Telefon Xiaomi Redmi 1S – čínská raketa za méně než 3000 Kč [recenze]
- Recenze
- Tomáš Filip
- 4.1.2015
- 70
Do redakce se nám dostal další kousek rostoucí čínské značky Xiaomi (vyslovujte [šajomi]). Jedná se o model s názvem Redmi 1S, což je nástupce podařeného modelu Red Rice (jež pro vás Honza Dolejš recenzoval dříve). Nabízí ještě více úžasného výkonu v poměru k ceně, čímž vytváří nepřekonatelnou konkurenci ostatním zařízením z této cenové kategorie. Pojďme si ale o tomto Číňanovi povědět více, čím své soky drtí.
Obsah recenze
- Obsah balení
- Vzhled a dílenské zpracování
- Hardware a displej
- Test výkonu (benchmarky)
- Herní výkon
- Konektivita
- GPS, AGPS a GLONASS
- Baterie a výdrž
- Uživatelské prostředí
- Kontakty a telefonování
- Fotoaparát a natáčení videa
- Multimédia
- Softwarová výbava
- Kdy, kde a za kolik
- Resumé
Obsah balení
Typická papírová krabička skrývá nabíječku a její redukci pro naše končiny, kabel USB/microUSB, stručný návod pro instalaci baterie, SIM karet a microSD paměťové karty, baterii a samozřejmě samotný mobilní telefon. Sluchátka zde ovšem nehledejte, čemuž se vzhledem k ceně nedá asi nic vyčíst.
Vzhled a dílenské zpracování
Krasavec, či obluda, toť otázka
První dojem při pohledu na přední stranu s dominantním displejem je rozpačitý. Trend se zužováním postranních rámečků byl tak trochu opomíjen. Na úhlopříčku displeje máme tedy vcelku nadrozměrné velikosti. Najdeme zde dále optiku přední kamery, reproduktor pro hovory a tři systémová tlačítka, jež jsou dotyková. Jedním z velkých zklamání jsou právě tato tlačítka, vzhledem k tomu, že jsou tmavě červená na černém podkladu, a světe div se, nejsou podsvícená. Stačí nepatrné šero a budete marně hledat, kde přesně se máte dotknout vytouženého senzoru. Ačkoliv si můžete říci, že je to pouze o zvyku, s čímž se dá souhlasit, ovšem po dvou týdnech testování si stále nemůžeme zvyknout na přesné umístění. Za tmy tedy neuvidíte zhola nic. Pod prostředním tlačítkem, funkce Domů, se rafinovaně skrývá notifikační dioda, která umí svítit všemi možnými barvami v závislosti na druhu notifikace či úrovni nabití zařízení. Například při nepřečtené SMS na nás dýchá bílou barvou.
Vzhled Xiaomi Redmi 1S
Vraťme se ale ke vzhledu samotnému. Přední strana nijak nezaujme, ale ani neurazí. Zbytek zařízení je navrženo v elegantním strohém pojetí, které by se dalo shrnout pořekadlem „V jednoduchosti je krása.“
Levý bok nenabízí nic k vidění, přičemž napravo se potkáme s tlačítky zesílení respektive zeslabení zvuku a samozřejmě tlačítkem napájení.
V dolních partiích této strany je zadní kryt lehce vybrán, kvůli snadnému sejmutí tohoto krytu. Spodní strana nabídne konektor microUSB a mikrofon určený pro hovory.
Navrchu se u strany krčí čtyřpinový konektor pro sluchátka s ovládáním, které, jak je psáno výše, ale nejsou součástí balení.
Zadní straně zařízení dominuje ve spodní části povedené stříbrné logo mi, horní část je osazena optikou hlavního fotoaparátu s přisvětlovací diodou pod ním. Vpravo nahoře je umístěn reproduktor pro konferenční hovory či vyluzování jakýchkoli zvuků navenek a maličký otvor nad optikou slouží pro přísun zvuku druhému mikrofonu kvůli kompenzaci vnějších zvuků při hovoru.
