TOPlist

SvětAndroida doporučuje: čtyři launchery

launchery_iuco

Launcher je aplikace, se kterou se běžný uživatel setkává patrně nejčastěji – zajišťuje totiž zobrazení a fungování domovské obrazovky, seznamu aplikací a zastává také některé další funkce. Launcher je přitom zásadním prvkem vzhledu uživatelského prostředí, proto vlastní aplikaci tohoto typu nabízí nejen Google, ale také prakticky každý významný výrobce mobilních zařízení. Pokud ale nejste spokojeni s výchozím řešením, můžete tento program nahradit jednou z alternativ, kterých je v Obchodě Play nespočet. Alternativní launchery zpravidla přinášejí více funkcí, zajímavější grafické provedení, podporu témat, lepší plynulost a odezvu a řadu dalších „plusů“, kvůli kterým stojí za to je vyzkoušet. Redaktoři portálu SvětAndroida připravili přehled čtyř nejzajímavějších launcherů, které by neměly uniknout vaší pozornosti.

SvětAndroida doporučuje: čtyři launchery SvětAndroida doporučuje: čtyři launchery

Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?

 • Na začátku každého dílu cyklu SvětAndroida doporučuje vyhlašujeme v redakci téma následujícího kola. Redaktoři pak mají sedm dnů na to, aby nominovali své oblíbené aplikace.
 • Po uzávěrce zpracováváme na základě těchto nominací článek SvětAndroida doporučuje. Na přípravu máme opět jeden týden.
 • Vychází článek SvětAndroida doporučuje a protože jsme si vědomi toho, že redakčními nominacemi jen výjimečně pokryjeme celé spektrum aplikací, dáváme slovo čtenářům, kteří mohou skrze formulář doplnit aplikace, jež v seznamu chybí. Čtenářské nominace sbíráme přesně jeden týden od vydání článku.
 • Po uzávěrce máme sedm dnů na přípravu článku Čtenáři doporučují.
 • Vychází článek Čtenáři doporučují, doplňující původní článek o nominace čtenářů. V tu chvíli vyhlašujeme v redakci téma pro další kolo cyklu SvětAndroida doporučuje a celý koloběh začíná znovu.

Pořadí ve článku

Pořadí ve článcích z cyklů SvětAndroida doporučuje a Čtenáři doporučují je určeno podle následujícího klíče:

 1. Podle počtu nominací; více nominací = lépe,
 2. v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google Play (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma nebo levnější); vyšší hodnocení = lépe,
 3. v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google Play; více hodnocení = lépe,
 4. v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.

Nominace do tohoto kola zaslali celkem čtyři redaktoři portálu SvětAndroida.cz, kteří nominovali čtyři aplikace. O pořadí tak rozhodovala primárně známka v Obchodě Play, případně počet hodnocení.

Nova Launcher

Jedním z nejpopulárnějších launcherů současnosti je Nova Launcher, který nominoval Karel Kilián: „Vyhovují mi především široké možnosti přizpůsobení, díky kterým si mohu nastavit všechny parametry vzhledu a chování uživatelského prostředí podle svých představ. Launcher je svižný, plynulý, stabilní a nezdržuje při běžných činnostech. Oceňuji také možnost snadné zálohy a obnovení konfigurace, což využívám především při změně ROMky, takže nemusím po každém flashnutí systému opětovně nastavovat každý detail.“

Vývojáři ze studia TeslaCoil Software, stojící za tímto softwarem, v první řadě vyzdvihují široké možnosti přizpůsobení (měnit lze například ikony, témata, barvy, rozložení, animace a další) a vysoký výkon.

Nova Launcher Nova Launcher

Nova Launcher Nova Launcher

Nova Launcher Nova Launcher

Hlavní vlastnosti Nova Launcheru dle popisku v Obchodě Play:

 • Podpora fráze „OK, Google“ přímo z domovské obrazovky. Poznámka: Google zatím nepodporuje všechna zařízení nebo prostředí, přičemž toto omezení se vztahuje i na Nova Launcher.
 • Barevná témata – změna vizuálního prostředí launcheru prostřednictvím připravených balíčků.
 • Možnost samostatného nastavení barev ovládacích prvků pro popisky, složky, počet nepřečtených, seznam aplikací a pozadí.
 • Podpora balíčků ikon – najděte tisíce témat ikon pro Nova Launcher v Obchodě Play.
 • Umísťování mimo mřížku – mnohem větší možnosti umístění ikon a widgetů než u standardních launcherů.
 • Vylepšený seznam aplikací s vertikálním nebo horizontálním posunem a efekty.
 • Nekonečné rolování – procházení domovských obrazovek a seznamu aplikací v nekonečné smyčce.
 • Záloha a obnova – důmyslný systém zálohování/obnovení systému, který umožňuje zálohovat nastavení a rozvržení launcheru.
 • Posuvný dolní panel – neomezujte se na pět ikon v dolní liště a vytvořte si posuvný panel s tolika ikonami, kolik jich budete potřebovat. Do této oblasti lze navíc vkládat také widgety, jako například hudební přehrávač, který tak budete mít kdykoli po ruce.
 • Import z jiných launcherů – po instalaci není nutné začínat od nuly, protože Nova Launcher umí importovat ikony, widgety a některá nastavení nejpopulárnějších launcherů.
 • Rychlost – Nova Launcher pracuje rychle, nabízí plynulé animace a nezdržuje při práci s telefonem.

