Menu

Sony Xperia Z3 Compact – konečně trefa do černého (recenze)

Společnost Sony se snaží zaplnit mezeru na trhu novým modelem Sony Xperia Z3 Compact. Tento nováček totiž slibuje špičkový výkon, skvělou hardwarovou výbavu a displej s úhlopříčkou 4,6″. Jak dopadl očekávaný smartphone v našem detailním testu?

Recenzi na model Sony Xperia Z3 naleznete zde.

Obsah recenze

Obsah balení

Testovaný přístroj Sony Xperia Z3 Compact dorazil do naší redakce jako testovací model, čemuž odpovídalo také skromnější balení. Kromě telefonu a manuálů jsme se dalších částí příslušenství nedočkali, chyběla hlavně nabíječka a USB kabel. Nemusíme být ovšem zklamaní – nejedná se o prodejní verzi balení.

Předpodejní balení bylo skromné a kromě telefonu jsme zde našli pouze pár papírových materiálů

Předprodejní balení bylo skromné a kromě telefonu jsme zde našli pouze pár papírových materiálů

Vzhled a dílenské zpracování

Vzhled modelů Sony Xperia řady Z se od vydání prvního kousku příliš nemění – pravidelný obdélníkový tvar se zaoblenými rohy se japonskému výrobci zřejmě osvědčil. Testovaný přístroj byl zahalen do elegantní černé barvy, ze které na přední straně viditelně září stříbrný nápis Sony nad displejem. Největší část tradičně zabírá displej, jehož úhlopříčka činí v případě telefonu Sony Xperia Z3 Compact 4,6 palce. Rámečky po stranách jsou příjemně tenké, zbytečného místa není ani nad a pod displejem. Ovládací tlačítka se přesunula na displej, takže volné místo pod displejem využívá pouze hlasitý reproduktor. Horní rohy zabírají notifikační dioda a čočka předního fotoaparátu, mezi nimi sídlí druhý reproduktor a senzory přiblížení a světla.

Sympatický smartphone s úzkými rámečky na bocích displeje

Sympatický smartphone s úzkými rámečky na bocích displeje

Nad displejem se standardně nacházejí také senzory, reproduktor, notifikační LED dioda a čočka fotoaparátu

Nad displejem se standardně nacházejí také senzory, reproduktor, notifikační LED dioda a čočka fotoaparátu

Hlasitý reproduktor je trochu netypicky umístěn na přední straně. Hraje ovšem výborně

Hlasitý reproduktor je trochu netypicky umístěn na přední straně. Hraje ovšem slušně

Záda telefonu Sony Xperia Z3 Compact jsou po vzoru předchozích modelů úplně rovná a skleněná, což vypadá velmi dobře. Levý horní roh zabral objektiv 20,7MPx fotoaparátu, který doplňuje přisvětlovací LED dioda uprostřed. Záda telefonu mají jednu nepříjemnou vlastnost – ulpívají na nich otisky prstů, takže telefon musíme často čistit. Po několika dnech se objevily také škrábance.

Skleněná záda jsou velmi atraktivní, bohužel ale také křehká

Skleněná záda jsou velmi atraktivní, bohužel ale také křehká

Čočka zadního 20,7MPx fotoaparátu

Čočka zadního 20,7MPx fotoaparátu

Celý telefon je lemován poloprůhledný rámečkem, jehož materiál nejvíce připomíná silikon. Ten možná trochu kazí dojem z jinak luxusní konstrukce, ale není to nic závažného. Ovládacím tlačítkům je vyhrazena pravá strana – nalezneme zde hned 4. Přesně uprostřed plní svou funkci dvojice tlačítek pro ovládání hlasitosti, nad kterou je umístěn tradiční kulatý “čudlík” pro zapínání telefonu a displeje. Chválíme Sony také za hardwarovou spoušť fotoaparátu, která je umístěna přesně v místě, kde doléhá náš palec při focení na šířku.

Ovládací tlačítka nalezneme na pravé straně telefonu

Ovládací tlačítka nalezneme na pravé straně telefonu

Sony chválíme za hardwarovou spoušť fotoaparátu

Sony chválíme za hardwarovou spoušť fotoaparátu

Jelikož se  Sony Xperia Z3 Compact pochlubí vodotěsnou konstrukcí s certifikací IP68, konektory jsou ukryty pod krytkami na levém boku. Pod krytkou v horní části jsme nalezli Micro USB konektor a slot pro paměťovou kartu Micro SD. Sony šetřilo místem, kde se dalo, a do testovaného modelu jsme tak museli použít Nano SIM kartu, která se zasouvá do speciálního šuplíku pod druhou krytkou. Krásný design kazí kontakty pro připojení do dokovací stanice, které by šly určitě vyřešit lépe.

Telefon je vodotěsný, a proto jsou konektory a sloty zakryty krytkou

Telefon je vodotěsný, a proto jsou konektory a sloty zakryty krytkou

Do telefonu jsme museli umístit nano SIM kartu

Do telefonu jsme museli umístit nano SIM kartu

Micro USB konektor a Micro SD slot

Micro USB konektor a Micro SD slot

Spodní část nabídne šikovné poutko pro zavěšení telefonu na šňůrku, typicky pak na krk majitele. Konektor pro připojení sluchátek má své místo na horní straně telefonu.

