TOPlist

Trápí vás vyskakovací reklamy v Android mobilu? Jak se jich zbavit a co je způsobuje?

Vyskakovací reklamy - Android mobilní telefony

Vyskakovací reklamy jsou prostě zlo. Otravují, narušují práci, klidně vám skočí do rozepsané věty na Messengeru nebo do rozečteného článku na SvětuAndroida. Nedávno mě takový osud postihl, a vyskakovací reklamy lítaly jedna za druhou napříč celým systémem, přibližně jedna za 5 minut. Nejhorší to bylo ráno po zapnutí Wi-Fi/mobilních dat, to jsem zavíral 3-4. Chvíli jsem ale trpěl, abych zjistil, jak bude mobil, potažmo antivir, reagovat.

Co vyskakovací reklamy odstranilo a co nepomohlo?

Na internetech jsem prošel spoustu diskuzí, kde jsem našel úplně jednoduché rady až po ty drastické. Systém jsem nakonec do továrního nastavení vracet nemusel, a celé řešení bylo vlastně celkem jednoduché. Jelikož jsem před nedávnem stahoval větší množství aplikací, které zprvu „nic nedělaly“, nainstaloval jsem i řadu dalších. Po pár dnech se potom začaly objevovat ony vyskakovací reklamy, které se zobrazovaly úplně všude.

Logickým krokem je odinstalovat postupně poslední aplikace a sledovat, jestli vyskakovací okna v Androidu přestanou. Ale komu by se chtělo mazat 30 aplikací, a pak je zase stahovat? Když k tomu připočtu, že je člověk bytost líná, hledal jsem raději pohodlnější cestu. Trochu mě mrzí, že s tím nepomohl Avast, který využívám i na PC, ale co už.

Antiviry zklamaly, reklamy našly dvě jediné aplikace

V Google Play jsem objevil několik antivirových aplikací, které mají odhalit, odkud vyskakovací okna v Androidu pochází. Zkusil jsem doporučovanou AppWatch, která monitorovala všechny otevírané appky (nesmíte ji ale zavřít). I přesto, že reklamy vyskakovaly, aplikace nezjistila vůbec nic. Následovaly aplikace Ad Detector, AppBrain a pár dalších, ale výsledek byl stejný. Tady se jenom potvrdilo, kolik antivirových aplikací je zbytečných.

Že by se teprve po 1,5 roce ukázalo, že mám jeden z mobilů, které mají malware už z výroby? Nakonec jsem ale objevil Popup Ad Detector a Antivirus Free 2019 (Scan & Remove Virus, Cleaner) …dvě velmi dobře hodnocené aplikace. Nainstaloval jsem je a nechal provést scanování telefonu Honor 9. Už při něm dokázala prvních ze zmíněných detekovat, že má vyskakovací reklamy v Androidu na svědomí „Retro Camera“. Antivirus zdarma mi potom provedl celkový scan telefonu a kromě detekce zmíněné aplikace navrhl několik dalších zlepšení.

Antivirus Free 2019 - Scan & Remove Virus, Cleaner
Antivirus Free 2019 - Scan & Remove Virus, Cleaner

Aplikaci potom stačilo odinstalovat, a zmizely všechny vyskakovací reklamy a okna, která mě dříve obtěžovala napříč systémem. Bezplatný antivirus pro mobily toho ale umí více, mj. pomůže s úsporou baterie, zrychlit systém nebo hromadně zakázat tunu otravných notifikací. Pokud byste měli v telefonu malware a antivirus nepomohl, zkuste vir odstranit přes nouzový režim.

Zažili jste vyskakovací reklamy v systému?

Lukáš Altman
O Autorovi - Lukáš Altman

Ahoj. Baví mě technologie a aplikace, které usnadňují každodenní život. Ve své tvorbě rád používám konstruktivní kritiku, fandím značkám jako Huawei, Honor nebo Xiaomi. více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (26)