Používáte telefon v koupelně? Můžete mít problém doma i v servisu

telefon v koupelne – dest

Každého napadne, že když telefon spadne do velkého množství kapaliny, je problém. Mnozí uživatelé ale netuší, že si zahrávají i v případě, že třeba používají telefon v koupelně. I vlhkost vzduchu je totiž skrytý nepřítel.

Vlhkost – neviditelný nepřítel

Uživatelé mobilních telefonů, které nejsou voděodolné, se zpravidla snaží vyhýbat kontaktu s vodou. Telefon tedy nepoužívají v bazénu, ve sprše a před velkým množstvím vody jej brání. Co si ale většina uživatelů neuvědomuje, je fakt, že se voda může do telefonu dostat i ze vzduchu. V místech s nadměrnou vlhkostí si voda najde cestu i do útrob telefonu a může napáchat velké škody. Povětšinou je působení oxidace během na delší trať, což znamená, že vám přístroj může vypovědět službu dlouho po tom, co byl třeba telefon v koupelně pravidelně vystavován vlhkosti.

Podobný problém číhá i při výkyvech teplot například v zimě, kdy se teplota telefonu rapidně sníží. Po příchodu se naopak prudce zvýší, což má za následek opět srážení vody. Výsledek může být stejný jako v předešlém případě.

telefon v koupelne - vlhkost

Telefon může spolehlivě pracovat dál, servis vás ale odmítne

Situací, kdy telefon přestane kvůli vlivu vlhkého prostředí či výkyvu teplot fungovat, nemusí být zase tolik. I když ale funguje telefon bez sebemenších problémů, můžete narazit úplně někde jinde – v servisu. Pokud totiž telefon budete reklamovat s vadou, která vůbec nebude s vlhkostí souviset, může vás servis odmítnout. V útrobách smartphonů jsou totiž speciální indikační proužky, které se vlivem vlhkosti zbarví. Servis tedy pozná, že byl telefon vystaven nadměrné vlhkosti, a opravu může zamítnout.

Z této šlamastiky se lze dostat tahanicí se servisem či za pomoci znalce, který dokáže odhalit souvislost mezi vniknutím kapaliny a reklamovanou vadou. V každém případě vás bude taková tahanice stát čas a možná i peníze v případě, že neuspějete. A ne zrovna málo. Daleko výhodnější je tedy takovým problémům předcházet.

Indikační proužek, který po kontaktu s kapalinou změní svou barvu Indikační proužek, který po kontaktu s kapalinou změní svou barvu

Můžu vůbec zajistit, aby se vlhkost do telefonu nedostala?

Účinnou obranou je samozřejmě voděodolný telefon, který již z principu zabrání vniknutí kapaliny. Takový smartphone přežije nejen ponoření do vody, ale i používání v prostředí s vysokou vlhkostí (třeba oblíbený telefon v koupelně). Pokud jste si vědomi, že se často s telefonem pohybujete v takovém prostředí a nelze tomu zabránit, možností je pořídit si šikovné voděodolné pouzdro, pokud není smartphone voděodolný.

Jsou ale samozřejmě situace, kdy tomu zabránit nelze – stačí neplánovaně zmoknout či třeba zapomenout na dešti svůj telefon. Často se člověk pohybuje ve vlhkém prostředí, kde zkrátka telefon použít musí – kvůli nějaké neodkladné záležitosti.

Důležité je ale na takové události myslet předem a zbytečně štěstí nepokoušet – pokud to není nutné, telefon v koupelně nepoužívejte, snažte se vyhnout manipulaci telefonu v dešti a obecně ve vlhkém prostředí. Telefon vám takové chování vrátí delší životností a případně menšími komplikacemi v servisu.

telefon v koupelne - sony

Používáte telefon v koupelně? Měli jste někdy zkušenost s tím, že vás servis odmítl kvůli podezření na vniknutí kapaliny?

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

oneplus one water test – kopie

Telefon OnePlus One a test ve vodní lázni

Zprávičky David Zmuda David Zmuda
1 min. uložit na později
Nexus7

Co vše vydrží Nexus 7?

Zprávičky Jan Dolejš Jan Dolejš
1 min. uložit na později

Komentáře (16)