3,5mm konektor pro připojení sluchátek

3,5mm konektor pro připojení sluchátek

Šikovné poutko umožní telefon Sony Xperia Z3 Compact pověsit na šňůrku za krk

Šikovné poutko umožní telefon Sony Xperia Z3 Compact pověsit na šňůrku za krk

Elegantní a luxusní kabátek s kompaktními rozměry

Tělo telefonu Sony Xperia  Z3 Compact hodnotíme velmi dobře – již od pohledu se jedná o sympatický smartphone, jehož materiály působí luxusním dojmem. Skleněná záda vypadají velmi dobře a zároveň nedávají šanci pocitům, že se jedná o levný a nekvalitní telefon. Držení telefonu je díky kompaktním rozměrům a zaobleným rohům velmi pohodlné, výtku snad máme pouze k váze, která je poněkud vyšší vysoká. Když k tomu připočteme hladká záda, měl telefon velmi často snahu vyklouznout. Je to daň za skleněná záda.

Na ovládací tlačítka lze velmi snadno dosáhnout, i když by klidně mohla být o něco výš. Potěšila nás přítomnost hardwarového tlačítka fotoaparátu, které je přesně v místech, kde sídlí náš prst při focení. Jako tradičně se telefony řady Z od Sony chlubí vodotěsnou konstrukcí, i zde se setkáváme s certifikací IP68, díky čemuž lze telefon ponořit do metrové hloubky po dobu půl hodiny bez újmy (telefon lze používat do podmínek stanovených výrobcem, Sony uvádí do hloubky 1,5 metru po dobu 30 minut). MicroUSB konektor chrání krytka, kterou při běžném používání budeme sundavat velmi často, což se za nějaký čas stane otravné, navíc hrozí její poničení. Důrazně tak doporučujeme k tomuto telefonu zakoupit dokovací stanici pro nabíjení. S telefonem Sony Xperia Z3 Compact musíte zacházet opatrně – již po několika dnech se na zadním těle objevily škrábance.

Konstrukce telefonu rozhodně zaujme, je však náchylná na poškození

Konstrukce telefonu rozhodně zaujme, je však náchylná na poškození

Fotogalerie

První pohled

http://youtu.be/nMAxUHuqvjg

Hardware a displej

To nejlepší ukryto v malém těle

Japonský výrobce se rozhodl vměstnat do kompaktního těla se 4,6″ displejem hardware, který je součástí výbavy dnešních TOP modelů. Hnací motor Snapdragon 801 s frekvencí 2,5 GHz nabídne dostatek výkonu pro všechny současné operace, je navíc doplněn 2GB RAM pamětí. Po delší době používání nám telefon stále hlásil přibližně 600 MB volné paměti RAM, což je dostačující hodnota. Vnitřní 16GB úložiště nabídne uživateli přibližně 11,5 GB volného místa. Sony nezapomnělo ani na slot pro paměťovou kartu Micro SD, díky kterému lze rozšířit velikost vnitřní paměti. Baterie s kapacitou 2600 mAh na první pohled možná tolik neoslní, na druhou stranu disponuje telefon Sony Xperia Z3 Compact menším displejem, takže by výdrž mohla být velmi dobrá.

Sony Xperia Z3 Compact - velikost interního úložiště Sony Xperia Z3 Compact - vytížení paměti RAM

Po stránce konektivity je na tom Sony Xperia Z3 Compact skvěle – kromě standardních technologií Wi-Fi ve standardu 802.11 a/b/g/n/ac a Bluetooth 4.0 nabídne novinka od Sony také NFC či podporu rychlých sítí LTE. I když se tím společnost Sony nikde příliš nechlubí, podporuje model Xperia Z3 Compact také funkci USB OTG. Ve výbavě nám tedy chybí snad jen infraport.

K naší spokojenosti zůstal v těle také 20,7MPx fotoaparát, který si poradí rovněž s nahrávání videa ve 4K. Sony fotoaparát opravdu umí, a tak jsme zvědaví, zda si tuto pověst zachová i telefon Sony Xperia Z3 Compact.

Sony Xperia Z3 Compact – specifikace

  • displej: 4,6″, IPS LCD, HD rozlišení, jemnost 319 ppi
  • procesor: čtyřjádrový Snapdragon 801 (Qualcomm MSM8974AC), frekvence 2,5 GHz
  • GPU: Adreno 330
  • paměť: 2GB RAM, 16GB vnitřní úložiště (+ Micro SD)
  • fotoaparát: 20,7MPx vzadu, HDR, 4K video, 2,2MPx přední
  • baterie: 2600 mAh
  • konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.0 LE, GPS, GLONASS, USB OTG, LTE, NFC, ANT+
  • OS: Android 4.4.4
  • rozměry: 127,3 x 64,9 x 8,6 mm
  • hmotnost: 129 gramů

Katalog Android zařízení

Katalog Android zařízení

Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání...

Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.

Displej – skvělá a jemná podívaná

První řadu telefonů Sony Xperia Z zbytečně srážel displej, který značně zaostával za konkurencí. Ty doby jsou ovšem dávno pryč a Sony se nyní naopak může pochlubit skvělým displejem, který vyniká v podání barev, kontrastu a čitelností na slunci. Vyzdvihnout musíme podání bílé barvy. Díky HD rozlišení (1280 x 720 pixelů) na úhlopříčce 4,6″ je zajištěna také dostatečná jemnost 319 ppi. Sony stejně jako většina konkurence sáhla po technologii IPS, kterou opatřila svým označením Triluminos. Automatické řízení jasu fungovalo výborně a neměli jsme vůbec potřebu hodnoty měnit ručně.

