TOPlist

Telefon Xiaomi Redmi Note – čínský obr bez konkurence (recenze)

TOP

Pokoukáváte po telefonu s velkým displejem, skvělou výbavou a nízkou cenu? Jeden pro vás máme – Xiaomi Redmi Note. Tento přístroj je větší bráška modelu Redmi 1S a vypadá to, že kráčí ve stejných šlépějích. Jak se nám v recenzi líbil?

Obsah recenze

Obsah balení

Krabičku od telefonů Xiaomi poznáte velmi snadno – je vyrobena z tvrdého neobarveného kartonu a kromě loga Mi ji nic nezdobí. I to je styl. Uvnitř jsme v našem případě nalezli pouze telefon, baterii, několik papírových materiálů a 4 vyměnitelné barevné zadní kryty (nejsou součástí standardního balení). Nabíječku ani USB kabel jsme bohužel neobjevili, ale podle internetových obchodů jsou součástí prodejního balení.

Tvrdá krabička bez zdobení - to je styl balení od Xiaomi Tvrdá krabička bez zdobení – to je styl balení od Xiaomi

Vzhled a dílenské zpracování

Přední strana přístroje je velmi podobná svému menšímu bráškovi, modelu Xiaomi Redmi 1S. Narostly pouze rozměry, o což se postaral obrovský 5,5″ displej. Přední strana je zahalena černou barvou, ze které viditelně vystupuje pouze trojice červených senzorových tlačítek. Ta jsou podsvětlena, takže i ve tmě jsou bez problémů vidět. Šířka rámečků okolo displeje je na cenovou relaci přístroje průměrná, takže nic, co bychom telefonu Xiaomi Redmi Note vytýkali. V přední části ještě nechybí reproduktor, přední kamera, LED dioda a senzory přiblížení a světla.

Telefon je velmi podobný modelu Xiaomi Redmi 1S, jen je větší Telefon je velmi podobný modelu Xiaomi Redmi 1S, jen je větší

Xiaomi Redmi Note už je se svým 5,5" displejem opravdu "macek" Xiaomi Redmi Note už je se svým 5,5″ displejem opravdu „macek“

Nad displejem se nachází objektiv přední kamerky, LED, reproduktor a senzory Nad displejem se nachází objektiv přední kamerky, LED, reproduktor a senzory

Xiaomi Redmi Note se ovládá pomocí senzorových tlačítek Xiaomi Redmi Note se ovládá pomocí senzorových tlačítek

Zadní strana se nese v podobném duchu – pod objektivem 13MPx fotoaparátu se nachází malá přisvětlovací LED dioda, v dolní část pak logo Mi a v levém spodním rohu děrování reproduktoru.

Zadní plast je velmi příjemný na dotyk Zadní plast je velmi příjemný na dotyk

Xiaomi Redmi Note se pochlubí 13MPx fotoaparátem Xiaomi Redmi Note se pochlubí 13MPx fotoaparátem

Reproduktor ve spodní části Reproduktor ve spodní části

Zadní kryt nabídne přístup k vyměnitelné baterii, dvojici slotů pro SIM karty standardní velikosti a jeden pro Micro SD kartu pro rozšíření úložiště.

Zadní kryt lze z přístroje odejmout Zadní kryt lze z přístroje odejmout

Pod krytem se skrývá baterie a sloty pro SIM a Micro SD Pod krytem se skrývá baterie a sloty pro SIM a Micro SD

Ovládací tlačítka se standardně nacházejí na pravé straně, tlačítko napájení je na dosah palce akorát, ovšem hlasitost už se nám ovládala jedním prstem obtížněji.

Rozmístění tlačítek je pro telefony Xiaomi typické Rozmístění tlačítek je pro telefony Xiaomi typické

Spodní část nabídne Micro USB konektor a sekundární mikrofon, horní pak standardní 3,5mm jack pro připojení sluchátek a druhý mikrofon.

Slot pro sluchátka Slot pro sluchátka

Slot pro Micro USB konektor Slot pro Micro USB konektor

Zpracování na jedničku

Jak jsme u společnosti Xiaomi zvyklí, zpracování opět musíme pochválit. Černý plastový zadní kryt je vybaven speciální úpravou, která je na dotyk velice příjemná a působí velmi dobrým dojmem. Při mechanickém namáhání telefonu nikde nic neskřípe ani nevrže. Váha přístroje činí 199 gramů, což je sice o něco více než některá konkurence, ale vzhledem k velikosti nám to stále přišlo snesitelné.

