Menu

Tip z redakce: Jak nastavit upozornění na nabitou baterii?

tip z redakce - nabíjení

Telefon připojený k nabíječce je dnes běžnou záležitostí. Chytré telefony dokážou odpojit přísun energie, pokud je baterie plně dobita. Přesto by se hodilo vědět, kdy k tomu přesně dojde, abychom mohli telefony ihned začít plně používat. Dnešní tip z redakce vám prozradí jak na to.

Přebíjení baterií dnes tolik nehrozí

Jelikož jsou dnešní nabíječky k telefonům pouze napájecí zdroje a samotný proces nabíjení si řídí telefon, tok energie se po dosažení plné kapacity odpojí. Znamená to, že i při stále zapojené nabíječce by nemělo za normálních situací dojít k poškození telefonu. Náš tip se hodí spíše jako upozornění, že je telefon připraven k plnému použití.

Dnešní tip z redakce ukáže, jak nastavit jednoduché pravidlo pro slovní připomenutí v momentě, kdy dojde k plnému nabití baterie. Bohužel opět platí, že to Android sám standardně neumí, musíme mu pomoci další aplikací. Výběr je ale pestrý:

Nastavení v praxi – AutomateIt

Tradičně využijme aplikaci AutomateIt. Začněme volbou Přidat pravidlo na úvodní obrazovce, dále vyberme možnost Úroveň baterie. V následující části aplikace stačí vybrat Přesně a zadat hodnotu 100. Díky tomu se pravidlo spustí ve chvíli, kdy baterie dosáhne plné kapacity. Pokračujeme volbou Další.

Nyní nastává chvíle, kdy vyberme způsob upozornění. Možností je více a záleží jen na vás. My si vyzkoušíme hlasové upozornění – telefon nám přečte text “Baterie je plně nabita. Odpojte nabíječku.” To provedeme volbou Akce mluvený text, kam vypíšeme libovolnou frázi a zvolíme český jazyk. V posledním kroku, do kterého se opět dostaneme volbou Další, pravidlo pojmenujeme a uložíme ikonou diskety v pravém horním rohu.

Výběru jazyka věnujte pozornost

Na našem redakčním telefonu Huawei Mate 7 byl s českou výslovností problém. Text byl přečten moc rychle a nesrozumitelně. Z tohoto důvodu jsme použili anglický jazyk s anglickým textem.

Předchozí tipy z redakce

Využijete dnešní tip z redakce?

 

Komentáře

Miloš

Miloš

5.12.2015 9:33

U Sony pri plnom nabití zahrá zvuk, čiže ďalšiu aplikáciu nepotrebujem.

Rybizak

Rybizak 0

z aplikace
5.12.2015 9:38

Přesně tak. Mám Xperii Z2 a po úplném nabití mě telefon sám upozorní, že můžu odpojit nabíječku, ale to byste měli vědět, když máte v redakci Xperii Z3.

lukhash

lukhash

5.12.2015 9:39

Kvůli takové banalitě instalovat aplikaci? Opravdu skvělý nápad.

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 21

z aplikace
5.12.2015 9:44

Děkujeme za komentáře. V článku je přímo uvedeno, že to Android standardně neumí, což je pravda. Že to Sony umí neznamená, že se to nehodí ostatním uživatelům. Zvlášť při tak malém zastoupení Sony na trhu.

Lukhash
Tipů jsme si ukázali již několik, navíc budeme pokračovat, takže se Vám tato aplikace rozhodně bude hodit. A pak naopak oceníte, že kvůli tolika funkcím nemusíte instalovat nic navíc. ☺

RAM

RAM

5.12.2015 9:53

LG telefony to také standartně umí ;-)

