Menu

S jakou aplikací sledujete předpověď počasí? (Víkendová hlasovačka)

Předpovědi počasí patří k nejpopulárnějším aplikacím pro chytré telefony vůbec. V Obchodě Play jich najdete několik desítek, liší se od sebe používaným zdrojem dat, designem, grafickým rozhraním a interpretací informací. Každý si tak najde program, který mu vyhovuje a současně můžeme téměř s absolutní jistotou konstatovat, že žádná aplikace nemůže vyhovovat všem. Proto se v tomto díle Víkendové hlasovačky a diskuze podíváme na to, s jakou aplikací sledujete předpověď počasí.

V jednoduchosti je síla

Nejprve se však podívejme na to, jak velké jsou rozdíly mezi meteorologickými aplikacemi. Začněme u placené aplikace Weather Timeline – Forecast, která sází na moderní Material Design a veškeré informace předává v podobě barevných karet. Zajímavou přidanou hodnotou je v tomto případě “stroj času”, díky kterému se můžete podívat nejen do minulosti, ale také do (předpokládané) budoucnosti. Celkově tato aplikace bude vyhovovat uživatelům, kteří ocení spíše jednodušší podání informací v čistém a nerušivém designu. K těm jednodušším předpovědím pro nenáročné uživatele patří například také počasí, které najdete v rámci aplikace Google či program 1Weather.

Počasí v mapách

Trochu jinou cestou jdou na předpovídání meteorologické situace aplikace, prezentující data v mapových podkladech. Z těch může uživatel vyčíst například to, kterým směrem a jakou rychlostí se pohybují srážky, nebo odkud kam se přelévá studená fronta. Asi nejtypičtějším a u nás nejoblíbenějším programem je u nás Meteor, neboli srážkový radar s předpovědí na následující hodinu. O několik krůčků dále pak jde další česká aplikace Windy, ve které můžete v mapách sledovat celou řadu předpovědí, postavených na výpočetních modelech. Podívat se v ní můžete na více než dvacítku parametrů, jako jsou vítr, poryvy větru, déšť a sníh, teplota, rosný bod, oblačnost, viditelnost, hloubka sněhu, vlhkost vzduchu, tlak a další. Poměrně daleko pak vidí Storm Radar, ve kterém můžete sledovat srážky po celém světě s předpovědí na dalších šest hodin. Samozřejmě utnout se může i mistr tesař, ale zkušenosti s tímto programem ukazují, že jeho předpovědní modely jsou poměrně hodně přesné.

Počasí v grafech

Dalším způsobem, jak uživateli poskytnout přehled o dění v následujících hodinách a dnech, jsou grafy. Typickým zástupcem tohoto směru je například český Aladin, který vznikl ve spolupráci s Českým hydrometeorologickým ústavem. V podstatě se jedná o interpretaci dat ze stejnojmenného předpovědního modelu. V Aladinovi můžete sledovat předpokládaný vývoj teplot, srážek, oblačnosti, větru a tlaku. Velmi podobnou cestou se loni vydala aplikace Klara, čerpající předpovědi z Norského meteorologického institutu (Yr.no), který je považován za solidní a spolehlivý meteorologický zdroj. Ostatně podobným způsobem prezentuje data i aplikace Yr.no v režimu meteogramu.

Tradiční předpovědi počasí

Tradiční předpovědi počasí zpravidla zobrazují informace v nějaké graficky líbivé podobě. Typicky ukazují nejvyšší a nejnižší předpokládané teploty a tento údaj doprovází ikonou, obrázkem nebo animací. V této kategorii najdeme největší rozdíly – zatímco někteří autoři sázejí na jednodušší grafiku, jiní se pouštějí do graficky propracovaných animací deště, sněhu, bouřek a dalších jevů. Jedním z typických zástupců je například MORECAST, který zaujme předpovědí na následující dva týdny, ale i dalšími netradičními funkcemi, jako je pohled skrze webové kamery na různá místa či přehled počasí podél naplánované trasy.

Podobným směrem jde také další oblíbená česká aplikace In-počasí, která se chlubí předpověďmi, připravovanými českými meteorology a zobrazováním přesné teploty. Kromě podrobné prognózy na další dva dny nabízí také předpovědní model na následující týden. Její přidanou hodnotou jsou podrobné české popisy, ze kterých i laik vyčte poměrně dost informací.