Od našeho partnera jsme dostali také 4 náhradní barevné zadní kryty, které jsou ovšem zhotoveny z lesklého plastu a přístroj sice vymění černou za některou z netradičních barev, ale povrch již není tak příjemný.

Další kryty telefonu Xiaomi Redmi Note sluší, nejsou už ale tak příjemné na dotyk Další kryty telefonu Xiaomi Redmi Note sluší, nejsou už ale tak příjemné na dotyk

Xiaomi Redmi Note - barevné varianty (1)

Xiaomi Redmi Note - barevné varianty (4)

První pohled

Xiaomi RedMi Note – první pohled

Xiaomi RedMi Note - první pohled

Fotogalerie

Hardware a displej

Osmijádrový procesor a 2GB RAM paměť v plné parádě

Xiaomi Redmi Note má výkonu na rozdávání – v čele osmijádrový procesor MediaTek MT6592 s frekvencí 1,7 GHz, který doplňuje 2GB RAM paměť. To jsou parametry, které vídáme spíše u vlajkových lodí, a výkonu je tedy opravdu hodně. Interní  8GB úložiště už je na tom o poznání hůře – nabídne jen něco přes 6 GB volného místa pro uživatele. Naštěstí nechybí slot pro paměťovou kartu, který alespoň částečně tento neduh vyřeší. Baterie nabízí papírově dobrých 3200 mAh, a i když je displej obrovský, nabídne „pouze“ HD rozlišení, takže by tato kombinace měla přinést slušnou výdrž.

Konektivita je v dané cenové kategorii přijatelná – nechybí Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth ve verzi 4.0 LE, podpora rychlých datových sítí či USB OTG. Chybí nám podpora LTE a NFC, ale to můžeme vzhledem k nízké ceně hravě odpustit. Majitelé dvou SIM karet naopak potěší podpora DualSIM v režimu Dual standby, což znamená, že jsou obě SIM aktivní, ale při přijmutí hovoru na jednu SIM se na druhou nedá dovolat.

Papírově výborně je na tom i zadní fotoaparát, který nabídne 13MPx snímač a nechybí ani možnost natáčet Full HD video či tvorba HDR. Na výslednou kvalitu se můžete sami podívat v kapitole Fotoaparát a natáčení videa.

Specifikace – Xiaomi Redmi Note

  • displej: 5,5″ IPS LCD s HD rozlišením (1280 x 720 pixelů)
  • procesor: 8jádrový MediaTek MT6592 s frekvencí 1,7 GHz
  • GPU: Mali-450MP4
  • paměť: 2GB RAM, 8GB interní (6,31 GB pro uživatele) + Micro SD
  • baterie: 3200 mAh
  • fotoaparát: 13MPx zadní, 5MPx přední
  • konektivita: Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0 LE, DualSIM, USB OTG
  • OS: Android 4.2.2, MIUI v5
  • rozměry: 154 x 78,7 x 9,5 mm
  • hmotnost: 199 gramů

[aps_product_sz image=“https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png“ title=“Katalog Android zařízení“ subtitle=“Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…“ desc=“Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.“ button=“Zobrazit katalog“]

Displej – Full HD by přístroji slušelo

Pokud člověk narazí na telefon Xiaomi Redmi Note poprvé, určitě si povšimne „pouze“ HD rozlišení u 5,5″ displeje. To je na dnešní poměry malá hodnota a odpovídá tomu také nižší jemnost displeje 267 PPI. S klidným svědomím můžeme prohlásit, že nám nižší rozlišení problémy při používání přístroje Xiaomi Redmi Note nezpůsobovalo. Paradoxně byl veškerý text právě díky nižšímu rozlišení větší a vše se velmi dobře četlo. I to může být výhoda pro uživatele, kteří trpí některou z poruch zraku.

