TOPlist

Sony Xperia Z5 Premium: telefon z lepší společnosti (recenze)

Sony Xperia Z5 Premium titul 1

V rámci loňského veletrhu spotřební elektroniky IFA2015 si pro nás společnost Sony připravila překvapení. Namísto očekávaných dvou modelů telefonu Xperia Z5 totiž v Berlíně představila Xperie Z5 hned tři. Tím třetím byl telefon Sony Xperia Z5 Premium, který jako první přišel s displejem o 4K rozlišení, ale zaujal například také použitím konstrukce z oceli. Po recenzích Xperie Z5 a zmenšené Z5 Compact jsme se rozhodli vám přinést test také tohoto vrcholného produktu mobilní divize společnosti Sony, i když v o něco kratší verzi než v plnohodnotné recenzi.

Obsah recenze

Balení bez překvapení

Pokud byste od balení telefonu, jehož cena přesahuje 20 tisíc Kč, očekávali nějaký luxus či nadstandardní kus příslušenství, budete zklamáni. Dávno pryč jsou doby, kdy patřilo Sony k jedněm z nejštědřejších výrobců a k telefonům přibalovalo nejen ochranné fólie na displej ale například také NFC tagy. V balení telefonu Sony Xperia Z5 Premium naleznete vedle telefonu samotného už jen sadu základních manuálů, nabíječku a USB kabel.

Sony Xperia Z5 Premium balení

Design a konstrukce: Déjà vu

V oblasti designu se Sony Xperia Z5 Premium oproti svým méně prémiovým sourozencům příliš neposunula. Vlastně celá řada nejvybavenějších Xperií z pohledu designu již nějakou dobu přešlapuje na místě a za poslední 3 generace těchto smartphonů by se inovace daly spočítat na prstech. Vraťme se ale zpět k testovanému telefonu Sony Xperia Z5 Premium, který je na první pohled prakticky identický s běžnou Xperii Z5. Největší rozdíl zde, vedle velikosti samotného telefonu, představuje zadní strana. Zatímco Xperia Z5 i její menší derivát přišla s novinkou v podobě skleněných zad s matným povrchem, verze Premium si zachovává lesklá záda.

Sony je známé tím, že nedává důvěru známým krycím sklům Gorilla Glass, ale používá vlastní řešení tvrzeného krycího skla. Rozdíl v odolnostech jednotlivých typů tvrzených skel sice posoudit příliš nedokážeme, Sony však můžeme pochválit za kvalitní oleofóbní vrstvu, díky níž prst po displeji klouže velmi lehce a z obou lesklých ploch lze snadno odstranit otisky a nečistoty. I tak jsou však záda standardní Xperie Z5 z našeho pohledu mnohem praktičtější. Pro test jsme měli k dispozici zlatou verzi, pokud se však rozhodnete pro chromovou variantu, připravte se na to, že záda telefonu bude tvořit dokonalé zrcadlo.

Sony Xperia Z5 Premium – první pohled

Sony Xperia Z5 Premium - první pohled

Další velkou změnou, která však není na první pohled vidět, je změna materiálu rámu. Zatímco běžná „zet pětka“ používá hliník, vrcholná varianta se může pochlubit rámem z oceli. Úhlopříčka displeje zde pak poporostla na 5,5″, a to, spolu s použitím těžší ocele způsobilo, že telefon patří k aktuálně nejtěžším na trhu. Na jeho 180 gramů jsme si však poměrně rychle zvykli.

Sony Xperia Z5 Premium záda 2

Jinak opravdu dobrý dojem z prémiového smartphonu kazily široké rámečky okolo displeje. Pro srovnání – konkurenční Huawei Mate 8 je větší pouze o 2,7 mm na výšku a 4,8 mm na šířku, oproti telefonu Sony Xperia Z5 Premium však nabízí obří, 6″ displej. Vzhledem k větším rozměrům a hranatým tvarům se pak telefon nedá příliš dobře ovládat jednou rukou. Někoho by však mohlo potěšit uchycení pro poutko v rámečku telefonu a vyryté logo Xperia nevypadá také vůbec zle.

Sony Xperia Z5 Premium logo

Příliš se nám ani nezamlouvalo vyřešení odstínění antén za pomoci plastových rohů na vnějším rámečku. Celkově se nám však design telefonu Sony Xperia Z5 Premium zamlouval, i když musíme uznat, že jeho zlatá varianta je velmi výrazná a každému se do vkusu rozhodně netrefí. Naštěstí je zde na výběr ještě zmíněná chromová a poměrně decentní černá verze.

Xperia Z5 Premium barevné varianty

Fungující čtečka otisků a nedosažitelná tlačítka hlasitosti potřetí

Ani u telefonu Sony Xperia Z5 Premium výrobce nezapomněl na čtečku otisků prstů zabudovanou v tlačítku napájení. Také zde pak čtečka funguje velmi spolehlivě a ano i zde nám malinko vadilo, že pro odemknutí telefonu se musí tlačítko nejdříve stisknout a poté ještě přiložit prst pro odemknutí. Jinak si však na výborně fungující čtečku nemůžeme stěžovat.

