Cestujeme s Androidem: jakou SIM na Slovensko?

cestujeme_s_androidem_slovensko

Cestujete do zahraničí a neradi byste přišli o připojení k Internetu? Pak máte v podstatě dvě možnosti: buď si zaplatit data v roamingu, nebo si pořídit SIM kartu místního operátora. Bohužel i v rámci Evropské unie je datový roaming pořád poměrně drahý. V novém nepravidelném cyklu Cestujeme s Androidem chceme přinést tipy na nejvýhodnější způsoby mobilního připojení. Jak tedy zůstat online a přitom neplatit zbytečně moc? V prvním díle se podíváme, s jakou SIM byste se měli vydat na Slovensko.

Není na Slovensko výhodnější roaming?

Podívejme se nejprve na nabídky českých operátorů:

  • T-Mobile prezentuje na svém webu tři varianty: 40 MB na den za 49 Kč (1,22 Kč/1 MB), 200 MB za 199 Kč/1 MB (1,00 Kč/1 MB) a 500 MB za 399 Kč/1 MB (0,80 Kč/1 MB).
  • O2 nabízí pro Evropu také tři balíčky: 100 MB za 199 Kč/1 MB (1,99 Kč/1 MB), 300 MB za 399 Kč/1 MB (0,75 Kč/1 MB) a 1000 MB za 999 Kč/1 MB (0,99 Kč/1 MB).
  • Vodafone rozlišuje mezi tarifem a předplacenou kartou. První balíček Roaming na den nabízí za 69 Kč 100 MB dat (0,69 Kč/1 MB). Balíček Roaming na 7 dní obsahuje 100 MB na den, tedy 700 MB za 300 Kč/1 MB (0,42 Kč/1 MB). K předplaceným kartám je poskytován balíček Roaming ke kartě na den za 19 Kč/1 MB, obsahující však jen 10 MB dat (1,90 Kč/1 MB). Po vyčerpání 10 MB dat zůstane připojení zachováno, dojde však ke zpomalení jeho rychlosti na 32 kbps. Dodatečný objem dat si nelze dokoupit.

Samozřejmě existují i další balíčky a nabídky, včetně neveřejných. My jsme pro účely tohoto srovnání brali v úvahu jen ty, které jsou prezentovány na webech operátorů. Pokud se tedy podíváme na nabídku základních roamingových tarifů, budeme se pohybovat někde mezi 0,42 a 1,99 korunami za přenesený megabajt. To s ohledem na objemy datových přenosů průměrného uživatele chytrého telefonu může znamenat citelný zásah do rozpočtu.

Jakou SIM na Slovensko?

Při naši cestě do slovenských Vysokých Tater jsme tedy zjišťovali nabídky místních operátorů. Nakonec se nám jako nejvýhodnější jeví Easy Karta od operátora Slovak Telekom. Jedná se o standardní předplacenou kartu, kterou na pobočce pořídíte za 9 eur, tedy v přepočtu za 243 Kč. Pokud máte na Slovensku známé nebo příbuzné, mohou vám ji objednat přes web za zvýhodněnou cenu 4,50 eur (asi 121 Kč) taktéž s kreditem 9 eur, čímž ušetříte asi 121 korun.

Výhody slovenské Easy Karty Výhody slovenské Easy Karty

Předplacenou kartu však na Slovensku nekoupíte, jak je zvykem u nás, na čerpacích stanicích, poštách ani v obchodech. Budete muset na pobočku operátora, kterých je na Slovensku poměrně dost, přičemž v obchodních centrech bývají otevřené i o víkendu. Počítejte s tím, že se budete muset prokázat dokladem totožnosti, protože na Slovensku nelze pořídit tzv. “anonymní SIM”. Čeká vás také podpis smlouvy, která však v podstatě k ničemu dalšímu nezavazuje. Naštěstí není sebemenší problém koupit SIMku na český občanský průkaz. V našem případě nám operátorka centra nejen vše ochotně vysvětlila, ale také SIM karty nainstalovala do mobilních telefonů a ověřila jejich funkčnost.

