Menu

In-počasí: Česká předpověď počasí

Většina aplikací pro předpovídání počasí má jednu nevýhodu: čerpají data od zahraničních poskytovatelů, zpravidla Google, nebo AccuWeather. Mnozí uživatelé proto dávají přednost aplikacím z českých luhů a hájů, neboť předpokládají, že data od lokálních meteorologů budou aktuálnější a přesnější. Přibližně před rokem jsme si představili graficky ne sice revoluční, ale z pohledu poskytovaných dat vynikající Meteoservis. Dnes se podíváme na jinou českou “rosničku do mobilu” – In-počasí.

Jak prozrazuje popisek v Obchodě Play, jedná se o aplikaci využívající data z meteorologického serveru in-pocasi.cz. Soudě dle reakcí uživatelů pod dřívějšími články o aplikacích pro předpovídání počasí, se jedná o jeden z nejpřesnějších programů.

Rozhraní aplikace, vyvedené v kombinaci odstínů modré, je rozděleno do čtyř záložek. První Aktuálně zobrazuje informace o aktuální meteorologické situaci ve zvoleném místě – konkrétně graficky prezentuje počasí, dále zde máme současnou, nejvyšší a nejnižší teplotu. Všechny tři hodnoty jsou přitom prezentovány s přesností na desetiny stupně, zatímco většina konkurentů zaokrouhluje na celá čísla. V dolní části jsou údaje o vlhkosti vzduchu, rychlosti a směru větru a množství srážek. Údaje jsou aktualizovány každých 30 minut a odpovídají tak reálným hodnotám, naměřeným v daném místě.

Informace o aktuální meteorologické situaci ve zvoleném místě

Informace o aktuální meteorologické situaci ve zvoleném místě

Pokud tapnete na tlačítko i vedle jména města, zobrazí se údaje naměřené lokální meteorologickou stanicí. Kromě informací o provozovateli a lokalitě se můžete podívat na vývoj teploty v posledních 32 hodinách, jakož i naměřených teplotách v daném místě v uplynulých měsících a letech. Snadno tak například zjistíte, že 31. května 2011 se teploty pohybovaly od 14 do 32º C.

Informace o meteostanici a vývoji teploty

Informace o meteostanici a vývoji teploty

Teploty v daném místě v uplynulých měsících a letech

Teploty v daném místě v uplynulých měsících a letech

Pod druhou záložkou Předpověď najdeme prognózu vývoje počasí na aktuální a následujících pět dnů, včetně nejvyšších a nejnižších očekávaných teplot. Mnohé jiné meteorologické aplikace pro Android sice poskytují předpovědi na delší období – třeba i na patnáct dnů dopředu – ale, ruku na srdce, přesnost takových výhledů není velká a s realitou se často i velmi zásadně míjí.

Počasí na aktuální a následujících pět dnů

Počasí na aktuální a následujících pět dnů

Po tapnutí na zvolený den se dostanete k textové předpovědi, která je, jako ostatně prostředí celé aplikace, v češtině. Popisky chválíme – jsou podrobné, přesné a přitom přiměřeně stručné. Navíc o očekávaném vývoji počasí vypovídají mnohem více než grafické symboly nebo jednoslovná hesla.

Textová předpověď je, jako celá aplikace, v češtině

Textová předpověď je, jako celá aplikace, v češtině

Na třetí záložce Nastavení si můžete vybrat místa, pro která chcete zobrazovat aktuální stav a předpověď počasí. Jestliže budete chtít sledovat situaci na více místech současně (maximálně však na sedmi), budete mezi nimi na záložkách Aktuálně a Předpověď přepínat horizontálním posunem – podobně jako v Holo UI. Při volbě místa je nejprve nutné zvolit kraj, následně si z druhé nabídky vyberete jedno z několika desítek měst. Nabídka je skutečně široká, v seznamu najdete i městečka s méně než pěti tisíci obyvateli. V tomto směru je In-počasí o kus dál ve srovnání s konkurenčním Meteoservisem, poskytujícím data jen pro dvanáct českých měst. Výrazně širší je také nabídka slovenských měst, kterých Meteoservis nabízí deset, zatímco In-počasí padesát.

