 líbí. Držení telefonu je poměrně pohodlné, problémy jsme neměli ani s umístěním ovládacích tlačítek. Skleněná záda jsou i přes svůj půvabný vzhled ale trochu nepraktická – telefon kvůli nim klouže z rukou, čemuž pomáhá také vyšší hmotnost přístroje. Stejně jako u modelu Sony Xperia Z3 Compact nás trápily škrábance, které se začaly objevovat již po pár dnech používání. Mezi sklem a kovovým rámečkem je větší mezera, do které se usazují nečistoty. Oproti modelu Z2 je zde ale patrné zlepšení a není to žádná katastrofa. Na telefon tedy musíme být opravdu obezřetní, což některé majitele nepotěší.

Na zádech telefonu jsou bohužel po krátké době patrné škrábance

Na zádech telefonu jsou bohužel po krátké době patrné škrábance

Vodotěsná konstrukce se pochlubí certifikací IP68, díky čemuž by podle Sony měl model Xperia Z3 vydržet až 30 minut v hloubce 1,5 metru. S tím souvisí také přítomnost krytek, které mohou časem velmi znepříjemňovat používání telefonu. Jedná se především o krytku Micro USB konektoru, který uživatelé používají nejvíce. Doporučujeme s telefonem Sony Xperia Z3 koupit také dokovací stanici, která využívá datové piny na boční straně přístroje.

Fotogalerie

Hardware a displej

Kompromisy stranou

Novinka od japonské společnosti míří na vrchol mobilního trhu, a tak se v útrobách skrývá takřka to nejlepší, co současný trh nabízí. Telefon Sony Xperia Z3 je poháněn čtyřjádrovým procesorem Snapdragon 801 s frekvencí 2,5 GHz, který je doplněn 3GB RAM pamětí. Po několikadenním běhu nám telefon stále hlásil přibližně 1 GB volné paměti. Stejně jako v případě modelu Sony Xperia Z3 Compact nám do redakce dorazila 16GB varianta, u které je pro uživatele připraveno přibližně 11,5 GB pro svá data. Toto úložiště lze rozšířit pomocí paměťové karty MicroSD. Kapacita baterie 3100 mAh nás na první pohled nikterak neuchvátí, ale díky propracované správě napájení od Sony se můžeme těšit na skvělou výdrž.

Sony Xperia Z3 - využití paměti RAM Sony Xperia Z3 - využití úložiště

Po stránce konektivity je na tom Sony Xperia Z3 skvěle – kromě standardních technologií Wi-Fi ve standardu 802.11 a/b/g/n/ac a Bluetooth 4.0 nabídne novinka od Sony také NFC či podporu rychlých sítí LTE. I když se tím společnost Sony nikde příliš nechlubí, podporuje model Xperia Z3 také funkci USB OTG. Ve výbavě nám tedy chybí snad jen infraport, kterým je konkurence zpravidla vybavena.

K naší spokojenosti zůstal v těle také 20,7MPx fotoaparát, který si poradí rovněž s nahrávání videa ve 4K. Jelikož se jedná o stejný fotoaparát jako u modelu Sony Xperia Z3 Compact, již nyní víme, že fotí velmi dobře.

Sony Xperia Z3 – specifikace

 • displej: 5,2″, IPS LCD, Full HD rozlišení, jemnost 424 ppi
 • procesor: čtyřjádrový Snapdragon 801 (Qualcomm MSM8974AC), frekvence 2,5 GHz
 • GPU: Adreno 330
 • paměť: 3GB RAM, 16GB vnitřní úložiště (+ Micro SD)
 • fotoaparát: 20,7MPx vzadu, HDR, 4K video, 2,2MPx přední
 • baterie: 3100 mAh
 • konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.0 LE, GPS, GLONASS, USB OTG, LTE, NFC, ANT+, DLNA, MHL 3.0
 • OS: Android 4.4.4
 • rozměry: 146 x 72 x 7,3 mm
 • hmotnost: 152 gramů

Katalog Android zařízení

Katalog Android zařízení

Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání...

Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.


Displej – výborná a jemná podívaná

Obrovský 5,2palcový displej byl vybaven panelem s Full HD rozlišením, což je na první pohled horší než některá konkurence, ale my tento krok spíše vítáme. Jemnost přes 400 ppi naznačuje, že tento luxus už lidské oko ani nedokáže ocenit a je tedy úplně zbytečné použít vyšší rozlišení. Naopak poté stoupá spotřeba a nároky na hardware. Kvalita IPS displeje s vlastním označením Triluminos v podání Sony je skvělá – displej nabídne živé barvy, vysokou jemnost, citlivost a relativně dobrou čitelnost na slunci. Naprosto žádný problém jsme neměli ani s automatickým ovládáním jasu, které fungovalo příkladně.

