Menu

1Weather: jednoduchá a stylová předpověď počasí pro Android

Aplikací, přinášejících na displeje chytrých telefonů informace o počasí, je v Android Marketu nespočet. Na Světě Androida jsme se jim věnovali již několikrát – ať už v souhrnném představení SvětAndroida doporučuje: 7 programů na předpověď počasí, nebo v jednotlivých recenzích programů GO Weather, Meteoservis, či Palmary Weather PRO.

Jestliže preferujete jednoduchost a současně oceníte neokoukaný styl, možná vás zaujme relativně nová aplikace pro předpovídání počasí 1Weather od vývojářského studia OneLouder Apps, z jehož portfolia můžete znát programy TweetCaster, FriendCaster, SportCaster, ChannelCaster, či BaconReader. Jde o program, poskytující uživateli v reálném čase informace o počasí a předpověď pro prakticky jakékoli místo na světě. Funkcí, kterou většina konkurentů nenabízí, je sociální aspekt, umožňující zobrazit tweety, odeslané kolem zvoleného místa, díky čemuž zjistíte, jak aktuální počasí hodnotí obyvatelé.

Při prvním spuštění se aplikace pokusí lokalizovat aktuální polohu – v našem případě se jí to, přes úvodní tvrzení, že poloha nebyla nalezena, následně podařilo.

Při prvním spuštění se aplikace pokusí lokalizovat aktuální polohu

Při prvním spuštění se aplikace pokusí lokalizovat aktuální polohu

Pak se již načte úvodní obrazovka, kde jsou uvedeny meteorologické informace k aktuálnímu místu:

Úvodní obrazovka s meteorologickými informacemi k aktuálnímu místu

Úvodní obrazovka s meteorologickými informacemi k aktuálnímu místu

  • čas poslední aktualizace,
  • místo, pro které jsou zobrazeny informace,
  • slovní popis počasí,
  • aktuální teplotu (ve výchozím nastavení jsou použity stupně Fahrenheita, což změníte v [Menu]-Settings-Units-Metric),
  • vlhkost vzduchu,
  • pravděpodobnost srážek,
  • rychlost a směr větru.

Už zde si všimnete osobitého stylu, dobře čitelného písma a rozložení prvků na obrazovce. Na rozdíl od mnoha jiných programů, snažících se vměstnat co nejvíce informací na jednu obrazovku, jde 1Weather cestou více stránek, což mu přidává na přehlednosti.

Odsunutím obrazovky doprava se dostanete na další stránky, kterých je celkem osm. První přináší předpověď na nadcházejících sedm dnů v podobě animovaných ikon, předpokládaných teplot a stručného slovního popisu. Tapnutím zobrazíte detaily pro jednotlivé dny, mezi kterými můžete opět listovat posunem do stran.

Předpověď počasí na nadcházejících sedm dnů

Předpověď počasí na nadcházejících sedm dnů

Tapnutím zobrazíte detaily pro jednotlivé dny

Tapnutím zobrazíte detaily pro jednotlivé dny

Další obrazovka by měla ukazovat varování a upozornění na nepříznivé meteorologické jevy. Zde se v rámci naší republiky asi příliš častých (pokud vůbec nějakých) informací nedočkáme.

Tato obrazovka by měla ukazovat varování a upozornění na nepříznivé meteorologické jevy

Tato obrazovka by měla ukazovat varování a upozornění na nepříznivé meteorologické jevy

V sekci Precipitation jsou zobrazeny procentuální pravděpodobnosti výskytu srážek v následujících sedmi dnech.

Procentuální pravděpodobnost výskytu srážek v následujících dnech

Procentuální pravděpodobnost výskytu srážek v následujících dnech

Na stránce Radar by měly být k dispozici snímky z meteorologického radaru, nicméně zde 1Weather poněkud zklame, neboť pro území mimo Spojené státy nejsou mapy k dispozici.

Pro území mimo USA nejsou mapy k dispozici

Pro území mimo USA nejsou mapy k dispozici

Stránka Sun & Moon zobrazuje údaje o časech západu a východu Slunce a Měsíce a aktuální měsíční fázi.

Časy západu a východu Slunce a Měsíce a aktuální měsíční fáze

Časy západu a východu Slunce a Měsíce a aktuální měsíční fáze

Slibované propojení se sociální sítí najdete na kartě Tweets, kde si můžete prohlížet tweety o počasí v dané oblasti.

Tweety o počasí v dané oblasti

Tweety o počasí v dané oblasti

Na poslední stránce Top Weather Pics by měly být k vidění fotografie, zachycující počasí z posledních několika dní, které 1Weather stahuje z Internetu. V našem případě byla ale většina snímků poněkud irelevantní.