Displej je výborný - jemný, kontrastní, s dobrým podáním barev a čitelností na slunci

Displej je výborný – jemný, kontrastní, s dobrým podáním barev a čitelností na slunci

Naše čtenáře mimo jiné zajímalo, zda disponuje telefon Sony Xperia Z3 Compact možností ovládat displej v rukavicích. Tato položka je přímo v menu telefonu a po jejím aktivování se citlivost displeje razantně zvýší. V pletených rukavicích jde ovládat přístroj poměrně dobře a na dotyky reaguje dokonce i v případě lyžařských rukavic. Je už pak samozřejmě téměř nemožné trefit nějaké menší menu, ale displej váš prst rozpozná. A to je určitě šikovné, i když budete potřebovat trochu trpělivosti. Na jiné předměty (tužka apod.) nereaguje.

Zvukový výstup a reproduktor

Audio výstup nás potěšil – Sony Xperia Z3 Compact hraje do sluchátek velmi dobře a v kombinaci s kvalitními sluchátky nabídne skvělý poslech. Podobné je to i s reproduktory (u tohoto přístroje hrají oba najednou), které hrají na poměry mobilních telefonů dobře a rozhodně nadprůměrně. Na kvalitní hlasitý poslech to ovšem samozřejmě stále není. Díky umístění vpředu nehrozí ani žádné nechtěné zakrývání.

Hlasitý reproduktor hraje na poměry mobilních telefonů docela dobře

Hlasitý reproduktor hraje na poměry mobilních telefonů docela dobře

Test výkonu (benchmarky)

Testovací nástroj AnTuTu prozrazuje, že Sony Xperia Z3 Compact patří k tomu nejlepšímu na trhu

Testovací nástroj AnTuTu prozrazuje, že Sony Xperia Z3 Compact patří k tomu nejvýkonnějšímu na trhu

Podobný výsledek dokazuje také Quadrant

Podobný výsledek dokazuje také Quadrant

Skvěle je na tom také zápis a čtení z vnitřní paměti

Skvěle je na tom také zápis a čtení z vnitřní paměti

Herní výkon

Náročné herní tituly nečiní testovanému telefonu žádné problémy. Při delším hraní se telefon znatelně zahřívá, ale rozhodně to není žádná katastrofa a většina konkurence je na tom hůř. Při hraní se automaticky skryjí navigační tlačítka, takže je využita celá plocha displeje. Pro zobrazení tlačítek je třeba táhnout prstem od horního okraje ke spodnímu.

Ani akční FPS Modern Combat 4 nedělala testovanému telefonu problémy

Ani akční FPS Modern Combat 4 nedělala testovanému telefonu problémy

Hra Real Racing 3 běžela skvěle

Hra Real Racing 3 běžela skvěle

Konektivita

Wi-Fi a Bluetooth

V případě bezdrátového připojení Wi-Fi nemáme žádné výhrady. Technologie Bluetooth nás při běžném používání (spárování s Bluetooth handsfree či posílání souborů) také nezklamala, spojení navíc bylo stabilní i v případě chytrých hodinek Sony SmartWatch 2.

Datové sítě

Sony Xperia Z3 Compact si poradí kromě rychlých 3G sítí také s LTE, což jsme úspěšně otestovali s operátorem Vodafone. Rychlost připojení byla opravdu skvělá, a to jsme se pohybovali mimo Prahu. Trápil nás ovšem nepříjemný problém s výpadkem signálu, který vždy vyřešil jen restart telefonu. Jsme přesvědčeni, že to není vlastnost modelu Sony Xperia Z3 Compact, ale spíše vada testovaného předprodejního kusu. Problém naštěstí ke konci testování sám zmizel.

Sony Xperia Z3 Compact - LTE připojení

USB OTG

I když se touto vlastností Sony nikde příliš nechlubí, poradí si telefon Sony Xperia Z3 Compact i s připojením dalších periferií skrze speciální OTG kablík (není součástí balení, tip jsme vám přinesli zde). Tato funkce se hodí především k připojení Flash Disků či pevných disků.

Připojení k počítači

Po připojení k počítači s Windows se Sony Xperia Z3 Compact automaticky nahlásí jako MTP zařízení a se spojením či přenosem souborů jsme neměli žádný problém. V nastavení lze ovšem zvolit starší standard MSC, což dnes příliš telefonů na rozdíl od Sony nepodporuje.

Sony Xperia Z3 Compact - připojení k počítači

GPS

Lokalizace polohy byla bezchybná – telefon Sony Xperia Z3 Compact zaměřil naši polohu vždy během několika sekund, a to dokonce mnohdy i uvnitř budovy. Dobře fungoval také digitální kompas, který správně ukazoval náš směr.  Použití telefonu Sony Xperia Z3 Compact jako navigace bylo výborné a novinka od Sony se nebrání ani použití při Geocachingu.

Sony Xperia Z3 Compact - lokalizace polohy GPS

Baterie a výdrž

Výdrž je velmi sledovaný parametr u každého chytrého telefonu, neboť každá hodina navíc nám může “zachránit krk”. Testovaný přístroj Sony Xperia Z3 Compact slibuje už od počátku velmi dobrou výdrž, neboť jej japonská společnost vybavila silnou baterií s kapacitou 2600 mAh a navíc zvládá Sony velmi dobře správu napájení. Naše první pocity z používání byly skvělé – telefon při velmi intenzivním používání (nonstop aktivované datové přenosy, poslech hudby, telefony, SMS, spousta mailů atp.) vydržel až do druhého dne v poledne, kdy hlásil přibližně 20 % své baterie. To na první pohled nevypadá možná nejlépe, ale vězte, že při stejném využívání se většina našich testovaných telefonů odporoučí již první den okolo 18. hodiny. Tento výsledek tedy rozhodně bereme jako velmi dobrý. Lepšího jsme dosáhli snad pouze s telefonem LG G Flex, ale to je úplně jiná kategorie. O+O

Sony Xperia Z3 Compact - výdrž při intenzivním využíváníSony Xperia Z3 Compact - výdrž při intenzivním využívání 2

Ještě lepších výsledků jsme dosáhli s režimem Stamina, který vypíná datové přenosy a aplikace na pozadí, takže ušetří velké množství energie. V našem případě bylo nepřípustné, aby při vypnutém displeji byly datové přenosy neaktivní, a tak jsme zároveň aktivovali funkci pro zapínání datových přenosů v pravidelných intervalech. Pro běžné uživatele je STAMINA rozhodně velmi vítaným pomocníkem.