Magdalena

Magdalena

5.12.2015 9:57

Android na nabitou baterii upozornit umí – teda aspoň to uměl starý LG Optimus black s Androidem 2.3 a umí to CUBE1 G503 s Androidem 4. 4. Oba při dobité baterii hezky zacinkají. Ale zdálo se mi to přliš sucharské, tak jsem nainstalovala Llamu, ekvivalent AutomateItu. Vytvořila jsem pravidlo, že při splnění podmínky “baterie stoupá k 99%” má dojít k akci “přehraj zvuk”. Zvuk je nahrávka sladkého hlásku mé dcery, říká optimisticky “Jsem nabitý”.
Za praktičtější ale považuju možnost nastavit pravidlo, abych byla upozorněna, když je batereie na 20 a 16 %, kdy telefon říká “Dej mě nabíjet”. Při 10% pak “venku” při “napájení z baterie” a “nespuštěném Waze” (v uvozovkách podmínky) provede akce: vypnout Wifi, data a animovanou tapetu, aby se snížila spotřeba. Tohle už Android sám od sebe opravdu neumí.
Při zastrčení nabíječky pak řekne “Děkuju” a při vytažení “Jujky”.
Llama umí jako AutomateIt taky přečíst text, ale pouze v angličině.
Testovala jsem, jestli spuštění Llamy na pozadí nežere baterii nebo systémové prostředky. Nežere, plynulost systému nebo větší spotřeba se nelišila, když jsem zkoušela 48 hodin bez Lamy a pak s ní.

Vw.jirka

vw.jirka 0

z aplikace
5.12.2015 11:07

Tak mě stačí, když mi moje Z2 tlumeně pípne, když je nabitá.
Telefon dávám nabíjet večer když jdu spát. Někdy to třeba v polospanku zaregistruji, někdy ne. Ale aby mi při usínání začal kecat, to nepotřebuji :-)

juhele

juhele

5.12.2015 11:40

Samsung mi taky zazvučí že je nabitá baterka. Asi funkce TouchWiz, když to Android defaultně neumí. BTW trochu trapné pro Google, že takovou banalitu ještě neimplementovali. Hlavně že pořád hrabou do designu…

jura

jura

5.12.2015 12:21

Na LG G3 je ta hláška v systému. A když to nabíjím jinou nabíječkou než originální, tak se to nabije vyhodí hlášku se zvukem OK. Pak se baterka vybije asi o 1% začne se nabíjet a po asi 1-20 minutách znova hláška a zvuk a to mě úplně s… k….
Hlavně když to mam jako navigaci v autě, jo a ještě to vibruje, fakt úžasné.
Dá se toho zbavit jenom jak zapnu režim nerušit, což je trochu na prt.
Nevíte, jak se toho zbavit bez rootu ? (cyanogen zatím nechávám uležet)

NutellaOrDidntHappen

5.12.2015 18:11

Zrovna včera jsem si přesně tohle nastavoval v AutomateIt. Akorát místo mluveného textu jsem dal Zvukové upozornění a ještě 2 trigery, aby pravidlo neběželo non stop a zároveň nepípalo i při vybíjení, jelikož mám upozornění nastaveno na 96% (čili pokud bych nabil na 100%, tak by bez trigerů i při vybití o ty 4%): aktivovat pravidlo při zapojení nabíječky a deaktivovat při odpojení.

Atnarfus

Atnarfus

5.12.2015 21:28

Díky za typ. Přesně tohle jsem hledal. Nepotřebuji upozornění na plné nabití, ale naopak na nízký stav akumulátoru. Dceři jsem ještě nedovolil aby cokoli sama zapojovala do sítě. Telefon jí dávám na nabíječku já, když ho přinese že je vybitý. Moc to samozřejmě nekontroluje a sem tam se jí stane, že mi potřebuje zavolat a telefon je mrtvý. Nahodím jí do telefonu tuto aplikaci a nastavím aby mi to poslalo e-mail, když bude akumulátor pod cca 30 procent.

Pavel

Pavel

6.12.2015 10:05

@Juhele:
Proč by to musel umět každý Android? Ne každý potřebuje aby mu po nabití telefon infantilně oznámil, že je akumulátor nabitý.
Toto je kouzlo telefonu s OS, že telefon může umět pouze základ a vše ostatní co chce uživatel si do něj nainstaluje sám.

Mirek

Mirek

6.12.2015 17:38

Vždycky se najde Rypák, který je chytřejší, než všichni ostatní. Když tu apku nepotřebujete, nebo nechcete, nemusíte hned jí hanět. Je totiž téměř univerzální na spoustu jiných akcí, tak ten kdo si rád hraje, určitě si svoje najde.

Qvas

21.12.2015 18:57

Zdarec. Pani potrebujem poradit. Vyskusal som toto pravidlo len mi to cita strasne rychlo. Da sa niekdenastavit rychlost citaneho textu? Vdaka

RSS (komentáře k článku)