TOPlist

Jak a proč (ne)hrát Harry Potter: Wizards Unite, poradíme jak na energie

Harry Potter Wizards Unite

Pravděpodobně každý z nás slyšel o AR mobilní hře Pokémon Go. Ať už jste ji sami někdy hráli, nebo jen čekali na kamarády, kteří se zpozdili na sraz, protože se ještě nutně museli zastavit na Pokéstopu, tak jste se s ní jistě dostali do styku. Právě popularita této hry dala za vznik nadšenému očekávání Harry Potter: Wizards Unite, další AR hře z dílny Niantic. Wizards Unite je v Google Play dostupná od 21.6., v České republice pak od 23.6.2019. Ani za tuto dobu však prozatím nenabrala takové popularity, jako její Pokémon předchůdce. Důvodem pro to může být mnoho. Hráči se v rámci Wizards Unite často setkávají s nedostatkem energie, nebo peněz, které jsou pro některé části hry nezbytně nutné. Stejně tak je může odradit složitost hry spojená se snahou převést promyšlený svět Harryho Pottera do mobilní hry. Přinášíme proto tipy, jak si ve Wizards Unite s příběhem, lektvary a dalšími aspekty hry poradit.

Bude mít Harry Potter: Wizards Unite úspěch?

Nejzásadnějším problémem je neustálé srovnávání s Pokémon Go, ačkoliv s ní má Harry Potter Wizards Unite jen pramálo společného. V podstatě jediné, co společného mají je základní princip hry, tedy chození po trasách, sbírání věcí a plnění úkolů. Wizards Unite však v sobě skrývá mnohem víc. Oproti předchozí hře přináší mnohem propracovanější děj i strukturu. Komplexnost a provázanost hry se dá jen těžko vystihnout, stručně řečeno, všechno ve hře s něčím nějak souvisí a nic není jen tak. Aby hra měla smysl je prvně důležité pochopit děj i její cíle. Vývojáři toto počínání hráčům nijak neusnadnili. Přesto, že je dějová linie i jednotlivé úkony doplňovány tutoriálem, se nikdy pořádně nedozvíte, co vlastně máte dělat.

Problémem může být také jazyková bariéra, takže pokud neumíte alespoň trochu anglicky, může vám trvat ještě delší dobu přijít na to, jak vlastně Harry Potter: Wizards Unite hrát tak, aby vám po pár hodinách nedošla energie. Právě to byl také důvod k sepsání tohoto článku. následujících několik odstavců popisuje alespoň základní prvky hry Wizard Unite a přináší tipy pro zisk tolik potřebné energie, slovník pojmů pro uživatele, kteří tolik nerozumí anglicky a také rady pro práci s lektvary. Tedy všechny základní věci, které jsou pro pochopení hry potřebné.

Pomozte Harrymu zachránit svět kouzel

Tvůrci hry Harry Potter: Wizards Unite si tentokrát opravdu dali záležet na příběhu. Jeho děj ovlivňuje základní chování i principy celé hry. Je proto důležité se nad ním na chvíli pozastavit a uvědomit si kontext, do kterého hraním vstupujete. Dějovou linii jistě ocení zejména příznivci Harryho Pottera, stylově totiž skvěle zapadá do kouzelnického světa. Přesto, že v rámci hry nemůžete figurovat, jako některá z postav slavné knižní série, se nemusíte obávat, že byste o své oblíbené hrdiny přišli. S Harrym, Hermionou, nebo Hagridem se setkáte již na začátku hry, ať už v rámci tutoriálů, nebo samotné záchrany světa Čar a kouzel. Nechybí ani další postavy, jako Giny, Bellatrix, Sirius, nebo Snape. V čem tedy dějová linie Harry Potter Wizards Unite spočívá:

Kontext je zasazený až po skončení děje série příběhů slavného kouzelníka Harryho Pottera. Svět Čar a kouzel postihla nešťastná událost ve hře souhrnně nazvaná Calamity (Kalamita). Calamity strhla hranici mezi kouzelnickým a mudlovským světem. Do světa lidí se tak dostaly stovky předmětů, vzpomínek, kouzelných tvorů i lidí, které by Mudlové nikdy neměli spatřit. Ministerstvo kouzel na základě tohoto problému dává dohromady skupinu lidí souhrnně nazývanou Statute of Secrety Task Force (dále SSTF). Nyní se na scénu dostávají právě hráči Wizards Unite, tedy vy. Jakožto člena SSTF je vaší povinností pomoci svému týmu s posbíráním a navrácením všech zmíněných artefaktů zpátky do kouzelnického světa. Tím je vysvětlen zmíněný základní princip a cíl hry – chodíte po svém okolí a sbíráte věci. Zatím stíháte? To je dobře, věci se začnou komplikovat.

