Grafická nadstavba, nebo čistý Android? (víkendová hlasovačka)

nadstavby_ico

Většina výrobců mobilních telefonů vylepšuje (či “vylepšuje”) systémové uživatelské prostředí vlastní grafickou nadstavbou? Je to dobře, nebo špatně? Na tuto otázku se pokusíme odpovědět v sedmém díle cyklu Víkendová hlasovačka a diskuze.

S nadstavbou, nebo bez?

Není pochyb o tom, že grafické nadstavby rozdělují uživatele na dva nesmiřitelné tábory. Zatímco jedni kritizují vizuální “přeplácanost” a zpomalení celého systému, druzí oceňují přídavné funkce, jež jsou pro danou nadstavbu specifické. Součástí nadstavby bývají také nejrůznější exkluzivní aplikace, které výrobci instalují do svých telefonů jako přidanou hodnotu.

Podívejme se nejprve na to, na jaké grafické nadstavby můžeme narazit u jednotlivých výrobců (v seznamu zahrnujeme i prakticky kompletně přepracované verze systému Android):

Někteří výrobci svou nadstavbu postupně šperkovali, až dosáhli stavu, kdy systém působil tak trochu jako omalovánky pro děti. Samsung tak například na počátku tohoto roku došel k závěru, že TouchWiz zeštíhlí tak, by se přiblížil čistému Androidu. Směrem ke střídmosti grafiky se vydala taky japonská společnost Sony, která tento záměr oznámila v červenci. Z tohoto vývoje se dá soudit, že nadstavby jsou, přinejmenším tedy ve své původní podobě, na ústupu.

V rok starém brainstormingu na téma Co by naši čtenáři změnili na Androidu, kdyby mohli? zaznívala mimo jiné i kritika grafických nadstaveb. Čtenáři navrhovali dvě hlavní cesty:

  • Grafická nadstavba by měla být oddělená od systému, aby Google mohl aktualizovat Android, aniž by se muselo čekat na úpravy a testování upraveného firmware výrobcem.
  • Telefony by při prvním spuštění měly nabídnout uživateli výběr mezi čistým Androidem a systémem s grafickou nadstavbou.

Jedním z výrobců, který druhé ze zmiňovaných přání přivedl do praxe, je Lenovo, které v modelu Vibe Z2 Pro poskytuje následující funkci: “V praxi to vypadá tak, že telefon běží s jednou nadstavbou a po změně nastavení dojde k restartu a nabootování do čisté podoby Androidu. Oba systémy mezi sebou navíc sdílejí data aplikací a nastavení, takže uživatel tímto krokem nepřijde o svá data. Přepnutí je otázkou několika sekund, navíc lze systém takto měnit pořád dokola. Zkrátka si můžete vyzkoušet, co vám vyhovuje více, aniž by vás to nějak omezovalo.”

Hlasovačka: grafická nadstavba, nebo čistý Android?

Dostáváme se k anketní otázce pro tento týden, ve které máte odpovědět, ke které variantě se kloníte: grafické nadstavbě, nebo čistému Androidu?

Pro lepší ilustraci si zkuste představit, že by se váš vytoužený telefon prodával ve dvou verzích: s nadstavbou a bez ní. Kterou byste si za předpokladu, že obě varianty stojí stejně peněz, pořídili?

O své názory na toto téma se můžete podělit v diskuzi pod tímto článkem, kde uvítáme argumenty pro i proti jedné či druhé variantě. Podělte se například o to, jak jste si vybrali svůj současný telefon, a zda v rozhodování hrála roli softwarová výbava, včetně aplikací a nadstavby.

Hlasovačka z minulého týdne

Minulý týden jsme se vás v rámci cyklu „Víkendová hlasovačka a diskuze“ ptali, jak často měníte telefon. Výsledky byly, alespoň pro nás, tak trochu překvapivé – nejvíce hlasujících (40 %) mění telefon v průměru jednou za dva roky. Druhá nejpočetnější skupina (36 %) má periodu výměny mobilu za nový ještě delší. 16 % čtenářů mění telefon zhruba jednou ročně, 5 % dvakrát až třikrát do roka. Nejmenší skupinou je, dle předpokladů, ta, která zvolila variantu “Telefon měním v průměru 4x do roka nebo častěji,” kterou v našem vzorku reprezentují 2 % respondentů.

Jak často měníte telefon? (víkendová hlasovačka a diskuze z minulého týdne) Jak často měníte telefon? (víkendová hlasovačka a diskuze z minulého týdne)

V souhrnu tedy můžeme konstatovat, že více než 3/4 čtenářů mění telefon za dva roky či v delší periodě, zatímco čtvrtině vydrží telefon maximálně jeden rok, než ho nahradí novějším kouskem.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (55)