TOPlist

Účtenkovka: Babišova aplikace, kde je možné vyhrát milióny

uctenkovka babis loterie eet

Účtenkovka je již od představení hodně kontroverzní projekt. Sloužit má jako doplňkový nástroj k podpoře efektivity evidence tržeb (EET). Alespoň tak zní oficiální slova Ministerstva financí a Andreje Babiše. A proč o účtenkovce píšeme na webu určeném pro telefony? Důvod je jednoduchý, na Android je k dispozici také mobilní aplikace se stejným názvem. Rozhodli jsme se na ni v dnešním článku blíže podívat.

Babišova kontroverzní loterie k EET

Jako by nestačilo, že Účtenkovka je od počátku kontroverzní, i samotnou mobilní aplikaci provází od prvního dne kontroverze. Od spuštění se začaly na sociálních sítích objevovat screenshoty s velkým množstvím oprávnění, jako třeba možnost zjistit ID zařízení a informace o hovorech. Jak Ministerstvo financí později komentovalo, šlo o chybu, která byla v následující aktualizaci opravena.

Jenže škoda již byla na světě. A to i když šlo o chybu, což šlo poznat tak, že podobná oprávnění nechce iPhone ani Windows Phone verze. Další problém byl ten, že chyběla několik dní pravidla pro ochranu osobních údajů. To je hodně divné, vzhledem k tomu, že jde o aplikaci Ministerstva financí.

Jak pomocí mobilní aplikace rychle a bez registrace jednorázově zaregistrovat účtenku

Jak pomocí mobilní aplikace rychle a bez registrace jednorázově zaregistrovat účtenku

Pak jsou tady další problémy, které Účtenková loterie má, jako třeba problém se zadáváním DIČ, který momentálně prověřuje Úřad pro ochranu osobních údajů. Podle mnohých se také jedná o způsob, jak bonzovat a udávat živnostníky. No zkrátka kolem účtenkovky je mnoho kontroverze, a i možná kvůli tomu má Android aplikace průměrné hodnocení pouhých 1,9. Svou vinu má také ale samotná aplikace, která zkrátka nefunguje.

Aplikace Účtenkovka má k dokonalosti hodně daleko

Jak už jsme psali výše, důvodů, proč má tato aplikace tak nízké hodnocení je několik. Nejvíce ale v komentářích lidé nadávají na to, že nefunguje. A po našem testování musíme uživatelům v komentářích na Google Play dát za pravdu. Celá aplikace vypadá, jak kdyby byl její vývoj urychlen, nejvíce to jde poznat na skenování kódů.

Problém je už s tím, že se skenuje BKP a FIK. Tyto kódy ale nejsou vůbec připraveny na nějaké skenování aplikací, jde o řadu čísel, která se navíc liší od velikosti účtenky. Už to je solidní základ k problému. No a ten se dostaví vzápětí, kdy se snažíte skenovat přes aplikaci kód. Rozpoznávání kódů OCR funguje špatně. A co hůř, stává se i to, že se v oskenované verzi objeví čísla, která na účtence vůbec nejsou.

Pokud nechcete používat sken, můžete se proklikat na konec tak, že ručně vyplníte kódy, DIČ prodejce, částku, datum transakce, čas transakce a svůj email, pokud nejste registrován. Pomalu se ale dostáváme k dalšímu problému. Účtenka je odeslána, ověřuje se (někdy se čeká i 7 dní) a poměrně často se stává, že neschválí. A to třeba kvůli tomu, že prodejce ji neodeslal k úřadům, OCR chybou, anebo vlastní chybou. V takovém případě se musí naklikávat a skenovat celá účtenka znovu. V aplikaci je uvedena chybně, ale dále s ní nejde pracovat. Navíc se nedá ani odstranit, takže při zadávání většího počtu účtenek začne být v celé aplikaci pěkný chaos.

V této situaci, pokud už se rozhodnete soutěžit v účtenkovce, je lepší využít počítač a zadávat to ručně, než zkoušet aplikaci a doufat, že se provedl sken správně. Ve výsledku to celá aplikace působí nedodělaně, skenování je katastrofální, ověřování také. Takhle si rozhodně nepředstavujeme aplikaci od MF.

Účtenkovka
Účtenkovka

Používáte účtenkovku? Jaké jsou vaše dojmy?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (29)