Co nás ovšem nepotěšilo, je celková hmotnost telefonu 158 g a tloušťka bez mála 10 mm. Zařízení tak působí vcelku těžkopádným dojmem, což kazí celkový úhel pohledu. Výtku zaslouží i rozměr zásuvky pro kartu SIM, který je „pouze“ ve velikosti mini, tedy již opouštěného standardu. Naše SIM velikosti micro tak působí trochu prázdným dojmem. Ačkoliv SIM karta nezapadne jak má, neměli jsme větších problémů s nastavením SIM na správné místo, kde karta držela po celou dobu testu až překvapivě bez hnutí.
Dílenské zpracování
Zadní kryt, který zasahuje do všech stran zařízení, je v našem případě s povrchovou úpravou v šedé barvě a má na sobě integrována hardwarová tlačítka. Kryt lze možná až přespříliš jednoduše odklapnout, ale těžko soudit, jak tomu bude například po ročním používání. Vše do sebe vcelku dobře zapadne, ale při pevnějším stisku se občas ozvou nepříjemné vrzavé zvuky. Celkově vše ale působí kompaktním dojmem.
Ochranné sklíčko displeje se zdá při dotyku či poklepání hodně plastové a při přímém světle odráží více světla proti očím, než by bylo zdrávo.
Hardware a displej
Vzhledem k uvedené ceně v nadpisu bychom mohli čekat podprůměrný hardware. Opak je ale pravdou a my zde máme až neuvěřitelné vnitřnosti, které se ukrývají v tomto rudém ďáblovi.
CPU
Telefon byl osazen poměrně starší variantou čipu Snapdragon™ ve verzi 400 od veleznámého výrobce Qualcomm®. Čtyři jádra procesoru (ARM® Cortex™-A7) byla nataktována na frekvenci 1,6 GHz, o jehož výkonu si povíme níže. Tento čip obsahuje grafiku Adreno™ 305, která může tikat frekvencí až 450 MHz.
Paměť
Operační paměti poskytne 1 GB, což je i v současnosti pro MIUI, upravený Android od tohoto výrobce, dostatečná hodnota.
Cenová kategorie, kam se řadí toto zařízení, nabízí výjimečně až 4 GB interní paměti, ovšem Redmi 1S poskytuje přesně dvojnásobnou hodnotu, 8 GB, která lze navíc rozšířit paměťovými kartami microSD. Palec nahoru!
Displej
Počet pixelů zobrazovacího panelu je 720 na šířku a 1280 na výšku, tedy HD. Vzhledem ke 4,7“ úhlopříčce dosahuje jemnosti 320 dpi, tedy počet pixelů na palec. Co se týče kvality zobrazení, jsme dost v rozpacích. Parametry tohoto kapacitního IPS panelu se řadí mezi loňské nebo spíše předloňské TOP modely. Vlastní barevné podání je ale na uspokojivé úrovni. V prostředí MIUI je podání barev výborné, ovšem v případě přehrávaného videoklipu či hraní hry se barvy zdají být, v porovnání s jinými zařízeními, tak nějak vybledlé. Musíme ale znovu upozornit na cenu zařízení, za níž u konkurence nikdy nepochodíte ani s těmito výsledky od Xiaomi. Překreslování displeje probíhá bezproblémově a na přímém slunečním záření je jeho podsvícení naprosto vyhovující.
Digitizér zvládá rozpoznat až 10 dotyků v jeden okamžik.
Fotoaparáty
Čip hlavního fotoaparátu nabídne dostatečných 8 Mpx, přičemž přední senzor dostal do vínku 1,6 Mpx. Kvalitě pořizování fotografií a záznamu se věnujeme v samostatné kapitole níže.
Senzory
Základní deska dostala mnoho senzorů, které nám pomáhají v určování polohy, pohybu, zrychlení, úrovně okolního světla, světových stran a mnoho dalších. Nechybí tak žádný důležitý, který bychom mohli postrádat.
