TOPlist

Vodafone Smart Prime 6: nový etalon levných telefonů (recenze)

Vodafone Smart Prime 6 titul

Mobilní operátor Vodafone vždy po čase obměňuje nabídku zařízení prodávaných pod vlastní značkou, přičemž jednou za čas se mu povede na náš trh přinést poměrně zajímavý telefon či tablet. U modelu Vodafone Smart Prime 6 se mu však podařil zásah do černého, tedy alespoň co se „papírových předpokladů“ týče. Tato, u nás nedostatková, novinka totiž za cenu o něco málo překračující 3 tisíce korun nabídne slušnou výbavu v čele s dostatečně výkonným hardwarem, podporou LTE na všech českých frekvencích či téměř čistý Android 5.0 Lollipop. Pojďme se tedy podívat, jak se tento telefon, za jehož výrobou stojí čínské TCL (produkty této firmy se u nás jinak prodávají pod značkou Alcatel) povedl.

Přečíst si můžete také recenzi na dražší model Vodafone Smart ultra 6.

Obsah recenze

Obsah balení

Co se obsahu balení týče, zde nám Vodafone žádné překvapení nepřichystal. V ekologické krabičce nám krom telefonu samotného dorazil poměrně levně vyhlížející 1,5A napájecí adaptér, USB kabel, pár základních manuálů a headset. Vezmeme-li v potaz, že máme tu čest s telefonem spadajícím mezi ty cenově vůbec nejdostupnější, nehrají přiložená špuntová sluchátka vůbec špatně. Nabízejí jasné výšky i středy, milovníky modernějších, zejména elektronických žánrů však nejspíše příliš nenadchnou kvůli slabým basům.

Vodafone Smart Prime 6 obsah balení

Vzhled a dílenské zpracování

Po stránce vzhledu se telefon drží stejného směru jako zbylé letošní novinky pod značkou Vodafone. Stejně jako levný telefon Smart First 6 a tablet Smart Tab Prime 6 nebo novinka na našem trhu v podobě telefonu Smart Ultra 6 také testovaný Vodafone Smart Prime 6 nabídne plastové tělo jehož vzhledu dominuje kombinace černé čelní strany a šedých zad. Celkově se design telefonu rozhodně nedá označit za stylový avšak přesto je poměrně elegantní a konzervativnější uživatelé s ním budou spokojeni. Jako oživení, jinak poměrně nudného designu, je zde přítomna stříbrná linka, mírně vystupující nad plochu displeje a lesklé logo Vodafone na zádech přístroje.

Vodafone Smart Prime 6 záda

Přední stranu z většiny zabírá 5″ displej pod nímž se nalézá trojice podsvícených a poměrně rozměrných senzorových tlačítek ve stejném designu, jaký používá Android od verze 5.0 Lollipop také u svých softwarových navigačních tlačítek. Nad displejem se pochopitelně nalézá mřížka reproduktoru a vedle ní také světlocitlivý a proximity senzor, nechybí zde ani notifikační LED dioda, která bliká pouze bílou barvou. Ty zde zastupuje senzor přiblížení a světlocitlivý senzor pro automatickou regulaci jasu displeje. Na zádech telefonu najdeme krom zmíněného loga operátora také čočku 8MPx fotoaparátu doplněnou o přisvětlovací LED diodu. Krycí sklo čočky fotoaparátu je mírně zapuštěno pod rovinu zad díky čemuž se nemusíte tolik obávat o jeho poškrábání při položení telefonu zády například na stůl. Na zádech, konkrétně v levém dolním rohu, se také nalézá průchod hlasitého reproduktoru. Zadní kryt přístroje je snímatelný, slouží však pouze pro přístup ke slotu na microSD karty a SIM kartu, uživatelsky vyměnitelnou baterii zde tedy nečekejte. Na spodním okraji telefonu nalezneme telefonní mikrofon a microUSB konektor, zatímco 3,5mm jack spolu se sekundárním mikrofonem se usídlil na jeho horním okraji. Tlačítko zapínání a kolébku hlasitosti hledejte na pravém boku telefonu, všechna tlačítka na boku telefonu jsou snadno dostupná a dobře se s nimi manipuluje.

