Menu

Weatherwise: Netradiční předpověď počasí s nádechem kreativity

Aplikace pro předpovídání počasí můžeme rozdělit do dvou skupin: na ty pěkné, a na ty s hodně informacemi. Weatherwise přináší to nejlepší z obou.

Meteorologické aplikace patří mezi uživateli chytrých telefonů k nejoblíbenějším. Není se čemu divit – to, jak je venku, a jak bude v následujících hodinách či dnech, je možné zjistit kdykoli a kdekoli. Nejste tak odkázáni na pětiminutové tlachání moderátorky Událostí s rosničkou před hlavní zpravodajskou relací ;).

Na Světě Androida jsme se věnovali celé řadě meteorologických programů – před rokem jsme si jich například představili hned sedm v rámci cyklu SvětAndroida doporučuje. Dnes si představíme aplikaci, která se vymyká zejména co do grafického provedení. Zahraniční kolegové ji nejčastěji popisovali slovy jako “nádherná”, “okouzlující”, či “krásná”.

Čím zaujme, co může odradit?

Od většiny aplikací se Weatherwise liší designem, který, podobně jako například v případě GO Weather, poměrně hodně hraje na efekt. Kromě poskytnutí údajů o aktuální meteorologické situaci a výhledu tak též potěší oko a estetické cítění.

Podívejme se nejprve na klady a zápory:

Klady:

  • Zajímavé, neotřelé motivy,
  • pěkný design
  • 5denní a podrobná předpověď na následující den,
  • možnost sledování více lokalit,
  • mnoho užitečných informací o počasí.

Zápory:

  • Design je výrazný, ale nemusí vyhovovat vkusu každého jednotlivce,
  • navigace v aplikaci by mohla být lepší,
  • hodinová předpověď není hodinu po hodině, ale po třech hodinách,
  • chybí srážkový radar a satelitní snímky.

Pokud by vám vzhled této aplikace nevyhovoval, můžeme doporučit konkurenční 1Weather, která je také stylová, nicméně její prostředí je více strohé, až schematické – viz podrobná recenze 1Weather: jednoduchá a stylová předpověď počasí pro Android.

Předpověď se stylem

Weatherwise je nejen o designu a efektních animacích – jak bychom očekávali od správné “meteostanice do kapsy”, nabídne také užitečné informace jako je teplota, rychlost a směr větru, srážky, viditelnost a potenciální možnost srážek. K dispozici je předpověď na následujících pět dnů, nebo “hodinová” prognóza (správně by se asi mělo říci “tříhodinová”) pro příštích 24 hodin. Sledovat počasí lze až v pěti různých místech po celém světě.

Při prvním spuštění je nejprve nutné zvolit místo (nebo místa), které chcete sledovat. Následně patrně navštívíte nastavení, kde přenastavíte jednotky teploty a rychlosti vzduchu na stupně Celsia a kilometry v hodině. Kromě toho je možné zapnout stahování počasí podle aktuální polohy, či nastavit interval automatické aktualizace (30 minut/1/2/4/6/12/24 hodin).

Při prvním spuštění je nejprve nutné zvolit místo, které chcete sledovat

Při prvním spuštění je nejprve nutné zvolit místo, které chcete sledovat

V sekci Settings si nastavte jednotky teploty a rychlosti vzduchu na stupně Celsia a kilometry v hodině

V sekci Settings si nastavte jednotky teploty a rychlosti vzduchu na stupně Celsia a kilometry v hodině

Chcete-li mít aktuální počasí stále na očích, je možné zapnout zobrazování informací v notifikační liště.

Aktuální počasí je v notifikační liště stále na očích

Aktuální počasí je v notifikační liště stále na očích

Úvodní stránka ukazuje animaci aktuálního počasí s výchozím tématem stromu, přesněji řečeno bonsaje. Podle vývojářů je k připraveno kolem dvaceti animací pro různé typy počasí, denní a noční vzhled, východ a západ slunce, sníh, led a déšť, různé rychlosti větru, … Zaujme také malý prostorový efekt – pokud budete pohybovat telefonem, uvidíte, že keře se pohybují jinak než strom na pozadí.