Displej je výborný - jemný, s dobrým podáním barev a čitelností na slunci

Displej je výborný – jemný, s dobrým podáním barev a čitelností na slunci

Díky speciálnímu režimu lze navíc telefon ovládat v rukavicích, což jsme si ukázali už u telefonu Sony Xperia Z3 Compact (viz video).

Jeden z čtenářů se nás v minulé recenzi dotazoval, zda je možné telefon ovládat vlhkými prsty. Odpověď zní ano – pokud není na displeji větší množství vody, tak na pokyny vlhkých prstů reaguje telefon dobře. V dešti byste tedy neměli mít žádné problémy při ovládání telefonu, což je velmi dobré.

Zvukový výstup a reproduktor

Hudební podání jsme testovali pečlivě a dlouho – telefon Sony Xperia Z3 nám do sluchátek hrál téměř každý den. Kvalita audio výstupu je velmi dobrá pro běžné posluchače, na detailní srovnání bohužel nemáme sluch ani techniku. Velký posun vidíme u dvou stereo reproduktorů, které hrají na poměry mobilních telefonů výborně. To je oproti telefonu Sony Xperia Z3 Compact rozdíl, neboť zde byly reproduktory spíše průměrné.

Sony Xperia Z3 - druhy hlasity reproduktor

Test výkonu (benchmarky)

Výsledek AnTuTu ukazuje, že se Sony Xperia Z3 řadí mezi nejvýkonnější telefony vůbec

Výsledek AnTuTu ukazuje, že se Sony Xperia Z3 řadí mezi nejvýkonnější telefony vůbec

Podobný výsledek potvrdil také Quadrant

Podobný výsledek potvrdil také Quadrant

Rychlost čtení je skvělá, rychlost zápisu trochu pokulhává

Rychlost čtení je skvělá, rychlost zápisu trochu pokulhává

Herní výkon

Náročné herní tituly nečiní testovanému telefonu žádné problémy. Při delším hraní se telefon znatelně zahřívá, ale rozhodně to není žádná katastrofa a většina konkurence je na tom hůř. Při hraní některých titulů se automaticky skryjí navigační tlačítka, takže je využita celá plocha displeje. Pro zobrazení tlačítek je třeba táhnout prstem od horního okraje ke spodnímu.

Náročná grafika hry N.O.V.A. 3 nedělala telefonu Sony Xperia Z3 žádné problémy

Náročná grafika hry N.O.V.A. 3 nedělala telefonu Sony Xperia Z3 žádné problémy

Závodní titul Need for Speed: Most Wanted běžel skvěle

Závodní titul Need for Speed: Most Wanted běžel skvěle

Konektivita

Wi-Fi a Bluetooth

Bezdrátové připojení Wi-Fi neprovázely po dobu testování naprosto žádné problémy a stejně na tom byla i technologie Bluetooth. Modrý zub jsme testovali při posílání souborů, v autě s Bluetooth handsfree a s hodinkami Sony SmartWatch 2. Kvalita i stabilita spojení byla bezproblémová.

Datové sítě

Sony Xperia Z3 se řadí mezi smartphony, které si v našich končinách poradí kromě již standardních 3G sítí také s LTE. Nejrychlejší datové přenosy jsme vyzkoušeli u operátora Vodafone a občas jsme byli až mile překvapeni, kde všude jsme mohli LTE využívat. Rychlost spojení byla skvělá.

Sony Xperia Z3 - rychlost LTE připojení

USB OTG

Společnost Sony tuto šikovnou funkci příliš nepropaguje a možná díky tomu nás její přítomnost mile překvapila. Po použití speciálního kablíku (není součástí balení, tip jsme vám přinesli zde) lze tuto funkci využít především k připojení Flash Disků či pevných disků.

Připojení k počítači

Po připojení k počítači s Windows se Sony Xperia Z3 automaticky nahlásí jako MTP zařízení a se spojením či přenosem souborů jsme neměli žádný problém. V nastavení lze ovšem zvolit starší standard MSC, což dnes příliš telefonů na rozdíl od Sony nepodporuje.