Chcete-li sledovat více lokalit – třeba proto, že toužíte vědět, jak je a jak bude v místě vaší plánované dovolené, nebo z jiných důvodů, není to problém. Přidání nového umístění je poměrně jednoduché – slouží k tomu ikona s domečkem v pravém horním rohu. Zde stačí zadat poštovní směrovací číslo, nebo použít vyhledávání podle názvu města. Na výběr je více než 80 000 míst z celého světa. Podobnou cestou pak můžete mezi nastavenými místy přepínat.

V aplikaci 1Weather můžete sledovat počasí na více místech

V aplikaci 1Weather můžete sledovat počasí na více místech

Nesmíme zapomenout na widget, který si můžete přidat na domovskou obrazovku. Má rozměry 2 x 2 pozice, ukazuje teplotu, meteorologickou situaci a předpověď na aktuální den a noc.

Widget ukazuje teplotu, meteorologickou situaci a předpověď.

Widget ukazuje teplotu, meteorologickou situaci a předpověď.

V nastavení najdete možnost zapnutí a vypnutí upozornění na meteorologické jevy, volbu jednotek, výběr pozadí aplikace a informací, jež chcete zobrazovat (možné jsou maximálně tři údaje současně). Kromě toho můžete také určit, zda se data mají aktualizovat při spuštění a/nebo automaticky v zadaném intervalu.

Nastavení aplikace 1Weather

Nastavení aplikace 1Weather

Nastavení pozadí

Nastavení pozadí

Aplikace je zdarma, obsahuje reklamní proužky, a v tuto chvíli bohužel neexistuje žádný způsob, jak koupit verzi bez reklam. Podle informací od čtenářů patrně po nějaké aktualizaci, ke které došlo v čase mezi sepsáním a vydáním článku, přibyla možnost odstranění reklam za poplatek 1,99 USD. Rozhodně můžeme konstatovat, že 1Weather je svým způsobem jedinečná, graficky čistá a přitom zcela funkční aplikace. Jedinou její nevýhodou je absence lokalizace do češtiny a chybějící satelitní snímky pro naši zemi.

Poměrně jasnou představu o tom, jak 1Weather vypadá a co přináší, si můžete udělat také z následujícího videa pořízeného redaktorem serveru AndroidCentral.

1Weather
OneLouder Apps
Verze1.1 (26. 1. 2012)
Velikost3,1 MB
2.1+


Zdarma
generuje SvetAndroida.cz

 

Komentáře

Lukec

Lukec

6.2.2012 8:21

Ahojte,

osobně používám In-počasí, jsem s ním spokojen a ačkoliv byl tento článek dobře i zajímavě napsán, tuto aplikaci nevyzkouším. Sic v jednoduchosti panuje síla a v tomto případě to platí dvojnásobně, avšak nyní se zdržím u vyzkoušeného a osvědčeného .-)) In-počasí mohu doporučit.

Hezký den všem!

Neználek

Neználek

6.2.2012 9:01

Hmmm super, dík za tip na In-počasí, už ho mám + Meteor a jsem spokojen.

Hochmuth

Tomáš Hochmuth 0

6.2.2012 9:50

In-počasí bylo první co jsem také dříve instaloval. Poslední dobou používám Animated Wheater, který mě osobně příjde přesnější a hlavně graficky propracovanější.

link: https://market.android.com/details?id=com.mobilityflow.animatedweather.free&hl=cs

Miles

Miles

6.2.2012 9:51

Nu i ja pouzivam In-pocasi a jsem spokojen. Ale i kdybych chtel tuto aplikaci vyzkouset, tak mam smulu, neb mi hlasi, ze neni kompatibilni s mym WFS :( Netusim proc a to me celkem mrzi…

Eagle

Eagle

6.2.2012 10:13

Krásně stylově provedená aplikace v který vyskakuje reklama která nejde nijak zrušit. Nebejt reklamy rad aplikaci vyzkousim ale diky ni radsi zustanu u In-pocasi. Udelali by lip kdyby free jednoducha predpoved + 7denni a zbytek by byl v pro verzi nebo vsechno krom widgetu, velka skoda.

Spillka

Spillka

6.2.2012 10:38

Mám prosbu, nevíte někdo o nějaké předpovědi počasí, která má widgat v rozměrech 5×2 nebo 5×1?

MM

MM

6.2.2012 10:43

Pokud mi aplikace ve chvíli, kdy je venku -12 ukazuje +3, tak je něco špatně. Osobně používám app accuweather – ta se aspoň strefí do teploty.