Specifikace
- displej: 4,7″ IPS s rozlišením 720 × 1280 pixelů
- procesor: čtyřjádrový, Qualcomm Snapdragon 400 s frekvencí 1,6 GHz
- GPU: Adresno 305
- paměť: 1GB RAM, 8GB vnitřní s možností rozšíření pomocí microSD
- fotoaparát: 8Mpx zadní, 1,3Mpx přední
- OS: Android 4.3 MIUI V5
- GPS: GPS, A-GPS, GLONASS
- Wi-Fi: 802.11 b/g/n, Wi-Fi Hotspot
- Bluetooth: 4.0 (LE)
- NFC: ne
- baterie: Li-Pol 2000mAh
- rozměry: 137 x 69 x 9.9 mm
- hmotnost: 158 g
[aps_product_sz image=”https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png” title=”Katalog Android zařízení” subtitle=”Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…” desc=”Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.” button=”Zobrazit katalog”]
Test výkonu (benchmarky)
Výsledky benchmarků hodnotíme jako relativně nedůvěryhodné, kvůli jejich možnosti zneužití (jako například nadstandardní nataktování grafiky firmami HTC či Samsung). Hodnoty, kterých dosáhl tento číňan, jsou totiž u některých testů až podezřele nízké, jež se řadí mezi nižší třídu, kam rozhodně Snapdragon 400 nepatří a čemuž ani reálné testy neodpovídají. Pro porovnání jsme použili redakční Samsung Galaxy S III (GT-I9300), tedy předloňskou vlajkovou loď Samsungu, se kterou se Xiaomi může rovnat.
AnTuTu Benchmark 4
Průměrná hodnota se zastavila na 21 620 bodech, přičemž estrojka dosáhla na 17 956 bodů.
3DMark
Nikdy se nevzdáváme, a tak tento benchmark jsme nakonec po úporném snažení dokázali dostat do cíle. Test totiž téměř vždy po chvíli běhu spadl. Zřejmě to je díky nadměrnému zahřívání, které vyhodnotil systém jako kritické a program ukončil. Odkrytování a ochlazování proudem vzduchu v zadní části zařízení nás tak dovedlo až do kýženého konce alespoň v základním testu – průměrně 5 620 bodů. Galaxy S III dosáhl na podobný výsledek 5 509 bodů. Výsledky jsou z testu Ice Storm (default).
Besemark X
Zde získalo Xiaomi průměrně pouze 4 470 bodů, oproti S3, která dosáhla až na 7 186 bodů.
Herní výkon
Jelikož se hardwarem řadí mezi TOP modely předloňského kalendářního roku, dá se očekávat, že by ještě mohl zvládat náročnější hry, což se i u testovaných titulů potvrdilo. Velké mínus ale dáváme procesoru a to kvůli tomu, že v zimních měsících vám rozhodně na jednu ruku zima nebude. Zařízení na horní straně zadní části topí jako o život a při delší době vysokého zatížení (jak jsme již poznamenali u syntetického testu 3DMark) budete na vážkách, zda nedát Redmi 1S chvíli k ledu. Zde se snažilo Xiaomi vyhnat výkon procesoru do nejvyšších možných hodnot a jsme na vážkách, zda to inženýři dálného východu trochu nepřehnali.
Real Racing 3
Proslulý titul, který trápí mnoho zařízení i ve střední či vyšší třídě, běží až překvapivě plynule. Díky perfektní optimalizaci systému MIUI je i po opuštění takto náročné hry na paměť RAM možno okamžitě pracovat s dalšími aplikacemi a nikdy se tak nestane, že budete čekat na zdlouhavé načtení launcheru či jiných systémových procesů.
Asphalt 8
Načtení do menu proběhlo vždy bez problémů. Spuštění vlastní hry je již ale otázkou „50/50“, tedy štěstí, zda se hra načte či ne. Ideálním návodem proto bylo zařízení restartovat a hrát po náběhu, kdy je paměť RAM ještě volnější. Při zvolení maximálních detailů se hra mírně škube a neovládá příjemně. Po snížení detailů na úroveň „medium“ je již tento titul hratelný a plynulý. Zde tedy uspělo Xiaomi s odřenými bočními tlačítky.
Grand Theft Auto: Vice City
Na to, jak menu vypadá krásně a uhlazeně, vlastní hra i na plné detaily je dost kostrbatá a tak si příliš vizuálního vjemu neužijete. Běží ovšem naprosto plynule, což je hlavní aspekt.