Sony Xperia Z3 - připojení k PC

GPS

Zaměření polohy pomocí telefonu Sony Xperia Z3 jsme vyzkoušeli opravdu poctivě – navigaci Sygic jsme využívali několik hodin a musíme konstatovat, že vše probíhalo skvěle. Žádný výpadek signálu (dokonce ani v tunelu), zpoždění či nepřesnost se nedostavila. Zaměření polohy je vždy otázkou několika sekund a mnohdy telefon zaměřil naši polohu i uvnitř budovy, což je pro některé telefony nemyslitelné.

Sony Xperia Z3 -síla signálu GPS

Kromě autonavigace jsme vyzkoušeli také GPS Status a navigaci při hledání “kešek”. V tomto případě byl telefon Sony Xperia Z3 také velmi dobrým pomocníkem, ale jednu menší výtku přeci jen máme – integrovaný kompas téměř vždy bez kalibrace ukazoval nesmysly. Bylo tedy nutné telefonem několikrát ve vzduchu opsat osmičku, čímž se zkalibroval. Tímto neduhem trpí více telefonů, ale u některých zkrátka není nutné tuto kalibraci dělat pokaždé. Sony Xperia Z3 tento krok vyžadovala.

Baterie a výdrž

Nemůžeme se zbavit dojmu, že Sony používá v tomto ohledu magii. Jinak si totiž nedokážeme vysvětlit, proč telefon Sony Xperia Z3 s 3100mAh baterií vydrží o poznání déle než konkurence s obdobnou velikostí baterie. Může za to povedená správa napájení, kterou Sony dokázalo vypiplat téměř k dokonalosti. A výsledek? S telefonem jsme při velmi náročném používání (stále aktivní datové přenosy, několik hodin navigace, e-maily, volání, SMS, surfování) vydrželi v pohodě celý den a ještě nám nějaká baterie zbyla na druhý den. Nezřídka nám telefon vydržel i druhý den do večera, což je skvělý výsledek. Při normálním používání by tedy neměl být problém vydržet s telefonem dva dny až tři dny, což se u vlajkových lodí jen tak nevidí. V případě konkurence totiž většinou končíme s baterií ještě tentýž den okolo 18. hodiny, což je razantní rozdíl.

Sony Xperia Z3 - test výdrže, nároční používání (1) Sony Xperia Z3 - test výdrže, nároční používání (2) Sony Xperia Z3 - test výdrže, nároční používání (3)

Telefon jsme podrobili sérii testů výdrže, výsledky jsou opět velmi dobré. Sony nám zkrátka ukazuje, že nastává nová doba dvoudenní výdrže.

Test výdrže dopadl také výborně

Test výdrže dopadl také výborně

Úsporný režim STAMINA

Při aktivním režimu STAMINA jsou při vypnutém displeji deaktivovány datové přenosy, připojení Wi-Fi a aplikace na pozadí. Pokud je běh některé aplikace na pozadí nezbytný, lze vytvořit výjimky. Velmi šikovnou funkcí je Zařazovat data na pozadí, díky které jsou data v pravidelném intervalu aktivována, aby si telefon mohl stáhnout příchozí data (maily, Hangouts atp.). Díky této povedené správě napájení se podaří s telefonem Sony Xperia Z3 hravě vydržet dva a více dní, o čemž se povětšinou konkurenci ani nesní. V případě nouze, kdy se baterie chýlí ke svému vybití a není možné v dohledné době telefon zapnout, je připraven režim Ultra Stamina, ve kterém telefon opravdu funguje pouze jako telefon. V tomto režimu jsou aktivní pouze základní funkce volání a SMS a pár aplikací (fotoaparát, album, kalendář, budík, kalkulačka atp.).

Sony Xperia Z3 Compact - úsporný režim STAMINA (3) Sony Xperia Z3 Compact - úsporný režim STAMINA (1) Sony Xperia Z3 Compact - úsporný režim STAMINA (2)

Uživatelské prostředí

Bleskový Android 4.4.4 od Sony

Čistý Android v TOP modelu od Sony nehledejme – prostředí je do určité míry pozměněno a obohaceno o další funkce. Jedná se ovšem spíše o kosmetické změny, takže celkové prostředí zůstává velmi pohledné, přehledné a intuitivní. Launcher od Sony (prostředí domácí obrazovky a menu aplikací) je velmi oblíbený a používají jej mnohdy dokonce i uživatelé jiných telefonů. Sony chválíme také za verzi Androidu 4.4.4, která dokazuje, že softwarová část telefonu není výrobci lhostejná.