Abychom si ještě potvrdili vysokou výdrž, vyzkoušeli jsme několik umělých testů, při kterých byl nastaven poloviční jas a zvuk přenášen do sluchátek, pokud bylo potřeba. Opět zde telefon dopadl velmi dobře.

Sony Xperia Z3 Compact - test výdrže

Uživatelské prostředí

Bleskový Android 4.4.4 s nádechem od Sony

Společnost Sony patří mezi výrobce, kteří upravují systém Android pro své přístroje. Přesto je prostředí od japonské společnosti oblíbené a většina uživatelů jej vítá. Vzhled samotného systému je hned od prvních okamžiků odlišný od čistého Androidu, jedná se ale spíše o kosmetické změny a přidání dalších užitečných funkcí. Prostředí od Sony je pohledné, rychlé, intuitivní a velmi propracované. Launcher ze systému od Sony je dokonce natolik oblíbený, že jej často používají i uživatelé telefonů jiných značek. Sony musíme také pochválit za verzi Android 4.4.4 – je vidět, že si japonská společnosti nechce nechat ujet vlak ani v aktuálnosti systému.

Sony Xperia Z3 Compact - systém Android 4.4.4 (1) Sony Xperia Z3 Compact - systém Android 4.4.4 (2)

Rychlost a stabilita na skvělé úrovni

Jelikož je hardware v telefonech většinou identický, je vždy velmi zajímavé sledovat, jak se na rychlosti přístrojů podepíše optimalizace systému od výrobce. V případě modelu Sony Xperia Z3 Compact musíme uznat, že softwarové oddělení od Sony si zaslouží velmi vysoké hodnocení. Systém je bleskový a telefon reaguje téměř okamžitě, což mohou nejen uživatelé všech telefonů Samsung závidět. Radost z používání nám nezkazil ani žádný pád aplikace či nečekané chování systému, což opět potvrzuje, že se Android 4.4.4 v podání Sony vydařil.

Kontakty, telefonování a klávesnice

Velmi efektivním způsobem, jak vytáčet kontakty ze svého adresáře, je T9 Dialer. Ten dokáže zadáváním čísel, pod kterými se skrývají části jmen, vyhledávat rychle a snadno kontakty. Touto funkcí se dnes pyšní i čistý Android, občas jsou ovšem problémy se jmény s českou diakritikou. V testovaném přístroji fungovalo T9 vytáčení výborně, a to dokonce i s českou diakritikou. Prostředí pro správu kontaktů je velmi podobné tomu z čistého Androidu a opět jsou zde patrné pouze kosmetické změny. Při telefonování jsme nenarazili na žádné problémy – reproduktor je dostatečně hlasitý a ani druhá strana si nestěžovala na špatnou kvalitu mikrofonu.

Sony Xperia Z3 Compact - t9 dialer Sony Xperia Z3 Compact - kontakty lidé (1) Sony Xperia Z3 Compact - kontakty lidé (2)

Klávesnice od Sony není vyloženě špatná a nabízí velmi dobré rozložení kláves, se kterým se dobře psalo, přesto nám chyběly některé znaky pod klávesami či třeba čísla a přímý přístup k hlasovému zadávání. Po chvilce používání jsme ji tedy vyměnili za oblíbenou SwiftKey.

Sony Xperia Z3 Compact - klávesnice

Úsporný režim STAMINA

Autoři telefonu Sony Xperia Z3 Compact jsou si vědomi, že slabá výdrž na jedno nabití dnes sužuje všechny chytré telefony, proto si pro nás připravili úsporný režim s názvem Stamina. Díky tomu dokáže telefon omezit výkon a další funkce k razantnímu prodloužení výdrže. Při aktivním režimu Staminu jsou při vypnutém displeji deaktivovány datové přenosy, připojení Wi-Fi a aplikace na pozadí. Pokud je běh některé aplikace na pozadí nezbytný, lze vytvořit výjimky. Velmi šikovnou funkcí je Zařazovat data na pozadí, díky které jsou data v pravidelném intervalu aktivována, aby si telefon mohl stáhnout příchozí data (maily, Hangouts atp.). Díky této povedené správě napájení se podaří s telefonem Sony Xperia Z3 Compact hravě vydržet dva dny, o čemž se povětšinou konkurenci ani nesní. V případě nouze, kdy se baterie chýlí ke svému vybití a není možné v dohledné době telefon zapnout, je připraven režim Ultra Stamina, ve kterém telefon opravdu funguje pouze jako telefon. V tomto režimu jsou aktivní pouze základní funkce volání a SMS a pár aplikací (fotoaparát, album, kalendář, budík, kalkulačka atp.).

Sony Xperia Z3 Compact - úsporný režim STAMINA (3) Sony Xperia Z3 Compact - úsporný režim STAMINA (1) Sony Xperia Z3 Compact - úsporný režim STAMINA (2)

Nahrávání obrazovky

Po přidržení tlačítka napájení se zjeví menu, ve kterém nás zaujala položka Záznam obrazovky. Díky této funkci jsme měli možnost nahrávat veškeré naše akce s telefonem, navíc byl snímán i zvuk mikrofonu, takže lze záznam komentovat. Plynulé bylo dokonce i nahrávání her, za což si Sony také zaslouží pochvalu. Ukázku si můžete prohlédnout na následujícím videu.