Dead Trigger 2
Se zběsilou střílečkou nemrtvých se Redmi popralo srdnatě a nemělo s ní žádný problém.
↑ zpět na obsah ↑
Konektivita
Wi-Fi
Bezdrátový přenos tohoto zařízení zajišťuje mimo jiné Wi-Fi modul, který zvládá standardy přenosu 802.11 b, g, či n. Na mnoha Wi-Fi sítích, ke kterým bylo zařízení po dobu testu připojeno, jsme neshledali žádný problém a vše fungovalo jak má. Dosah signálu odpovídal příslušnému standardu přenosu. Nejvyšší standard přenosu, tedy 802.11 ac, zde nehledejte, ovšem vyvstává otázka, zda má vůbec nynější trend integrace takového čipu do mobilního zařízení smysl, protože bez možnosti instalace přídatných antén rapidně klesá využití tohoto nejvyššího standardu.
Bluetooth
Přenos souborů přes tento standard probíhal korektně (20 fotografií s rozlišením 8 Mpx s průměrnou velikostí 1,1 MB bylo přeneseno za 170 sekund, tedy cca rychlostí 140 kB/s). Zklamání nastalo při pokusu spárování s activitytrackerem Flex, firmy Fitbit. Ačkoliv výrobce uvádí, že je Bluetooth ve verzi 4.0 LE (Low-Energy), aplikace Fitbit hlásí, že Bluetooth v tomto zařízení není kompatibilní, a tak není možné synchronizaci provést. Fitbit je ale proslulý špatnou kompatibilitou s nepodporovanými zařízeními a tak tomu nepřikládáme valný důraz.
Datové sítě
Xiaomi k nám do redakce dorazilo ve verzi WCDMA, tedy pro naše končiny téměř plně využitelný potenciál přenosu dat mobilní sítí. Vedle klasických GPRS, EDGE, či 3G, lze tedy využít i H+ respektive HSPA+ s teoretickou maximální rychlostí 42 Mbps. LTE chybí, čemuž se vzhledem k ceně nedá divit. Signál chytalo Redmi bez problémů a přenos probíhal standardně jako u jiných zařízení.
Připojení k počítači
Po připojení k počítači (protokolem MTP) si můžete v notifikační liště zvolit, zda preferujete přenos pro fotky, či soubory. Při zvolení druhé možnosti, lze přes volbu Pomoc otevřít pomocníka, který vám usnadní zprovoznění přenosu dat se zařízením a příslušným operačním systémem vašeho PC.
Při zvolení možnosti Windows XP nebo starší či Mac OS a dále volby Instalovat ovladač, se Xiaomi připojí mimo jiné i jako jednotka CD-ROM, kde najdete instalační program pro zprovoznění ovladače. Návod je i dále v pomocníkovi. Velice užitečná záležitost – palec nahoru, Xiaomi!
- Soubor o velikosti 1,21 GB byl zkopírován do zařízení za 147 sekund, tedy průměrnou rychlostí 8 660 kB/s.
- Stejně velký soubor byl přenesen ze zařízení do počítače za 64 sekund. Průměrná rychlost je tak 19 892 kB/s.
GPS, AGPS a GLONASS
První spuštění GPS a její lokalizace probíhala velice dlouho, ovšem čekání se vyplatilo. Ačkoliv se občas v zástavbě v centru Prahy GPS nechtělo chytit satelitů „naplno“ a určení polohy bylo s větším rádiem, než by bylo vhodné, v jiných případech probíhala lokalizace bezproblémově i v husté zástavbě. Celkově ale určování polohy pomocí satelitů hodnotíme kladně, přičemž si čip rozumí se standardy GPS, AGPS a GLONASS.
Baterie a výdrž
Baterie má kapacitu 2000 mAh, což se nezdá být přespříliš, ovšem při běžném pracovním dnu, kdy bylo vyřízeno několik hovorů, posláno pár SMS, zapnuta synchronizace, použita navigace, přeneseno pár fotek do PC (tím pádem proběhlo chvilkové nabíjení) a též byla strávena chvíle s náročnou hrou, vydržela baterie ještě se 39 % své kapacity. Běžný pracovní den tak vydrží Xiaomi bez nutnosti přísunu „šťávy“.
