Menu

Pořizujete selfies? (Víkendová hlasovačka)

První telefony s fotoaparátem měly za cíl nahradit digitální kompakty, což se jim do značné míry podařilo. Poměrně dlouhou dobu pak bylo samozřejmostí, že mobil disponoval jedním fotoaparátem, a to na zadní straně zařízení. Pak ale přišla éra videohovorů a chatů s přenosem obrazu, na což výrobci zareagovali přidáním fotoaparátu/kamery na přední stranu zařízení. Jak kvalita snímků z předního fotoaparátu stoupala, začal nabírat na síle nový fenomén: pořizování fotek sebe sama, neboli “selfies.”

Selfies jsou fenoménem dnešní doby

Selfies jsou fenoménem dnešní doby

Cílem dnešní Hlasovačky a diskuze je zjistit, jak často naši čtenáři fotí sami sebe.

Selfies jako fenomén doby

Moderní chytrý telefon je vybaven mnoha užitečnými aplikacemi a nástroji, jednou z hlavních vlastností je však bezesporu digitální fotoaparát, který je dnes již samozřejmou součástí. Mobilní telefony s fotoaparátem nám umožňují pořizovat více snímků na více místech a v podstatně vyšší kvalitě, než jaké bylo možné dosáhnout v minulosti. To znamená, že paměťové karty a cloudová úložiště dnes obsahují více fotografií historických památek, krásy přírodních scenérií, ale co je důležitější z hlediska této Hlasovačky, také obrázky nás samotných. “Selfíčka” infiltrovala naše domovy, naše životy, a dokonce i naše slovníky – roku 2013 bylo slovo “selfie” zařazeno do Oxfordského slovníku.

O tom, že se “selfíčka” stala fenoménem i v segmentu zařízení s operačním systémem Android, svědčí například skutečnost, že na našem portále najdete slovo “selfie” ve 154 článcích. Poprvé jsme ho použili v názvu fotografie v září roku 2013, kdy jsme informovali o telefonu ZTE Blade V, který měl přední kameru s rozlišením 0,3 Mpx. V prosinci 2013 jsme pak psali o tehdejším projektu Kickstarteru Cellfie, kterým nebylo nic jiného, než dnes známá a mezi “chronickými autoportrétisty” oblíbená “selfie tyč.” Že nevíte, jaké výhody přinášela? Pak si určitě nenechte ujít dobové video.

V říjnu 2014 přinesl průzkum agentury Factum Invenio zajímavé výsledky: Češi v té době nejraději mobilem fotili sami sebe, zvířátka a přírodu. Zájem zákazníků o selfies rostl a výrobci na něj poměrně pružně reagovali nejen zvyšováním rozlišení fotoaparátu, ale například také přidáním předního blesku pro fotografování ve zhoršených světelných podmínkách či širokoúhlým objektivem. Postupně se objevilo několik telefonů, které parametry předního fotoaparátu vysloveně mířily na tuto skupinu uživatelů.

Jenže kromě pozitivního faktoru se postupně začala objevovat i negativa. Například studie Ohio State University přišla s tvrzením, že lidé, kteří pořizují hodně selfies, mají tendence vykazovat chování narcistů a psychopatů. Výsledek dost možná nechtěně potvrdil i muž, který fotil selfie s chřestýšem a nejspíše přišel o ruku. V říjnu 2015 pak přišla informace, podle které selfies zabilo ročně víc lidí než žraloci. Zatím poslední kapkou je zpráva z indické Bombaje, kde vedení města Bombaj po 19 úmrtích zakázalo pořizování “selfíček” na šestnácti místech v „rizikových zónách“ v rámci celého města.

Lidé, kteří pořizují hodně selfies, mají tendence vykazovat chování narcistů a psychopatů

Lidé, kteří pořizují hodně selfies, mají tendence vykazovat chování narcistů a psychopatů

Historie selfies

Lidé byli posedlí zachycením své vlastní podoby již dlouho před příchodem fotografování. Vzpomenout můžeme například na autoportréty malířských velikánů, jako byli Picasso či Van Gogh.