V nastavení si můžete vybrat místa, pro která chcete zobrazovat aktuální stav a předpověď počasí

V nastavení si můžete vybrat místa, pro která chcete zobrazovat aktuální stav a předpověď počasí

Nejprve je nutní zvolit kraj, následně z druhé nabídky vyberete město

Nejprve je nutní zvolit kraj, následně z druhé nabídky vyberete město

Poslední sekce In-Počasí otevírá webové stránky in-pocasi.cz, kde se můžete podívat na meteorologickou situaci v celé republice, předpověď a data ze srážkového radaru. Pokus o spuštění animace pohybu srážek ale skončil prázdnou obrazovkou. V tomto směru tedy naopak pochválíme Meteoservis, jež zvládá animované zobrazení nejen průběhu srážek, ale též oblačnosti přímo v aplikaci. I meteorolog – amatér dokáže z těchto dat celkem spolehlivě predikovat, jaká je šance na déšť nebo sníh v následujících hodinách.

Sekce In-Počasí otevírá webové stránky

Sekce In-Počasí otevírá webové stránky

Srážkový radar na webu

Srážkový radar na webu

Widget

Chloubou In-počasí je sada tří widgetů v rozměrech:

 • 2 x 1 – zobrazuje aktuální počasí, teplotu a sílu a směr větru
 • 4 x 1 – předpověď počasí na dnešní den a následující čtyři dny (ikona + nejvyšší a nejnižší teploty)
 • 4 x 2 – widget s hodinami, datem, jmeninami, předpovědí na dnešní den a aktuální situací.
In-počasí nabízí sadu tří widgetů

In-počasí nabízí sadu tří widgetů

Widgety přitom mají poměrně rozsáhlé možnosti nastavení. Lze například zvolit město, jehož údaje chcete na domovské obrazovce zobrazovat, nebo nechat widget, ať sám zjišťuje polohu a ukazuje situaci v místě, kde se nacházíte. Dále je možné nastavit průhlednost jednotlivých prvků widgetu – v případě toho největšího zvlášť pro hodiny, pozadí a blok počasí.

Nastavení vzhledu widgetu

Nastavení vzhledu widgetu

Je možné nastavit průhlednost jednotlivých prvků widgetu

Je možné nastavit průhlednost jednotlivých prvků widgetu

V sekci Aplikace je možné nastavit, jaký program má widget spustit, když tapnete na některou z jeho částí. U widgetu 4 x 2 lze přitom definovat jinou aplikaci pro tapnutí na hodiny, minuty, datum a ikonu počasí.

Můžete určit, jaký program má widget spustit, když tapnete na některou z jeho částí

Můžete určit, jaký program má widget spustit, když tapnete na některou z jeho částí

Poslední záložka nastavení widgetu Ostatní nabízí možnost určení intervalu mezi aktualizacemi (15 minut/30 minut/1 hodina/2 hodiny/3 hodiny), zda si přejete zobrazovat, kdo má daný den svátek, zapnout zobrazování teploty a předpovědi v notifikační liště, vybrat jednotku rychlosti větru (km/h nebo m/s) a zvolit mezi modrou a šedou sadou ikon.

Další nastavení widgetu

Další nastavení widgetu

Konkurenční Meteoservis sice nabízí pět různých velikostí widgetů, ovšem s výrazně menšími možnostmi konfigurace. Po vizuální stránce je subjektivně hezčí In-počasí.

Meteoservis nebo In-počasí?

Obě jmenované české meteorologické aplikace mají své výhody a nevýhody. Zkusme si v bodech shrnout ty zásadní.