Kvůli vynikající optimalizaci OS Android MIUI je i správa běžících aplikací na pozadí na perfektní úrovni. Díky tomu vám přes noc při vypnuté synchronizaci, mobilních dat a Wi-Fi (přiznejme si, kdo potřebuje přes noc synchronizaci e-mailu či hangouts) neubyde prakticky ani procento z drahocenné kapacity.
Při přehrávání filmu v nativním rozlišení zařízení, tedy HD, jsme nastavili hlasitost reproduktoru na 50 %, úroveň podsvícení displeje též na 50 % a před spuštěním filmu nabili baterii do plna. Po dvou hodinách a dvou minutách, za stálého zapnutí synchronizace (co kdyby přišel důležitý e-mail, že) a Wi-Fi, skončila úroveň baterie na hodnotě 72 %. Plyne z toho, že bychom tento film mohli vidět téměř čtyřikrát. Pro znuděné zaměstnance, například v podobě nočního hlídače, to znamená, že celou šichtu (8 hodin) může trávit díváním se na film, aniž by musel Redmi připojit na nabíječku.
Uživatelské prostředí
Na všech zařízeních Xiaomi nalezneme MIUI, tedy alternativní ROM, kterou si lze nainstalovat i na mnoho dalších mobilů či tabletů.
Rychlost – dominance MIUI
Čistý operační systém Android, například v zařízeních Nexus, je již od Project Butter velice svižný a konkurenceschopný jiným OS pro mobilní zařízení. Problém většinou nastává až při jeho přestavbě a integraci svých programů dalšími výrobci. Toto ovšem v případě Xiaomi respektive MIUI rozhodně neplatí. Svižnost a správa spuštěných programů funguje přesně tak, jak má. Zde je odvedena brilantní práce!
Témata
Na testovaném kousku byl předinstalován Android ve verzi 4.3 Jelly Bean (jak je možné vidět na screenu o pár odstavců výše) v české mutaci MIUI V5. Z laického pohledu lze vzhled MIUI připodobnit spíše k operačnímu systému iOS, což se dá ale vcelku jednoduše změnit. Mezi aplikacemi totiž najdete Témata, respektive velice obsáhlý repositář témat všeho druhu, od vzhledu Hello Kitty, až po vzhled metalové kapely Slipknot. Tato funkce je ale spojena s MIUI účtem a témata se stahují ze Xiaomi serverů. V době testování ovšem přestaly tyto servery korektně komunikovat s některými MIUI systémy, což se bohužel dotklo i našeho testovaného zařízení. Problémem má být údajně špatné nastavení serverů Xiaomi pro OTA, přičemž se na odstranění pracuje. Věřme, že po opravě vše bude fungovat jak má. Například Xiaomi Mi3 nebo Redmi 1S s čínskou verzí MIUI se s tímto problémem nepotýká. Při pokusu o ruční stažení tématu (archivu *.mtz) a implementaci jej do systému, jsme bohužel opět neuspěli.
Nejlepší bezdrátová sluchátka do 2 000 Kč: Zazářil Marshall, nechybí nová Xiaomi
Přívětivost systému
Nad tímto operačním systémem se někdo opravdu zamyslel. Hlavní nedostatek, který se právě Androidu vytýká, je špatná správa doinstalovaných programů. Číňané se snaží ze všech sil a tak například při spuštění programu Facebook se vás systém dotáže, zda mu chcete povolit přístup ke kontaktům, což je považováno za soukromé informace, které by neměly být poskytovány jen tak někomu.
Další velice užitečnou funkci zastává aplikace Handbook, která vás provede krok po kroku všemi možnými útrobami systému a pomůže tak uživatelům začátečníkům, kteří se se systémem Android MIUI teprve seznamují, ale i pokročilým uživatelům, jež přešli z jiné alternativy Androidu. Za tohle dáváme Xiaomi velké plus a měla by se od něj poučit většina výrobců upravující svou nadstavbu Androidu.
