Dvě třetiny antivirových aplikací na Androidu jsou k ničemu, tvrdí nová studie

antivirus android antivirova aplikace test srovnani

Společnost AV Comparatives se zaměřuje na testování a porovnávání antivirů. V nejnovější studii se soustředila na 250 Android antivirových aplikací. Výsledky nejsou zrovna potěšující, v podstatě dvě třetiny antivirů na Androidu je k ničemu a nefungují tak, jak byste to od antiviru očekávali.

Pouze 23 antivirových aplikací z 250 dokázalo odhalit všechny viry

Rakouská společnost AV Comparatives, která se soustřeďuje výhradně na testování antivirů nejen na mobilu, ale i na PC, vydala zajímavou studii. Ta byla založená na testech, které proběhly v lednu roku 2019. Celkově se testovalo 250 antivirových aplikací, které se lidé můžou nainstalovat z obchodu Google Play.

Výsledky jsou v některých případech až tragikomické. Například se setkali několikrát s antiviry, které sami sebe označily jako malware. To zároveň odráží i to, jaká je kvalita antivirů na Google Play. Většina jich je k ničemu a pouze vypadají jako antiviry, ale ve skutečnosti vás vůbec neochrání.

antivirovy program android

Pokud se zaměříme na čísla, tak z 250 jich pouze 80 dokázalo detekovat více než 30 procent škodlivého softwaru. Testování probíhalo tak, že na telefon se nainstalovat antivir, otevřeli prohlížeč, stáhli nebezpečnou aplikaci a pak ji nainstalovali. Tento způsob byl zautomatizován a u každého antiviru se testovalo 2 tisíce nejběžnějších Android malwarů.

android antiviry

Vzhledem k tomu, že šlo o známé škodlivé aplikace, měly by je všechny antiviry bez větších problémů zachytit. Jenže skutečnost je taková, že 170 z nich selhalo i u té nejzákladnější ochrany. Pouze 23 antivirů dokázalo odhalit všechny škodlivé aplikace. Jejich seznam naleznete níže.

Antiviry, které odhalily 100 % škodlivých aplikací
AhnLab Emsisoft Sophos
Antiy ESET STOPzilla
Avast ESTSoft Symantec
AVG F-Secure Tencent
AVIRA G Data Total Defense
Bitdefender Kaspersky Lab Trend Micro
BullGuard McAfee Trustwave
Chili Security PSafe

Na stránkách společnosti AV Comparatives naleznete následně i seznam antivirových aplikací, které měly horší úspěšnost a stejně tak i 170 antivirů, které nedokázaly odhalit ani 30 procent škodlivých aplikací. Když se podíváme na výsledky testování, tak v těch “nejlepších antivirech” se nachází hlavně aplikace od známých bezpečnostních společností jako jsou Avast, ESET, AVG, Trend Micro apod. Těm byste měli rozhodně dávat přednost před neznámými antiviry, kterých jsou na Google Play stovky.

Používáte v Androidu antivir? Pokud ano, tak od jaké společnosti?

Zdroje: zdnet.com, av-comparatives.org

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (14)