TOPlist

Vodafone 845 – má stále co říct?

Vodafone 845 - domovská stránka s widgetem In-počasí

Mobilní operátor Vodafone měl v loňském roce ve své nabídce velice zajímavý smartphone. Byl jím Vodafone 845, který vyrábí firma Huawei. Ta je známá především z oblasti síťových technologií. Huawei je hlavním dodavatelem O2, pro kterého vyrábí vysílače BTS (včetně patřičného příslušenství a zázemí), dále pak routery, switche, modemy, apod. Je to čistokrevná Čína, ale přesto jsou jejich produkty kupodivu kvalitní.

Chytrý mobil Vodafone 845 je zajímavý hlavně cenou, loni za něj chtěl Vodafone kolem 3,5 tisíc. Ještě nedávno jej šlo pořídit na e-shopu Vodafonu za cenu kolem 2.500 Kč. „845“ (čti:“osmsetčtyřicepětka“) je postavena na OS Android ve verzi 2.1 Eclaire. Tato verze má jednu hlavní nevýhodu, neumí ukládat aplikace na paměťovou kartu. Čili jakmile jednoho dne zaplníte paměť telefonu, musíte některé aplikace oželet a smazat.

Psát o „845“, když letos na jaře vyšla její zmodernizovaná alternativa – Vodafone 858 Smart, je možná zbytečné, přesto je v Česku poměrně velká část uživatelů, kteří tento mobil stále používají a nedají na něj dopustit. Myslím si, že zběžně se o tomto telefonu zmínit, je době levných androidích telefonů, které zaplavují Česko více, než vhodné. Abych se však zmínil o všech modelech Vodafonu, musím uvést model 945, který je větší a výkonnější, je možné jej stále na některých aukčních serverech sehnat pod značkou ZTE. Další modely pak prodává přímo Huawei pod svojí značkou.

Představení

Nemám v plánu psát o vzhledu přístroje, to si lze dohledat v recenzích. Mobil jsem krátce vlastnil, proto se chci podělit o své zkušenosti. „845“ je vyrobená z odolného plastu, který je v přední části téměř lesklý, kdežto zadní část přístroje je matná s jemnými třpytkami. Dostat se k baterii je trošku problém, je potřeba použít hrubší síly a nebát se toho. Displej je rezistivní, někdo takovému typu říká odporový. Je potřeba na displej více tlačit, zato je možné použít stylus, či nehet. Rozlišení je dnes spíše podprůměrné (320×240 pix.). Myslím si však, že vzhledem k ceně a povaze přístroje je to omluvitelný fakt. Na Marketu pro mobil najdete nespočet aplikací a „845“ nemá problém ani s hrami. Velikost displeje je 2,8“ takže hrubší rastr není tak výrazný. V mobilu je čistý Android bez nástavby a práce v něm je poměrně svižná. Tedy alespoň do té doby, než do něj nahrajete aplikace, na které jste zvyklí. Pak se rychlost přístroje poněkud zpomalí a při procházení menu je znát zasekávání či ztuhlost. Není však tragické a dá se to přežít.

V „845“ tepe procesor Qualcomm MSM7225 s taktem 528 MHz. Na běžnou práci stačí, tam, kde jsou nějaké animace je slabší takt již znát. Co by však „845“ velmi pomohlo, by bylo více RAM – dostal do vínku pouze 128 MB a to je opravdu žalostně málo. Je vhodné tedy používat task managera a čas od času zabíjet procesy, které delší dobu nepoužíváte. Já mám dobré zkušenosti s Advanced Task Killer Free, který jak název napovídá je zcela zdarma a navíc i funguje, což se o některých aplikacích, které jsou poskytovány zdarma, říci nedá. Ve výčtu funkcí mohu vyjmenovat podporu Wi-Fi, plnohodnotnou GPS, Bluetooth, podporu paměťových SDHC micro karet až do velikosti 32 GB. Samozřejmostí je fotoaparát s možností natáčení videa. Použitý foťák je ovšem velmi bídné kvality, má rozlišení 3,2 Mpx (megapixely však nemají vliv na kvalitu fotografie), nemá autofocus, ani blesk. Fotky, které z „845“ vycházejí, jsou často barevně zkreslené, mají výrazný růžový nádech. Při lehčím zazoomování v PC je fotografie již rozpitá a plná kostiček. O videích se ani nehodlám zmiňovat, to je učiněná hrůza. Zde Vodafone, potažmo Huawei šlápl vedle a použitý fotoaparát bych přirovnal k éře Siemensu MC60.

Nápis na originální krabici, ve které je umístěn telefon Nápis na originální krabici, ve které je umístěn telefon

Práce s „845“

Přístroj se v ruce drží příjemně, práce se systémem je příjemná, možnost stahovat aplikace je přímo super. Před 5 lety jsme byli odkázáni na Javu a světu vládly hloupé telefony. Dnes si každý třetí člověk koupí chytrý telefon a vzhledem k tomu, že již ceny padly na historická minima, prodávají se smartphony jedna radost. V plejádě operačních systémů je Android zatím na špici (začíná čím dál tím více vytlačovat iOS), je rozšířený, díky XDA fóru lze na telefony sehnat i neoficiální ROMky, které umí mnohem více, jak originálně nahraný OS. Pokud chcete mít svůj Android pod kontrolou, lze systém rootnout a získat tak práva superusera. Vrátím se ovšem na začátek. Kdo Android nezná, tomu ve zkratce přiblížím, jak telefon zprovoznit. K přístupu na Market je potřeba Google účet. Stačí si založit e-mail u Googlu a účet je na světě. Po zapnutí telefonu Vás systém vyzve ke spárování s Google účtem. Zadáte mail a heslo, poté máte přístup k Marketu a můžete sosat dle libosti. Instalace aplikací jsou jednoduché a velmi podobné postupům v iOS (Apple). Kliknete na tlačítko stáhnout, poté kliknete na OK a položka bude stažena a nainstalována na pozadí automaticky. Není nutné se chytrých telefonů bát, byly navrženy proto, aby nám usnadnily práci.