Drobnosti, které potěší
Jednou takovou drobností je například zapnutí nebo vypnutí otočení obrazovky na šířku respektive výšku na základě orientaci zařízení. Řeknete si co je na této funkci tak výjimečné? Při deaktivaci otáčení orientace obrazovky se nevypne režim na šířku, jak je tomu u většiny ROM, ale uzamkne se ta orientace, která je momentálně aktivní. Tedy pokud tuto funkci deaktivujeme v režimu na šířku, všechny aplikace, které mohou být na šířku, budou zobrazena pouze na šířku. Šikovná vychytávka.
Nabíjíte telefon a potřebujete vědět, kolik procent kapacity je již v baterce? Hodnota a grafické znázornění jsou hned na kruhu, pomocí kterého odemykáte zamykací obrazovku.
Takovýchto drobností, které potěší je v celém systému zakomponováno mnoho.
Lokalizace do češtiny
Abychom MIUI jen nechválili, lokalizace do češtiny není rozhodně bezproblémová, jako například u HTC či Samsungu. Tu a tam se najdou čínské znaky, které jsou pro našince chápány maximálně jako „rozsypaná rýže“, nebo například zmiňovaný Handbook je téměř kompletně v anglickém jazyce. Budiž omluvou skutečnost, že oficiální zastoupení zde není a tak je vůbec div, že jsme se českého jazyka v MIUI dočkali na takovéto úrovni.
Kontakty a telefonování
Při správě svých kontaktů si budete muset zvyknout na trochu rozdílné prostředí, ostatně jako skoro v celém systému, ovšem vlastní logika této aplikace je prakticky totožná s čistým Androidem.
Vezměme si telefonování popořadě. Abychom mohli někomu volat, musíme ho nejprve uložit mezi své kontakty.
Při vyhledávání kontaktů aplikace překvapivě akceptuje diakritiku i s háčky a čárkami, což například TouchWiz od Samsungu úspěšně ignoruje. Opět drobné plus pro vynikající MIUI.
Samotný hovor probíhá standardním způsobem, druhá strana slyšela vše zřetelně a celý hovor probíhal vždy bez jakýchkoliv problémů. Zde se ale musíme ještě pozastavit. Až neuvěřitelná funkce se skrývá pod šipkou při právě probíhajícím hovoru – ten je možné nahrávat. Tuto funkci se horlivě snaží dostat do svého zařízení mnoho uživatelů pomocí doinstalovaných programů, které ovšem většinou vyžadují práva ROOTa. Další kladný bod, MIUI.
Fotoaparát a natáčení videa
Může se zdát, že nás Xiaomi podplácí, ovšem není tomu tak, ačkoliv budeme opět chválit rychlost systému. Nastiňme si fiktivní situaci. Jdete po ulici ve městě a najednou se ulicemi rozléhá bouřlivý hřmot 16válcového Bugatti Veyron. Jelikož je to automobil skvostný a u nás zřídka viděný, popadneme svůj mobilní telefon, klikáme na tlačítko napájení, nedočkavě odemykáme zařízení tahem směrem k fotoaparátu a doufáme, že naběhne dříve, než Veyron zmizí tak rychle, jak se objevil. S tímto systémem je ale náběh aplikace fotoaparátu velice svižný a první fotografii od vytažení mobilu z kapsy pořídíte opravdu rychle. Jediné, co se dá aplikaci vytknout, je nenásledování trendu dvou tlačítek zároveň, tedy jednoho pro fotografii a druhého pro záznam videa. Je zde tedy přepínač, díky kterému by vám Veyron již mohl nenávratně pláchnout za roh budovy. Snímky jsme pořizovali za dobrých světelných podmínek, průměrných i téměř za tmy. Výsledky jsou spíše průměrného charakteru. Na zařízení za pár tisíc korun ovšem řadíme pořízené záznamy spíše nadprůměrně. Pokud máte pevnou ruku a netrpíte třesavkou, budou snímky ostré, v opačném případě raději telefon o něco pevného opřete. Za podmínek, kdy byla téměř tma, je znát relativně dost šumu, ale pro dokumentaci dané situace je výsledek postačující. Dokonce neměl fotoaparát žádné problémy se zaostřením ani na tmavší část scény, což se u jiných výrobců nedá říci.
