Menu

Smartphony v KLDR: Kamenné obchody pro aplikace, žádný internet a zabavené Samsungy

Severní Korea je stále země zahalená mnoha tajemstvími, a to i v oblasti chytrých telefonů. Víme, že téměř 40 procent obyvatelstva vlastní chytrý telefon. Co ale na nich dělají a jak telefony vůbec vypadají? Na některé informace jsme nyní dostali odpověď v reportu serveru NK News, což je web, který sídlí v Jižní Koreji a přináší informace, zprávy a analýzy ze Severní Koreje. Jak to tedy je se smartphony v KLDR?

Smartphony v KLDR vlastní už téměř každý druhý obyvatel

Podle NK News se používání chytrých telefonů v KLDR moc neliší od ostatních zemí. Severokorejci používají telefony k odesílání zpráv, telefonování, nakupování a ke hraní her. Samozřejmě ale s mnoha omezeními. Jeden z největších rozdílů je v tom, že většina obyvatel KLDR nemá přístup k internetu. Místo toho můžou navštěvovat severokorejský intranet, který má na starost přímo vedení země. Díky tomu si můžou zcela určovat to, co budou obyvatelům zobrazovat.

telefon severni korea

Dalším velkým rozdílem je získání nových aplikací. Zatímco ve světě se dají klasický stáhnout, v KLDR musíte přijít do tzv. komunikačního centra, kde si aplikace můžete instalovat. Jde v podstatě o kamenné obchody pro aplikace. V zemi má existovat zhruba 700 takových center. A co samotné aplikace?

Jedna z nejpopulárnějších aplikací v KLDR je kombinace Netflixu a čtečky ebook knih a také aplikace s názvem Ullim, která slouží k posílání peněz jiným uživatelům. To z popisu hodně připomíná PayPal. Mezi hrami vévodí závodní, obzvlášť ta s názvem Mt. Paektu to Mt. Hanna. Na svou velikost má KLDR poměrně dost výrobců telefonů. Celkem čtyři. Jeden z nejnovějších telefonů se nazývá Phurun Hanul, má 5,5 palců velký displej, čtečku otisků prstů a údajně i obří 6 000 mAh baterii. Dále mají kopii iPhone s názvem Pyongyang Touch a také kopii Samsung Galaxy S7 s názvem Jindallae 3. Zajímavé je to, že ty nejlepší telefony jsou cenově srovnatelné se západními originály. HDP na obyvatele je přitom 1800 dolarů, takže v podstatě telefon stojí polovinu.

smartphony v kldr

Na závěr ještě zajímavost k olympijským hrám. Poslední roky je jedním z hlavních sponzorů společnost Samsung, která sportovcům rozdává vlajkové modely. Na olympiádě startují i atleti z KLDR, jenže ti se nikdy svých Samsung telefonů nedočkali. Jejich trenéři všechny telefony od jihokorejské společnosti zabavili a atleti je tak nikdy neviděli.

Zdroj: nknews.com

 

Komentáře

Srejbi

srejbi 9

1.8.2018 20:57

Dobrý článek, díky

AdamChovanec

AdamChovanec -43

1.8.2018 21:07

Zajímavé je proč ty telefony mají fotoaparáty, kdy v Severní Koreji je zakázáno používat fotografie…

Kulichoid

kulichoid 152

1.8.2018 21:55

Nejsem si jist, zda jde věřit informaci, že 40% obyvatel má mobil. To sice může Jižní Korei tvrdit samotná KLDR, ale realita bude asi jiná.

Kodo

Kodo 1

2.8.2018 1:12

Nějak jsem to nepochopil s tím HDP. Když mají menší HDP tak je stojí polovinu? Nebo nás by stál polovinu?

Daevis

David TrlicaRedaktor 50

2.8.2018 8:09

@kulichoid: Netvrdí to KLDR, ale přímo reportéři, kteří se v KLDR pohybují. Kdyby to tvrdila Severní Korea, tak bych řekl, že čísla budou úplně odlišná.

Kodo: Vztahuje se to k Severní Koreji, TOP telefony stojí cca polovinu HDP na obyvatele.

TonyKuba

TonyKuba 22

2.8.2018 9:27

Postupně se ukazuje, že toho o severní Korei opravdu víme málo.Ale stačí se podívat na Google Eart na jejich města, vypadají jako všechny jiné ve světě, vesnice jsou možná na tom lépe než kdysi u nás.Stačí se podívat na videoreportáže Poláků, kteří tam rádi jezdí a nemají důvod informace zkreslovat. Vše nasvědčuje, že lidé severní Korei žíjí dnes přibližně stejný život jako jsme žili tady my za socíku, není to žádná tragedie, není to ale žádná “Amerika”.