Prostředí systému Android 4.4.4

Fotoaparát a natáčení videa

Sony již delší dobu patří mezi telefony, které se za své fotoaparáty rozhodně nemusí stydět. Model Sony Xperia Z3 Compact nabídne snímač s rozlišením až 20,7 MPx, což je slušná porce pixelů, i když to samozřejmě není úplně důležité. Fotoaparát si navíc poradí i se snímáním 4K videa. Výsledné snímky jsou opravdu dobré a ne jinak je tomu i v případě videa. Testovaný přístroj tedy za fotoaparát pochválíme. Trochu jsme zpočátku válčili s umístěním čočky fotoaparátu, kterou jsme zakrývali omylem rukou. Po chvilce zvyku to už ale problém není. Fotografie a videa v originálním rozlišení naleznete zde.

Aplikace

Aplikace fotoaparát je propracovaná, ale na první pohled velmi nepřehledná a těžkopádná. Pokud se spolehnete na automatické nastavení, telefon obstará vše za vás. Podle obrazu automaticky určí typ scény a nastaví příslušné parametry. To pracovalo ve většině případů velmi dobře, ale našly se samozřejmě situace, kdy jsme si chtěli režim zvolit sami. V tomto případě je nutné přepnout na manuální režim, ve kterém se nám zpřístupní možnosti nastavení scény, HDR a dalších parametrů (vyvážení bílé, ISO, měření expozice, stabilizace atp.). Telefon se sice pyšní 20,7MPx fotoaparátem a skutečně dokáže takové snímky vyprodukovat, ale v tomto nastavení nelze vybírat režim scény, fotit na automatiku ani aktivovat HDR. Je tedy lepší přepnout na 8 MPx, ve kterém lze vše použít a fotografiím toto rozlišení naprosto stačí.

Sony Xperia Z3 Compact - prostředí fotoaparátu (2) Sony Xperia Z3 Compact - prostředí fotoaparátu (3)

Fotografie

Video

AR Efekt

Sony přichází se zajímavým využitím virtuální reality – přímo v reálném čase dokáže v hledáčku zobrazit předměty, které do obrazu přidal telefon. Využitelné v praxi to nejspíše není, ale rozhodně je to zajímavá ukázka, co dnes telefony zvládají.

Kdy, kde a za kolik?

Prodej telefonu Sony Xperia Z3 Compact v České republice teprve startuje a podle serveru Heureka jej má v katalogu zařazeno již 12 obchodů. Telefony jsou ovšem povětšinou s příslibem do týdne. Cena se pohybuje mezi 14 a 16 tisíci korun, což je poměrně hodně. Některé obchody se vyšší cenu alespoň snaží vynahradit náramkem Sony SmartBand zdarma. Graf ceny produktu Sony Xperia Z3 Compact poskytuje server Heureka.cz

Resumé

Nestává se často, aby nám do redakce dorazil telefon, u kterého nebudeme šetřit superlativy a chválou. Japonské společnosti se to ovšem s modelem Sony Xperia Z3 Compact povedlo a po recenzi na nás udělal tento “prcek” moc dobrý dojem. Přístroj trefně zalepuje mezeru na trhu, kterou všichni výrobci nechávali dlouhou dobu bez povšimnutí. Již model Sony Xperia Z1 Compact ukázal, že i rozměrově menší telefon si může ponechat výkon a výbavu TOP modelů s většími displeji. Sony Xperia Z3 Compact je ve všech směrech ještě povedenější než starší bráška a Sony má letos hodně dobře vykročeno. Je otázkou, jak dokáže své zboží prodat.

Konstrukce v podání Sony je tradičně na skvělé úrovni – skleněná záda vypadají výborně a dodávají pocit luxusu. Oceňujeme také zvýšenou odolnost proti vodě s certifikací IP68. Šikovnost inženýrů dokazuje také fakt, že se rozměry přístroje a váha oproti modelu Z1 Compact snížily, i když displej povyrostl o 3 desetiny palce. Displej nabídne vysokou jemnost, dobré barevné podání a čitelnost na přímém slunci. O dostatečný výkon se postaral čtyřjádrový Snapdragon 801 s 2GB RAM pamětí, což je kombinace, kterou nalezneme i v TOP modelech telefonů. Úložiště by si klidně zasloužilo dvojnásobnou kapacitu, ale i to 16GB by mělo nabídnout dostatek úložného prostoru, neboť jej lze rozšířit pomocí paměťové karty. Skvělou výbavu pak doplňuje také podpora NFC, LTE, USB MSC a USB OTG.

S výsledky 20,7MPx fotoaparátu jsme byli spokojeni, stejně tak videa ve vysokém 4K rozlišení byla na poměry mobilních telefonů kvalitní. Sony moc dobře ví, že velmi důležitá je výdrž telefon na jedno nabití. Baterie s kapacitou 2600 mAh a pokročilá správa napájení nás přesvědčila, že i v tomto ohledu Sony Xperia Z3 Compact exceluje. Dvoudenní výdrž intenzivnějšího používání by pro většinu uživatelů neměla být žádný problém. Výborně pracovala lokalizace polohy, díky které lze použít testovaný telefon jako spolehlivá autonavigace či pomocník při Geocachingu.