Vodafone Smart Prime 6 přední strana

Telefon díky použití obyčejného hladkého plastu bohužel působí na první pohled trochu lacině, byť tomu ve skutečnosti tak úplně není pravda. Kvalita zpracování je totiž na slušné úrovni a nebýt vrzajícího krytu v oblasti tlačítka zapínání, neměli bychom ke konstrukci telefonu Vodafone Smart Prime 6 absolutně žádné výhrady. Smartphone využívá především zakulecené hrany a díky tomu dobře padne do rukou a lze jej pohodlně ovládat i jednou rukou. Ještě vyššímu uživatelskému komfortu by pak napomohli o něco tenčí okraje okolo displeje avšak i tak se v tomto ohledu Vodafone Smart Prime 6 řadí k lepšímu průměru své třídy.

Vodafone Smart Prime 6 – první pohled

Vodafone Smart Prime 6 - první pohled

Hardware a displej

Po stránce hardwarové výbavy je na tom Vodafone Smart Prime 6 v rámci své cenové kategorie více než dobře. Především zde nalezneme 64bitový chipset Qualcomm Snapdragon 410 se čtyřmi jádry Cortex-A53 pracujícími na frekvenci 1,2 GHz. O grafický výkon se stará čip Adreno 306. Operační paměť má pro danou třídu standardní kapacitu 1 GB. Interní úložiště nabídne pouze 8 GB ze kterých jsou pro uživatele dostupné přibližně 3 GB, což značně omezuje maximální množství nainstalovaných aplikací a například opravdu kvalitní 3D hry do telefonu dostanete maximálně dvě. Situaci částečně zachraňuje podpora microSD paměťových karet do velikosti až 32 GB. Displej má úhlopříčku 5″, využívá IPS technologii a nabídne HD (1280 x 720 px). Hlavní fotoaparát vyprodukuje maximálně 8MPx snímky a přední kamerka nad displejem nabídne rozlišení 2 MPx. Integrovaná baterie má kapacitu 2500 mAh.

Vodafone Smart Prime 6 specifikace v bodech

  • Displej: 5″, IPS, HD rozlišení
  • Procesor: Snapdragon 410, 64bit, 4 jádra Cortex A53, 1,2 GHz
  • GPU: Adreno 306
  • RAM: 1 GB
  • Interní úložiště: 8 GB + microSD (až 64 GB)
  • Fotoaparát: zadní 8 MPx, LED přisvícení, 1080p video, přední 2 MPx
  • Baterie: Li-Ion 2500 mAh
  • Konektivita: Wi-Fi 802.11 b/g/n,  Bluetooth 4.0, GPS (A-GPS)
  • OS: Android 5.0
  • Rozměry: 141,7 x 71,9 x 9 mm
  • Hmotnost: 155 g

[aps_product_sz image=“https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png“ title=“Katalog Android zařízení“ subtitle=“Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…“ desc=“Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.“ button=“Zobrazit katalog“]

Displej

Použitý displej nabídne na úhlopříčku 5″ dostatečně vysoké HD (1280 x 720 px) rozlišení, to znamená jemnost 294 ppi. V dané cenové kategorii bychom asi jen stěží mohli očekávat vyšší rozlišení displeje, to však ani není nutné, jelikož při běžném používání nebudete mít šanci zpozorovat pixelovou mřížku. Daná kombinace úhlopříčky a rozlišení je ideální volbou i vzhledem ke spotřebě energie – displej s Full HD rozlišením by jen zbytečně zatěžoval baterii a jeho reálný užitek by při této velikosti displeje byl minimální. Displej nás příjemně překvapil i jasnými ale ne přesaturovaným barevným podáním a také pozorovací úhly jsou na velmi dobré úrovni. Čitelností displeje na slunci se sice Vodafone Smart Prime 6 nemůže rovnat telefonům z vyšších tříd, avšak i tak byl telefon použitelný i za slunečného dne. Dobré čitelnosti na slunci napomohlo také dobře, i když občas trochu pomaleji, fungující světlocitlivé čidlo starající se o automatickou regulaci jasu displeje.