S jakou aplikací sledujete předpověď počasí?

Jen z tohoto výčtu je viděl, kolik rozdílných přístupů a zpracování aplikací pro předpovídání počasí existuje. Je více než zřejmé, že nelze hledat “nejlepší program”, neboť co vyhovuje jednomu uživateli, nemusí tak úplně sedět druhému. Přesto bychom ale rádi získali přehled o tom, jaké programy bodují v naší čtenářské obci. Při odpovědi na otázku, s jakou aplikací sledujete předpověď počasí, vyberte jen jednu z nabízených možností – hlasujte tedy pro ten program, který používáte nejčastěji.

V diskuzi pod článkem se pak můžete podělit o své zkušenosti v tomto směru. Napište nám, jaké aplikace jste dosud vyzkoušeli, čím vás zaujaly a čím naopak zklamaly. Můžete se také rozepsat o výhodách a přednostech programu, pro který jste hlasovali.

Hlasovačka z minulého týdne

Minulý týden jsme se vás v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, jaké máte příslušenství k telefonu, které nebylo součástí balení. Tentokrát bylo možné vybrat z více možností najednou. Zcela jednoznačně vyhrály s 94 % nabíječky. To je patrně dané nutností nabíjet telefony v průběhu dne například v zaměstnání nebo v autě. Poměrně překvapivé je druhé místo sluchátek, pro která hlasovalo 87 % respondentů. Naopak jako logické vnímáme umístění pouzder a krytů, které pořídilo 82 % z vás.

Na druhé straně nejméně hlasujících – konkrétně osm procent – k telefonu dokoupilo dokovací stanici. Jen o tři procenta více pak vlastní gamepad a shodně se 16 % se na třetím místě zdola umístila selfie tyč a bezdrátová nabíječka. Přesné výsledky můžete vidět na obrázku níže.

Hlasovačka z minulého týdne

Hlasovačka z minulého týdne

 

Komentáře

Lubasss30

8.7.2017 8:12

Co používám jsem hlasoval. Ale proč nejde hlasovat pro víc možností ?
Spíš napíšu kterou nepoužívám, přestal jsem používat in-počasí .. tahle aplikace mi totálně rozhodí určování polohy ve všech aplikacích. Používal jsem ji nejraději X let, ale kvůli problémům s GPS jsem byl nucen odinstalovat…. Galaxy S6

frozy31

8.7.2017 8:16

imeteo + shmu

Radeg

radeg 22

8.7.2017 8:35

Meteoservis a poslední dobou zkouším Medard Online. Je to nová aplikace, zatím i bez widgetu, ale uvidím jak se vyvrbí.

Uni

uni -70

8.7.2017 8:41

Hmm, nejde více možností, trapné. Tak bez hlasování, Aladin, Klara, Meteor. Ještě si říkám, zda se mi chce prodat Netatmo.

imaster

8.7.2017 9:43

Dlouhou dobu jsem používal Yahoo počasí, ale pak přestalo fungovat s hláškou že litují, ale předpověď není k dispozici.
Přešel jsem na Weather &clock widget. Na déšť používám Meteor. Kombinace těchto dvou mi plně stačí, škoda toho yahoo.

Johnnie

8.7.2017 10:53

Meteoservis Lite – srážkový radar a sat snímky widget

malyvena62

8.7.2017 11:29

Škoda, že nejde hlasovat pro víc možností. Automaticky mám Google, ale používám i StormRadar.

memu

8.7.2017 11:52

SHMUapp

Kekeman021109

8.7.2017 12:23

Pro předpověď počasí mám aplikace Aladin,Meteor a Klara

avenged

8.7.2017 12:50

Weather&Clock,Storm Radar

Nick Cave

8.7.2017 12:55

Dlouhodobě používám Aladin Počasí Widget a Palmary Weather Pro

J0zan0k

8.7.2017 14:59

Climendo, Aladin, YR, Foreca, SHMUdroid

Spaidy

Spaidy 0

8.7.2017 15:08

Počasí xl

ikovalcik

8.7.2017 15:13

Proč není v tabulce Morecast, o kterém se zmiňujete v článku?

