TOPlist

Jak vás ovlivňuje ChatGPT a Gemini? Studie MIT přináší nepříjemné výsledky

  • Nová studie MIT (Massachusettský technologický institut) ukazuje, jak AI ovlivňuje lidský mozek
  • Výsledky naznačují, že uživatelé generativní AI mají nižší výkon i větší frustraci při samostatné práci
  • Dlouhodobý dopad na kreativitu a rozhodování může být vážnější, než se čekalo

Sdílejte:
Pavlína Čížková
Pavlína Čížková
1.7.2025 22:00
Ikona komentáře 0
Jak ChatGPT a Gemini ovlivňují uživatele při psaní

Generativní umělá inteligence, tedy taková, která za vás vytváří obsah různého typu (texty, obrázky, kódy,…) se pro mnoho lidí stala běžným nástrojem, ať už v práci nebo ve volném čase. To, co se vždy jevilo jako revoluční, má ale i předpokladatelně stinnou stránku. Tuto skutečnost nyní podtrhuje Massachusettský technologický institut, který vypracoval studii na základě požadavku od společnosti Microsoft.

Studie institutu totiž naznačuje, že pravidelné používání AI nástrojů jako ChatGPT může vést k takzvanému kognitivnímu dluhu, a tedy poklesu schopnosti přemýšlet, hodnotit a tvořit samostatně.

Modely ChatGPT pro psaní textů

Výzkumníci z MIT realizovali studii tak, že rozdělili 54 účastníků ve věku od 18 do 39 let na tři skupiny. První skupina mohla při psaní zadané eseje využít generativní umělou inteligenci, konkrétně modely ChatGPT a Gemini.

Další skupina měla přístup pouze k vyhledávačům, jako je například Google. Třetí skupina přitom pracovala bez jakýchkoliv nástrojů.

Co výsledky studie používání ChatGPT a Gemini ukázaly?

Podle tabulky výsledků na stránce 3 až 4 PDF dokumentu studie prokázali uživatelé umělé inteligence následující výsledky:

  • nižší skóre ve kvalitě výstupu i struktury textu
  • větší míru frustrace při pozdějším samostatném psaní
  • nižší kognitivní aktivitu, měřenou přes neuropsychologické testy

Studie rovněž upozorňuje, že umělá inteligence typu ChatGPT a Gemini často zesiluje tzv. „confirmation bias“, a tedy sklon člověka hledat informace, které potvrzují jeho stávající názor; to může být i tím, že AI je trénovaná na obrovských souborech dat, která reflektují lidské preference.

Výsledkem tedy v budoucnu může potenciálně být větší polarizace společnosti a pokles otevřeného mezilidského dialogu. Je třeba každopádně dodat, že studie v tuto chvíli ještě nebyla recenzována a podrobněji neřeší dlouhodobé efekty.

Přesto výzkumníci varují, že pokud se trend potvrdí, může výrazně ovlivnit kreativitu, schopnost řešit problémy a také schopnost nezávislého myšlení.

Co si o výsledcích studie myslíte?

Zdroj: NotebookCheck, Studie

O autorovi

Pavlína Čížková

Pája nemálo kdy slýchá, že vypadá, jako by do přítomnosti přišla z cyberpunkového budoucna. Nejen svou prezentací, ale i svými zájmy dává veřejnosti každý den… Více o autorovi

Pavlína Čížková
Sdílejte: