Android L bude šifrovat uživatelská data

sifrovani_ico

Příští verze operačního systému společnosti Google, známá dosud jako Android L, bude mít ve výchozím stavu zapnuté šifrování uživatelských dat. Zvýší tak ochranu osobních informací a teoreticky zkomplikuje přístup k těmto datům nejrůznějším institucím.

Příští verze operačního systému společnosti Google, známá dosud jako Android L, bude mít ve výchozím stavu zapnuté šifrování uživatelských dat Příští verze operačního systému společnosti Google, známá dosud jako Android L, bude mít ve výchozím stavu zapnuté šifrování uživatelských dat

Ačkoli Android nabízí šifrování dat již od roku 2011, dosud byla tato možnost ve výchozím stavu vypnutá a uživatel ji mohl zapnout v systémovém nastavení. Mnoho uživatelů navíc o této možnosti nemělo ani tušení. Android L, který bude patrně uvolněn v průběhu října, tak bude první verzí, která bude data šifrovat automaticky. Obrázky, videa, komunikaci a další uložená data tak uvidí pouze autorizovaný uživatel.

Google v tomto směru následuje konkurenční Apple, který ve středu oznámil spuštění šifrování osobních dat uživatelů operačních systémů Mac OS X a iOS. Obě společnosti tak reagují na tlak veřejnosti, které se nelíbí přílišná aktivita státní bezpečnostní agentury NSA, kterou částečně odhalil bývalý zaměstnanec Edward Snowden. Distancování se od vládních “špehovacích aktivit” může Googlu přinést zákazníky z velkých podniků a korporací, nicméně můžeme spekulovat, zda státní instituce budou či nebudou mít k šifrovaným datům přístup skrze nějaká “zadní vrátka”.

Deník Washington Post ale upozorňuje na druhou stranu mince – totiž že šifrování dat v telefonech může znesnadnit vyšetřování zločinů. Zde samozřejmě záleží na úhlu pohledu, protože nelze jednoznačně říci, zda je důležitější soukromí, nebo všeobecná bezpečnost.

S ohledem na rychlost vydávání aktualizací operačního systému může ale trvat poměrně dlouho, než se šifrování dat dostane k uživatelům se staršími zařízeními. Očekávané novinky, mezi které patří tablet Nexus 9, již budou mít jako operační systém Android L a měly by tedy poskytovat šifrování dat hned po vybalení z krabice.

Zdroje: Android Central, The Washington Post.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (11)