Autoportrét Pabla Picassa

Autoportrét Pabla Picassa

Prvním člověkem, který pořídil fotku sebe sama, byl roku 1839 americký průkopník fotografování Robert Cornelius. Pořízení obrázku přitom určitě nebylo tak jednoduché jako dnes – Cornelius musel sejmout krytku, minutu sedět před fotoaparátem a následně krytku vrátit.

Historicky první selfie fotka

Historicky první selfie fotka

V dalším století se pomalu rozmáhalo fotografování přes zrcadlo.

Po roce 1900 se rozmohlo focení přes zrcadlo

Po roce 1900 se rozmohlo focení přes zrcadlo

Za první selfie celebrity lze považovat snímek ruské velkokněžny Anastázie Nikolajevny z roku 1914, která ho údajně pořídila po svého přítele.

První celebrita: Anastázie Nikolajevna

První celebrita: Anastázie Nikolajevna

Slovo “selfie” existovalo již dříve, údajně poprvé bylo použito roku 2002, ale masově se začalo používat až o deset let později, kdy jeho četnost v anglickém jazyce stoupla během jediného roku o 17000 %. O rok později se tento termín stal “slovem roku” dle Oxfordského slovníku.

Rychlý posun přišel o mnoho let později s příchodem sociálních sítí (tehdy především MySpace), kde bylo nutné vystavit profilové snímky. Uživatelé si byli vědomi, že podle profilového obrázku budou druhými nejen rozpoznáni, ale také posuzováni. I tehdy autoportréty pořizovaly převážně před zrcadlem. Tento trend pak pokračoval a pokračuje na dnešních sociálních sítích, jako jsou Facebook, Twitter a Instagram.

Patrně nejznámější “selfie” fotkou historie je snímek z předávání Oscarů z roku 2014.

Skupinové selfie celebrit z roku 2014

Skupinové selfie celebrit z roku 2014

Troška statistiky

Dle statistik se téměř polovina dospělých přiznává k pořizování selfies. Ve věku od 18 do 34 let fotí sama sebe alespoň jednou týdně 40 % lidí a autoportréty pořizují častěji ženy než muži. V případě, že je snímek sdílen na sociální sítě, má o 38 % vyšší šanci na získání hodnocení “to se mi líbí” a o 32 % větší pravděpodobnost komentáře.

Co lidé nejčastěji na selfie fotografiích ukazují? Podle statistik jsou to:

  • O prázdninách se nejčastěji jedná o fotky z pláže.
  • “Duckface” neboli “vyšpulené rty” jsou v případě tohoto fotografického žánru takřka klasikou,
  • Fotky, na kterých fotografovaná osoba nějakým způsobem vyjadřuje svůj zdravý životní styl.
  • Chlubení se novým oblečením nebo “vychytaným” outfitem, zpravidla pro tyto účely focené v zrcadle.
  • Fotografie s jídlem.
Vyšpulené rty jsou u selfíček nezbytností

Vyšpulené rty jsou u selfíček nezbytností

Pořizujete selfies? A jak často?

Dostáváme se k jádru pudla, tedy k anketní otázce na tento týden. Ta zní: Pořizujete selfies? A jak často? Počítejte přitom s průměrem za nějaké období a berte v úvahu i fotky, které jste udělali, ale nikde nepublikovali.

Hlasování z aplikace.

V diskuzi pod článkem se můžete pochlubit, jaký telefon je podle vašeho mínění pro selfies nejvhodnější, případně v jakých situacích nejčastěji či nejraději takové snímky fotíte a co vám to přináší. Pokud nejste zrovna příznivci focení sebe sama, budeme rádi za to, když se podělíte o důvody, proč jste tomuto fenoménu 21. století nepodlehli.

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, jakou barvu má váš telefon. V naší čtenářské obci dominuje černá, pro kterou hlasovalo 42 % čtenářů. Na druhém místě je bílá s polovičním počtem hlasů.

Hlasovačka z minulého týdne

Hlasovačka z minulého týdne

Mezi významněji zastoupené barvy patřily ještě zlatá (9 %), šedá (8 %), stříbrná (7 %) a modrá (6 %). Naopak k neobvyklým patří červená (2 %), zelená, hnědá, oranžová, žlutá a fialová (všechny po 1 %). S nula procenty odešly růžová a růžové zlato.

 

Komentáře

ipkisek

30.4.2016 18:25

6% vic jak 30 selfie měsíčně.? To je na doktora…:-D

DeX

30.4.2016 19:01

Podle me, kdo foti selfies je nemocnej clovek, nerikam, vyfotit se treba v New Yourku pred sochou svobody, ale fotit se 30x denne a davat to na Facebook atd. aby kazdy videl jak je ten clovek uzasnej. Podle me jsou takovi lide psychicky labilni :-D :-D :-D

Abby

z aplikace
30.4.2016 19:30

Ráda a často fotím selfies, buď sama sebe nebo s někým, nejčastěji s mou láskou. Nevidím na tom nic špatného a nechápu lidi, kteří to odsuzují. Vždyť jim do toho nic není. Sama bych si nedovolila odsuzovat někoho, kdo dělá něco co já ne. Je to každého věc.

p4trik4126

z aplikace
30.4.2016 19:48

11-30 měsíčně 😄 baví mě to =)

Radeg

radeg 20

z aplikace
30.4.2016 20:01

Selfie je nejhorší věc, která mohla lidstvo potkat.

Abby:
Když nebyl znám pojem “selfie”, taky jsi se tak fotila?
Řekl bych, že ne.

Googler

z aplikace
30.4.2016 20:45

Můj Nexus 5 je tak chytrý telefon, že mi zakázal selfie tím, že mi vypověděla službu přední kamera :D

DeX

30.4.2016 20:55

Abby:
Dle psychiatru je selfies nemoc.

Cituji:

“Selfies trpi lide s velkym EGEM a nedostatkem SEBEUCTY”

123Midur

30.4.2016 21:29

Nikdy, co z toho…?

Sklo235

sklo235 0

30.4.2016 21:43

Anastázie Nikolajevna v roce 2014? Vážně?

S.kadlec81

s.kadlec81 -7

30.4.2016 22:06

Jenom s dětmi s manželkou navzájem v dané situaci místo zdlouhavých popisů při komunikaci přes Whatsapp. Jinak to v žádném případě nevystavuju nikde jelikož žádný sociální sítě neuznávám, nevěřím jim a proto je nemám. Nemám potřebu se nikde ukazovat a prezentovat se.

Krusty

Krusty 0

z aplikace
30.4.2016 22:33

Selfies je v pořádku do určité míry, pokud člověk potřebuje nebo chce dát někam svou fotku.. Pokud ale člověk fotí sám sebe neustále a sdílí to ostatním, pak se jedná o nemoc, které se říká Narcicismus. Lidi, kteří ji mají se sami sobě přehnaně líbí a musí, to jak jsou krásní, dávat na obdiv druhým. Fotky, které tvoří jsou většinou že série X fotek a při tom se samozřejmě snaží vybrat tu, která je nejkrásnější. Realita pak bývá značně jiná.

Dalším druhém selfie je fotka pod z vrchu, kterou využívají zejména dívky a ženy. Je to taková vodka, kdy dají telefon nad sebe a fotí se jakoby z vrchu, výsledný efekt je pak ten, kdy se muž může na fotku podívat a prakticky vidí stejný úhel jako když mu ženská ko*ří. Holky to dělají proto, aby chlap věděl co uvidí….

Karelk

Karel Kiliánexternista 14

30.4.2016 23:10

To: sklo235
Máte pravdu, tohle mi uniklo. Dobrý postřeh. Opravil jsem. Děkuji.