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

6.2.2012 11:21

To: MM
A přenastavil jste si jednotky, jak píšu ve článku?
Ty 3 stupně by ve Fahrenheitech by odpovídaly -16 Celsiům.
Přeci jen ta data se tahají ze serveru – to není chyba aplikace :)

MM

MM

6.2.2012 14:23

To: Karel Kilián
Ajaj :-) Máte pravdu, na to jsem zapomněl – moje chyba. Musím říct, že UI aplikace je líbivé, tak ji dám ještě šanci.
Díky za upozornění.

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

6.2.2012 14:25

To: MM
V pohodě, stane se :)
Ostatně to samé při recenzi překvapilo i mne ;)

Bob

Bob

6.2.2012 14:26

Spillka: Na počasí mám na homescreenu mám 5×1 AIX weather widget (https://market.android.com/details?id=net.veierland.aix) – zobrazuje předpověď na následujících 24 hodin a celkem mě přesvědčila svojí přesností). Pokud potřebuju dlouhodobější předpověď, podívám se na webu na yr.no. Jinak žiju s domněnkou, že roztažení widgetu standardní velikosti na něco jiného je spíš věcí launcheru (používám OWD) než widgetu (ikdyž autoři některých widgetů s mřížkou 5×5 počítají).

Bob

Bob

6.2.2012 14:30

oops, se mi nějak u toho launcheru popletly písmenka, správně ADW.launcher, mi z toho potápění fakt hrabe (OWD = Open Water Diver) :-D

Asahi

Asahi

6.2.2012 14:43

Na pocasi pouzivam Weather Widgets od Pixelspore, vyhovuje mi, ze je tam velka rozmanitost velikosti widgetu (https://market.android.com/details?id=com.ermesjo.yrp), lze si hrat s intenzitou pozadi nebo ho uplne zrusit atd.

garcia

garcia

6.2.2012 15:16

je to pocasie 1weather vobec s niecim kompatibilne?

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

6.2.2012 15:18

To: garcia
Já myslím, že se vším, co má Android 2.1 a vyšší.
Soudě dle hodnocení v AM asi nemá žádné známé problémy s kompatibilitou…

zemko

zemko

6.2.2012 16:26

ja pouzivam Weather Services https://market.android.com/details?id=com.clockweather&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5jbG9ja3dlYXRoZXIiXQ podle meho asi nejlepsi aplikace na pocasi, obsahuje i webkamery (v Praze jich chyta 6 a vice, momentalme mam 7, ale uz jsem videl i 12 (v centru), nevim jak to bere, ale dulezite je to, ze ma i norifikaci v liste, takze vidim neustale pocasi a nemusim si zanaset plochu widgety, radar ma jen v PRO verzi (PRO je dostupna za smesnou cenu 35Kc – pro predstavu je to dnes jedna tocena Plzen), pro hracicky ma i tydenni grafy vyvoje teploty, vlhkosti a uspesnosti predpovedi (ta je jen v PRO) a docela sirokou skalu nastaveni…rozhodne doporucuji vyzkouset

garcia

garcia

6.2.2012 18:57

no co som videl tak s Huawei sonic, SE X10mini, HTC WFS a ani Asus TF to komatibilne nieje.. a s akeho dovodu to teda neviem..

MM

MM

6.2.2012 20:14

S tím Asus Transformerem to potvrzuju – v marketu se to vůbec neobjeví, což je škoda, protože zrovna na tablet by se mi to líbilo.

Jimmy

Jimmy

6.2.2012 21:07

Používám “Go Weather” a jsem maximálně spokojený:)

Ngsw

Ngsw

6.2.2012 22:11

Verzi bez reklam, jsem si prave koupil primo skrze aplikaci za 1.99$

master

master

6.2.2012 23:42

Ja osobne pouzivam Fancy Widget, sedl mi nejlepe oproti GO Weather a Beautiful Widgets…..

Bobo

Bobo

7.2.2012 9:20

zemko: Wow, jak to, že jsem tuhle aplikaci (Weather Services) doposud vůbec neznal? :) Vypadá fakt luxusně, pokud mé nadšení zůstane, jsem ochoten to i přeložit, ať to na nás mluví česky… :)

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

7.2.2012 9:36

To: zemko
Děkuji za tip :)
Otestuji – neznal jsem :)

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

7.2.2012 9:38

To: Ngsw
Aha, tak ta možnost odstranění reklam za poplatek patrně přibyla po nějaké aktualizaci, ke které došlo v čase mezi sepsáním a vydáním článku.
Děkuji za upozornění – opravím to.

zemko

zemko

7.2.2012 18:01

Bobo: cestina snad ani neni potreba, tedy aspon pro me :)

Karel Kilián: ja ji nasel pres http://www.addictivetips.com/mobile/150-best-android-apps-of-year-2011-editors-pick/

RSS (komentáře k článku)