Pozorovací úhly a barevné podání jsou dobré, výtku máme pouze k bílé barvě, která je znatelně nažloutlá. Čitelnost na slunci je spíše průměrná, menší problémy jsme měli akorát v „tmavých aplikacích“ a při přímém svitu slunce na displej. Trochu nás trápilo automatické řízení jasu, které občas vůbec nefungovalo, a telefon v tmavých místech svítil na plno. Po kalibraci senzoru se situace dočasně vyřešila, ale po nějaké době se problém vrátil. Není to samozřejmě nic závratného, jas lze stále řídit ručně a nejspíše to opraví některá aktualizace.

Barevné podání je velmi dobré, čitelnost na slunci spíše průměrná Barevné podání je velmi dobré, čitelnost na slunci spíše průměrná

Test výkonu (benchmarky)

Pro orientační změření výkonu jsme využili benchmarků AnTuTu a Quadrant, které patří mezi nejznámější. Výsledné hodnoty jsou pouze teoretické a nemusí vůbec nic vypovídat o výkonu v praxi. To v podstatě ukázal i program Quadrant, který odsoudil Xiaomi Redmi Note s malým počtem bodů, což si příliš nezaslouží.

Xiaomi Redmi Note dosáhl v AnTuTu velmi dobrého výsledku. Na Snapdragony to ovšem nestačí Xiaomi Redmi Note dosáhl v AnTuTu velmi dobrého výsledku. Na Snapdragony to ovšem nestačí

Quadrant čipu MediaTek příliš nesedl a skóre je malé Quadrant čipu MediaTek příliš nesedl a skóre je malé

Herní výkon

Osmijádrový procesor MediaTek MT6592 a grafický čip Mali-450MP4 představují kombinaci, která slibuje vysoký herní výkon. Vyzkoušeli jsme tedy náročné 3D tituly, u kterých se spousta telefonů zadýchá. Klasické 2D jednoduché hry rozhodně tomuto přístroji nebudou činit problémy.

N.O.V.A. 3

Grafické zpracování u této FPS střílečky je výborné a dokáže potrápit i výkonnější telefony. Tímto případem ovšem není Xiaomi Redmi Note, na kterém běžela tato hra plynule.

Velmi náročný titul N.O.V.A. 3 zvládl telefon Xiaomi Redmi Note na jedničku Velmi náročný titul N.O.V.A. 3 zvládl telefon Xiaomi Redmi Note na jedničku

Modern Combat 4: Zero Hour

Oblíbený FPS titul byl také pro čip od MediaTeku lahůdkou a hratelnost byla výborná.

Ani hra Modern Combat 4 nepřinesla problémy Ani hra Modern Combat 4 nepřinesla problémy

Real Racing 3

Nejspíše nejznámější závodní titul fungoval v Xiaomi Redmi Note i s plnými detaily a hra běžela velmi plynule. Palec nahoru.

V Real Racing 3 jsme si užili skvělou grafiku a hlavně plynule V Real Racing 3 jsme si užili skvělou grafiku a hlavně plynule

NFS: Most Wanted

Jediný titul, který nebyl na telefonu Xiaomi Redmi Note úplně plynulý, představuje závodní hra NFS: Most Wanted, kde jsme pociťovali nižší snímkovou frekvenci a hraní nebylo úplně plynulé. Možná to doladí některá z dalších aktualizací.

Jediný titul, který činil telefonu Xiaomi Redmi Note trochu problémy a hraní nebylo úplně plynulé Jediný titul, který činil telefonu Xiaomi Redmi Note trochu problémy, a hraní nebylo úplně plynulé

Výkonu na rozdávání

Ačkoliv jsme v jednom herním titulu narazili na neplynulost, jsme přesvědčeni, že na vině bude špatná optimalizace a ne slabý výkon čipu. Ten má totiž výkonu na rozdávání. Trochu se ale bojíme, že právě špatná optimalizace některých titulů by mohla činit čipu od MediaTeku problémy. Se vzrůstajícím počtem čínských procesorů by se však měla situace rapidně zlepšovat.

Konektivita

Wi-Fi a Bluetooth

U Xiaomi Redmi Note jsme na žádný problém s používáním Wi-Fi či Bluetooth nenarazili. Bezdrátové připojení k internetu jsme využívali velmi často – spojení bylo stabilní. Bluetooth jsme zase testovali téměř každý den ve spojení s chytrými hodinkami Sony SmartWatch 2 a opět nás žádné trable nepotkaly.

