Knihy Google Play: Jak číst e-book v mobilním telefonu či tabletu?

Knihy Google Play-1

Je to již skoro 3 roky, co Google uvolnil pro Českou republiku také sekci Knihy v Google Play. Mnoho uživatelů ale tuto sekci nezná nebo zkrátka přehlíží. Je to ale obrovská škoda – pojďme si ukázat, jak vlastně čtení v aplikaci Knihy Google Play funguje.

Knihy Google Play: Čtení kdekoliv a kdykoliv

Čtení knih na mobilním zařízení není nic nového – mobilní telefony umí číst PDF již spoustu let, ještě před nimi navíc existovaly speciální čtečky knih. Google tak přišel se svým řešením do České republiky trochu pozdě. No ale jak se říká – lepší pozdě než nikdy. Výhoda tohoto řešení je jasná – Knihy Google Play máte po ruce všude tam, kde máte mobilní telefon. No a jelikož mobilní telefon má u sebe dnes téměř každý vždy a všude, stane se čtení skvělým doplněním nejen na cestách a v prostojích.

knihy google play ebook

Je z čeho vybírat?

Zpočátku byly Knihy Google Play úplně mrtvé. Chyběl totiž český obsah. Ten se dá oželet u hudby, teoreticky i filmy v angličtině nemusí být pro spoustu uživatelů problémem, ale knihy v angličtině dnes čte, přiznejme si, pouze malá část naší země. Situace dnes je už o poznání lepší – českých titulů jsou v Google Play možná až stovky. Rozhodně se dá říci, že téměř každý by si měl v portfóliu knih vybrat. Zdaleka to ale není ideální stav – mnohokrát nás zaujala některá z knížek, ale bohužel na Google Play chyběla česká verze a byla k dispozici jen v angličtině. S tímto faktem je třeba stále počítat.

Jsou knihy od Googlu dražší než papírové vydání?

Jsou i nejsou. Logicky by elektronické vydání mělo být levnější – odpadají náklady na vazbu a tisk knihy. Bohužel to ale obecně neplatí – některé tituly seženete levněji v Google Play, některé v kamenném obchodě. Povětšinou se nám zdá, že jsou tituly v Google Play o něco levnější, narazili jsme ale i na papírové knihy, které byly o mnoho levnější než jejich elektronická podoba.

knihy google play

Jak koupit knihu? Stejně jako aplikace v Google Play

Ke čtení knih v mobilní telefonu stačí stáhnout aplikaci Knihy Play, která je samozřejmě zdarma. Tato aplikace je svázána s obsahem vašeho Google účtu – knihy totiž nakupujete stejně jako aplikace v Google Play. Řídí se tedy stejnými pravidly. U každého titulu vidíte cenu, popis i recenze. Velkou výhodou je možnost stažení ukázky zdarma. Po většinou se jedná o dostatečný počet stránek, abyste zjistili, zda má smysl danou knihu opravdu zakoupit. I po zakoupení ale máte možnost nechat si vrátit peníze, a to dokonce do 7 dní. Vrácení je nutné provést přes technickou podporu.

Knihy Play – šikovný pomocník při čtení na cestách

Aplikace od Googlu sice nenabízí žádné nadstandardní funkce, pro běžné uživatele ale povětšinou plně postačí. Zakoupené tituly či ukázky máte ihned po ruce, prohlížet lze navíc i bez přítomnosti internetu. Tedy pokud jste předtím knihu otevřeli na Wi-Fi síti a stihla se stáhnout do paměti zařízení. Můžeme si říci ještě pár dalších funkcí, které nás provázejí:

  • zapamatování si pozice čtení: Pokud přestanete číst knihu na mobilním telefonu, můžete v jejím čtení automaticky pokračovat i na jiném zařízení, třeba na PC. Pokračovat budete tam, kde jste skončili.
  • záložky: nechybí jedna ze základních funkcí papírové knihy – možnost udělat si značku, kde jste skončili.
  • změna formátování: je na vás text příliš malý? Jsou mezery mezi odstavci moc široké? Nevyhovuje vám font? To vše se dá velmi snadno a rychle změnit.
  • otáčení stránek pomocí tlačítek ovládání: šikovná funkce, která umožní ovládat knihu bez nutnosti hrabat po displeji.
  • noční režim: při čtení ve tmě je vhodné aktivovat tento režim. Změní barvy a navíc umožní snížit jas, aby nebyly oči tolik namáhány.
  • čtení nahlas, zvýraznění textu, vyhledávání, překlad a další
Google Play Books & Audiobooks
Google Play Books & Audiobooks

Mají šanci Knihy Google Play ještě uspět?

Řadíme se mezi stálé uživatele této služby a zároveň mezi nenáročné čtenáře. Zde jsou Knihy Google Play opravdu dobrým pomocníkem a musíme říci, že vše funguje velmi dobře. Zakoupení titulu, stažení i samotné čtení a další bonusové funkce. Největším problémem je ale počet knih – nezřídka jsme totiž na internetu narazili na zajímavý knižní titul, který ale v Google Play chybí. A to může spoustu potenciálních uživatelů odradit. Situace se ale zlepšuje každým dnem – velká nakladatelství již začínají této možnosti využívat a je možná jen otázkou času, kdy se připojí téměř všechna. Pak bude mít Google Play ještě daleko větší šanci na úspěch.

knihy google play 2

Používáte Knihy Google Play nebo jiné formy e-booků?

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (23)