Valve představilo kapesní herní konzoli Steam Deck. Spustíte na ní hry z Windows

steam deck

Společnost Valve, které stojí především za nejúspěšnějším herním obchodem Steam představilo vlastní kapesní herní konzoli. Jmenuje se Steam Deck, běží na systému SteamOS a tiká v ní procesor AMD, který je založený na architektuře Zen 2. Pojďme si jej tedy představit.

Valve Steam Deck je nová kapesní konzole

Steam Deck může připomínat jiné konzole jako třeba Nintendo Switch (Lite) nebo starší Playstation Vita. Jde o klasickou kapesní herní konzoli, které však kvůli telefonům a jejich výkonu pomalu ale jistě zanikají, tedy až na Nintendo Switch. Na obou stranách konzole se nachází analogy, na té levé se navíc nachází d-pad, na pravé pak tlačítka ABXY. Na obou stranách vidíme také dva malé trackpady, které budeme využívat spíše pro orientování se v systému SteamOS a třeba také v hlavní nabídce u her. Pod trackpady můžeme spatřit stereo reproduktory, ovšem nechybí možnost připojit si vlastní sluchátka.

Poznámka redakce

Valve Steam Deck sice přímo nesouvisí s Androidem, ale díky vašemu zájmu vás čas od času informujeme i o novinkách ze světa herních konzolí. Na druhou stranu je Steam Deck kapesní konzole, takže ji minimálně z hlediska velikosti můžeme srovnávat s různými zařízeními se systémem Android.

Steam Deck: First Hands-On With Valve’s Handheld Gaming PC

Steam Deck: First Hands-On With Valve’s Handheld Gaming PC

Na horní straně se kromě tlačítek L1/R1, L2/R2 nachází také nabíjecí konektor a tlačítko pro vypnutí/zapnutí konzole. Na spodní stranu nám Steam přichystal další čtyři tlačítka, která lze libovolně nadefinovat. Dominantou je však samozřejmě 7″ IPS LCD panel s rozlišením 1280 x 800 bodů, poměrem stran 16:10 a maximálním jasem 400 nitů. Samozřejmostí je také podpora dotykového ovládání.

Co se týče hardwaru, Steam Deck běží na APU od AMD, přičemž procesor disponuje 4 jádry a 8 vlákny a běží na taktech 2,4 – 3,5 GHz. Grafický čip pak běží na nejnovější architektuře RDNA2. Sekunduje mu 16 GB LPDDR5 RAM. Valve bude nabízet tři různé varianty nové konzole. Ta základní nabídne eMMC paměť o kapacitě 64 GB, vyšší pak NVMe SSD o kapacitě 256 GB a nejvyšší pak 512 GB. Nechybí však ani podpora microSD.

Dle slov společnosti budeme na konzoli moct spustit veškeré hry, které se nacházejí na Steamu, přestože je systém založený na Linuxu. K dispozici tedy budou i nejlepší AAA tituly určené pro Windows, což je skvělá zpráva. I tuto konzoli lze připojit k monitoru, klávesnici a myši a užít si tak zážitek na větším obrazovce. Samozřejmostí je pak Wi-Fi 802.11ac a Bluetooth 5.0 či USB-C 3.2 Gen 2. Dle společnosti vydrží konzole při hraní 2D her asi 8 hodin, ovšem u nejnáročnějších 3D titulů konzoli vybijete asi za 2 hodiny. Samozřejmě se vše ale bude lišit od nastavených detailů, rozlišení nebo náročnosti samotné hry. Základní varianta vyjde na 419 EUR, což je asi 10 700 korun a první zákazníci ji dostanou v prosinci.

Co říkáte na novou herní konzoli?

Zdroj: steamdeck

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)