Použití čtečky otisků si můžete prohlédnout například na videu, ve kterém účinkovala běžná Xperia Z5, použití čtečky je však stejné i v případě Sony Xperia Z5 Premium.

https://youtu.be/9bUw7qzZf0A

Naopak velmi stěžovat si (opět) budeme na hloupě umístěnou kolébku pro regulaci hlasitosti. Zejména tlačítko pro ztišení se nalézá velmi nízko, kvůli čemuž je obtížně dosažitelné a při snižování hlasitosti tak reálně hrozí, že vám telefon z rukou vypadne. K pohodlí při regulaci hlasitosti zde nepřispívají ani vyšší rozměry a hmotnost přístroje. Alespoň, že Sony stále ještě nezanevřelo na dvoupolohové tlačítko spouště fotoaparátu.

Sony Xperia Z5 Premium tlačítka bok

4K v mobilu a tradičně skvělý zvuk

Hlavní novinkou, kterou na sebe telefon Sony Xperia Z5 Premium strhl pozornost je displej s až absurdním 4K (UHD chcete-li) rozlišením. To znamená, že použitý IPS displej o úhlopříčce 5,5″ nabídne dosud nevídanou jemnost obrazu 806 ppi (pixelů na palec). Takto vysokou jemnost nemá lidské oko šanci rozpoznat.

Problematice jemnosti displejů a nejen té jsme se věnovali ve článku „Jak vybrat mobilní telefon #4: Displej„.

Sony Xperia Z5 Premium displej 1

Pokud se obáváte negativního dopadu extrémně vysokého rozlišení displeje na baterii, tak se obáváte zbytečně. Displej telefonu Sony Xperia Z5 Premium totiž ve 4K režimu pracuje pouze u výrobcem zvolených aplikací, jako Galerie nebo při přehrávání videa prostřednictvím předinstalované aplikace. Po zbytek času funguje displej ve FullHD režimu. Rozdíl mezi oběma režimy fungování poznáte snad jen u prohlížení fotografií a videí skrze integrované a dodatečně nainstalované aplikace.

Například fotografie, zobrazené přes originální aplikaci a tím pádem ve 4K nabídnou nejen úžasně jemnou podívanou, ale také skvělý kontrast i živé barvy. Fotografie, zobrazené přes jinou aplikaci ve FullHD tedy mírně ztrácejí, špatně však na displeji rozhodně nevypadají. Důvodem hezčí podívané ve 4K režimu však není ani tak samotné rozlišení displeje, jako spíše dodatečná softwarová úprava od Sony, která zvýší kontrast a zvýrazní barvy. Rozdíl mezi 4K a FullHD na displeji telefonu Sony Xperia Z5 Premium po značném přiblížení si můžete prohlédnout níže. Zbylé vlastnosti displeje jsou srovnatelné s běžnou Xperií Z5, a to včetně čitelnosti na slunci.

Tradičně skvělý pak byl zvukový výstup skrze 3,5mm jack. Sony může být právem hrdé také na svou hudební aplikaci a celou řadu softwarových vylepšení v čele s jednoduchým, ale dostatečným ekvalizérem. Dobře funguje i režim ClearAudio+, který automaticky upravuje zvuk dle aktuálně poslouchané skladby. U tohoto režimu však velmi záleží také na používaných sluchátkách. A opět tradičně velmi dobré jsou také hlasité reproduktory.

Hardware na úrovni

Odhlédneme-li od displeje s vysokým rozlišením a větší úhlopříčkou, nabízí Sony Xperia Z5 Premium prakticky identickou výbavu jako běžná Xperia Z5. To však rozhodně není nic, za co by se telefon měl stydět. Výbava totiž zahrnuje například vysoce výkonný chipset Qualcomm Snapdragon 810, 3 GB RAM, 32GB interní úložiště nebo baterii o kapacitě 3430 mAh. Kombinace daného chipsetu a dostatečně velké operační paměti pak zaručuje, že s výkonem nebudete mít problém ani v těch nejnáročnějších hrách.

Specifikace telefonu Sony Xperia Z5 Premium

[aps_product_features id=“368205″ style=“list“]

Kompletní specifikace telefonu Sony Xperia Z5 Premium naleznete v našem katalogu Android zařízení.

Výdrž na baterii nezklame, ale ani nepřekvapí

Telefon Sony Xperia Z5 Premium jsme bohužel měli možnost si zapůjčit na pouze velmi omezenou dobu a tím pádem jsme nestihli provést všechny standardní testy výdrže na baterii. Při běžném, méně náročném užívání nám však telefon vydržel 2 dny na jedno nabití. Při náročnějším využití lze počítat s výdrží 1 až 1,5 dne. Nabití z 15% na plnou kapacitu originální nabíječce trvalo lehce přes 2 hodiny.