Sony Xperia Z3 - systém Android 4.4.4 (2) Sony Xperia Z3 - systém Android 4.4.4 (1)

Rychlost a stabilita na skvělé úrovni

Systém v telefonu Sony Xperia Z3 Compact jsme chválili nejen po stránce rychlosti, ale také stability. Jelikož stejným softwarem disponuje i model Sony Xperia Z3, opět musíme konstatovat, že se jedná o bleskový systém a ani s pádem či zpomalením jsme se za dobu testování nesetkali. Softwarovou stránku tedy chválíme. Na videu si můžete prohlédnout, jak prostředí systému Android 4.4.4 v podání Sony vypadá. Nenechte se zmást, že se jedná o telefon Sony Xperia Z3 Compact – systém je stejný.

Nahrávání obrazovky

Zaujala nás možnost nahrávání obrazovky, kterou lze zpřístupnit z nabídky při podržení tlačítka pro napájení. Nahraný obraz je plynulý a telefon zvládne nahrávat dokonce i hry. To je šikovné.

Kontakty, telefonování a klávesnice

Vytáčení skrze T9 Dialer neprovázely žádné problémy a telefon si poradil i s českou diakritikou. Při volání byl reproduktor dostatečně hlasitý a ani druhá strana si na špatnou kvalitu přenosu nestěžovala. Doufáme tedy, že se nešvary při volání od modely Z2 vyřešily. Prostředí pro správu kontaktů je podobné tomu z čistého Androidu a opět jsou zde patrné pouze kosmetické změny

Sony Xperia Z3 - T9 dialer Sony Xperia Z3 - kontakty a lide (2) Sony Xperia Z3 - kontakty a lide (1)

Klávesnice se nám zpočátku příliš nelíbila a ani v minulé recenzi jsme ji nechválili. Díky upozornění jednoho z našich čtenářů jsme ovšem všechny vytýkané nešvary odstranili v nastavení klávesnice a nyní můžeme upravit naše stanovisko – klávesnice je povedená, dobře se na ní píše a nabízí vše potřebné (další znaky pod klávesami, smajlíky, čísla a přístup do hlasového zadávání).

Sony Xperia Z3 - klavesnice

Prostředí systému Android

Fotoaparát a natáčení videa

Sony již delší dobu patří mezi výrobce, kteří se za své fotoaparáty rozhodně nemusí stydět. Model Sony Xperia Z3 Compact fotí podle předchozí recenze skvěle, telefon Sony Xperia Z3 také nabídne snímač s rozlišením až 20,7 MPx. Fotoaparát si navíc poradí i se snímáním 4K videa. Výsledné snímky jsou opravdu dobré a ne jinak je tomu i v případě videa. Testovaný přístroj tedy za fotoaparát pochválíme. Trochu jsme zpočátku válčili s umístěním čočky fotoaparátu, kterou jsme zakrývali omylem rukou, a to ještě o něco více než u Sony Xperia Z3 Compact. Po chvilce zvyku to už ale problém není. Fotografie a videa v originálním rozlišení naleznete zde.

Aplikace

Aplikace fotoaparát je propracovaná, ale na první pohled velmi nepřehledná a těžkopádná. Pokud se spolehnete na automatické nastavení, telefon obstará vše za vás. Podle obrazu automaticky určí typ scény a nastaví příslušné parametry. To pracovalo ve většině případů velmi dobře, ale našly se samozřejmě situace, kdy jsme si chtěli režim zvolit sami. V tomto případě je nutné přepnout na manuální režim, ve kterém se nám zpřístupní možnosti nastavení scény, HDR a dalších parametrů (vyvážení bílé, ISO, měření expozice, stabilizace atp.). Telefon se sice pyšní 20,7MPx fotoaparátem a skutečně dokáže takové snímky vyprodukovat, ale v tomto nastavení nelze vybírat režim scény, fotit na automatiku ani aktivovat HDR. Je tedy lepší přepnout na 8 MPx, ve kterém lze vše použít a fotografiím toto rozlišení naprosto stačí.

Sony Xperia Z3 - aplikace fotoaparátu (2) Sony Xperia Z3 - aplikace fotoaparátu (1)

Fotografie

Video

AR Efekt

Sony přichází se zajímavým využitím virtuální reality – přímo v reálném čase dokáže v hledáčku zobrazit předměty, které do obrazu přidal telefon. Využitelné v praxi to nejspíše není, ale rozhodně je to zajímavá ukázka, co dnes telefony zvládají.