Nova Launcher Nova Launcher

Nova Launcher Nova Launcher

Nova Launcher Nova Launcher

Nova Launcher si zatím stáhlo více než deset milionů uživatelů a jeho průměrná známka v Obchodě Play je 4,6. Aplikace, jejíž instalační balíček je velký 4,2 MB, běží na zařízeních s Androidem 4.0 a vyšším.

Nova Launcher
Nova Launcher

Google Launcher

Zastáncem řešení od Googlu je Tomáš Očadlý, který svou nominaci podpořil následujícím krátkým komentářem: „Jsem plně spokojený uživatel výchozího Google Launcheru :)“.

Autoři na prvním místě zmiňují integraci s Chytrými kartami Google (Google Now), na které se dostanete přímo z domovské obrazovky, takže budete mít ty správné informace ve správnou chvíli.

Google Launcher Google Launcher

Google Launcher Google Launcher

Google Launcher Google Launcher

Jako klíčové vlastnosti pak jmenují:

 • Chytré karty Google na domovské obrazovce.
 • Když jste na domovské obrazovce, stačí říct „OK Google“ pro spuštění hlasového vstupu. Poté můžete hlasem zadat vyhledávací dotaz, příkaz, stejně jako poslat textovou zprávu, vyhledat trasu, nebo přehrát píseň (k dispozici ve Spojených státech, Velké Británii a Kanadě).
 • Rychlejší vyhledávání – klepněte na vyhledávací pole a můžete okamžitě zadat dotaz.
 • Snadný přístup k produktům a službám Google, jako jsou Gmail, YouTube a Mapy.
 • Větší zobrazovací plocha – stavový řádek a navigační panel jsou nyní průsvitné, takže vaše tapety využijí každý obrazový bod displeje a jsou vidět i v seznamu aplikací.
 • Intuitivní výběr tapety – vyberte libovolný obrázek, který je uložen v zařízení nebo v cloudu. Zobrazení náhledu a výběr výřezu před nastavením.

Google Launcher Google Launcher

Google Launcher Google Launcher

Google Launcher Google Launcher

Google Launcher je k dispozici pro zařízení Nexus nebo Google Play Edition s operačním systémem Android 4.4 (Kitkat). Od 2. srpna uvolnil Google svůj launcher pro všechny telefony a tablety s Androidem 4.1 a vyšším. Aplikaci s hodnocením 4,6 si zatím nainstaloval více než milion uživatelů. Za spokojené uživatele citujme Martina Koláře, který aplikaci hodnotil pěti hvězdičkami: „Pokud někdo potřebuje jen jednu plochu, perfektní řešení a je to stejně rychlé jako klasický nemodifikovaný launcher.“

Google Now Launcher
Google Now Launcher

LAUNCHER 8

Ačkoli většina uživatelů Androidu ohrnuje nad grafikou mobilních Windows nos, najdou se mezi nimi výjimky, kterým ploché dlaždicové rozhraní vyhovuje. Do této skupiny patří například Honza Dolejš, který nominoval třetí aplikaci dnešního přehledu – LAUNCHER 8 PRO. Zde jsou jeho argumenty, proč vyzkoušet právě tuto aplikaci: „Rozhraní Metro na Androidu? Proč ne? Pokud toužíte po rychlém, čistém a jednoduchém designu Metro ze systému Windows Phone a zároveň je pro vás Android podmínkou, vřele doporučuji Launcher 8 Pro. Vypadá přesně jako Metro, má spoustu možností nastavení, je velmi rychlý a v základní verzi navíc zdarma. Pokud vám bude vyhovovat, za lehký peníz odstraníte reklamy.“

LAUNCHER 8 LAUNCHER 8

LAUNCHER 8 LAUNCHER 8

LAUNCHER 8 LAUNCHER 8

Autoři vnímají jako cílovou skupinu uživatele, které nudí tradiční grafické rozhraní operačního systému Android a chtěli by zkusit zcela nový styl uživatelského prostředí. Jako hlavní vlastnosti a funkce jmenují:

 • Různé velikosti dlaždic.
 • Různé barvy dlaždic.
 • Uložení a obnovení tématu.
 • Úpravy rozvržení úvodní obrazovky.
 • Nastavení aktuálního stylu pozadí.
 • Možnost změny vzhledu seznamu běžících aplikací.
 • Dlaždice mohou reprezentovat aplikaci, nebo widget.
 • Uzamčení obrazovky a stavový řádek ve stylu WP8.
 • Více než sto druhů barevných motivů.
 • Dlaždice se speciálními funkcemi, jako je čas, LED baterka, galerie a kontakt.
 • Šest řádků dlaždic pro velké obrazovky (jen ve verzi Pro).
 • Dlaždice s animovaným kontaktem (jen ve verzi Pro).