Jak hrát Harry Potter Wizards Unite ⚡ Tipy na hru a průvodce

Jak hrát Harry Potter Wizards Unite ⚡ Tipy na hru a průvodce

Co a jak udělat, než začnete hrát Wizards Unite

Předtím, než se pustíme do představení a vysvětlení základních prvků hry je dobré upozornit na pár věcí, které vám usnadní začátky hraní. V první řadě je dobré si na WiFi předem stáhnout všechny assety hry. Harry Potter Wizards Unite je dost náročná na objem dat a při nedostatečném limitu by vás celkem snadno mohla stát všechna data. Do konce prázdnin je pak pro tuto příležitost vhodné využít speciální nabídky T-mobile na neomezená data. Nemusíte pak řešit paměť telefonu ani situaci, že by vám data došla (vlastní zkušenost). Stažení všech assetů najdete v nastavení, které je umístěno v Suitcase neboli Kufříku.

Tipy pro hru Harry Potter Wizards Unite

Podle svých vlastních preferencí si pak můžete vybrat, zda chcete pro účely hry a sbírání následků Calamity používat fotoaparát, nebo ponechat prostředí hry. Rozdíl je v tom, že při boji, nebo sběru věcí prostřednictvím kamery vašeho zařízení vidíte skutečnou realitu kolem vás, nebo si kameru vypnete a vše probíhá jen v prostředí hry. Toto nastavení opět najdete v kufru v sekci kamera, konkrétně pojem AR+. Jako poslední bych ráda zmínila nějaké tipy do začátků s Wizards Unite, hlídejte si stav energie (symbol blesku, zobrazuje se při kouzlení), je to nezbytná věc pro provádění veškerých kouzel a její vyplácání se těžko dohání. Neutrácejte mince (coins neboli galeony, chcete-li) za zbytečnosti, které můžete v Harry Potter: Wizards Unite  získat přirozeně, hraním, například právě zmíněná energie. Mince se špatně shánějí, je to ještě víc nedostatkové zboží než energie. Mince budete potřebovat a to brzy.

Velice rychle vám totiž dojde místo v Suitcase a vám pro produktivní pokračování ve hře nezbyde nic jiného než si ho rozšířit. Pokud nebudete mít dostatek mincí, museli byste za jejich doplnění reálně zaplatit. Důležité je také upozornit na to, že se vám km nepočítají, pokud nemáte hru vysloveně zapnutou, nestačí ji mít spuštěnou na pozadí, ani na uzamčeném telefonu. Stejně tak si Harry Potter: Wizards Unite nezahrajete, pokud se pohybujete příliš velkou rychlostí, tedy v autobuse, vlaku, autě… V takovém případě je váš pohyb zaznamenán jako let a nemůžete nic sbírat.

Jak hrát Harry Potter Wizards Unite, energie a lektvary

Nyní si shrňme, jak vlastně při hraní Wizards Unite postupovat. Dějová linie vás, jak již bylo řečeno, postaví doprostřed světa Mudlů, tedy do naší reality. Po spuštění hry na vás vykoukne mapa s nejrůznějšími ikonami a budovami. Ikony jsou typicky předměty, lidé, zvířata a ingredience do lektvarů, které musíte sbírat a pomocí kouzel navrátit zpět do světa Čar a kouzel. K tomu se dostanete prostým kliknutím na svítící ikonu. Nejjednodušší situace nastává v případě, kdy narazíte na některou z přísad do lektvarů, respektive jejich zárodky. Ty pak stačí jen sebrat. Jakmile se jedná o některý z Foundables (kouzelnických artefaktů), pak vás Wizards Unite pustí ke kouzlení.