Za šera a mlžného oparu ovšem není výsledek nikterak zázračný.
Vyšší kvality se dočkáme až za dobrého světla, kdy jsou fotografie na uspokojující úrovni.
Fotografie
Video
Natáčení videa v maximálním rozlišení HD (1280 x 720) probíhá svižně, tak jako jeho ukládání. Výsledek můžete vidět níže, přičemž i při dynamickém pohybu nemá Xiaomi problémy a tak je celkový dojem na výborné úrovni. Perfektně funguje i přechod z prostředí snímané scény na právě pořízené fotografie či videa tahem doleva. Vše je svižné a intuitivní.
youtube.com/watch?v=3QY9p_aw6Uo
Multimédia
Přehrávání hudby
Poslech hudby je naším denním chlebem při cestování do práce a z práce či při sportovních aktivitách. Hudební výstup se zdál z počátku spíše průměrný. Úspěšně to ovšem dohání nativní ekvalizér, který ale bohužel nalezneme tak trochu zastrčený v nastavení systému, ovšem nikoliv v přehrávači hudby, jak by se dalo očekávat. Přehrávač zastává standard, na který jsme zvyklí z klasického přehrávače hudby ve většině Android zařízení.
Pomyslné plus si ale připisuje launcher v případě zamykací obrazovky, která se nám tematicky přebarví dle interpreta hudby a je tak možné okamžitě ovládat přehrávač názornými tlačítky. V případě dotyku středového kruhu se tlačítka změní na klasické ikony standardní zamykací obrazovky.
Přehrávání videa
Xiaomi si poradilo i s přehráváním FullHD videí, ovšem až pomocí doinstalovaného přehrávače hudby, který zvládl mkv formát. Nativní přehrávač videí jej totiž odmítl spustit.
Softwarová výbava
Úvodem této kapitoly nejprve zmiňme malý detail, který vypovídá o propracovanosti systému do nejmenších detailů. Vždy, když totiž narazíte na ikonku hodin (ve správci aplikací, posledních spuštěných programech, či na ploše launcheru), všimnete si, že se něco pohybuje. To něco je analogové zobrazení času respektive všech třech ručiček. Asi těžko někdo bude používat tuto funkci aktivních ikon k určení času, přispěje ale k celkovému kladnému pohledu na MIUI.
Jak již bylo zmíněno, Xiaomi se snaží dohnat vytýkané zápory Androidu, seč mu síly stačí. V základu tak nabízí ve své MIUI nevídanou ochranu, kterou musí většina uživatelů zařízení ostatních výrobců řešit doinstalováním příslušných aplikací, většinou i s nutností práv ROOT. V drtivé většině zařízení to tak v případě ROOTnutí znamená ztrátu záruky.
AntiSpam
Šikovná utilitka, ve které si můžete nastavit blokovaná telefonní čísla či kontakty, zařazením do černé listiny.
Antivirus
Nevídaná položka v Androidu většiny výrobců je zde integrována do systému. Pro základní ochranu jistě poslouží.
Povolení
Zvláštní název aplikace skrývá několik velice užitečných funkcí, jimiž jsou Autostart, kde zamezíte automatickému spuštění po náběhu systému, Povolení, pomocí kterého lze spravovat práva jednotlivých aplikací ke konkrétnímu obsahu a konečně možnost zapnout práva ROOT, jež bylo ale bohužel v našem případě neaktivní, neznámo proč.
Kontrola přístupu
V nastavení, zabezpečení soukromí a dále ochraně soukromí najdeme položku pro kontrolu přístupu. Pokud máme v telefonu program, který skýtá pro nás důvěrný obsah, můžeme jej zabezpečit pomocí nutnosti vložení hesla tažením. Vzor tažení je dokonce možno skrýt a tak nám ho přes rameno jen tak nikdo neokouká. Velice šikovná funkce, která lze zapnout pro libovolnou aplikaci.
