Menu

Používáte v zahraničí mobilní data? (Víkendová hlasovačka a diskuze)

Když jedete do zahraničí, je nutné počítat s tím, že zde neplatí obvyklé sazby. Ocitnete se totiž v takzvaném “roamingu”, kde jsou ceny i několikanásobně vyšší, než na území Česka. Platit víc budete nejen za odchozí hovory, SMS a datové přenosy, ale navíc také za příchozí hovory. V případě mobilního Internetu jsou běžné ceny v řádech korun za jeden megabajt, takže se při trochu aktivnějším používání vyšplhá vaše útrata ke stovkám až tisícům korun. Ještě tristnější je situace při cestování mimo EU. Například v Makedonii se bez aktivovaného balíčku cena jedné SMS šplhá k desetikoruně a za 1 MB dat zaplatíte těžko uvěřitelných 252 Kč. To je důvod, proč většina cestovatelů v zahraničí mobilní data nepoužívá.

Roamingové ceny v Makedonii

Roamingové ceny v Makedonii

Tématu roamingu jsme se věnovali na podzim ve článku Cestujeme s Androidem: jakou SIM na Slovensko? V tomto případě jsme se zaměřili na ceny mobilního internetového připojení. Nakonec jsme došli k závěru, že mnohem výhodnější variantou je pořízení slovenské předplacené karty. Cena za přenesený megabajt dat se pohybovala od sedmi haléřů, což je nabídka, kterou asi žádný český operátor nepřebije.

Ač je tedy Česko členem Evropské unie, poněkud paradoxně platí za hranicemi republiky jiné ceny. A právě to se snaží změnit regulace, která stanovuje maximální ceny velkoobchodních poplatků. Tématu jsme se podrobně věnovali ve článku EU odhlasovala zrušení příplatků za roaming. Kolik od léta budeme platit?, kde také najdete informaci, že v následujících letech se ceny budou ještě více snižovat. Pro nás, jako zákazníky, však bude zajímavé především to, že za mobilní služby zaplatíme v zahraničí stejné ceny, jako doma. Regulace začne platit přesně za dva měsíce – 15. června 2017.

Používáte v zahraničí mobilní data?

Používáte v zahraničí mobilní data?

Protože chceme zmapovat, nakolik se promítne regulace roamingových cen do chování českých uživatelů, chceme zjistit stav před a po jejím zavedení. Proto se v následující anketě budeme ptát na dosavadní stav.

Používáte v zahraničí mobilní data?

Pojďme tedy hlasovat. Na výběr dáváme několik variant, mimo jiné i tu, že si v zahraničí pořídíte lokální SIM.

V komentářích se pak můžete podělit o své názory na to, zda a jak se změní vaše chování po zavedené regulace roamingových cen. Budeme také rádi, když nám napíšete, jak jste řešili mobilní datové připojení v různých zemích – třeba jaké SIM se vyplatí pořídit a kolik pak zaplatíte za internet v mobilu. Popřemýšlet můžete také nad otázkou, jaké opodstatněná mají vyšší ceny v zahraničí.

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, zda preferujete online, nebo offline navigaci. Můžeme konstatovat, že takto vyrovnané výsledky jsme tu už dlouho neměli. S lehkou nadpoloviční většinou (konkrétně s 52 %) to vyhrály online navigace. Pro offline navigace pak hlasovalo 46 % respondentů, zbývající 2 % navigaci nepoužívají. Z diskuze pod článkem pak plyne, že řada uživatelů používá kombinaci online i offline navigací – zpravidla online pro navigování v Česku a offline pro cesty do zahraničí. Uvidíme, zda se časem promítne změna roamingových podmínek a i při zahraničních cestách se budeme moci spolehnout na aktuální informace o provozu a dopravních komplikacích.

Výsledky Hlasovačky z minulého týdne

Výsledky Hlasovačky z minulého týdne

 

Komentáře

petr dvorak

15.4.2017 9:41

V zahraničí používám data jen v EU. Dokoupím speciální balíček.

Milan4exa

15.4.2017 12:55

V zahraničí (pro mě v Čechách) používám českou kartu. Až budete v Bulharsku kupte si místní kartu (Telenor, Vivacom) budete nadšeni jak jsou levné!

koubik

z aplikace
15.4.2017 13:44

Ano data používám jelikož mám v rámci svého tarifu 12GB v zahraničí.

Sitler

sitler 2

15.4.2017 14:22

Jak kdy, jak kde.

Mach4

Petr MišákAdministrátor 27

15.4.2017 15:56

Milan4exa: a kolik to u vás vyjde v Bulharsku?

plejtvak

z aplikace
15.4.2017 20:11

Já je běžně používám v Brně a Ostravě a bez problémů. :-)

Salieri19

Salieri19 0

z aplikace
15.4.2017 20:44

V cz mam data ako doma na Slovensku 7 GB . A v ramcj Eu 1 GB

Hurec

z aplikace
15.4.2017 20:48

Kdyz jsem byl narychlovku , tak jsem nepouzival data , stejne v hotelu a motelu a i v tom nejvetsim pajzlu na zapade je wifi. Kdyz jsem jel do chorvatska tak jsem si koupil sim a pak ji vyhodil.

Ale po regulacinv eu (ty ceny v roamingu jsou k bliti) budu rad vyuzivat a uz mi bude stacit jen waze :-) a budu si moct surfovat jak chci.