Vodafone Smart Prime 6 displej

Zvukový výstup a reproduktor

Velmi milé překvapení nám telefon nachystal také prostřednictvím hlasitého reproduktoru. I přes to, že se zde nalézá pouze jediný reproduktor, jeho zvuk dokáže být více než dostatečně hlasitý a v rámci možností i kvalitní. Během hraní her či přehrávání videí zde lze zaslechnout i náznak basové složky a i jinak je zvuk jasný a čistý. Reproduktor ani při nejvyšší hlasitosti neměl tendence v těle telefonu rezonovat. Zvukový výstup přes 3,5mm jack hodnotíme také kladně, byť zde se už jedná „pouze“ o lepší průměr třídy. Většině uživatelů však Vodafone Smart Prime 6 poslouží i jako hudební přehrávač dobře.

Vodafone Smart Prime 6 reproduktor

Testy výkonu (benchmarky)

Vodafone Smart Prime 6 jsme podrobili obvyklé sestavě benchmarků, jejichž výsledky si můžete prohlédnout níže.

Herní výkon

O grafický výkon se v tomto případě stará již dobře známý čip Adreno 306, ten sice zdaleka nepatří mezi výkonnostní přeborníky nicméně v kombinaci s displejem o HD rozlišení je schopen podávat poměrně slušné herní výkony. S tituly jako Dead Trigger 2, Real Racing 3 či Asphalt 8: Heat si poradil naprosto bez zaváhání. Záseky jsme pozorovali jen v případě akční střílečky Modern Combat 5, kde se v na nepřátele bohatších pasážích zapotí nejen hráč ale i telefon samotný.

Konektivita

Bezdrátová konektivita představuje jednu z hlavních zbraní telefonu Vodafone Smart Prime 6, tedy především bezdrátová konektivita týkající se mobilních datových sítí. Telefon totiž podporuje všechny u nás používané LTE frekvence, maximální přenosová rychlost v tomto případě dosahuje 150 Mbit. Nechybí pochopitelně ani Bluetooth, konkrétně ve verzi 4.0 a telefon mile překvapí také přítomností NFC. Co se konektivity týče, smartphonu Vodafone Smart Prime 6 chybí k dokonalosti už jen rychlá Wi-Fi 802.11ac a podpora USB OTG, zejména druhý zmíněný nešvar by pak mohl část zákazníků odradit.

GPS

Vodafone Smart Prime 6 je na tom dobře i co do navigace. Vedle GPS totiž podporuje i GLONASS a zjišťování polohy probíhá rychle a přesně. Telefon jsme testovali jako navigaci v autě s navigací Sygic i Mapy Google a během tohoto našeho testu se neztratil ani při navigaci lesem či větším městem. Příznivce geocachingu pak zajisté potěší přítomnost digitálního kompasu.

Baterie a výdrž

Trochu nás překvapilo, že Vodafone Smart Prime 6 neobsahuje žádného, alespoň základního správce napájení, který by uživatelsky nevyměnitelné baterii s kapacitou 2500 mAh pomohl k lepším výsledkům. Druhým, tentokrát však rozhodně milým překvapením pro nás byla samotná výdrž telefonu. Ten byl totiž na jedno nabití schopen absolvovat jeden náročný pracovní den. V běžném provozu tak Vodafone Smart Prime 6 nebude mít problém ani se dvěma dny na jedno nabití. Z nuly na plnou kapacitu se baterie s pomocí dodávané nabíječky dostane za 2 hodiny a 15 minut.

Vodafone Smart Prime 6 baterie

Na telefonu jsme rovněž provedli řadu testů, simulujících výdrž baterie při různém použití. Při všech testech byl jas obrazovky na maximu a telefon měl zapnutou Wi-Fi

  • Přehrávání videa – HD (720p) video vydržel telefon přehrávat 6 hodin 50 minut
  • Hraní her – náročnější 3D hru si na Vodafone Smart Prime 6 zahrajete 4 hodiny a 30 minut
  • Prohlížení webu – při prohlížení webu s automatickou aktualizací stránky po 15 vteřinách se baterie odporoučela po 4 hodinách
Vodafone Smart Prime 6 výdrž baterie Výdrž baterie změřená pomocí benchmarku GeekBench

Uživatelské prostředí

Vodafone Smart Prime 6 je z výroby vybaven operačním systémem Android 5.0.2 Lollipop nad kterým není použito žádné dodatečné grafické prostředí. Úpravy jinak čistého Androidu se omezily pouze na redesign některých systémových aplikací a instalaci několika dodatečných aplikací v čele se sadou nástrojů Vodafonu, uživatelskou příručkou a aplikací pro SMS zprávy. Celkově pak systém připomíná spíš nějakou verzi komunitní custom ROM než typický produkt některého z výrobců. Vedle zmíněných drobností, které prošly změnou vzhledu zde najdeme také několik vylepšení či doplňkových funkcí. Zmínit můžeme například drobnou úpravu klasického Google Now Launcheru, kdy se po přejetí na obrazovku úplně vlevo nezobrazí stránka Google Now nýbrž Kiosek Google, ve kterém se shromažďují zprávy roztříděné do kategorií. Velmi užitečné a dobře fungující je zapnutí displeje poklepáním. Další vylepšení ocení zejména méně pokročilí uživatelé, jedná se totiž o takzvanou „jednoduchou domovskou obrazovku“ neboli jakýsi zjednodušený alternativní launcher. Líbi se nám také předinstalovaný souborový manager, který nabízí veškeré potřebné funkce, navíc zabalené v líbivém designu.

Ukázka prostředí

Pochvalu si výrobce rozhodně zaslouží za celkovou optimalizaci prostředí. Vodafone Smart Prime 6 jasně dokazuje, že i zařízení s Androidem 5.0 a „pouhým“ 1 GB operační paměti RAM mohou fungovat naprosto bezproblémově a plynule – včetně veškerých animací a přechodů. Samotný systém si přitom z operační paměti ukrojí okolo 400 MB. Telefon se během testování nijak často nezadrhával a ani nedocházelo k pádům aplikací. Pokud jsme po telefonu chtěli více náročnějších úkonů došlo sice k jeho mírnému zadýchání, to však není s daným hardwarem nic neodpustitelného. Hlavní situace při které byla menší kapacita RAM znát nastala při ukončování náročnějších her, kdy telefon potřeboval chvilku aby znovu spustil launcher a jiné aplikace, které pro plynulý běh hry musel ukončit.

Fotoaparát a natáčení videa

Hlavní fotoaparát má rozlišení 8 MPx a video dokáže zaznamenat až ve Full HD rozlišení. Za dobrých světelných podmínek produkuje Vodafone Smart Prime až  překvapivě kvalitní fotografie, kterým nechybí ostrost ani pěkné, i když za některých situací možná mírně přesaturované, barvy. Bohužel kvalita fotografií výrazně klesá se zhoršujícími se světelnými podmínkami a nic s tím nenadělá ani přisvětlovací LED dioda,i tak se ale jedná o jasný nadprůměr této cenové kategorie. Fotoaparát nabízí také možnost pořizování HDR snímků, což výrazně pomáhá zejména kvalitě venkovních snímků. Poměrně kvalitní je i zaznamenávané Full HD video o snímkovací frekvenci 30 FPS, bohužel má však telefon občas problém správně přeostřit.