Propojení více Xperií při fotografování

Vyzkoušeli jsme také zajímavou funkci Více fotoaparátů, která umožní propojit další telefony od Sony při fotografování. Výsledná fotografie pak vzniká složením obrazu z obou fotoaparátů. Lze přidat více zařízení a měnit velikost jejich obrazů. Trochu jsme válčili s pomalejší odezvou ostatních telefonů, takže je vidět, že tato funkce ještě není 100% použitelná. Přesto je nesmírně zajímavá.

Sony Xperia Z3 - vice fotoaparatu (1) Sony Xperia Z3 - vice fotoaparatu (2)

Kdy, kde a za kolik?

Sony Xperia Z3 představuje to nejlepší od japonské společnosti a zároveň jeden z nejlepších (ne-li vůbec nejlepší) smartphone. Tomu logicky odpovídá i vysoká cena, která se v případě testovaného modelu s 16GB vnitřním úložištěm vyšplhala až na rozmezí 17 a 19 tisíc korun. Je to moc, nebo málo?

Oficiální prodej nyní startuje v České republice a v některých větších obchodech už je tento smartphone dokonce skladem. Neměl by být tedy větší problém jej na našem trhu zakoupit. Graf ceny produktu SONY Xperia Z3 poskytuje server Heureka.cz

Resumé

Sony na první pohled představilo telefon, který ničím výrazně nevybočuje z řady jiných smartphonů. Už recenze na telefon Sony Xperia Z3 Compact ovšem ukázala, že přednosti telefonu nejsou z papírových údajů patrné. Sony Xperia Z3 kráčí ve stejných šlépějích a i zde musíme konstatovat, že japonská společnost představila jeden z nejlepších telefonů současnosti, ne-li vůbec nejlepší.

Začněme tradičně klady telefonu, kterých je spousta. Na první dojem vás Sony Xperia Z3 okouzlí – skleněná záda vypadají skvěle a celý telefon působí prémiovým dojmem. Vyzdvihnout musíme rovněž odolnou konstrukci s certifikací IP68. Výborně je na tom i displej, který nabízí pěkné barevné podání, vysokou jemnost a dobrou čitelnost na slunci. Full HD rozlišení vítáme, QHD pokládáme za zbytečný luxus v telefonech s displejem okolo 5 palců. Na výkon si také stěžovat nemůžeme – čtyřjádrový Snapdragon 801 spolu se 3GB RAM pamětí nabízí dostatečnou porci výkonu pro všechny operace. Vnitřní úložiště by si za cenu telefonu rozhodně zasloužilo minimálně dvojnásobnou kapacitu, vítáme tedy alespoň slot pro paměťovou kartu MicroSD. Výtečnou výbavu doplňuje podpora NFC, LTE, USB MSC či USB OTG.

Dvacetimegapixelový fotoaparát pořizoval kvalitní fotografie a spokojeni jsme byli rovněž s videem v rozlišení 4K. Skvěle je na tom Sony Xperia Z3 s výdrží na jedno nabití. Baterie s kapacitou 3100 mAh v kombinaci s pokročilou správou napájení v podání Sony zajistí dvoudenní výdrž při intenzivním využívání. V tomto ohledu Sony boří drtivou většinu konkurence a nasazuje laťku hodně vysoko. S tímto smartphonem přichází nová éra dvoudenní výdrže TOP modelů a ostatní výrobci mají co dohánět. Lokalizace polohy fungovala velmi dobře, i když kompas bylo nutné téměř vždy před jeho použitím kalibrovat (gestem a pohybem ruky).

Výkonný hardware telefonu není vše, a pokud pokulhává softwarová část, není nám hrubý výkon k ničemu. Softwarové oddělení od Sony si ovšem zaslouží v pomyslném známkování jedničku. Android 4.4.4 v jejím podání je totiž skvěle optimalizovaný, bleskový, stabilní, propracovaný a pohledný. Obsahuje navíc spoustu užitečných funkcí (režim STAMINA, nahrávání obrazovky, miniaplikace, Launcher, povedená aplikace Fotoaparátu atp.).

Negativ není příliš a většina se vztahuje ke konstrukci. Skleněná záda telefonu vypadají skvěle, kazí ovšem trochu praktické ovládání – telefon je poměrně velký a těžký, takže právě vlivem skleněných zad klouže z rukou. Stejně jako model Sony Xperia Z3 Compact se navíc záda velmi snadnou poškrábou a do mezery mezi sklem a rámečkem se mohou dostávat nečistoty. Plastové rohy zbytečně srážely jinak luxusní zpracování a působily trochu jako pěst na oko. Lehce nás zklamala zmiňovaná kapacita vnitřního úložiště – za cenu okolo 18 tisíc je 16 GB prostě málo, i když to alespoň supluje možnost paměťové karty. Nevyvratitelným záporem je absence infraportu, kterým většina konkurence disponuje. Přesto to nebereme jako velký nedostatek. Cena přístroje je vysoká – z vlajkových lodí je model Sony Xperia Z3 téměř nejdražší.