Sagitarius

sagitarius64 0

15.4.2017 22:43

Nějak pořád nechápu, kam někteří chodí na názory, že roaming bude zrušenej. Nebude. To rozhodnutí se týká OMEZENÍ (ne zrušení) VELKOOBCHODNÍCH (nikoliv maloobchodních) cen roamingu. Když pojedu třeba na Slovensko, slovenskej operátor naúčtuje českýmu operátorovi REGULOVANOU velkoobchodní cenu za služby, který mi poskytnul. A českej operátor to ze svý kapsy platit nebude, takže mi naúčtuje zase nějakej ten roamingovej poplatek.

79

16.4.2017 11:04

ja mám operátora sk 4-ku a po celej EU mam odslaný hovor minuta 4centy, prijatý 1 cent a 4 centy MB. čo už. net by mohol byť lacnejší, ale na občasný surf stačí.

Dedii

z aplikace
16.4.2017 13:31

v rámci EU sú ceny prijateľné aj s dátovými balíčkami. Ale mimo EU sú ceny v zóne 2 nehorázne vysoké 2,50€ prijatý aj odchádzajúci hovor a data 9€/1MB , používam O2 SK

jav61

16.4.2017 16:59

Používám a výrazně preferuji lokální operátory.

mimar48

16.4.2017 22:00

Data v zahraničí používám, ale samozřejmě jenom díky tomu, že mám firemní tarif s voláním/SMS v EU bez omezení a s balíkem roamingových dat 1GB na měsíc. To nemám šanci projet, pokud nesjíždím videa.

Takže anketa opět trochu postrádá smysl. Dokud budou podmínky našich operátorů bídné, budou lidi zákonitě data v zahraničí vypínat, nebo si kupovat výhodné lokální SIM-ky.
S každým posunem k lepšímu, se přímou úměrou zvýší i míra uživatelů používajících data v roamingu. Co na tom chcete zkoumat?

… teď mě tak napadá – populistické téma vlastně přesně splnilo svůj účel. I já jsem se sem po dlouhé době přihlásil a reaguji (… zbytečně a taky trochu nesmyslně). Rating zvýšen, reklamy shlédnuty.
Autore – BRAVO!!! …. ;)

Cleric

16.4.2017 22:47

Nejezdím do státu EU, když už tak mířím do zemí kde tento paskvil ještě nemají.

Milan4exa

17.4.2017 12:53

Petr Mišák : současná nabídka – predplacena za 6 leva + balíček 5000 MB stojí 10 leva. Na 20 dnů. Celkem 16 leva, což je 218 Kč. Easy Traffic od Vivacom. Podle mého názoru je to levné. I když je fakt že moc neznám současné české ceny.

Milan4exa

17.4.2017 13:04

Už jsem někde psal můj tarif, který používám ve své firme. Neomezené minuty na všechny operátory v BG , hovory v Evropa 200 minut+100 MB, doma v BG 15000 MB, televize HBO aktivní na telefonu i TV. Data se nepočítají u facebook, HBO a přes Opera. To vše za cena 24 leva.

Sceta_cz

Sceta CZ 0

17.4.2017 20:44

V zahraničí jsem data nikdy nepoužíval za ty ceny to ani nešlo, ale teď mám už paušál regulovaný EU a data bez doplatku podle svého paušálu 8gb.

To: Sagitarius64 nevím kde si na takovou blbost došel, ale asi si zaspal dobu prostuduj si novou nabídku T-Mobile…

Honza1327

23.4.2017 9:30

Já mám od O2 nolimit hlasové služby a sms za 399 Kč s DPH BEZ DAT a nosím sebou malý WiFi 4G LTE hotspot Netgear Aircard 810, tam mám od T-mobile 120 GB na měsíc za 838 Kč s DPH a jsem s tím v pohodě.

Vše sehnané normálně přes net nebo ve stánku operátora a bez protekce, vše na RČ, ne na IČO. Uznávám, že mírný diskomfort je ten malý hotspot v kapse navíc, ale zase to má 120GB limit, což už je super a používám to i na ntb doma když vypadne UPC :-) PLUS OBROVSKÁ výhoda, že můžu na net i když volám, neboť jsem na WiFi.

U manželky se mi zase podařilo před koncem smouvy bezlimitního tarifu hlasových a sms služeb u T-mobile domluvit 449 Kč s DPH a 5 GB dat, syn má také nolimit tarif od Vodafone + 10GB dat za 529 Kč s DPH. Líná, nejen pusa, je holé neštěstí.

Zahraničí? Mundo Go SIM ze Španělska, 10 GB 10 EUR, ale jsou pořád akce za dobití, takže pokud dobijete např. 20 EUR, není to 2GB, ale 2,5-3 GB, dle aktuálního promo a záleží také přes koho dobíjete kredit. Nedávno jsem si tam poslal 50 EUR a bylo to 7 GB v akci, jsou 4x-6x levnější nežli O2 na roaming. Nevím na co si kdo tady stěžuje, chce to jen hledat, je to pracnější, ale lze to.

dennykol05

30.8.2017 12:30

A přeci jenom je teď rouming v EU stejný jako v ČR, což je mega výhodné, akorát je škoda, že pro další zóny tomu tak není… Myslím tím tyto zóny: http://www.zaparkujteuletiste.cz/mobilni-internet-cestach-prehled-zon-tarifu
Bylo by moc pěkné třeba někde v Kambodži surfovat na internetu bez velkých přeplatků :))

RSS (komentáře k článku)