 • Řádově větší výběr lokalit – vítěz: In-počasí.
 • Textové předpovědi počasí Meteoservis vůbec nenabízí – vítěz: In-počasí.
 • Hodinová předpověď – Meteoservis nabízí předpověď v tříhodinových intervalech, In-počasí jen pro celý den – vítěz: Meteoservis.
 • Historie počasí v daném místě – vítěz: In-počasí.
 • Sledování počasí na více místech najednou – vítěz: In-počasí.
 • Srážkový radar jako součást aplikace včetně animace – vítěz: Meteoservis.
 • Družicové snímky oblačnosti jako součást aplikace včetně animace – vítěz: Meteoservis.
 • Počet widgetů – vítěz: Meteoservis.

Svého vítěze si tedy budete muset vybrat sami. Obě české aplikace nabízejí něco, co konkurence nemá, a ideální program by patrně vznikl kombinací těchto dvou. Pozitivní zprávou je fakt, že Meteoservis i In-počasí můžete stáhnout, nainstalovat a používat zcela zdarma.

In-počasí (+Widget)
Jan Knotek
Verze0.9.32 (23. 3. 2012)
Velikost1,9 MB
1.6+


Zdarma

 

Komentáře

William

William

5.6.2012 7:53

Bohuzel tato aplikace me nepresvedcila:
– pro me nevyhovujici widget
– automaticke aktualizace nefungovali jak bych si pral (ocekaval bych ihned jakile budu online)
– ovladani prepinani obrazovek v horni casti

Pavel7

Pavel7

5.6.2012 7:59

Používám a je super, hlavně widgety, jde jim nastavit transparentnost, která Vás zbaví nevzhledného černého “pozadí”.

novicelg

novicelg

5.6.2012 8:08

Taky jej ke sve spokojenosti pouzivam uz celkem dlouho :)

viktor

viktor

5.6.2012 8:30

Tato aplikace mi naprosto vyhovuje.
-Aktualizace jsou v pohode.
-Dekuji vyvojari.
Jen tak dál…

lonewolf

lonewolf

5.6.2012 8:48

Aplikace super, ale autor zaspal dobu, od verze ICS na některých mobilech aplikace totálně rozhodí grafiku a dojde k restartování widgetu, autor o chybě ví, ale nápravu nesjednal.

unavix

unavix

5.6.2012 8:53

Zkoušel jsem obě apk ale ani jedna mě nějak neoslnila.Nakonec sem zůstal u HTC počasí.Na základní info dostačující a dle mého i přesnější na předpověď než obě výše zmíněné.

MK

MK

5.6.2012 9:11

Meteoservis používá zahraniční předpověď z IPS Meteostar a dle mého je velmi přesná. Považoval bych za vhodné, aby tyto programy mohly (místo pidiradarů) spouštět skvělý Meteor.

KejPi

KejPi

5.6.2012 9:16

Pouzivam oba In-pocasi i Meteoservis a kazda ma neco do sebe. Kdybych si ale mel vybrat jen jednu, tak rozhodne In-pocasi. Meteoservis uz nebyl starsne dlouho aktualizovany a na ICS mi obcas pada.

Neználek

Neználek

5.6.2012 9:20

Já to používám a k tomu mám i Meteor, ten je naprosto úžasný ta předpověď deště, včera jsem to pozoroval a fakt to funguje.

bkf1

bkf1

5.6.2012 9:41

Meteoservis je INTELIGENTNE reseny na rozdil od konkurentu a to HLAVNE diky ZCELA zakladni veci – widget obsahuje predpoved dopredu v radu hodin (konkretne po 3 hodinach). Ja nejak nemohu pochopit, proc tohle neobsahuji vsechny aplikace na pocasi. To o tom nikdo nepremysli nebo co?!!! I kdyz pravda ja zapomnel… 21. stoleti vlastne ze? :-(
PS: Meteoservis ma akorat jednu “chybu”. Neni tam Olomouc :) Da se nastavit Prerov, ale Prerov CASTO, co se tyce pocasi, opravdu NENI Olomouc :)

Eagle

Eagle

5.6.2012 10:57

Tudle aplikaci používám už dlouho, ale chybí mi u ní ruční aktualizace. Normáně mám 3G i Wifi vypnuté, když ho potřebuju tak jedno z nich zapnu, ale pokud zapnu in-počasi moc rychle tak se mi neaktualizuje a musím vypnout a zapnout aplikaci aby se tak stalo, jinak mi zcela vyhovuje.