LAUNCHER 8 LAUNCHER 8

LAUNCHER 8 LAUNCHER 8

LAUNCHER 8 LAUNCHER 8

Aplikaci Launcher 8 si dosud stáhlo více než pět milionů uživatelů a její průměrné hodnocení v Obchodě Play je 4,4. 8,3 MB velký instalační balíček lze použít na zařízeních s Androidem 2.0 a vyšším. Za spokojené uživatele promluví Josef Světlý, který ke svému hodnocení pěti hvězdičkami napsal: „Tak za tenhle počin stoprocentně 5*. Dlouho jsem hledal launcher, který by nejvěrněji kopíroval W8 a jak se zdá našel jsem. Můžu jen doporučit!“

WP Launcher (Windows Phone Style)
WP Launcher (Windows Phone Style)

Mi Launcher

Aplikaci Mi Launcher bohužel nenajdete v Obchodě Play, proto ji zařazujeme až na konec dnešního přehledu. Nominujícím je v tomto případě korektor Tomáš Filip, který napsal: „Prostředí Launcheru od Xiaomi v hávu MIUI je velice rychlé a na oko přívětivé. Ačkoliv trochu napodobuje iOS, není problém díky jejich online obchodu kompletně změnit celý vzhled launcheru k obrazu svému – témat je k dispozici obrovské množství a vybere si opravdu každý. Trochu mi vadí absence seznamu aplikací, ty jsou všechny tvrdošíjně „naházeny“ na plochu, případně do jedné složky. Jako obrovské plus beru skutečnost, že při instalaci jako alternativní launcher převezme všechny složky a ikony z interního launcheru a poskládá je na plochu – velice šikovné. Atraktivní je mnoho různých animací přechodu mezi plochami, nastavení rozměrů mřížky ikon či vlastní zamykací obrazovka (dá se vypnout). Kladně hodnotím i možnost zálohy a obnovy nastavení. Nevýhodu beru tu, že není možné rolovat plochami dokola. Nízká náročnost na RAM a CPU.“

Mi Launcher Mi Launcher

Mi Launcher Mi Launcher

Mi Launcher Mi Launcher

Další informace o tomto launcheru můžete načerpat v recenzi Mi Launcher – vyzkoušejte si MIUI Launcher od Xiaomi.

Mi Launcher Mi Launcher

Mi Launcher Mi Launcher

Mi Launcher Mi Launcher

Čtenáři doporučují: launchery

Jsme si vědomi toho, že výše uvedeným přehledem jsme ani zdaleka nevyčerpali nabídku launcherů, které stojí za povšimnutí, proto závěrem předáváme slovo vám – našim čtenářům. Používáte nebo jste vyzkoušeli zajímavý launcher, který v tomto seznamu není? Pak neváhejte a nominujte ho skrze formulář na konci tohoto článku! Jedině díky vašim hlasům se aplikace, o jejíchž kvalitách jste přesvědčeni, objeví za dva týdny ve článku Čtenáři doporučují! Společnými silami můžeme sestavit seznam těch opravdu nejlepších programů ze segmentu launcherů!

Zaměřte se především na to, jaké funkce a možnosti vámi doporučený launcher nabízí, jako například:

 • Správa ikon na domovské obrazovce (možnost změny matice (řádků/sloupců) na ploše a v seznamu aplikací).
 • Seznam aplikací (podpora složek v seznamu aplikací, třídění dle data instalace/názvu/používání/uživatele, různé možnosti zobrazení seznamu programů).
 • Možnosti úprav dolní nabídky (počet ikon, možnost rolování, …).
 • Možnosti grafických/vizuálních úprav (podpora skinů/grafických motivů, změna barev jednotlivých prvků, …).
 • Vylepšené možnosti správy aplikací (rychlá odinstalace přetažením ikony do koše nebo přepnutím do speciálního režimu, …).
 • Způsob přidávání nových widgetů na domovskou obrazovku.
 • Výběr tapety na pozadí domovské obrazovky.
 • Zajímavé efekty přechodů mezi plochami.
 • Možnost schování/zamknutí aplikací.
 • Další doplňkové funkce.

Uzávěrka nominací je ve čtvrtek 14. srpna v 6:00, takže doporučujeme s nominacemi neotálet!

Nominace byly ukončeny. Článek vyjde ve čtvrtek 28. srpna.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (38)