Datové sítě

Absence LTE nás v této cenové kategorii vůbec netrápila a na rychlých 3G sítích jsme problémy neměli. Všimli jsme si pouze podivného přepínání mezi 2G a 3G sítí. Pokud jsme byli na 2G síti a vešli jsme na místo, kde se na malý okamžik všechny telefony připojí na 3G, Xiaomi Redmi Note zůstávalo stále na 2G. Pokud jsme ručně vnutili telefonu pouze 3G síť, i Xiaomi Redmi Note běželo v těchto chvílích na 3G. Podobný neduh postihuje i náš redakční telefon Xiaomi Mi3, takže je za tím možná právě MIUI. Nebyl to žádný závažný problém, protože například v Praze či na dalších místech s lepším pokrytím 3G jsme problémy neměli.

USB OTG

Xiaomi Redmi Note si poradí dokonce i s podporou USB OTG, díky čemuž je možné k telefonu připojit například Flash disk či klávesnici a myš. Je ale potřeba speciální USB OTG kablík, který není v balení. Můžete jej ale zakoupit v některých z čínských obchodů.

Připojení k počítači

Po připojení k počítači se telefon nahlásí jako MTP zařízení, což by již dnes nemělo moderním systémům činit problémy. Přesto se mohou najít aplikace, které mobil zkrátka neuvidí. Během přenosu souborů do zařízení jsme na žádný problém nenarazili.

GPS

Jelikož je v přístroji Xiaomi Redmi Note čip od MediaTeku, testování GPS jsme věnovali větší pozornost. MediaTek je totiž neblaze proslulý právě problémy s lokalizací polohy, což by údajně měla vyřešit nová generace osmijádrových procesorů, ale i my sami jsme se v recenzi telefonu Zopo ZP998 přesvědčili, že to stále není ono. A jak tedy funguje GPS v testovaném telefonu Xiaomi Redmi Note?

Fix polohy je v drtivé většině případů do deseti sekund, což je skvělý výsledek. Poměrně spolehlivě funguje také digitální kompas, který vždy poradil, kterým směrem je sever a jih. Na rozdíl od některých telefonů s MediaTek jsme k této funkčnosti nemuseli ani používat žádné fixy či další aplikace. Vše fungovalo ihned po vybalení z krabice.

GPS jsme testovali samozřejmě také v praxi – při použití v navigaci Google Maps a Sygic jsme nenarazili ani jednou na výpadek signálu či nepřesnost a Xiaomi Redmi Note nás navigoval velmi dobře. Provedli jsme také přesnější měření a vydali se s testovaným telefonem lovit „kešky“ při Geocachingu. Opět musíme potvrdit, že GPS plnila svou funkci dobře. Poslední test spočíval v trackování ujeté cesty. Z výsledku je patrné, že GPS zaměřuje pozici poměrně dobře a nepřeskakuje z místa na místo.

Snad jedinou výtku máme v případě Google Map, kde podivně fungoval digitální kompas – občas jsme vůbec nevěděli, kterým směrem hledíme.

GPS pracovala po dobu recenze dobře a spolehlivě GPS pracovala po dobu recenze dobře a spolehlivě

Baterie a výdrž

Velikost baterie 3200 mAh nás rozhodně neuchvátí, na druhou stranu by měla zajistit poměrně slušnou výdrž. Displej čítá sice celých 5,5 palce, ale nabídne zase „pouze“ HD rozlišení a osmijádrový MediaTek by při běžném provozu také neměl být drasticky žravý. A naše slova se i celkem potvrdila, neboť s telefonem Xiaomi Redmi Note jsme celkem bez problémů přečkali celý den při intenzivním využívání – stále zapnuté datové přenosy či Wi-Fi, několik hovorů, časté využívání GPS a brouzdání po internetu. I když to není vůbec ohromující výsledek, některé telefony při tomto vytížení zkrátka celý den nevydrží, takže to bereme jako slušný výsledek.

Vyzkoušeli jsme také test výdrže při prohlížení internetu – tradičně jsme použili 50% jas displeje a automatické načítání našeho webu po 15 sekundách. Telefon si o přísun energie řekl po 4 hodinách a 40 minutách.

Xiaomi Redmi Note - vydrz prohlizeni webu

Při hraní je MediaTek a grafický akcelerátor ARM Mali velmi žravý – baterii se nám podařilo vybít již po 2 hodinách 50 minutách.

