Kompaktní výkonný Android. Sony Xperia 5 V představena

Xperia 5 V
  • Sony Xperia 5 V navazuje na své předchůdce
  • V kompaktním těle se nachází Snapdragon 8 Gen 2
  • Nejistá podpora a vysoká cena od pořízení snadno odradí

Potvrdily se předchozí úniky, společnost Sony oficiálně představila model Xperia 5 V, který bude jedním z mála kompaktních výkonných Androidů na trhu. Bohužel se to neobešlo bez mnoha kompromisů, k těm se dostaneme později. Většina současných telefonů si je navzájem hodně podobných (ve světě chytrých hodinek je situace bohudíky jiná), Sony ale patří k malému počtu výrobců, kteří nedají na trendy a dělají věci po svém. Ne vždy to ale nutně je ku prospěchu. Pojďme si podrobněji představit novinku od Sony.

Sony Xperia 5 V

Rozměry jsou příjemných 154 x 68 x 8,6 milimetrů, hmotnost celých 182 gramů. Telefon tedy nepatří k těm nejlehčím, ale z velké části za to může baterie s kapacitou 5000 mAh. Svou výdrží se Xperia 5 V zařadí k premiantům. Když už jsme u baterie – energii doplníte pomocí kabelu nebo bezdrátově. Sony nikdy nepatřilo k rekordmanům v rychlosti nabíjení, stačit musí kombinace 30 W a 18 W. Samozřejmostí je odolnost proti vodě a prachu, telefon má certifikaci IP68. Sony patřilo k průkopníkům voděodolnosti a je fajn, že se na tom během let nic nezměnilo.

Kompaktní rozměry Xperia 5 V „pomohou“ přehřívání

U rozměrů se na chvíli zastavím, takto úzký telefon se skvěle drží v ruce. Pro někoho nemusí být tento faktor důležitý, ale je to příjemné. Na zadní straně se nachází dvojice fotoaparátů, ten hlavní má optickou stabilizaci obrazu a rozlišení 48 megapixelů. Druhým je širokoúhlý kolega s rozlišením 12 megapixelů. Na těle nechybí ani klasický sluchátkový konektor jack, k dispozici budou tři barevné varianty. Design na mě zatím atraktivně nepůsobí, třeba ale bude zkušenost s reálným telefonem v ruce lepší.

Úložiště s kapacitou 128 GB nabízí telefony za tři tisíce

Kompaktním rozměrům odpovídá OLED displej s úhlopříčkou 6,1 palce a rozlišením 2520 x 1080 pixelů. Obnovovací frekvence je 120 Hz, displej ale nepodporuje LTPO technologii. Kromě 120 Hz tak v nastavení můžete zvolit ještě 60 Hz, nic jiné není k dispozici a to je škoda. Výrobce se rozhodl použít stejný displej jako u loňského modelu a to považuji za chybu. Vzhledem k vyšší ceně bych očekával použití těch nejlepších technologií. Alespoň zde máme tvrzené sklo Gorilla Glass Victus druhé generace. Díky rozměrům displeje kamkoliv pohodlně dosáhnete, to ovládání usnadňuje.

Sony Xperia 5 V 2

Výkon zajistí Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, který je doplněn o 8 GB operační paměti. Ale už teď mám obavy z přehřívání… Tím trpěly prakticky bez výjimky všechny předchozí modely a neočekávám, že by se to podařilo vyřešit právě nyní. Předchozí modely se dokázaly solidně zahřát už po několika minutách nahrávání videa, u Sony pravděpodobně dobře ví, proč neumožňují nahrávání videa v 8K rozlišení. Při přehřátí dochází ke snížení výkonu, telefon ale rovnou může omezit některé funkce. Pořád existuje šance, že Sony Xperia 5 V příjemně překvapí a na přehřívání trpět nebude. Jak jsem zmínil, velké naděje si nedělám.

Bude mít Xperia 5 V nejhorší podporu mezi topmodely?

Za co si výrobce nezaslouží pochvalu je kapacita interního úložiště. 128 GB je hodnota u takto drahých mobilních telefonů nezvykle nízká, podobnou kapacitu už dnes nabízí telefony, jejichž cena se pohybuje na hranici tří tisíc korun. Situaci lehce zachraňuje podpora paměťových karet, která se už v dnešní době vidí málokdy, ani ta ale nízkou kapacitu úložiště neomlouvá. Dražším telefonem s touto velikostí úložiště už je snad jen iPhone 14 Pro, jiný telefon mě z hlavy nenapadá. Na těle najdete také stereo reproduktory, v oblasti zvuku potěší podpora LDAC. V rámci předobjednávek bývají k telefonům Sony téměř vždy přibalována špičková bezdrátová sluchátka, snad tomu tentokráte nebude jinak.

Sony Xperia 5 V 3

Už v úvodu jsem mluvil o nejisté podpoře ze strany Sony. Pojďme se konkrétněji podívat na zkušenosti se staršími telefony Sony, které patřily k nejdražším na trhu. Sony Xperia 1 II byla představena v únoru 2020, poslední update na telefon dorazil v červnu 2022, tedy o dva roky a čtyři měsíce později. A to je na telefon s cenovkou 30 tisíc korun slabé, velmi slabé. Sony Xperia 5 II byla představena v září 2020, podpora ukončena v říjnu 2022. U nejnovější vlajkové lodě Sony slibuje dvě aktualizace Androidu a tři roky bezpečnostních záplat. A to je z mého pohledu málo, přitom Sony používá téměř čistý Android, jehož aktualizace by neměla být komplikovaná a drahá. Sony Xperia 5 V jde do prodeje ještě s Androidem 13, ačkoliv Android 14 už je za rohem. Android 15 příští rok bude pravděpodobně znamenat konečnou…

Xperia 5 V | Official Product Video – A smartphone that’s right for you​

Xperia 5 V | Official Product Video – A smartphone that’s right for you​

Sony Xperia 5 V je zajímavý telefon, o tom nelze diskutovat. A sám výrobce jistě tuší, že prodeje nebudou nijak oslnivé. Podle všeho mu to ale nevadí a nehodlá na svém přístupu nic měnit. Máme zde kompaktní a výkonný Android s kvalitním fotoaparátem. A současně nejistou podporou, malým úložištěm a starším displejem. Navíc za cenu, která konkuruje nejdražším telefonům na trhu, předpokládá se na hranici 24 000 korun. Podobný koktejl funkcí a designu nebude pro každého, ale své zákazníky si najde. Pokud by telefon neměl problémy s přehříváním (uvidíme za pár týdnů), nabídnul 4 aktualizace operačního systému místo současných dvou a navrch LTPO technologii u displeje, pak bych se nebál jej doporučit. Třeba se dočkáme příští rok…

Jak se vám líbí Xperia 5 V?

Zdroj: Sony

Jozef Cmar
O Autorovi - Jozef Cmar

O telefonech začal psát už před dvaceti lety, tehdy se zaměřoval na Sony Ericsson. Později vytvořil projekt XPERIA.cz (a doménu si nechal až do současnosti,… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)