Které telefony mají nejlepší odemykání obličejem? Řada mobilů testem neprošla

odemykani oblicejem test telefonu android ios apple

Magazín Forbes vytvořil zajímavý test, ve kterém se mělo zjistit, který telefon má nejbezpečnější odemykání obličejem. Android telefony v něm ale nedopadly vůbec dobře, naopak exceloval Apple iPhone. Proč?

Odemykání obličejem není pro Android výrobce prioritou

O testování funkce odemykání obličejem jste určitě v uplynulých dnech slyšeli. Zpráva se objevila ve většině médií, a to i netechnického rázu. Většina z nich přispěchala se šokující informací, že Android telefony nejsou bezpečné a Apple iPhone má mnohem lepší a bezpečnější odemykání obličejem.

Nemělo by to být ale vůbec překvapující natož šokující. Pokud pomineme fakt, že Android telefon již při nastavování funkce odemykání obličejem upozorňuje, že se nejedná o bezpečnou funkci. Pokud se podíváme na seznam telefonů, které Forbes testoval, tak je tu jeden problém. A to speciální senzory pro 3D skenování obličeje.

We 3D Printed Our Heads To Bypass Facial Recognition Security And It Worked | Forbes

We 3D Printed Our Heads To Bypass Facial Recognition Security And It Worked | Forbes

Forbes testoval metodu rozpoznávání obličeje na speciální vymodelované hlavě, která byla na zakázku vyrobena. Do testu byly vybrány telefony OnePlus 6, Samsung Galaxy S9 (koupit za 21 990 Kč), Samsung Galaxy Note 8 (koupit za 16 990 Kč), LG G7 ThinQ a Apple iPhone X (koupit za 24 990 Kč). Už jen z tohoto seznamu muselo být jasné, jak výsledky dopadnou. Jediný iPhone X používá 3D skenování obličeje a využívá speciální senzory. Ostatní telefony používají ke skenování obličeje normální selfie kameru. Tudíž iPhone jako jediný testem prošel.

A opravdu není nic překvapujícího na tom, že selfie kamera nedokáže rozpoznat 3D vymodelovanou hlavu od normální hlavy. Přitom na trhu již existují Android telefony, které využívají 3D skenování obličejem podobně jako iPhone X. Namátkou je to například Huawei Mate 20 Pro (koupit za 24 990 Kč) nebo Xiaomi Mi 8 (koupit za 12 990 Kč, Heuréka). S těmito telefony by bylo srovnání mnohem zajímavější.

Je odemykání obličejem u Android bezpečnostním rizikem?

V závěru se tak dostáváme k otázce, jestli je odemykání obličejem u Androidu bezpečnostním rizikem. Určitě ne. A to hlavně z toho důvodu, že přímo výrobci Android telefonů neumožňují potvrzování důležitých věcí pomocí skenování obličejem. Například potvrzovat platby nemůžete skenováním obličeje, musíte využít klasické heslo nebo bezpečnější otisk prstu.

Již Android 4.0 přinesl odemykání obličejemJiž Android 4.0 přinesl odemykání obličejem

Jak píšeme i v podnadpisu, odemykání obličejem není pro Android výrobce prioritou. Hlavním bezpečnostním prvkem telefonů je otisk prstu případně klasické heslo či pin. Odemykání pomocí skenování obličejem má tu výhodu, že je mnohem rychlejší a zlepšuje zážitek z používání zařízení. A to je hlavní důvod, proč výrobci tuto funkci vůbec povolují. Pokud chcete větší zabezpečení telefonu, tak je ideální zabezpečit telefon heslem. Má to ale tu nevýhodu, že se při odemykání zdržíte při zadávání hesla.

Používáte na svém telefonu odemykání pomocí obličeje?

Zdroj: forbes.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

zamek_obrazovky_ico

7 způsobů, jak lze obejít zámek obrazovky

Návody Karel Kilián Karel Kilián
8 min. uložit na později

Komentáře (6)