Pokud bychom se měli nyní jako redakce rozhodnout, který telefon označit jako ten vůbec nejlepší, padla by volba na testovaný přístroj. Negativa se samo sebou našla, ale klady přeci jen výrazně převažují. Sony se v našich očích usadilo na úplný vrchol mobilního trhu a jsme moc zvědaví, jak zareagují ostatní výrobci.

Klady

+ Povedená konstrukce s kvalitním zpracováním a zvýšenou odolností IP68.
+ Velmi vysoký výkon díky čtyřjádrovému Snapdragonu 801 a 3GB RAM paměti.
+ Kvalitní a jemný displej s dobrou čitelností na slunci.
+ Výborný systém Android 4.4.4 s propracovanou uživatelskou nadstavbou a výbornou optimalizací.
+ Skvělá výdrž na jedno nabití a povedený režim STAMINA.
+ Bohatá hardwarová výbava včetně podpory NFC, LTE, MSC, USB OTG či paměťový karty Micro SD.
+ Dobrý 20,7MPx fotoaparát s hardwarovou spouští a AR efekty.
+ Citlivá GPS.
+ Kvalitní dvojice reproduktorů.
+ Očko pro pověšení telefonu na krk.
+ Možnost nahrávat záznam obrazovky včetně her.
+ Povedená předinstalovaná klávesnice.

Zápory

– Na skleněném povrchu ulpívají otisky prstů, snadno se poškrábe.
– Kvůli skleněným zádům má telefon tendenci vyklouznout z ruky.
– Kompas vyžaduje téměř pokaždé kalibraci.
– Pouze 16GB vnitřní paměť.
– Chybí infraport.
– Vyšší cena.

Za zapůjčení děkujeme společnosti Sony.

Chcete si vyzkoušet nejlepší mobilní telefony osobně? Pak zavítejte na Android RoadShow. Neváhejte a registrujte se!

registraceHome

 

Komentáře

THc

THc

4.10.2014 20:02

Souhlasím s výše uvedenými pochvalnými tvrzeními JJ a Jana Dolejše. Z3 se opravdu povedla. Nejen že ten tel. luxusně vypadá, ale je i luxusní uvnitř. Možná nám brzy spadne všem čelist z Nexusu 6, ale nyní je to IMHO nejlepší přístroj na trhu.

Faktuzmetedzacinatestvat

Faktuzmetedzacinatestvat

4.10.2014 20:24

Stále čekám, kdy moderátoři webu správně opraví slovíčko nastolil na „nasmolil”.

uni

uni

4.10.2014 21:25

Obrázky ze hry ukazují, jak je SW syst. lišta zvěrstvo, fakt úlet…

Mr. Arakin

Mr. Arakin

z aplikace
4.10.2014 22:17

Uni: pri hrani je systemova lista samozrejme schovana a hra jede ve fullscreenu. Tohle je zrejme v dusledku screenshotu.

josfa

4.10.2014 23:28

muj intelektualni vyvoj a znalosti o telefonech skoncily u S5 (nemyslim funkcnosti a vzhledem telefonu )za tyto hracky chteji neskutecne premrstenou cenou a dodnes si drbu hlavu ,proc jsem za to dal takovy prachy, tudiz mě dalsi k*k*t*ny na hranici 15- 20 00,- prestaly zajimat ,telefon vyuzivam hodne a spoustu blbustek ani nepouzivam no 20 000 dat za telefon pro bezneho uzivatele je opravdu sadomaso spojeno s jinou nespecifikovanou uchylkou dnes bych to uz neudelal ,ani kdybych ty prachy nasel na ulici

Mr. Arakin

Mr. Arakin

z aplikace
5.10.2014 7:35

josfa: to je celkem pochopitelne, protoze pokud bys ty penize nasel na ulici, je tvou povinnosti je odevzdat. Pokud by sis je nechal, je to stejne, jako bys je ukradl.

