Zapnuté šifrování na Androidu 5.0 citelně snižuje výkon

sifrovani_ico

Jednou z novinek Androidu 5.0 Lollipop je zapnuté šifrování interního úložiště ve výchozím nastavení (viz naše zprávička ze září Android L bude šifrovat uživatelská data). To je na jedné straně skvělé z hlediska ochrany osobních údajů, ale na straně druhé si proces šifrování a dešifrování vybírá svou daň na výkonu, jako ostatně potvrdily i provedené testy.

Zapnuté šifrování na Androidu 5.0 citelně snižuje výkon Zapnuté šifrování na Androidu 5.0 citelně snižuje výkon

Šifrování dat je v Androidu zakomponováno od verze 3.0 Honeycomb, nicméně ve výchozím stavu bylo vypnuté – zapnout ho musel uživatel. Po odhalení praktik NSA a s rostoucím povědomím veřejnosti o problematice ochrany osobních údajů se Google rozhodl v Androidu 5.0 ve výchozím nastavení šifrování zapnout. Je celkem logické, že procesor zařízení tak musí odvádět více práce při zápisu (kdy šifruje) a čtení (kdy dešifruje) dat.

Výsledky měření, které pro server AnandTech provedli Brandon Chester a Joshua Ho Výsledky měření, které pro server AnandTech provedli Brandon Chester a Joshua Ho

Podle měření, které pro server AnandTech provedli Brandon Chester a Joshua Ho, je dopad těchto kryptografických operací poměrně významný. K testu byl použit benchmark AndEBench, který je určen pro měření výkonu čtení a zápisu. Test probíhal na dvou telefonech: Nexus 6 s Androidem 5.0 Lollipop a Nexus 5 s Androidem 4.4 KitKat. Ukázalo se, že rozdíl v rychlosti operací se zapnutým a vypnutým šifrováním je doslova propastný. Výkon na Nexusu 6 se zapnutým šifrováním dat poklesl o 62,9 % (náhodné čtení), 50,5 % (náhodný zápis) a 80,7 % (sekvenční čtení).

Porovnání výkonu v náhodném čtení Porovnání výkonu v náhodném čtení

Porovnání výkonu v náhodném zápisu Porovnání výkonu v náhodném zápisu

Nutno podotknout, že tyto referenční testy se zaměřují pouze na výkon v oblasti práce s daty, a jak to u benchmarku bývá, v reálném provozu je celková rychlost zařízení ovlivněna i dalšími faktory. Nicméně rozdíl může být v některých případech patrný, zvláště když telefon pracuje s větším množstvím dat.

Porovnání výkonu v sekvenčním čtení Porovnání výkonu v sekvenčním čtení

Na diskuzním fóru XDA je k dispozici návod, jak vypnout šifrování na Nexusu 6. Není sice úplně jednoduchý, ale pokud máte obavy o dopady šifrování na výkon, nebo prostě chcete mít rychlejší zařízení, určitě stojí za vyzkoušení. Vypnutí šifrování může také zlepšit spotřebu baterie tím, že snižuje pracovní zátěž procesoru.

Zdroje: Android Authority, AnandTech.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (23)

+ Přidat článek

Další zajímavosti

+ Přidat článek