Xperia Z5 Premium výdrž

Systém: blesk je jeho pomalejší brácha

Sony patří k výrobcům, kteří si dávají na optimalizaci systému opravdu záležet a nejinak je tomu i v případě telefonu Sony Xperia Z5 Premium. Systém běžel po dobu testu maximálně svižně a nesetkali jsme se ani s náznakem záseku. V telefonu se sice zatím stále nachází „pouze“ Android 5.1.1 Lollipop a na Marshmallow se stále čeká, uživatele však může těšit alespoň fakt, že systém působí velmi svižně a nabízí celou řadu vylepšení, mezi které patří například:

  • miniaplikace,
  • schémata,
  • záznam obrazovky (video),
  • povedený přehrávač hudby,
  • vydařená správa napájení,
  • služba pro vyhledávání a uzamčení telefonu a další.

Zvlášť vyzdvihnout pak musíme aplikaci Lifelog, která nejen že dokáže zaznamenávat vaši fyzickou aktivitu, ale také sleduje, jak spíte a co s telefonem děláte. Dozvíte se zde tak například, jak dlouho jste na telefonu hráli hry, poslouchali hudbu či sledovali videa nebo kolik fotografií jste za den pořídili.

Systém telefonu si pak můžete blíže prohlédnout na videu s běžnou Xperií Z5, i v tomto ohledu se totiž jedná o prakticky identické produkty.

https://youtu.be/x08JXG134qM

Fotoaparát stále lehce za konkurencí

Fotoaparát telefonu Sony Xperia Z5 Premium se chlubí vcelku zajímavými parametry, mezi něž patří například snímač s rozlišením 23 MPx a technologií fázového ostření nebo objektiv o světelnosti f/2.0. Nechybí ani možnost natáčet videa o rozlišení až 4K při snímkovací frekvenci 30 FPS nebo 1080p při až 60 FPS.

Sony sice patří mezi přední výrobce fotografických čipů, jeho vlajkové modely však v oblasti fotografií za konkurencí paradoxně mírně zaostávají. Může za to především nedokonalý software fotoaparátu. Zejména jeho automatika občas špatně vyhodnotila danou scénu, což mělo za následek nepříliš povedený snímek. Celkově jsou fotografie z telefonu dobré, ale v ničem zvlášť nevynikají.

Chaotická aplikace

Aplikace fotoaparátu je sice přímo nabušená nejrůznějšími funkcemi, často je to však na úkor její celkové použitelnosti. Setkáváme se zde také s řadou nelogičností. Kdo z vás by například hledal možnost natáčení 4K videa pod kolonkou „aplikace“?

Základním režimem fotoaparátu je SuperAuto. Za zmínku stojí i další režimy, jmenujme například:

  • Ručně, který umožní detailnější volbu scény.
  • 4K video.
  • TimeShift video.
  • Plynulé Panorama.

Fotografie

Video

https://youtu.be/zyO-5ykHvAM

https://youtu.be/gMlSB0wG3ho

Závěr – Sony Xperia Z5 Premium

Telefon Sony Xperia Z5 Premium na našem trhu seženete za cenu okolo 23 tisíc Kč, což není zrovna málo. Troufáme si však tvrdit, že ani samotné Sony neočekává, že se z telefonu stane prodejní hit.

Jedná se totiž o velmi specifický produkt, který rozhodně není určen masám. Tuto „prémiovku“ si totiž nekoupí běžný uživatel, který chce za své peníze dostat to nejlepší, ani člověk, pro kterého je na prvním místě styl. Ne, tento telefon si koupí někdo, kdo se chce v první řadě odlišit a mít něco, co jen tak někdo nemá a přitom mu příliš nezáleží na ceně daného zařízení. Z tohoto úhlu pohledu dává smysl i zařazení do nabídky velmi nápadné zlaté a chromové verze tohoto telefonu.

Finální verdikt: Sony Xperia Z5 Premium je bezesporu povedený telefon, z pohledu emocemi nezkaleného úsudku však základní Xperii Z5 nikam příliš neposouvá a navíc je i výrazně dražší než ona základní varianta. Pokud však spadáte do výše popsané kategorie uživatelů a vyšší cena vás neodradí, koupě tohoto telefonu litovat určitě nebudete.

Klady

+ Nekompromisní hardwarová výbava.
+ Prémiové zpracování i materiály.
+ Nádherný displej.
+ Velmi dobře fungující čtečka otisků prstů.
+ Nadprůměrný fotoaparát s hardwarovou spouští.
+ Skvěle odladěný systém s řadou vylepšení.
+ Zvýšená odolnost IP68.

Zápory

– Vysoká cena.
– Velké okraje okolo displeje.
– Vysoká hmotnost.
– Špatně umístěná kolébka hlasitosti.
– Lesklá záda.

Za zapůjčení děkujeme společnosti Sony.

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (42)