Aplikace fotoaparátu

Jednou z mála systémových aplikací, která byla zcela nahrazena alternativou doinstalovanou výrobcem je právě fotoaparát. Musíme konstatovat, že tato záměna rozhodně nebyla na škodu, aplikace fotoaparátu u telefonu Vodafone Smart Prime 6 je velmi přehledná, dobře se s ní pracuje a nabízí řadu nastavení včetně manuálního režimu.

Ukázka fotografií

HDR

Přední fotoaparát

Vodafone Smart Prime 6 přední kamerka

Ukázka videa

https://youtu.be/VAt72MHmxNI

Kdy, kde a za kolik

Vodafone Smart Prime 6 se u nás prodává exkluzivně u operátora Vodafone, kde jej mohou zakoupit bez závazku či jakékoli smlouvy i zákazníci jiného operátora. Cena je přitom více než lákavá a sice 3 277 Kč.

Závěr

Vodafone Smart Prime 6 je telefon, který zaujme především vcelku slušnou hardwarovou výbavou za více než přijatelnou cenu. Tento smartphone skutečně posouvá význam výrazu „hodně muziky za málo peněz“ zase o kousek dál a přitom se nejedná jen o další levný telefon se slušnými parametry, který je však v praxi nepoužitelný. Jak TCL, které stojí za výrobou tohoto telefonu, tak ani Vodafone, který na něj „lepí“ své logo, se za tento počin rozhodně stydět nemusí.

Mezi silné stránky smartphonu Vodafone Smart Prime 6 patří zejména pro každodenní použití dostatečně výkonný hardware podpořený kvalitní optimalizací jen decentně upraveného Androidu 5.0 Lollipop. Zároveň se také jedná o jeden z nejlevnějších telefonů na našem trhu, který podporuje veškeré v ČR využívané LTE frekvence. Velmi mile nás překvapila kvalita fotografií pořízených zadním fotoaparátem a výrobce navíc nezapomněl přibalit ani kvalitní displej, na kterém si můžete, mimo jiné, i tyto snímky dobře prohlédnout. S povděkem bereme také přítomnost NFC či digitálního kompasu. Připočtěte k těmto kladům telefonu ještě poměrně zdařilý design, díky němuž Vodafone Smart Prime 6 padne dobře do rukou a zároveň vypadá i vcelku elegantně a rázem zde máme jednoznačného premianta své cenové kategorie, který může směle soupeřit i s konkurencí o několik stokorun dražší.

Pochopitelně však nemůžeme po telefonu s cenou o něco málo přesahující 3 tisíce chtít zázraky, a tak se i zde pár věcí k vytknutí najde, veskrze se však jedná spíše o drobnosti a zásadní nedostatky se na telefonu hledají jen těžko. Ano, mohl by mít 2 GB RAM či celkově výkonnější hardware, ale musíme mít stále na paměti, že se jedná o telefon spadající do takřka nejnižší cenové kategorie a pro svou cílovou skupinu zákazníků disponuje výkonem naprosto dostatečným. Škoda jen malé interní paměti, pokud tedy hodláte mít v telefonu uložen větší objem dat či množství aplikací, budete nuceni investovat do rychlé paměťové karty. Dalším negativem pak může být absence podpory USB OTG. Škoda je také na první pohled lacině působících, ale i přes to poměrně kvalitních plastů a povrzávání zadního krytu u testovaného kusu.

Klady

+ Nekompromisní poměr cena/výkon
+ Dostatečný výkon pro běžné užívání
+ Povedená optimalizace prakticky čistého Androidu 5.0
+ Nadprůměrný fotoaparát
+ Kvalitní 5″ IPS HD displej

Zápory

– Pouze 8 GB interní úložiště
– Absence USB OTG
– Občas pomalejší automatická regulace jasu

– U testovaného kusu vrzání zadního krytu

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (52)