Tlamik

tlamik 7

2.8.2018 9:30

ad Netvrdí to KLDR, ale přímo reportéři, kteří se v KLDR pohybují.
bych si dovolil polemizovat, žádný zahraniční reportér neměl, nemá a pravděpodobně ani mít nebude možnost svobodně se pohybovat po KLDR a všichni “běžní lidé”, které reportéři “náhodou” potkávají jsou herci, najatí režimem. Nebo opravdu věříme, že v zemi, kde je defacto hladomor, v noci skoro nesvítí elektřina, tak má každý druhý obyvatel mobil ? WTF ? K čemu by mu to bylo ?

TonyKuba

TonyKuba 22

2.8.2018 10:27

tlamíku ty informace máš odkuď ? Je smutné číst řádky člověka, který nemá na to aby si kriticky ověřil dnes už běžné informace z kterékoliv země světa.

Fnovak66

fnovak66 4

2.8.2018 11:02

No, podle našich “zaručeně objektivních” médií jsem zatím žil v přesvědčení, že v Severní Korei v podstatě vůbec nevědí, co to je telefon, natož chytrý. Ano byla někde v televizi zmínka, ale vyzněla tak, že mobily má pár prominentů a tím to hasne. Ano, samozřejmě, že S.Korea není žádná špica, ale je fakt smutné, že naše média jsou v drtivé většině poplatná nějaké antivýchodní propagandě ve stylu “tam samozřejmě musí být všechno hrozné” (věřím, že často jen díky své vlastní hlouposti) a krmí nás informacemi u kterých se o objektivitě nedá mluvit. O čemž jsem se již přesvědčil i u informací z jiných východních zemí. Drobná ilustrace – o tom, že mají v Moskvě delfinárium jsem se dozvěděl, až když několik našich médií škodolibě informovalo o tom, že jim tam uhynula samice delfína.

Sykdan2188

Daniel Sykora 7

2.8.2018 14:07

Jak je to se systémem? Mají android nebo něco vlastního?

Kulichoid

kulichoid 152

2.8.2018 19:41

@David Trlica:
Rozumím. Ale myslím si, že reportéři pohybující se po KLDR říkají jenom to, co od nich žádá tamnější režim. Po KLDR se nelze pohybovat na vlastní pěst a pak svět informovat jakkoliv.

Wortos

wortos 70

3.8.2018 13:04

kulichoid : Kamarád byl několikrát v KLDR pracovně a celkem v pohodě se tam pohyboval, takže bych to tak černě neviděl jak to malujou media :)

Standa245

standa245 0

3.8.2018 19:25

Nebudu komentovat,co je na tom pravdy…..ale montéři z naší firmy říkají něco jiného i o Rusku, než naše média….svět není černobílý….

Pino76

Pino76 -7

9.8.2018 12:25

@TonyKuba Ano, je to úplně normální země jako každá jiná, s krásnými obcemi, s koncentračními tábory pro občany, kteří se odváží jakkoli kritizovat politický režim. Každý, kdo se snaží obhajovat politický režim, který trestá své občany za jejich názor či jim omezuje přístup ke svobodným informacím, si zaslouží deportaci do této země.

Nejlépe přímo sem:
Camp-14: Kaechon internment camp, North Korea
https://goo.gl/maps/4g3YunmXDSR2

Pino76

Pino76 -7

9.8.2018 12:59

Jestli nevěříte médiím, (přesněji řečeno – pokud věříte jen tomu z médií, čemu věřit chcete), máte před sebou otevřený internet – přístup k důvěryhodným zdrojům, nikdo vás nenutí číst “nedůveryhodné noviny ze západu”.
Komise pro lidská práva odhaduje, že v Severní Korei je na 120 tisíc politických vězňů a již 400 tisíc lidí v těchto táborech zemřelo.

Zde máte důvěryhodné zdroje:
https://www.hrw.org/world-report/2018/country-chapters/north-korea
https://www.amnesty.org.uk/north-korea-other-interview
https://www.hrnk.org

Nesnažte se situaci v zemích s diktátory zlehčovat, nahráváte tím pouze a jen zájmům samotných diktátorů.

RSS (komentáře k článku)