Provádění kouzel je jednoduché, přizpůsobené tomu, aby se dalo provádět i za chůze. Nejdříve se na displeji objeví barometr, který určuje složitost kouzla, respektive to, s jakou přesností ho musíte provést. Je proto dobré zastavit ukazatel co možná nejdříve. Následně se objeví obrys, který je nutné co možná nejrychleji a s co největší přesností obtáhnout.

Tipy pro kouzlení a zisk energie v Harry Potter Wizards Unite

Ze začátku hry je kvalita kouzla ovlivněna především rychlostí, postupem času a vaší kouzelnické úrovně však čím dál víc záleží i na přesnosti. Provedení kouzla je následně ohodnoceno čtyřmi stupni – fair, good, great, masterful. Seřazené vzestupně podle kvality provedení. Všechny stupně kromě fair hráči přidávají dovednosti. Animace vám poté prozradí, zda jste byli ve svém počínání úspěšní. Pokud ne, provádíte kouzlo znovu, dokud se vám dostatečně nevydaří, nebo cíl neuteče. Ke kouzlení potřebujete Spell energy neboli již zmíněnou energii. Opakováním kouzlení tak touto jednotkou značně plýtváte, je proto ve vašem zájmu se snažit kouzlo provést správně už napoprvé.

Energie je ve Wizards Unite dostupná ve dvou důležitých budovách. První z nich je Hostinec (ve hře označený Inn) a ve Skleníku (Greenhouse). Obě budovy můžete navštívit hned několikrát s pětiminutovým rozestupem. Jejich nedostupnost je signalizována kouřem, který z nich vychází. Hostinec můžete také využít k použití takzvaných Dark detektorů jejichž cílem je přilákat Foundables přímo k vám. Pokud tedy víte, že se budete zdržovat nějakou dobu na stejném místě a máte poblíž právě budovu Inn je taktické tyto detektory dovnitř umístit a pak už jen čekat a sbírat. Ve Skleníku pak navíc k energii obdržíte také ingredience pro přípravu lektvarů. Stejně tak je můžete použít pro zasazení posbíraných semínek. Lektvary jsou další podstatnou částí Harry Potter: Wizards Unite. Vylepšují vaše schopnosti, umí ale také hojit rány při soubojích. Blíže se k nim dostaneme v následujícím textu.

Kouzelnické souboje, zvyšování úrovně a výzvy

Poslední důležitou budovou hry Wizards Unite jsou Pevnosti (Fortresses). Právě v nich probíhají tolika uživateli očekávané kouzelnické souboje. Hra vás do nich bude posílat za účelem plnění kouzelnických výzev. Díky jejich splnění pak dostáváte nejrůznější odměny a knihy, které vám pomohou zlepšit vaše kouzelnické schopnosti. Pro přístup do souboje poslouží runy. Ty jsou rozděleny podle registrů a úrovní. Typ kamene tak určí, kterou ze svých schopností vylepšujete, úroveň souboje označená číslem pak obtížnost, ale také kvalitu odměny. Před vstupem do pevnosti je důležité ujistit se, že máte opravdu dostatek energie, v opačném případě vám může v průběhu souboje dojít a veškeré snažení přijde vniveč.

Kouzelnický souboj v Harry Potter Wizards Unite má trochu jiný průběh než kouzlení při sběru Foundables. Je rozdělený na obrannou a útočnou fázi, přičemž v rámci té útočné musíte tažením umístit symbol kouzla do předpřipraveného kolečka, následně počkat, než doběhne jeho síla a pustit. Pak stačí tradičně opsat zobrazený tah. Může se stát, že vám protivník uhne, pak vám nezbyde než zahájit obrannou část. Během té musíte co možná nejrychleji obtáhnout symbol šipky jdoucí směrem k vaší postavě. Souboj trvá, dokud jednomu z protivníků nedojde život. Před začátkem souboje ve Wizards Unite je dobré použít lektvary, ať už pro navýšení dovedností, nebo pro hojení.

