Skládací/ohebné telefony: budoucnost, nebo slepá ulička? (Hlasovačka)

Skládací/ohebné telefony: budoucnost, nebo slepá ulička? (Hlasovačka)

Podíváme-li se na chytré telefony vyrobené během posledních deseti let, zjistíme, že až na pár detailů vypadají prakticky identicky – mají podobu obdélníkové placky. Tento trend však v posledním roce „narušují“ skládací, či možná o něco přesněji řečeno ohebné telefony. Jak je vnímáte vy – je to slepá ulička, nebo budoucnost těchto zařízení? Na to se budeme ptát v rámci této Víkendové hlasovačky a diskuze.

Obsah článku

Ohebné telefony v historii

Nutno podotknout, že skládací či ohebné telefony nejsou v segmentu mobilů úplnou novinkou. Pamětníci jistě vzpomenou na éru takzvaných „véček“ jež na jedné polovině těla měla obrazovku a na druhé klávesnici. Tato konstrukce přežila dodnes – v českých e-shopech najdete tlačítkové mobily v tomto provedení od značek jako jsou Nokia, Aligator, MyPhone, UleFone a mnoha dalších.

Tlačítková Nokia 272 FlipTlačítková Nokia 272 Flip

Asi největší ikonou, dokumentující svou dobu, byla Motorola Razr, jejíž kořeny sahají do začátku 21. století. Nebylo proto překvapením, že si americký výrobce zvolil stejný název i pro skládací smartphone, který představil v listopadu loňského roku.

Ohebné telefony zastupuje Motorola RazrOhebné telefony zastupuje Motorola Razr

Původní véčka měla poměrně jednoduchou konstrukci – šlo v podstatě o dvě součástky, spojené kloubovým mechanismem. Provedení tehdy bylo mnohem jednodušší než v dnešní době, kdy výrobci musejí řešit nejen ohýbání těla, ale i obrazovky.

Skládací, rozkládací, ohebné

Jedním z prvních skládacích chytrých telefonů, který můžete v současné době pořídit i u nás, je Samsung Galaxy Fold. Na rozdíl od „véček“ se však nerozkládá horizontálně, ale otevírá se jako knížka. Náročné technické řešení se projevilo v konečné ceně, která startuje na 52 000 korunách s DPH.

Ohebné telefony zastupuje Samsung Galaxy FoldOhebné telefony zastupuje Samsung Galaxy Fold

V očekávání je Motorola Razr, nicméně zahájení prodejů americký výrobce koncem loňského roku odložil. Podle původních předpokladů se měli zájemci dočkat prvních kusů dočkat v lednu, nicméně firma oznámila, že termín předobjednávek i dodání pro své ohebné telefony posouvá na neurčito.

Véčkový ohebný telefon MotorolaVéčkový ohebný telefon Motorola

Cenově nejdostupnější je aktuálně LG G8X ThinQ, pohybující se kolem dvaceti tisíc korun. V tomto případě se však nejedná o ohebný telefon v pravém smyslu tohoto slova. Jde vlastně o běžný smartphone se druhým přídavným displejem ve flipovém pouzdru.

Skládací/ohebné telefony: budoucnost, nebo slepá ulička?

Dostáváme se k anketní otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze. Ta zní následovně: jsou dle vašeho mínění skládací/ohebné telefony hudbou budoucnosti, nebo slepou uličkou, která nikam nevede?

---> Pro hlasování je potřeba se přihlásit! <---


V diskuzi pod článkem se můžete rozepsat o tom, jak vnímáte tento trend v segmentu chytrých telefonů. Zkuste se také zamyslet nad tím, zda je lepší provedení v duchu Samsungu Galaxy Fold, nebo jestli je praktičtější „véčkové“ provedení od Motoroly.

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, jestli máte nastavený vlastní vyzváněcí tón. Do hlasování se nakonec zapojilo 135 respondentů, což sice není vysoké číslo, ale k vytvoření představy bohatě postačuje.

Máte nastavený vlastní vyzváněcí tón?Máte nastavený vlastní vyzváněcí tón?

Anketa ukázala, že možnost nastavit si vlastní vyzvánění je jednou z vítaných cest, jak si přizpůsobit telefon. Celých 77 % respondentů má nastavený vlastní vyzváněcí tón, zatímco jen 17 % používá některé z vyzvánění od výrobce.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (24)