Vodafone 845 - domovská stránka s widgetem In-počasí Vodafone 845 – domovská stránka s widgetem In-počasí

Zpět k „845“ – peklo zažijete při psaní SMS, integrovaná virtuální klávesnice je maličká a mnohdy se překliknete úplně někam jinam, než jste chtěli. Vyřešil jsem to stáhnutím aplikace – ThickButtons Keyboard. Sice je v angličtině, ale je učenlivá, a pokud jí naučíte nejvíce používaná slova, dokáže vám výrazně pomoci. Dalším nechvalně známým problémem je nestabilní Wi-Fi připojení. Mě osobně tento problém nepotkal, pokud však máte problémy a čas od času Vám připojení vypadne, doporučuji aplikaci – Wifi Fixer. Ta restartuje Wi-Fi adaptér, tím by měla pomoci při novém navázání připojení. Můj kus byl celkem bezproblémový, na fórech se také psalo o nízké výdrži na baterii. Můj zvládal 2 dny při náročnějším používání, a pokud mobil jen ležel a občas se z něj pouze zavolalo, uměl i 4 dny. K tomuto faktu dopomáhá rezistivní typ displeje a také to, že jsem nikdy neměl jas na 100%. Je vhodné také zakázat vyhledávání dle GPS či stahování dat na pozadí. Výrazně to baterii pomůže. Pokud používáte datový tarif, a nebudete si spotřebu telefonu hlídat, můžete mobil nabíjet každou noc.

Vodafone 845 - úvodní obrazovka Vodafone 845 – úvodní obrazovka

Zajímavým prvkem ovládání je dotykový čtvereček přesně uprostřed pod displejem. Lze pomocí něj listovat v menu, posouvat se mezi obrazovkami a do jisté míry ovládat i webový prohlížeč. Výrobce to myslel dobře, jenže nikdo netušil, že jakmile na toto senzorické tlačítko dopadne jediný paprsek sluníčka, začne doslova rodeo. Telefon začne vehementně pracovat, pokud jste na domovské obrazovce, začnou se samy od sebe posouvat obrazovky. Mnozí uživatelé tento problém řešili tím, že na tento senzor nalepili kus lepící pásky, což je sice nešťastné řešení, ale v létě nebude zbytí. Samovolné „pracování“ telefonu vás natolik otráví, že budete vymýšlet cokoliv, jen aby byl od senzoru pokoj.

Vodafone 845 - zadní část telefonu Vodafone 845 – zadní část telefonu

Co se týká GPS, zkoušel jsem na mobilu navigaci Sygic, spárování s družicí bylo během 15 vteřin a citlivost byla velmi dobrá. Odchylky prakticky nulové. Také navigace TrekBuddy fungovala bez problémů.

Závěr

Zkušenost s „845“ byla k nezaplacení, výrobce předvedl kompaktní chytrý telefon, po kterém sáhnou zejména začínající uživatelé Androidu. Avšak, ani jako druhý, či třetí telefon do rodiny nikoho nezahanbí. Má stále co říci a díky nadále klesajícím cenám je možné, že se díky těmto levným Android-telefonům rozroste uživatelská základna – to by bylo jedině dobře. Chtěl jsem si vyzkoušet ten nejlevnější smartphone s Androidem a s čistým svědomím mohu říci, že nezklamal. Mnoho lidí by nad levnými smartphone mávli rukou, jsou zhýčkaní AMOLED displeji s velkou úhlopříčkou a rychlými procesory, ale je tu jistá skupina (a početná), která si za ušetřené peníze pořídí daleko užitečnější věci. Vodafone 845 jim nabídne plnokrevný smartphone, se kterým je radost pracovat. Pokud v určitých okamžicích vyjdete mobilu vstříc a nebudete jej přetěžovat, nebude s ním problém. S výdrží baterie jsem byl spokojen. Jelikož jsem měl asi 4 měsíční zkušenosti s HTC Wildfire, takže jsem sice srovnával nesrovnatelné, přesto jsem ale byl spokojen a byly i aplikace, které na „845“ běžely daleko lépe, jak na HTC. Co se týká stability systému, nezažil jsem ani jedno zmrznutí, či restart. Foťák je kámen úrazu, GPS šlape perfektně, Wi-Fi je citlivé. Telefon lze sehnat na aukčních serverech za cenu kolem 1.500 Kč a myslím si, že za tuto cenu by byla škoda jej alespoň nevyzkoušet. Přesto vřele doporučím přejít na vyšší model Vodafone 858 Smart, který je prakticky velmi totožný, jen má vyšší verzi OS a to Android 2.2, který je k práci příjemnější. Navíc má kapacitní displej, ten je přesnější a pohodlnější. Osmsetpadesátosmičku dlouhodobě testuji a poznatky o tomto telefonu budu publikovat již brzy.

Máte-li zkušenosti – jakékoliv, s nějakým levným Androidem, neváhejte se podělit o názor v komentářích. Rád bych na toto téma rozvinul smysluplnou debatu :-)

Tomáš Hochmuth
O Autorovi - Tomáš Hochmuth

Nadšenec do všeho Androidího, hledám kvality tam, kde by je nikdo nehledal. Rád recenzuji levné Androidy, jelikož jsou to ony, se kterými přichází začátečníci nejvíce… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (22)