Výborný telefon nezajistí pouze skvělé “železo”, ale harmonie hardwaru a softwaru. Android 4.4.4 v podání společnosti Sony ovšem ukazuje, že je skvěle optimalizován, a reakce telefonu byly bleskové. Samotný systém je obohacen o spoustu nových funkcí, které používání telefonu zpříjemní – jmenujme například úsporný režim Stamina, nahrávání obrazovky, miniaplikace, Launcher atp.

Negativa se hledala až překvapivě těžko. Skleněná záda jsou sice pohledná a stylová, ulpívají na nich ovšem až nezvykle hodně otisky našich prstů, takže každou chvíli musíme svůj pracovní nástroj leštit. Již po několika dnech testování se objevily první škrábance a začínáme tušit, že po delším používání to zadní sklo odnese ještě daleko hůř. Rámečky telefonu by si dle našeho názoru zasloužily trochu pohlednější materiál a umístění konektoru pro dokovací stanici kazilo jinak nádherný design telefonu. Čas od času ztratil náš telefon signál, což vyřešil až restart. Na první pohled jde o zásadní nedostatek, ale v tomto případě se přikládáme k názoru, že se spíše jedná o vadu předprodejního kusu. Ke konci testování navíc problém zmizel. Zpočátku se nám cena modelu Sony Xperia Z3 Compact zdála možná přehnaně vysoká, ale po recenzi již víme, že připlatit se v tomto případě nejspíše vyplatí. Zvláště pokud se podíváme na ceny konkurence.

A co říci závěrem? Sony Xperia Z3 Compact nyní představuje jeden z nejlepších telefonů na trhu, který vyniká téměř ve všech ohledech, navíc drtí většinu konkurence svou skvělou výdrží na jedno nabití. Uživatelé, kteří chtějí telefon bez kompromisů, ale nesnesou telefon s velkým displejem, mají svého favorita. A my jej můžeme s klidným svědomím doporučit.

Klady

+ Povedená konstrukce s kvalitním zpracováním a zvýšenou odolností IP68
+ Velmi vysoký výkon díky čtyřjádrovému Snapdragonu 801
+ Kvalitní a jemný displej s dobrou čitelností na slunci
+ Výborný systém Android 4.4.4 s propracovanou uživatelskou nadstavbou a výbornou optimalizací
+ Velmi dobrá výdrž na jedno nabití a povedený režim STAMINA
+ Bohatá hardwarová výbava včetně podpory NFC, LTE, MSC, USB OTG či paměťový karty Micro SD
+ Dobrý 20,7MPx fotoaparát s hardwarovou spouští a AR efekty
+ Citlivá GPS
+ Očko pro pověšení telefonu na krk
+ Možnost nahrávat záznam obrazovky včetně her

Zápory

– Na skleněném povrchu ulpívají otisky prstů, snadno se poškrábá
– Kvůli skleněným zádům má telefon tendenci vyklouznout z ruky
– Čas od času telefon ztratil signál (nejspíše vada testovaného kusu)
– Vyšší hmotnost

Za zapůjčení děkujeme společnosti Sony.

Recenzi na model Sony Xperia Z3 naleznete zde.

Chcete si vyzkoušet nejlepší mobilní telefony osobně? Pak zavítejte na Android RoadShow. Neváhejte a registrujte se!

registraceHome

 

Komentáře

Martin

Martin

z aplikace
25.9.2014 12:54

Tomogo: Problem by mohl byt jedine v tom, ze mas Samsung TV – tam je kompatibilita s otaznikem. Nizsi rozliseni TV urcite problem neni.

gandalf sk

gandalf sk

25.9.2014 13:45

Dobrý den,
V prvom rade chcem pochválit za vybornu recenziu a vázne uvazujem nad kupou. Ale mám dilemu či mám kupit tento mobil alebo iPhone 5s. Ďakujem za odpoved a tesim sa na Vaše dalsie recenzie.

JaroB

JaroB

25.9.2014 14:08

LukiX: čítať stupídne príspevky niektorých ktorý nemajú ani páru o tom čo píšu je pre mňa zbytočné….

mám to PRÁVNE potvrdené, že by neuspeli so zamietnutím reklamácie telefónu ako takého, pokiaľ dáš dole iba tú fóliu…keď ti odíde reprák nemá NIČ spoločné s fóliou a reklamácia MUSÍ byť uznaná…A nikde v návode ani v manuále ani vo white paper nieje špecifikované, že tam je nejaká fólia. Takže? Ak to tam nieje tak keď to čo tam nieje odstránim na základe čoho mi zamietnu reklamáciu? Na tom by si môj právnik rád zgustol keď sme sa o tom bavili :)
A po ďalšie SONY používa vpredu DRAGONTRAIL sklo a vzadu GG3 takže preto sa vzadu objavia skôr škrabance. Pretože GG stojí za 2 veci. Napi… a naho..

A u teba konkrétne je problém v tom, že zadná časť Z1C NIEJE sklo ale iba priesvitný plast…iba Z1C pre Japonsko malo sklo.

Ešte nejaké otázky na ktoré ti budem vedieť odpovedať? A poprípade poradiť alebo pomôcť?

Kaldrub

Kaldrub

25.9.2014 16:38

mašinka nemá chybu, nejlepší, co vlastně může být na trhu mobilů. Chybí ale marketingová akce na podporu prodeje tohoto mobilu – to Sony fakt neumí. Její škoda, že lidi zase půjdou někam pro plast a la samsung….Sony vzpamatuj se a rozjeď prodejní akci.

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 21

z aplikace
25.9.2014 18:03

Gandalf sk
Na našem webu Vám samozřejmě nemůžeme poradit jinak než Android. ☺ Ale vážně – iOS musí člověku sednout, o ničem jiném to není. Článků na toto téma je mnoho, já za sebe mohu doporučit tento telefon od Sony, mně iPhony nesedí.

gandalf sk

gandalf sk

25.9.2014 20:07

Ďakujem ti Janko za uprimnost.