Pepik31

8.7.2017 17:35

Používám nyní Today Weather, velkou výhodu vidím v možnosti zvolení zdroje dat(weather underground, dark sky, weather.com, accuweather.com, yr.no) Takže si občas rozkliknu nabídku zdroje dat a vidím kolik stupňů hlásí jaká předpověď. Také má povedené widgety, například ty hodiny co po kliknutí vás hodí na budík, teplota na počasí. Drobnost ale člověk z MIUI si to jinak neumí představit.

illy76

8.7.2017 19:27

7Používám klasické počasí předinstalované (Samsung S6, teď S7) a jsem spokojen. Když chci radar, kouknu na CHMU a je to…

Lynx

9.7.2017 9:30

Používám nativní aplikaci HTC Počasí a jsem s ní spokojen…..potřebuji-li více informací, je přímý proklik na AccuWeather…

mr.Mic

9.7.2017 9:35

Americký “The Weather Channel”. Nejpřesnější počasí. Dřív primárně sloužil pro světový letový provoz. Zkoušel jsem spoustu předpovědí, ale většinou byly dost mimo….

cajka

9.7.2017 13:09

Používám Počasí XL, které využívá nejbližší meteo stanice a je udivující přesnost v čase na srážky i teploty. Navíc perfektně využielné i nevidomými s odečítači displeje.

Edge82

9.7.2017 13:26

Chyba, že nejde vybrat více možností.
Po předpověď na 24 hodin používám Aladin, pro dlouhodobější Morecast a na přesnější určení toho, zda zaprší, Morecast.

jiří svačina

9.7.2017 16:07

Today weather – souhlasím s Pepik31

Zdenek87

zdenek87 0

9.7.2017 17:20

Meteoservis. Používám jej uz hodně dlouho

Nathaniell

9.7.2017 17:52

Meteoservis Pro. Předpověď je celkem přesná + je to jediná aplikace, o které vím, že poskytuje i synoptické mapy.

Milan Mašek

10.7.2017 19:43

Weather Timeline s daty od Yr.no na počasí, Blitzortung na bouřky, Meteor na oblačnost a SmogAlarm na kvalitu ovzduší. Mne nic překvapit nemůže :-D

mercenary

10.7.2017 20:10

Transparent weather and clock

Wrut

wrut78 0

10.7.2017 20:28

Weather&Clock + SHMU, pred tým som používal In-počasie, ale často ukazovalo nezmysly tak išlo preč

Crocodille

10.7.2017 23:16

Morecast. Dost přesná appka, oproti mnoha vyzkoušených.

petr dvorak

11.7.2017 5:39

Weather and clock widget. Kvůli widgetu. Umí zobrazovat i události z kalendáře.

Petr Štoudek

11.7.2017 14:13

Aladin a Klara.

matej279867

12.7.2017 12:25

momentalne weather underground +shmuapp, mam aj weatherpro ale bez internetu nenacita ani posledne vysledky. skusal som yr.no , accuweather, imeteo ale neboli moc presne

Kulichoid

kulichoid 104

14.7.2017 14:38

Proč nejde označit více aplikací? Málokdo přece používá jen jednu. Vždy je nutné srovnávat. K tomu mě napadá, nemáte někdo zkušenost s apkou Climendo? Ta prý čerpá z více zdrojů zároveň.

kluzo

17.7.2017 12:51

In-počasí – hlavně kvůli nejlepšímu widgetu z těch aplikací, které jsem zkoušel. Spolu s ní používám Meteoradar, StormRadar a zkouším teď cca týden počasí od Google. Stormradar má “celosvětové” zobrazení, ale občas mám pocit, že zobrazuje nepravdu. Google a In-Počasí mají hodně podobnou předpověď, ale Google nemá tak (pro mé potřeby) vymakaný widget.

kluzo

17.7.2017 13:02

Ještě bych dodal, že ve srovnání In-počasí vs. Google počasí: Google má uděláno počasí graficky lépe a přehledněji. Výbornou vychytávkou je např. % pravděpodobnost s jakou bude pršet u každých předpovídaných srážek. In-počasí zas mám pocit, že je o malinko přesnější, ale s ohledem na to, že to je vždy jen “věštění”.
U Meteoradaru mi celkem vadí, že nezobrazuje širší souvislosti, ale jen ČR a jen opravdu hodně blízké okolí.

RSS (komentáře k článku)