Preferujete online, nebo offline navigaci? (Víkendová hlasovačka a diskuze)

navigace_icp

Navigační aplikace lze dělit podle řady kritérií. Jedním z nejdůležitějších je jednoznačně schopnost fungovat bez připojení k Internetu. V tomto článku se podíváme na výhody a nevýhody obou řešení a nakonec dáme slovo vám – našim čtenářům. Pokusíme se zjistit, zda dáváte přednost online, nebo offline navigaci.

Online, offline a “někde mezi tím”

“Čistokrevných” offline navigací není v současnosti mnoho. Téměř každá aplikace totiž nabízí řadu přídavných služeb, jako jsou dopravní informace nebo třeba vyhledávání míst s pomocí Googlu. Ty ale nejsou nezbytně nutné k fungování a víceméně jen usnadňují život. Pro účely této Hlasovačky a diskuze budeme za online navigace považovat Mapy Google (byť dnes už umí fungovat s uloženými podklady) a Waze, za offline navigace zastoupí MapFactor Navigator a Sygic (kandidáty jsme čerpali ze článku SvětAndroida doporučuje: 5x nejlepší navigace pro Android). Kdesi uprostřed mezi oběma póly stojí Mapy.cz, které sice umí uložit podklady do zařízení, k plánování trasy však musí být připojené k Internetu (v tomto případě je však vhodné podotknout, že Mapy.cz nejsou primárně navigací).

Výhody a nevýhody offline navigace

Pokud používáte offline navigaci, je její hlavní výhoda jednoznačná: bude vám fungovat kdykoli a kdekoli, bez ohledu na to, zda je tam dostupný Internet. Využijete ji především, pokud nemáte aktivní mobilní data. Neocenitelná je taková navigace v zahraničí, zejména v zemích mimo EU, kde se roamingové poplatky za datové přenosy šplhají do astronomických částek. Z našeho pohledu je to sice jediná, pro mnohé uživatele však naprosto zásadní výhoda. K dalším kladům přidejme menší spotřebu baterie, neboť telefon nemusí během navigování komunikovat s mobilní datovou sítí.

Z nevýhod zmiňme například zastarávající mapové podklady. I když většina navigací nabízí jejich aktualizaci, vždy se jedná o podklady k nějakému datu. Pokud tedy například týden po vydání nových map dojde k otevření kruhového objezdu, bude vás většina offline navigací stále provázet křižovatkou. Některé navigace sice mají údaje o plánovaném otevření nových úseků silnic a dálnic, nicméně reálné termíny se mohou na poslední chvílí změnit. Skutečné offline navigace také nemají k dispozici informace o provozu na cestách, takže plánují trasy v lepším případě na základě historických dat, v horším jen podle deklarovaných rychlostí. Snadno se s nimi ocitnete v koloně nebo před uzavírkou. Případné změny (když je aktivní uživatelé nahlásí) se projeví až po další aktualizaci mapových podkladů, tedy vždy s určitým zpožděním.

Výhody a nevýhody online navigace

V případě online navigace je zásadní výhodou především aktuálnost mapových podkladů. Zde samozřejmě záleží na tom, jak pracují správci těchto dat. Například česká komunita editorů map pro navigaci Waze bedlivě sleduje nově otevírané úseky a otevírá je prakticky v tom okamžiku, kdy na ně mohou vjet první auta. Velmi dobře funguje na našem území také zadávání uzavírek. I v poměrně komplikovaných případech jsou mapové podklady připraveny tak, aby se řidiči vyhnuli všem nástrahám. Přičteme-li si k tomu další výhodu online navigací v podobě dopravních informací, pak lze na základě zkušeností říci, že s Waze se vyhnete nejen uzavírkám, ale i s nimi souvisejícím kolonám.

Výhody v podobě dopravních informací jsou zcela nesporné – ostatně i proto tuto funkci obsahují (zpravidla za příplatek) některé offline navigace. Zde musíme rozlišovat mezi statickými (“tady je uzavírka”, “zde pozor na výmol”) a dynamickými (“zde je kolona”, “tady průměrná rychlost klesla na 10 km/h”) informacemi. Samozřejmě je fajn, když vás aplikace varuje před uzavírkou, ještě lepší pak je, když se jí dokáže vyhnout. V ideálním případě pak plánuje objízdnou trasu nejen tak, aby se vyhnula zavřenému úseku, ale současně i nenechala řidiče stát v koloně v objízdné trase.

Online navigace má přehled o dění

Online navigace tedy ví nejen to, že je někde něco zavřené, ale i jak se vyvíjí dopravní situace na komunikacích v okolí uzavírky. Odlišnosti najdeme také v tom, odkud tyto navigace získávají data. V případě Map Google jsou sbírána automaticky na základě sledování pohybu mobilních telefonů (pokud to uživatel nezakáže). Waze k tomuto prvku přidává ještě možnost odeslat z aplikace hlášení o události na cestě (např. o policejní hlídce, nehodě apod.).

Kromě nesporných výhod mají online navigace v podstatě dvě základní nevýhody: protože jsou online, potřebují mobilní datové připojení. A protože potřebují komunikovat s Internetem, zvyšují spotřebu baterie.

Chytré navigace současnosti přinášejí kromě nesporných kladů i jisté vedlejší efekty, kterým jsme se podrobně věnovali ve článku Chytré navigace jako Waze či Mapy Google vytvářejí nové dopravní problémy.

Je tedy na řidičích, co je pro ně podstatnější: zda schopnost fungovat bez využití Internetu, nebo aktuální informace a plánování trasy s ohledem na dopravní situaci.

Preferujete online, nebo offline navigaci?

V jednom zařízení lze pochopitelně používat více aplikací pro navigování. Pro účely této Hlasovačky se ptáme na to, jakému typu navigace dáváte přednost, tedy pokud můžete, používáte ho častěji.

V diskuzi pod článkem můžete sami zkusit porovnat výhody a nevýhody obou řešení. Napište nám, jakou navigaci používáte a v čem tkví její hlavní klady z hlediska připojení k Internetu!

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se vás v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, jakou známku byste dali čerstvě představenému Samsungu Galaxy S8. A protože jsme v minulosti takto nechali známkovat telefony Nexus a Pixel, budeme vás ještě chvilku napínat.

Pokud bychom se měli podívat na dosavadní výsledky z let 2015 a 2016, vypadalo by známkování následovně:

  1. Nexus 6P – 2,1
  2. Nexus 5X – 2,35
  3. Google Pixel – 2,58

Dostáváme se k výsledkům hlasování. 42 % hlasujících hodnotilo Samsung Galaxy S8 jako výborný, dalších 38 % mu pak dalo dvojku. Proti nim stojí jen 20 % čtenářů, kteří známkovali trojkou, čtyřkou, nebo pětkou. V průměru dosáhla letošní vlajková loď jihokorejského výrobce zatím nejlepšího hodnocení 1,94. Nezbývá než gratulovat novému premiantovi.

Hlasovačka z minulého týdne Hlasovačka z minulého týdne

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (34)