Faktickyuzmezacinateultrastvat

Faktickyuzmezacinateultrastvat

26.9.2014 0:16

gandalf sk: Protože už je verze 6, s iPhone 5 byste byl ovcím pro smích … a zbylým uživatelům Androida či WP taktéž.

pablade

pablade

z aplikace
26.9.2014 0:21

LukiX
Jen velice krátce. Sony určitě uzná reklamaci i u tel s odsrtranenou folii. Je to potvrzeno nekolika pripady. Ja osobne mam naprosto stejnou averzi proti foliim jako ty a u sve xperie z jsem predni i zadni sundal po mesici. Zhovadelost to je, o tom zadna. a opravdu na mem telefonu muzu potvrdit, ze dragontrail vpredu je lepso nez gorila glass 3 na zadni strane. Dragontrail nema naprosto zadny sram po cca roce a pul.

Jakub

Jakub

26.9.2014 16:20

Dobry den prajem. Dakujem za velmi prinosnu recenziu. Prosim Vas, zaujimalo by ma, ci je mozne telefon ovlaa i mokrymi prstami, resp. v pripade, ze je mokry displej. Dakujem Vam vopred za odpoved.

PowerfulCZ

z aplikace
27.9.2014 21:11

Nemělo by náhodou IP 68 znamenat plnou odolnost proti vodě za stanovených podmínek výrobcem? Jinak by totiž číslo 7 a 8 znamenali to samé, což je kravina. Pokud to tak není, tak mě prosím opravte. ;)

amon

amon

27.9.2014 23:23

Chcel by som sa opýtať – Z3(veľká)má vraj v balení sluchátka, ktoré v kombinácii s ňou potláčajú okolitý hluk, ako to je s Z3 compact. A ďalej, ak viete porovnať kvalitu zvuku z reprákov, stabilitu a presnosť GPS, fotky a kvalitu nahratého zvuku pri videu s LG G2.
Ďakujem

bckp

28.9.2014 1:52

Jako majitel Z1 Compact muzu rict, ze me mrzi zmena ramecku a presun reproduktoru na predni cast, mel podle me zustat na spodni strane podle me… Co se tyce softu sony, neni spatny, jenom je par veci, co dokaze nasrat, treba Smart connect pri propojeni k BT v aute spusti walkman, i kdyz mu clovek rekne, ze ma spustit spotify, a to v lepsim pripade, v horsim neudela proste nic… Celkem cool featura :) Jinak je to ale super kousek…

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 21

29.9.2014 10:25

Omlouvám se, že odpovídám až nyní.

Jakub
V případě, že na displeji stojí větší kapky vody, tak ne. Když je ale displej jen vlhký (od deště atp.) a Vy máte vlhké ruce, telefon lze v rozumné míře ovládat.

amon
Bohužel jsme dostali balení bez sluchátek, takže je nemohu posoudit. GPS je rozhodně kvalitnější než u G2 (sám mám doma, občas signál vypadne, což se u Sony neděje), kvalitu zvuku můžete posoudit z nahrávek naší recenze, reproduktory jsou dle mého názoru podobné.

PowerfulCZ
Moc díky za upozornění.

czrealov

czrealov

30.9.2014 19:41

Chtěl jsem se zeptat jestli se dá přijmout hovor stisknutím libovolného HW tlačítka a jestli jde nastavit aby při príchozím hovoru tel. prečetl jméno volajícího uvedené v kontaktech? (u Samsungu se to jmenuje režim vozidlo)

Palo

Palo

2.10.2014 12:29

bckp : Trochu odveci davat stereo repraky k seba a na dolnu hranu nie?

StarZ

StarZ

10.10.2014 17:55

Je to dobrý telefon, momentálně se rozhoduji mezi ním a levnějším, ale větším (možná i výkonnějším) OnePlus One. Huawei Ascend Mate 7 taky nevypadá špatně, těším se na vaši případnou recenzi a doufám i videopohled, bez nějž jsou recenze moc dlouhé a ty opravdu nejdelší články nevydržím číst. Ve videu obvykle vše stručně a výstižně shrnete a já si tak o přístroji/ aplikaci udělám mnohem lepší obrázek, než z psané recenze.

Honza

Honza

19.10.2014 9:30

Ahoj, super recenze, dlouho jsem necetl tak dobrou psanou recenzi, super zmena po videorecenzich :) ale k veci, jak jste psali ze se z3c poskrabe po par dnech na zadech, tak to bude nejspis tim, ze Sony od Ztka dava od vyroby na obe strany tenke folie a skoro nrni videt ze tam jsou…nejsou tvrzene, takze poskrabat je normalnim pouzivanim neni problem…u Ztka jsem mel kozeny obal a stacilo 2 mesice vyndavani a mel jsem malinke skrabance i vepredu…prosim tedy o info, zda je to opradku jak pisi, nebo Sony prestalo lepit od vyroby folie. Diky Honza

Andysek

Andysek

28.1.2015 14:41

Snad nejlepší recenze na Xperii Z3 Compact, která se dá na internetu najít!! Vyčerpávající počtení, které ale obsahuje VŠE, co se člověk potřebuje dozvědět! Proto když si člověk jde pro tuhle nadupkanou mašinku, tak moc dobře ví, co ho čeká a nemine.
Jinak jak už zde bylo zmíněno – trochu jim hapruje ta odolnost, uvádí, že je IP68 – 6 značí úplnou prachotěsnost a 8 udává, že je zařízení schopné nepřetržitého ponoření (samozřejmě za podmínek daných výrobcem) – čili informace o možnosti voděodolnosti na pár minut trochu vyvrací toto tvrzení. Naopak ale uvažuji, kdo flákne telefon této hodnoty do vody a prostě to vyzkouší :)
Ještě jednou děkuji za super recenzi!!