Misak

Misak

5.10.2014 14:03

Dobry den,
chtel bych se zeptat jestli je telefon ve srovnani se z1c v necem lepsi a necha se do nej investovat. A hlavne jaka je rychlost a stalost systemu po nejakem case,jako treba ios.
Predem dekuji za komentare.

semiš

semiš

5.10.2014 14:16

Re:David Mysliveček
Tohle je nutnost. Obě strany.
Nillkin 9H Hardness Tempered Glass Front Clear Back Film For Sony Xperia Z3
Na EBAY se dá sehnat.

pablos

pablos

z aplikace
5.10.2014 17:05

To Misak: sice nvm proč se ptáš na srovnání Z1c a velké Z3ky, ale pokud ano, tak jsem přesvědčen, že Z3 je o třídu úplně ve všem.
Na co můžu odpovědět z vlastní zkušenosti je plynulost a Sony se v tomhle vyrovná snad jen HTC. Z1 mám 13 měsíců (hned jak vyšla) v telefonu mám aktuálně 60 apk a telefon běhá jako když ho vybalíš, mladá má Z1c od února a telefon běhá naprosto předpisově! V tomhle opravdu Sony nemá konkurenci a takovej Samsung může jen a jen tiše závidět.

Merc

Merc

5.10.2014 20:27

Jedinou opravdovou slabinou je proti konkurenci ( htc m8 )je méně povedený zvuk a zkreslení zesilovače , i po vyzkoušení všech funkcí vylepšení a nastavení zvuku . Jinak super

PowerfulCZ

z aplikace
6.10.2014 5:50

Merc: To je možné, ale je zapotřebí vzít v úvahu, že Z3 musí mít nějakou vodotěsnou membránu oproti M8.

Aldabrno

Aldabrno

6.10.2014 22:18

Dobrý den. Jak si mám vysvětlit, že ve Vaší recenzi je baterie o kapacitě 3100 mA velmi chválena, ale když se podívám do eshopů, tak tam je uváděna baterie o kapacitě 2600 mA. Jak se k tomu postavit?

atlass

atlass

7.10.2014 14:02

Vyzerá že to je parádny mobil len by ma zaujímalo či vyriešili konečne to zamrzanie fotoaparátu. Lebo na Z1 je to katastrofa.

Petr

Petr

8.10.2014 21:02

– Na skleněném povrchu ulpívají otisky prstů
– Chybí infraport.

proč tohle je v každé recenzi? infraport je mimo (pro mě) a otisky jsou od vynálezu dotykového telefonu automaticky, není to zrovna mínus…

Rumcajs

Rumcajs

11.10.2014 0:33

Ať se na mě nikdo nezlobí, ale tohle je opravdu příšerná recenze. Lepší snad nabízí i na iDnesu :D

Rumcajs

Rumcajs

11.10.2014 0:40

“USB OTG či paměťový karty Micro SD”

PaměťovÝ karty by se daly ještě přežít, koneckonců, i mistr korektor se někdy blbě vyspí, ale USB OTG tedy už pár let žádná novinka není. O to víc nechápu, proč tato funkce není pravidelně zmiňována i u ostatních zařízení? USB “OTG” si můžu “dopřát” jak na Z3, tak na mnohem starších zařízeních. Připadá mi to celé jako pěkný amaterismus. Díky za odpověď.

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 21

11.10.2014 9:28

Aldabrno
Zřejmě si pletete telefony – Z3 Compact (menší verze, kterou jsme recenzovali zde https://www.svetandroida.cz/sony-xperia-z3-compact-recenze-201409) má 2600 mAh. Velký bráška v této recenzi má 3100 mAh.

Petr
Že infraport nevyužíváte Vy, neznamená, že ostatní uživatelé. Telefon za tuto cenu by mít infraport měl, ostatně konkurence jej nabízí. Proto je to uvedeno v mínusech. Pokud patříte mezi uživatele, kteří jej nepotřebují, pak tento nedostatek nehraje pro Váš žádnou roli. Od toho ostatně recenze jsou, abyste si udělal Vy sám představu, zda je telefon pro Vás.
Skleněný povrch není myšlen displej, ale konstrukce přístroje. A to samozřejmě běžné není – drtivá většina smartphonů je z plastu, kde se tento nedostatek neprojevuje. Stačí si Xperii vyzkoušet – po minutě používání už máte nutkání tasit tričko a “leštit” :). Věřte mi.

Rumcajs
USB OTG je tu s námi dlouho, ale rozhodně to není standardní výbava všech smartphonů. Stačí si přečíst naši poslední recenzi u GSmart G1, který tuto funkci nemá. A bohužel spousta dalších. Proto je na místě tuto funkci testovat a uvádět jako bonus. A taky tak vždy činím.

poly-filip

poly-filip

27.10.2014 21:22

Opravdu škoda že nemá infraport. Pro někoho možná maličkost ale na ovládání televize mobilem bez nutnosti WiFi si člověk (Já určitě) rychle zvykne.