Výběr koleje a profese v Harry Potter Wizards Unite

Na začátku hry bude vaším úkolem vyplnit své Ministry ID, tedy průkaz Ministerstva kouzel. V této kartě si posléze budete moct vybrat jednu ze čtyř bradavických kolejí (volbu lze později bez jakýchkoliv následků změnit), hůlku a také profesi. Zároveň je to místo, kde najdete všechna vaše ocenění ze hry. K vašemu průkazu se z hlavní obrazovky dostanete kliknutím na tlačítko v levém dolním rohu. Jeho nejdůležitějším prvkem je pak právě zvolená profese. Dle vlastních preferencí si můžete vybrat ze čtyř možností – Auror (česky Bystrozor), Magizoologist (Magizoolog), Professor. Bystrozory jistě není třeba dlouze představovat (upřímně, který fanoušek Harryho Pottera by se jím alespoň nějakou dobu svého života nechtěl stát), soustředí se na boj s Černou magií, jejich předností jsou tedy útočná kouzla.

Zřejmě nejznámějším Magiozoologem je Mlok Scamander, autor knihy Fantastická zvířata a kde je najít a hlavní postava stejnojmenného filmu. Jejich posláním je péče a záchrana kouzelných zvířat, jsou tedy dobří zejména v obranných kouzlech. Třetí kategorií profesí v Harry Potter Wizards Unite jsou pak profesoři, svými dovednostmi se pohybují někde na pomezí předešlých dvou kategorií. Vybraná profese lze stejně jako bradavická kolej v průběhu hry změnit, ale pozor! Vzhledem k tomu, že na vývoji své postavy a jejích dovedností pracujete a vyvíjíte je, můžete veškerý tento postup ztratit, jelikož se každá z profesí zaměřuje na trochu jiné odvětví. S profesí souvisí také další tlačítko hlavní obrazovky označené jako Social. V této záložce se můžete dávat dohromady se svými kamarády a vytvořit tak silný tým, který kombinuje všechny zmíněné profese. Díky tomu získáte větší obrannou i útočnou sílu, kterou můžete následně využít v rámci kouzelnických soubojů v Pevnosti.

Inventář, kufřík a denní úkoly

Všechny věci, přísady a lidé, které v průběhu hry Wizards Unite nasbíráte, se musí někde uložit. A přesně k tomu slouží Suitcase neboli Kufřík. Dělí se na několik kategorií. První z nich je Inventář (Vault). V něm najdete všechny uvařené lektvary, nasbírané ingredience, semínka, runy i nástroje pro Přenášedla a zvyšování dovedností. V druhé záložce pak najdete přístup do Příčné ulice (Dialog Alley), kde si můžete dokoupit například větší Kufřík, jakmile vám v tom původním dojde prostor. Dále zde naleznete oddíl Profese (Profession), s informacemi o vaší kouzelnické úrovní a stromem pro vyvíjení dovedností. Zároveň zde můžete profesi změnit.

Pod položkou Registry pak najdete úplně všechny Foundables z Wizards Unite přehledně rozdělené do kategorií. Do Registru se položky ukládají postupně, kliknutím na jejich siluetu, můžete tak sledovat, jak daleko jste s hledáním pokročili a kolik jich chybí do nasbírání celé série. Jakmile je série naplněna objeví se další, přičemž za každé dokončení opět získáte cenné odměny. V Registru najdete také přehled vedlejších dějových linií, které jsou spojené se záhadou Calamity a záznamy o splněných výzvách.

Zvláštní položkou jsou pak Přenášedla. Ta stejně jako ostatní Foundables nasbíráte během hry. K jejich odemčení však potřebujete nachodit určitý počet kilometrů v závislosti na konkrétním Přenášedlu. Jedná se buď o 2km, 5km a 7km, zde je důležité dbát zřetel na to, že se vám ujitá vzdálenost počítá jen v případě, kdy máte aplikaci skutečně zapnutou, nikoliv pouze spuštěnou na pozadí. Po odemknutí Přenášedla, pomocí zlatého, nebo stříbrného klíče se dostanete do míst známých z knižní série. Vaším úkolem zde, je objevit 5 magických úkazů, které vám opět přináší nejrůznější odměny. Dobré je odemknout několik Přenašedel najednou, kilometry se vám načítají u všech.

Denní úkoly a speciální odměny

Poslední, základní částí hry jsou pak denní úkoly. Jejich plnění je důležité nejen pro navyšování úrovní, ale také pro její správné pochopení a poznávání prostředí i principu hry. Seznámíte se tak díky nim se všemi zmíněnými budovami i postupy. Zároveň jste v rámci jejich plnění stále více uváděni do děje. Wizards Unite díky tomu nestojí jen na pouhém chození a sbírání věcí, jak by se na první pohled mohlo zdát a je tak hráčsky mnohem zajímavější a zábavnější. Najdete je pod ikonou kalendáře úplně vpravo ve spodní části obrazovky.