Ivana

Ivana

5.5.2015 12:50

Andysek
Ja som tu vodotesnosť vyskúšala a zistila som že krytky na mojej Z3 compact nedoliehajú konkrétne ta kde je nabijaci vstup. telefón sa ešte k tomu vybil a keď som ho išla dať nabiť zistila som že v priestore kde je vstup pre nabíjačku je plno vody. Tak som telefón nechala do rána vysušiť a zistila som že obe šošovky na fotoaparátoch (aj predný aj zadný) sú kompletne zarosené. Keď som ho skúsila dať na nabíjačku rozblikala sa mi kontrolka na červeno a telefón sa uz nedal zapnúť. Teraz čakám na rozhodnutie reklamácie z T-COMu. Dúfam že to hodia na mňa, že som krytky nedostatočne uzavrela.
Ale na to všetko som z telefónom nadmieru spokojná. A nechytá sa ani na môj firemný iPhone 4. Čo sa týka fotiek videí nedá sa to porovnať.

Zuzana

Zuzana

21.5.2015 7:21

Dobrý den, můžete mi prosím poradit jak vypnu T9 při psaní sms? děkuji Zuzana

Míša

Míša

4.6.2015 13:39

fotil jste s ním někdo pod vodou? Chválím recenzi :-)

Tomáš Jedno

Tomáš Jedno

17.6.2015 8:11

Omlouvám se za kritický tón, ale recenze na tomhle webu se mi nelíbí. Jsou velmi neobjektivní. Jednou je malá kapacita akumulátoru výborná, u dalšího nedostatečná podle oblíbenosti dané značky u autora recenze. Až fanatické vychvalování HTC, atd. Pro začátek si pro zlepšení alespoň zkuste zjistit, co ta čísla IP xx vůbec znamenají. Že IP 68 je úplně prachotěsný a odolný vůdči trvalému ponoření do kapaliny za podmínek definavaných výrobcem. Metr do hloubky na půl hodiny je IP x7.

jakub

jakub

5.7.2015 21:06

Fotil jsem a natáčel videa na dovolené v moři ve slané vodě, vždy jsem telefon zašel hned opláchnout sladkou vodou. Je to pecka, dnes jsem fotil třeba děti pod vodou v bazénu a ty fotky jsou suprové, spousta známých se mě ptala čím jsem to fotil. Jedná z vlastností které mě fakt baví.

Lucie T

Lucie T

29.7.2015 21:56

SONY XPERIA Z3 COMPACT rozhodně NENÍ URČEN DO VODY!!!! Pod vodou nefotí, netočí, nejde ovládat display. Po vyndání z vody nefungoval display – nutnost odeslat na reklamaci. Vysvětlení reklamace? Prý se to stává, že voděodolný telefon nemusí být voděodolný! SONY jsou LHÁŘI! Vlastní zkušenost – bohužel. A to jsem nikdy nekoupila jiný produkt než SONY – končím.

Martin D

Martin D

31.7.2015 17:34

dobrý den,chtěl jsem zeptat jestli Z3 nebo Z3 compact už vyřešili kvalitu zvuku u videa?mám klasické Z a jsem s ním maximálně spokojený ale štve mě kvalita zvuku i videa,když nahrávám neco z koncertu a je to hlasité tak mikrofon je asi tak moc citlivej že to jen chrčí,předem děkuji za odpověď

PeTTr

PeTTr

31.7.2015 19:53

S tou vodotesnosti je to slozite… Kolik z vas pouziva nabijeci kolebku aby se nemusela stale otevirat krytka konektoru USB?? Ja ji prave proto mam… Telefon prakticky uz neoteviram a s vodou nemam problemy…

Roman_danis

Roman Danis 0

12.4.2016 16:28

Ahoj všem koupil sem si Sony Xperia Z3 nadmíru sem byl spokojen,ale pak se mi stalo to,že z metru mi spadla a sklo se roztříštilo a tak mám za to,že IP 68 vůbec nesplňuje. Být v jiné zemi tak na záruku by mi to vyměnili,ale že žiji v ČR tak nemám nárok na záruku a opravu si musím zaplatit. Tak že si myslím, že v ČR se akorát okrádají lidi, kteří si takovýto telefon koupí. Tímto Vás pouze upozorňuji dávejte pozor na to co si koupíte. S krásným pozdravem

baja88

27.4.2016 8:30

Zdravím všetkých. Mám z3 compact už nejakú dobu a márne si tu lámem hlavu nad tým, ako sa autorovi článku podarilo vytvoriť také skvostné fotografie. Moje tak rozhodne nevyzerajú. Po podrobnom skúmaní pôsobí každá aspoň trochu rozmazane, navyše kvalitu veľmi ničí softwarové zaostrovanie (alebo je to kompresia?). Dynamický rozsah nič moc, obloha je prepálená aj za zamračeného dňa. Svietivosť led blesku je na smiech. Keď som ho použila prvý raz, tak som sa mylne domnievala že nefunguje, až s určitým úsilím som si všimla, že teda naozaj svieti, iba ho nevidieť. Predtým som mala Lumiu, to bolo neporovnatelne lepšie. Obraciam sa na vás s nádejou, že možno iba robím niečo nesprávne, pomohla by trebárs iná fotoaplikácia? :)

Ďakujem
Barbora

RSS (komentáře k článku)