Tomike321

Tomike321

26.11.2014 3:07

ako je to so streemovanim obrazu z ps4 vraj by to malo byť plne kompatibilné rad by som o tom vedel viac

Tomike321

Tomike321

26.11.2014 4:40

pre doplnenie ide o funkciu REMOTE PLAY od playstation.ako som spomenul chcem vedieť viac.

Dominik

Dominik

4.3.2015 23:37

Co je lepší koupit Sony Z3 a nebo Samsung S5 nemůžu se rozhodnout nevím co je lepší poradíte mi někdo ?

Tomike321

Tomike321

12.5.2015 0:28

to: Dominik – záleží na tom ako veľmi si si zvykol na stredove hardvérové tlačítko menu :D
ale nie: obidva modely su top ale s9ny ma namakany triluminous dispaly, úžasnú úsporu energie, perfektný sound systém a ak máš Playstation 4 tak v kombinacii s Dualahock 4 máš vypeckovane PSP novej generácie :D – osobne som vlastník Note 4 ale do sony Z3 idem na 100% aj pre to shareplay s PS4-kou aj koli tej úspore energie ktorá je oproti samsungu na úplne inej úrovni aj keď má samsung šetrný AMOLED je to strašný rozdiel – porovnával som to v praxi s kolegom – a to magnetické nabíjanie je tiež veľkým plusom – no záleží na tebe ako som písal – majú niečo do seba obidva modeli – ja som sa tu pýtal na shareplay pre ps4 ale nikto neodpovedal ešte že kolega bol nedočkavý :D tak som si ju aj oňuchal naporiadok :D

pavel

pavel

18.5.2015 18:17

Tak jsem ho zakoupil.Druhy den vzal ze zvedavosti do vany a blik vyp a hotovo.Z dirky na snurku tece voda jak z kohoutku a mobil nejde.Fakt vodotesne

pavel

pavel

21.5.2015 11:44

Pokud má SONY Z3 certifikát IP68 což je cituji Chráněno proti potopení do vody. Zařízení je schopné nepřetržitého potopení do vody za podmínek, které určí výrobce zařízení.Jak je možné,že píšete,že je možné ho ponořit do hloubky1,5m na dobu 30 minut což je ale pouze IP 67 opět cituji Chráněno proti ponoření do vody. Ponoření na 30 minut do hloubky 1 metr.Děláte si srandu ze zákazníků v naději,že si to nezjistí,nebo co je pravdy na IP 68???nechtělo by to se nad tím trošku pozastavit,než se více věnovat tomu kolik tam mohu hrát her.

Fiďor

Fiďor

21.5.2015 12:07

Zdravím,mám dotaz jestli by mi někdo pomohl.na Sony compact z3. Pořád mi to vyhazuje nějaké upozornění:chyba čtení,opakujte akci..neví někdo prosím co to je,díky..

Radka

Radka

4.8.2015 11:00

Zdravím,potřebuji poradit.Mám Htc Desire 500 seka se,prehriva,ma malou inerni pamet a ne vsechny aplikace jdou prenest na SD kartu,je pomaly a ne vsechny videa stazene prehrava.Zvazuji o novem vykonejsim,vetsim mobilu.Mam dva tipy: Sony Xperia Z 3, Lenovo X2 DUAL SIM zlaty.Prosim poradte mi,kdo mate s temito mobily dobre zkusenosti diky…

Jirka k

Jirka k

6.10.2015 22:28

Čau mám Z3 od včera je to paráda proto sem si ho taky koupil.. Jediná potíž je v tom že naslibujou že telefon může až metr do hloubky i když to píšou a slibujou tak asi kaštan má to 2 repráky a už mi jeden spodní hraje úplně potichu a je nutno říct že sem ho jenom oplachnul pod vodou a všechny kritky byli uzavřený. Nevím co teď zkusím počkat do zítřka jestli to uschne… Nic méně Sony i tak či tak nemá konkurenci.. Ale do vody bych ho nedával

honzaaa

honzaaa

3.12.2015 9:41

Mám ještě jeden dotaz. V recenzi to nezaznělo, možná i proto že tuto funkci nemá.
Ale dá se Sony Xperia Z3 nabíjet přes QI bezdrátové nabíječky?
Děkuji za odpověď.

RSS (komentáře k článku)