Xiaomi Redmi Note - vydrz hrani her

Doba nabíjení baterie je na svou velikost průměrná – necelé 3 hodiny.

Xiaomi Redmi Note - doba nabijeni

Průměrná výdrž

Telefon Xiaomi Redmi Note tedy výdrží ani nepřekvapí, ani nezklame. Není zkrátka problém vydržet při intenzivnějším vytížení celý den, na druhou stranu můžete telefon „vyšťavit“ hraním během několika hodin. Jsme ale přesvědčeni, že za cenu přístroje je to dobrý výsledek, takže se Xiaomi Redmi Note nemusí za svou výdrž vůbec stydět.

Uživatelské prostředí

Prostředí Android 4.2 MIUI – úplně nová dimenze

Systém v přístrojích od Xiaomi je jiný. Je jedinečný. MIUI představuje kompletně přepracované uživatelské prostředí se spoustou funkcí navíc. Podvozkem je ovšem stále Android, takže se nemusíte být, že by vaše oblíbené hry z Google Play s Xiaomi Redmi Note nepracovaly. Obchod Play je samozřejmě nainstalován i v tomto telefonu a nabídne všechny aplikace.

Domácí obrazovka na první pohled připomíná trochu systém iOS od Applu, což je dáno výchozím Launcherem. Ten si sice spousta uživatelů velmi pochvaluje, my jej ale z kraje používání telefonu vyměnili. Zbytek prostředí je velmi propracovaný a intuitivní, nabízí navíc spoustu nadstandardních funkcí, které v čistém Androidu nenajdete – práva ROOT už z výroby, antivir, antispam, správa oprávnění jednotlivých aplikací, kontrola spouštění aplikací po startu, čištění systému a další.

Ačkoliv se jedná o přístroj, který se u nás oficiálně neprodává, díky komunitě MIUI.cz je telefon plně v češtině. V případě Xiaomi je navíc zajištěna slušná softwarová podpora – pro dražší modely vychází aktualizace každý pátek, pro Xiaomi Redmi Note je to pak přibližně jednou za dva měsíce vydání „Stable“.

Xiaomi Redmi Note – prostředí MIUI

Xiaomi Redmi Note - prostředí MIUI

Stabilita a rychlost prostředí

Stabilita prostředí je na vysoké úrovni – s pádem aplikace jsme se setkali pouze výjimečně, přístroj se ani zbytečně nezadýchával a z chodu systému jsme měli opravdu dobrý pocit. Optimalizace od Xiaomi je zkrátka vidět a rychlost telefonu by se dala přirovnat k přístrojům s cenovkou nad 10 tisíc Kč. Rezervy jsou ovšem patrné – porovnali jsme rychlost MIUI s dosavadním vlajkovým modelem Mi3 a rozdíl je patrný.

Xiaomi Redmi Note vs. Xiaomi Mi3 – rychlost prostředí

Xiaomi Redmi Note vs. Xiaomi Mi3 - rychlost prostředí

Prostředí Androidu 4.2 MIUI

Xiaomi Redmi Note - zamykací obrazovka (2)

Xiaomi Redmi Note - prostredi systemu MIUI (12)

Xiaomi Redmi Note - prostredi systemu MIUI (9)

Xiaomi Redmi Note - prostredi systemu MIUI (6)

Xiaomi Redmi Note - prostredi systemu MIUI (3)

Softwarová výbava

Vychytávek v MIUI je poměrně více – například rychlý přístup k svítilně přímo ze zamykací obrazovky, nemožnost ovládat telefon v kapse, změna doby podsvícení tlačítek, barvy LED diody a další. Skvělá je též správa oprávnění, díky které se nemůže stát, že by si podvodná aplikace dělala ve vašem telefonu, co chtěla. Některé funkce jsme vám přiblížili v krátkých videích.