Úvodní stránka s animací stromu a aktuálním počasím

Úvodní stránka s animací stromu a aktuálním počasím

Pakliže by se vám toto téma nelíbilo, můžete si v sekci Theme Store za 0,99 dolarů koupit jiné – připraveno je dalších pět grafických motivů, která rozhodně stojí za vyzkoušení.

V Theme Store je připraveno dalších pět motivů, každý za 0,99 dolarů

V Theme Store je připraveno dalších pět motivů, každý za 0,99 dolarů

Tapnutím na tlačítko Hourly Details, situované pod ukazatelem aktuální, nejvyšší a nejnižší očekávané teploty, se dostanete k již zmiňované předpovědi s výhledem na následujících 24 hodin. Zde je zobrazována očekávaná teplota, rychlost a směr větru a typ počasí. Pokud tapnete na konkrétní hodinu, rozbalí se další detaily: očekávaná předpověď srážek, viditelnost, vlhkost vzduchu a procentuální šance na déšť.

Předpověď na dalších 24 hodin

Předpověď na dalších 24 hodin

Pokud tapnete na konkrétní hodinu, rozbalí se další detaily

Pokud tapnete na konkrétní hodinu, rozbalí se další detaily

Tlačítko My Places vás zavede do seznamu sledovaných míst. Můžete zde nejen přidat další, ale i editovat nebo odstranit dříve uložené.

Tlačítko My Places vás zavede do seznamu sledovaných míst

Tlačítko My Places vás zavede do seznamu sledovaných míst

Poslední tlačítko Share pořídí snímek obrazovky a umožní jeho sdílení do dalších aplikací. Můžete se tak pochlubit svým přátelům, jakou máte pěknou předpověď ;).

Pod ukazatelem aktuální situace je symbolická předpověď na dalších pět dnů. Po označení konkrétního dne se dozvíte, jaké je očekáváno počasí (tomu se přizpůsobuje i animace), nejvyšší a nejnižší teplota.

Symbolická předpověď na dalších pět dnů

Symbolická předpověď na dalších pět dnů

Připraveny jsou také dva widgety – jeden celoobrazovkový ve zvoleném tématu a jeden minimalistický 4 x 1, zobrazující aktuální počasí a teplotu. V nastavení můžete zvolit, zda se po tapnutí na widget zobrazí hodinová předpověď, nebo otevře aplikace.

Kompaktní widget v rozměru 4 x 1

Kompaktní widget v rozměru 4 x 1

Celoobrazovkový widget 4 x 4

Celoobrazovkový widget 4 x 4

Co by šlo zlepšit?

Určitě by se nám líbila živá tapeta – vzhledem k pěknému provedení aplikace by takové pozadí plochy jistě vypadalo efektně. Ocenili bychom také trochu větší tlačítka. A nakonec drobnost: widgety by kromě počasí mohly zobrazovat také aktuální čas.

Aplikace je stále vylepšována a vývojáři potvrdili, že například na živých tapetách již pracují.

Aplikace je nabízena zcela zdarma a neobsahuje ani žádné reklamní proužky – autoři získávají finance z prodeje témat.

Weatherwise
Local Wisdom
Verze2.0.3 (2. 5. 2012)
Velikost14 MB
2.2+


Zdarma

Chcete zkusit jinou aplikaci pro předpovídání počasí? V minulosti jsme recenzovali:

 

Komentáře

MoB

MoB

14.5.2012 8:38

Zajímalo by mě, která z dostupných aplikací poskytuje nejpřesnější předpovědi. Nechtěli byste udělat takový třeba měsíční test? Ideálně na jediném telefonu, po dnech bouchat screenshoty a denně je porovnávat s aktuálním stavem (jednak u denní předpovědi, jednak u 3-5denní předpovědi). To by bylo něco…

Spillka

Spillka

14.5.2012 9:25

@MoB Mi nejvíce se osvědčil Fanci Widgets, kde se dá vybrat z více poskytovatelů předpovědi počasí Google Weather, WeatherBug, MSM Weather, The Weather Channel a dle mého nejvíce přesný AccuWeather.