Klávesnice
Ta nenabídne nic speciálního, přičemž vypadá prakticky totožně, jako implicitní přímo od Googlu. Nejspíše se počítá s tím, že si každý uživatel již našel, či najde, alternativní klávesnici, která vyhovuje právě jemu. Kdo toto příliš neřeší, klávesnice ovšem nabídne vše potřebné a je kompletně v češtině.
O MIUI by se dalo napsat ještě mnohem více, ovšem na to tato recenze ambice nemá a hodnotíme tak zařízení jako celek. Vyzdvihli jsme proto některé nadstandardní funkce, které se v MIUI vyskytují.
Kdy, kde a za kolik
Nejspíše si říkáte, že jsme se v nadpise maličko spletli, ovšem na oficiálním webu firmy lze tento kousek objednat za 799 Juanů, tedy v přepočtu cca 2 600 Kč (při kurzu 3,25 Kč za 1 Juan). S tímto ovšem spíše nepočítejte, sehnat jej přímo od výrobce a vyhnout se clu a dani na hranicích vyžaduje určitou dávku štěstí a odvahy. Nezbývá nám tak nic jiného, než se spokojit s téměř dvojnásobnou reálnou hodnotou našich končin, která začíná na 4 900 Kč. I s touto cenovkou je ale Redmi 1S nadále vynikající zařízení a kdo nepotřebuje TOP model současnosti, není nejspíše co řešit.
Za zapůjčení telefonu Xiomi Redmi 1S děkujeme eshopu www.beryko.cz, kde si jej můžete taktéž zakoupit.
Resumé
Na testování dorazila varianta v šedé barvě, ale Xiaomi pro nás připravilo několik dalších pastelových barev, ve které Redmi 1S vypadá opravdu fešně. Do ruky padne relativně dobře, ačkoliv jsou rozměry trochu většího charakteru v poměru k úhlopříčce displeje. Zamrzí i vyšší hmotnost, která bude tížit vaši kapsu či kabelku.
Do vínku dostal vynikající rebuild Androidu v podobě MIUI V5 aktuálně postaveném na Androidu 4.3 Jelly Bean, který nabídne nadstandardní funkce, jež jinde nenajdete. Potkáme zde tak Antivir, AntiSpam, správu práv ROOTa, možnost záznamu hovoru, správu oprávnění každé aplikace zvlášť a mnoho a mnoho dalších. Rychlost systému je opravdu blesková, takže celkový dojem z prostředí bude velice dobrý, ačkoliv 1 GB operační paměti je již s náročnějšími aplikacemi či hrami na hranici.
Xiaomi Redmi 1S je prostě a jednoduše nabušený telefon ve vztahu k pořizovací ceně. Šetřilo se ale kde se dalo, a tak je výkon stařičkého Snapdragonu 400 vyhnán do výšin, z čehož nejspíše plyne nadměrné zahřívání. Na druhou stranu vcelku zvládá i ty nejnáročnější herní tituly.
Displej nikterak nenadchne, ovšem pohled na něj vztažen k hodnotě zařízení je nadstandardní. Nejvíce nás mrzela nepodsvícená systémová tlačítka pod displejem, která za slabého okolního světla prostě nejsou vidět. Potýkali jsme se i s nepřesvědčivým příjmem signálu GPS/GLONASS.
Soupeřům na našem trhu bude hrát do karet i fakt, že našinec bude mít problém s koupí přímo z Číny a tak bude muset sáhnout do kapsy pro dvojnásobnou částku, aby Xiaomi pořídil zde v Čechách, či někde poblíž v Evropě.
Klady
+ rychlost systému
+ zvládá i ty nejnáročnější herní tituly
+ mnoho přidaných velice užitečných programů
+ bezkonkurenční poměr cena/výkon i v případě nákupu v ČR
+ DualSIM
+ uspokojivá výdrž baterie
+ podpora paměťových karet microSD
Zápory
– procesor při vysokém zatížení topí jako kamna
– vyšší hmotnost
– absence podsvícení systémových tlačítek
– rozpačitý příjem signálu GPS/GLONASS
– celkově vyšší rozměry
Komentáře (70)
Přidat komentář