Eagle

Eagle

5.6.2012 11:02

Ještě jsem tam zapoměl napsat,že mi díky tomu že nemam furt zaplý 3G vadí že je pořád spuštená aplikace na pozadí aby mohla aktualizovat i když není z čeho, kdyby tam byli ruční aktualizace a dali se vypnout automatický tak by to bylo skvěly.

Zonda

Zonda

5.6.2012 11:14

Po hodně dlouhé době pěkný článek a recenze něčeho, o čem konkurence nepsala. No vidíte, že to jde, když se chce! :o)

arcadio

arcadio

5.6.2012 11:42

tak základem dobrého předpovědi jsou dobrá data. hezké obrázky nebo omalovánkové UI to nedožene. člověk co se stará o předpovědi Meteoservisu je pro mě guru a to umim číst i v synoptických mapách. Jeho textová předpověd na facebooku je téměř bezchybná.
https://www.facebook.com/meteoservis

in počasí jsou omalovánky a s tou předpovědí nevim…. ale každá alternativa je dobře :-)

Horas

Horas

5.6.2012 11:45

Já používám obojí, na in-počasí se mi líbí widget s hodinama, kde je všechno, co potřebuju, dokonce i docela přesný údaj o aktuální teplotě. Plus widget s pětidenní předpovědí je taky fajn. Meteoservis má zase skvělej a jednoduchej radar.

EarL

EarL

5.6.2012 13:14

Používám a jsem spokojený, jen chybí uprava designu widgetů, třeba jako u beautiful widgets

Petr

Petr

5.6.2012 14:17

Stačí se podívat na ty screeny v článku – předpověď z 1.6. pro Ostravu na 5.6. (dnešek) udává déšť – celý den tu opravdu prší a teploty kolem 16 °C. Takto přesné předpovědi má jen In-počasí. Nemůžu si je vynachválit.

Marksuperb

Marksuperb

5.6.2012 15:59

Já mám na HTC AccuWeather a nic neřeším :)

tlumočník

tlumočník

5.6.2012 17:12

Meteoservis má velmi málo měst v ČR. Jsem z Náchoda, nejblžší město jsou Pardubice, což už je opravdu dost z ruky. Jinak je vynikající.

robert

robert

5.6.2012 20:31

Kdyz zadam v obchode play in-pocasi tak to nenajde. Je tam spousta pocasi, ale tadle ne nevite co s tim?

Marksuperb

Marksuperb

5.6.2012 21:36

Robert: Máš tu odkaz ne ?

Tommy

Tommy

5.6.2012 22:44

Vyborna aplikace, jen mě štve design widgetu. Ten fakt stoji za prd.

jan

jan

6.6.2012 12:13

Myslím, že tu ještě nepadl zcela zásadní rozdíl mezi In Počasí a Meteoservisem. Meteoservis nezobrazuje aktuální počasí, ale stav podle předpovědi, která se počíta jednou za 12 hodin.

Tonda

Tonda

6.6.2012 15:45

Mě In-Počasí vyhovuje a je super.

Radek

Radek

7.6.2012 16:46

Radeji yr.no – i kdyz web je lepsi nez jejich aplikace.

mates

mates

9.6.2012 21:50

No reknu to takhle,po koupi Galaxy Note uz ho nepouzivam… Jelikoz stale i pres prosbu neudelali zobrazeni na tak velky displej po cele sirce,,,

Robert

Robert

2.1.2013 21:37

Z neznámých důvodů nefunguje rychlost větru a číslice s časem jsou částečně schované na wigetu 4×2 s A 4.0.4, na HTC s A3.5 dobré

RSS (komentáře k článku)