denkz0ne

denkz0ne

14.5.2012 9:36

presnost predpovede zavisi podla mna aj od lokality, nielen od poskytovatela udajov.. ale napad na test presnosti predpovede nieje vobec zly :)

pjótr

pjótr

14.5.2012 9:42

Najpresnejsia aplikacia je SHMU cize Slovensky hydro-meteorologicky ustav, no nema widget, ale to nevadi rano si pozriem ako bude cely den, pekne v grafoch po 2 hod intervaloch a na 95% to vzdy tak aj je. Da sa pozriet predpoved az na 3 dni. V grafoch je teplota, oblacnost, zrazky, tlak a vietor. Vynikajuca app odporucam, ale asi funguje len pre SR, neviem neskusal som.

elux

elux

14.5.2012 10:01

nejpresnejsi jsou podle me ceske predpovedi, ktere se nasi krajine venuji dopodrobna, takze davam bod pro in-pocasi :)

kamsal

kamsal

14.5.2012 10:13

Nejpřesnější pro ČR je Meteoservis. Údajně čerpá informace přímo ze serverů ČHMÚ a vzhledem k přesnosti bych tomu i věřil. Proto nelze stanovit přímo město, ve kterém žijete, ale jen nejbližší vyhodnocovací stanici ĆHMÚ a pro své město kalibrovat teplotu. Např. pro Ostravu platí +2 °C oproti Mošnovu.
Ostatní aplikace předpověď jen dopočítavají. http://goo.gl/wYTlP

Harvy

Harvy

14.5.2012 10:52

Také dávám přednost Meteoservisu. Po více jak rok dlouhém užívání, dle mě pro ČR nejpřesnější. Ideální je i hlavní stránka s rychlým přehledem na týden s teplotami, srážkami. Jsem spokojen. Používám i počasí v rámci HTC Sense, také vychází ok.

Pascal

Pascal

14.5.2012 11:34

pouzivam wiget, ktory je pekny + este my-cast weather, ktory ma aj mapy atd.

DroiD

DroiD

14.5.2012 12:38

Meteoservis je pro čr jasná volba. Zkoušel jsem jich více, ale meteoservis je dle mého názoru nejpřesnější…

Gaston

Gaston

14.5.2012 12:49

Taky davam prednost in-pocasi i s meteoservisem. predtim jsem pouzival bezny widget s pocasim na htc sensation, ale presnost predpovedi byla neuveritelne mimo, ukazovalo mi to, ze prsi i kdy svitilo slunce, teplota se lisila i o 5 stupnu. Prijde mi, ze in-pocasi je velice presne, ma widget s hodinami a s meteoservisem mam vse co pro pocasi potrebuji.

arcadio

arcadio

14.5.2012 15:37

tak předpověď počasí by měla mít jednu hlavní a zásadní funkci …. předpovídat počasí

xsarahdi

xsarahdi

14.5.2012 18:41

Teraz presne robím takýto test viacerých predpovedí….
dlhodobo som mal Meteoservis ale po zlej skúsenosti/hlásilo na poobedie pekne – zmrzol som a zmokol :-(/ som začal testovať predpovede. A najpresnejšie mne pre Košice vychádza AccuWeather, potom meteoservis/občas nepresne alebo upraví až hodinu po AccuWeather a tretie bola už ani neviem aká no letela po 1 dni z telefónu/úplne somariny písalo/
Takže AccuWeather jednička a na radarové a sat. snímky meteoservis :D

Dúfam,že som pomohol

Jirka

Jirka

14.5.2012 21:26

Jako widget pouzivam Aix weather. presnost je dobra a je hodne konfigurovatelny,jednoduchy a obsahuje hodne informaci. Cas od casu porovnavam s webem yr.no . Jsou to norske stranky (i v anglictine) a po klepnuti na hour by hour ukazuje podobne info jako aix.

škrob

škrob

30.1.2015 10:23

Po několikaleté zkušenosti na několika telefonech nedám dopustit na in počasí!!!!!

RSS (komentáře k článku)