Xiaomi Redmi Note – správce oprávnění

Xiaomi Redmi Note - správce oprávnění

Xiaomi Redmi Note – autostart a root

Xiaomi Redmi Note - autostart a root

Optimalizace

Nejvíce užitečných funkcí se nachází v aplikaci Optimalizace. Ta nám totiž dá přístup například ke správě oprávnění jednotlivých aplikací; k antispamu; výběru aplikací, které se spouští po startu; antiviru, detailnímu rozboru spotřeby baterie, spotřebě dat či jednoduchému čističi. Právě správa oprávnění je velice vítána a podle nás by jí měl disponovat čistý Android. Navíc zde lze volitelně aktivovat práva Root, což je velmi netradiční – Xiaomi Redmi Note je z výroby rootnut a je jen na vás, zda této výhody využijete. O záruku nepřicházíte, neboť za vás rootnulo telefon Xiaomi.

Xiaomi Redmi Note - aplikace optimalizace (12)

Xiaomi Redmi Note - aplikace optimalizace (17)

 Xiaomi Redmi Note - aplikace optimalizace (13)

Bezpečnost

V této aplikaci nás zaujala možnost Ochrany soukromí. Zde lze aktivovat funkce, která skryje veškeré hovory, zprávy a ostatní data. Tento režim se tedy hodí v případě, že chcete někomu půjčit svůj telefon. Nechybí zde ani kontrola přístupu, pomocí které lze zaheslovat určité aplikace. Opět skvělá věc.

Xiaomi Redmi Note - aplikace bezpečnost

Témata

MIUI není jen výborný systém po stránce funkčnosti, ale rovněž v designu. Každou část systému lze totiž obarvit jinak a „vymalovat“ si svůj systém přesně na míru. Slouží k tomu aplikace Témata, která nám dává přístup ke spoustě různých témat. Lze měnit například barvy SMS aplikace, Dialeru, prostředí zamykací obrazovky, bootovací menu, písmo a další.

Xiaomi Redmi Note - aplikace Témata (2)

Kontakty, telefonování a klávesnice

Dialer jsme u MIUI chválili i v předchozích recenzích a zde musíme také. T9 vytáčení si navíc poradí i s českou diakritikou, což může i některý z telefonů oficiálně prodávaných u nás závidět.

Xiaomi Redmi Note - dialer

Aplikace pro kontakty má sice jiný design oproti čistému Androidu, ale nalezneme zde vše, co budeme potřebovat.

Xiaomi Redmi Note - kontakty

Přenos zvuku probíhal standardně a protější strana si nikdy nestěžovala, že by nám nebylo rozumět. Reproduktor je svou hlasitostí spíše průměrný. Trochu nás ovšem trápil senzor přiblížení, který je málo citlivý, a občas se nám telefon u hlavy rozsvítil. V jednom případě jsme dokonce omylem hovor ukončili. Budoucí uživatel si bude muset zvyknout na určitou polohu telefonu, kdy k tomuto docházet nebude. Velice nás potěšilo nahrávání hovorů, které je v případě Androidu občas problematické. Zde je ovšem zabudováno přímo v systému a fungovalo velmi dobře.

Předinstalovaná klávesnice vychází z čistého Androidu, a proto setrvala v redakčním přístroji pouze chvíli. Celkem rychle jsme ji nahradili SwiftKey, která nabízí o poznání lepší možnost psaní.

Zvukový výstup a reproduktor

Zvukový čip v přístroji nabízí dostatečnou kvalitu pro běžný poslech. Hudbu jsme v přístroji používali takřka denně a výrazného rozdílu oproti jiným telefonům jsme si nevšimli – ani lepší, ani horší kvalita. Na podrobnější porovnání bohužel nemáme technické prostředky a ani sluch.

Reproduktor je v každém směru průměrný – hraje dostatečně nahlas a kvalita je odpovídající jiným telefonům (jednu z výjimek ovšem tvoří HTC One). Zkrátka – telefon uslyšíte, ale přehrávat z něj hudbu s rozumnou kvalitou opravdu nejde.

Fotoaparát a natáčení videa

Od 13MPx fotoaparátu jsme toho upřímně příliš nečekali, kvalita fotografií nás možná i proto příjemně překvapila. Xiaomi Redmi Note bychom rozhodně neoznačili za „fotomobil“, na druhou stranu jsou fotografie za dobrých světelných podmínek celkem povedené a víc si ani od přístroje za 6,5 tisíce přát nemůžeme. Snad jen video nám přišlo zbytečně moc zkomprimované. Opět tedy v tomto ohledu Xiaomi Redmi Note ani neoslní, ale rozhodně také nezklame.