K čemu používat lektvary a jak zrychlit jejich přípravu

Jak již bylo zmíněno dříve, lektvary a energie představují dva základní stavební kameny Harry Potter Wizards Unite. Jejich využití naleznete zejména v kouzelnických soubojích v rámci výzev. Aktuálně je k dispozici devět druhů lektvarů. Možnost využití těch lepších přibude s rostoucí kouzelnickou úrovní. Mezi ty základní nesmíme zapomenout zmínit Exstimulo, který zlepšuje vaše kouzelnické dovednosti v rámci sbírání a soubojích, nebo Healing Potion, který umožňuje až 35 % obnovení života v rámci boje.

Od 9. levelu se mimo nové možnosti vaření lektvarů otevírá také využití zlatého kotle a s ním i Master Notes. Zlatý kotel zrychluje přípravu lektvarů, přičemž Master Notes pomáhají tuto dobu ještě více zkrátit. Důležité je připomenout, že určité části hry, jako je například vaření lektvarů může hráč ovládat, aniž by musel vyjít ven. Právě v tomto případě je proto dobré hru zapnout i několikrát během dne, nikoliv s cílem hledání kouzelnických artefaktů, nýbrž za účelem zapnutí právě přípravy lektvarů. V rámci přípravy si pak můžete vytvořit frontu a vyzvednout si jich několik najednou.

Proč mě hra Harry Potter Wizards Unite baví

Na závěr bych ráda ke hře řekla pár vlastních slov. Ačkoliv jsem se snažila zůstat objektivní, je zřejmě z textu patrné, že se na hru dívám z pohledu příznivce knižní série příběhu o Chlapci, který zůstal naživu. Skvělé grafické zpracování a využití prvků a míst právě z tohoto příběhu každého fanouška Harryho zaujmou hned na první pohled. Animace doplňující sběr nových Foundables a zisk kouzelnických úrovní mne po nějaké době i přes své kvalitní zpracování poněkud omrzely a zbytečně zdržovaly při hře. Co však naopak hodnotím kladně jsou denní výzvy, které přidávají hře na různorodosti. Komplexnost hry může ze začátku způsobit zmatky a troufnu si tvrdit, že právě to je rozhodujícím důvodem toho, že hra prozatím nedosáhla takových úspěchů, jako její předchůdce Pokémon GO. O co víc se však hráč do systému a děje hry dostává, tím víc je pro něj hra zajímavější a návykovější.

Co vše by ještě hra měla přinést

Přesto, že je hra již oficiálně vydaná, ještě neobsahuje úplně všechny funkce, které by finální verze měla mít. Můžeme se proto jistě těšit ještě na řadu doplnění denních výzev, eventů i principů hry. Tvůrci se snaží její průběh co možná nejvíc přizpůsobit svým uživatelům, a proto neustále pracují na změnách a aktualizacích. Ta poslední například výrazně ovlivnila stabilitu hry a v budoucnu by se v Wizards Unite měl také poněkud usnadnit systém energie, na jejichž omezení si hráči často stěžovali. Zda je Harry Potter: Wizards Unite povedenější verzí Pokémon GO a zda dosáhne jejích úspěchů si netroufnu soudit. Mě osobně ale zaujala víc a věřím, že si své příznivce ještě najde.

Podnětem pro vznik tohoto článku bylo potenciálním hráčům usnadnit průběh hry a přiblížit její jednotlivé prvky a principy. S přibýváním kouzelnické úrovně narůstá také počet možností, které uživatelé dostávají. Není tedy úplně jednoduché pro hru Wizards Unite napsat kompletní návod. Věřím však, že jste zde nalezli alespoň nějaké tipy, které vám v rámci hry pomohou.

Harry Potter:  Wizards Unite
Harry Potter: Wizards Unite

A jaký je váš názor na Harry Potter: Wizards Unite?

Barbora Koďousková
O Autorovi - Barbora Koďousková

Už jako malá propadla kouzlu počítačů a probouzejících se technologií. Své nejnovější poznatky vždy nadšeně sdílela se svým okolím. Přes svůj první, tlačítkový telefon Ericsson… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)