7 haléřů za megabajt! Dá někdo méně?

Další postup se pak odvíjí od toho, jak dlouho hodláte na Slovensku pobývat a jaká je vaše denní spotřeba dat. Základní nastavení je takové, že za 1 MB datových přenosů zaplatíte 0,10 eur. To samo o sobě nezní možná až tak výhodně, dokud vám nepovíme, že ceny jsou “zastropované” částkou 0,50 eur na den. Pokud tedy přenesete data nad tuto sumu, už neplatíte nic navíc. Až do přenesení 200 MB dat v rámci jednoho kalendářního dne přitom připojení poběží maximální možnou rychlosti. Teprve pak bude rychlost omezena na 64/16 kbps. Pokud některý den internet nepoužijete, nebudete platit nic.

EASY – Čože je to päťdesiatka?

EASY - Čože je to päťdesiatka?

Z vlastní zkušenosti přitom můžeme konstatovat a chválit kvalitu připojení 4G LTE, které bylo dostupné skoro všude, a data přes něj proudila opravdu svižně. “Éčko,” indikující připojení přes pomalé, obstarožní EDGE, jsme viděli zcela výjimečně. Při tomto chvalozpěvu však nesmíme zapomínat na to, že jsme se pohybovali v osídlené a turisticky atraktivní lokalitě, kde se mobilní operátor má důvod snažit. Pro jistotu tedy doporučujeme prozkoumat mapu pokrytí pro konkrétní oblast, kam máte namířeno.

Pokud tedy stanovíme jako limit oněch 200 MB dat, za která zaplatíme 0,50 eur, vychází nám poměr cena/objem na 0,07 Kč/1 MB. A to je nesrovnatelně méně ve srovnání i s těmi nejvýhodnějšími roamingovými tarify pro Slovensko od našich operátorů.

Při delším pobytu zauvažujte o balíčku

Ke kartě je také možné dokoupit balíček Internetový balík Surf 1000, ve kterém za 5,99 eur dostanete 1000 MB přenesených dat. Platnost balíčku je omezena na maximálně třicet dní. Pokud tedy jedete na Slovensko na delší dobu a vystačíte přitom s o něco menšími datovými objemy, zaplatíte v rámci tohoto balíku 0,16 Kč/MB. Proti dennímu zpoplatnění se tento balíček z hlediska ceny začne vyplácet při plánovaném pobytu delším než 12 dní. Je pak na zvážení každého, zda je pro něj lepší 200 MB/den, nebo menší denní objemy s výhodnější cenou při dlouhodobějším pobytu. I v tomto případě tak proti nabídkám českých operátorů, pohybujícím se okolo či dokonce nad tisíc korun za 1 GB, s částkou 162 Kč citelně ušetříte. V našem případě jsme za pětidenní pobyt zaplatili 2,50 eur a mohli jsme přenést až 1 GB dat, což je opravdu velkorysá nabídka.

Slovenské Vysoké Tatry lákají české turisty Slovenské Vysoké Tatry lákají české turisty

Dodejme, že úvodní kredit je platný 90 dnů ode dne aktivace, následně jsou SIM karta a kredit platné 12 měsíců od posledního dobití.

Víte o lepší variantě? A co jiné země?

Protože se cestování do zahraničí hodláme nadále v budoucnu věnovat, obracíme se nyní na vás – naše čtenáře – s několika otázkami. První otázka zní: znáte nějakou výhodnější možnost mobilního datového připojení na Slovensku než je Slovak Telekom Easy Karta?

Pokud cestujete do jiných zemí, kde jsou výhodnější SIM karty místních operátorů, budeme velice rádi za vaše tipy! V takovém případě prosíme o uvedení názvu karty (ideálně s odkazem na web operátora) a případné podmínky, které jsou odlišné od našich zvyklostí (požadavek na doklad totožnosti, omezená dostupnost apod.). Na základě vašich tipů a vlastního pátrání pak hodláme připravovat další pokračování série článků Cestujeme s Androidem.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (24)