Aplikace Fotoaparát

Xiaomi Redmi Note - aplikace fotoaparátu (1)

Fotografie

Video

Xiaomi Redmi Note – test fotoaparátu

Xiaomi Redmi Note - test fotoaparátu

Fotografie a video v originálním rozlišení naleznete zde.

Kdy, kde a za kolik?

Cena na českém trhu se podle serveru Heureka pohybuje v rozmezí 5 540 – 7 186 Kč, nejčastěji pořídíme telefon Xiaomi Redmi Note za cca 6 500 Kč. To je na danou výbavu a zpracování opravdu výborná cenovka a Xiaomi Redmi Note se rázem řadí mezi telefony se skvělým poměrem cena/výkon.

Pokud bychom zavítali na čínské internetové obchody, dostáváme se na cenu podstatně nižší (například v ibuygou.com lze sehnat Xiaomi Redmi Note za necelých 4500 Kč). Pokud by nám bylo přičteno DPH (clo se neplatí), dostáváme se stále na cenu o zhruba tisíc korun méně.

Resumé

Testovaný telefon Xiaomi Redmi Note nás velmi mile překvapil – za cenu střední třídy totiž nabízí nadstandardní hardwarovou výbavu, kterou navíc podtrhuje výborné zpracování a skvěle odladěný systém MIUI. I když se ani tento přístroj neobejde bez chyb, spoustu z nich můžeme vzhledem k nižší ceně velmi snadno odpustit.

Již při pohledu na papírové specifikace vás zarazí rozlišení displeje, které činí pouze 1280 x 720 pixelů, což je na obrovský 5,5″ displej zkrátka málo. Všechen text a prvky uživatelského prostředí byly až nepřirozeně veliké, což by možná ocenili uživatelé s horším zrakem. My to ovšem bereme jako menší mínus. Zbytek výbavy byl ovšem znamenitý – 8jádrový procesor, 2GB RAM paměť, 13MPx fotoaparát, podpora DualSIM, MicroSD či vyměnitelná 3200mAh baterie. Velmi dobré bylo i zpracování přístroje, což v této cenové kategorii potěší.

Samostatnou kapitolu si zaslouží systém MIUI, který vyniká výbornou optimalizací a rychlostí, navíc jsou zde funkce, které může kdejaký jiný telefon závidět. Zmínit můžeme například volitelný Root, výborná správa oprávnění jednotlivých aplikací, kontrola aplikací po spuštění, antivir, antispam či třeba nahrávání telefonních hovorů. Užitečných funkcí je zkrátka spousta. Prostředí je ovšem kompletně přepracované, takže se může stát, že některým uživatelům nesedne. U nás to bylo spíše opačně – MIUI nás příjemně překvapila.

Fotoaparát a výdrž telefonu neřadíme ani mezi mínusy, ani mezi plusy. Zkrátka nás telefon Xiaomi Redmi Note v tomto ohledu nezklamal, ale ani nepřekvapil. Trochu nás ovšem zlobilo automatické ovládání jasu, které čas od času nefungovalo, a displej byl zbytečně jasný. Možná se jednalo o softwarovou chybu, která bude v další aktualizaci MIUI napravena. Fotoaparát je možná trochu blízko okraje, kvůli čemuž docházelo občas k překrytí objektivu rukou, na to se ale dá zvyknout.

Co říci závěrem? Pokud hledáte telefon s velkým displejem, vysokým výkonem a slušnou výbavou, Xiaomi Redmi Note je skvělá volba. Tedy pokud čínskému výrobci odpustíte HD rozlišení. Za cenu 6,5 tisíce korun dostanete skvělý přístroj, který vás rozhodně nezklame.

Klady

+ Vysoký výkon díky osmijádrovému procesoru a 2GB RAM paměti
+ Kvalitní zpracování
+ Výborný poměr cena/výkon
+ Velmi dobře optimalizované prostředí systému Android MIUI
+ ROOT, správa oprávnění aplikací, antispam, antivir, kontrola aplikací po spuštění a další
+ USB OTG
+ Dual SIM
+ Vyměnitelné barevné kryty

Zápory

– Pouze HD rozlišení u 5,5palcového displeje
– Špatné fungování automatického řízení jasu
– Starší Android 4.2
– Vyšší hmotnost

 

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (50)