Trent

trent 0

z aplikace
1.5.2016 0:01

Stejně nevím, na co je to selfí dobré. Takové fotky se pořizovaly i v době, kdy tomu nikdo nijak neříkal. Ale ne tolik. Korunu tomu nasadila sebranka na oscarech a od té doby to musí tvořit každej trouba. Při tom stačí někoho požádat, ať mě vyfotí. Nakonec i ta samospoušť a vhodně umístěný foťák odvede svou práci. Výsledný snímek bude nesrovnatelně lepší.

Lubik

1.5.2016 0:10

Jak je jiz dokazano…”selficka” si delaji lide co jsou zakomplexovani a maji stale pocit menecennosti a dalsi kategorie jsou lide s nizsim iq.Tak se tady vseci pochlubte :-D

Jirka2014

z aplikace
1.5.2016 8:34

Selfie je potřebná pro lidi narozené od roku 1998. To jsem nevymyslel já ale. Je to dokázáno že procentuálně tyto ročníky mají nižší IQ dokonce i po vysoké škole jsou ti to lidé z praktického hlediska úplně hloupí. To ale není jejich chyba to z nich udělala společnost a prostředí ve kterém vyrůstali. Nechci nikoho urážet. Vyplynulo to z průzkumu a četl jsem to v časopise RESPEKT. Já osobně jsem měl možnost s lidmi v tomto věku pracovat a bohužel něco na tom je.
Přehled o dění ve světě – 3
Prehled v módě 1
Kde je jaký koncert 2
Co dobrého kde sežrat 1
Nekomu jenom tak pomoci 4
Myslet vlastním rozumem 4
Samostatně řešit problémy pod tlakem to je to nejhorší 5.
Jde o mou zkušenost neříkám že všichni narození lidé v daném čase jsou stejní! Tak to hned ne stahujte na sebe. Já taky nejsem žádný génius.

avenged

z aplikace
1.5.2016 8:54

Jirka 2014….potlesk ve stoje 😀

J1rkaF

z aplikace
1.5.2016 8:59

Jirka2014: Doufám že to teď byl jen vtip. Zaprvé mě to dost urazilo, jelikož do této kategorie patřím, ale… jestliže napíšeš že tito lidé narození od roku 1998 mají nižší IQ dokonce i po VYSOKÉ ŠKOLE tak chci vidět tvoje IQ… Protože ani jeden z těchto lidí ještě nemůže mít ani maturitu. Takže buď je tady někdo úplně hloupý, a nebo kopíruje z anglických článků a myslí si, že “high school” znamená vysoká škola a takoví lidé nemají komu co mluvit o nízkém iq… Děkuji.

doubt2doubt

z aplikace
1.5.2016 9:24

Když to psali v RESPEKTU, tak to musí být pravda…

Sitler

sitler 3

z aplikace
1.5.2016 10:13

Hm, udělal jsem přesně jedno. Potřeboval jsem foto obličeje na průkaz na MHD a nechtělo se mi do fotokiosku :D

Jan77620

z aplikace
1.5.2016 11:37

Asi bych se nefotil každý ráno ,to ne,ale používám to při cestování.Prostě si udělám foto na určitém místě jako vzpomínku že jsem tady někdy byl.Pokud je možnost radši dám foťák na stativ a autospoušt.Ovšem v asijských zemích nebo tady v evropě už je to samozřejmost.Prostě móda,pokud se někdo rád fotí tak prosím.Pamatuji ještě když vládl kompakt a lidé se chtěli zvěčnit na atraktivním místě…Prostě teď se to stalo fenoménem a někteří se v tom využívají a jiní to kritizuji.Nic zvláštního.

Jirka2014

z aplikace
1.5.2016 12:34

J1rkaF je vidět že přesně zapadáš. Tady se předvádíš s tvou angličtinou? ” High school” je střední škola. Uděláš výšku a já tě zaměstnám dostaneš kompletní vybavení, ale budeš tlemit akorát do monitoru protože budeš do praktického zaměstnání k ničemu. Nevím co ty děláš za školu. Tedy jestli nebudeš lékař tam je to trochu jiné. Oceňuji že sis jako jediný uvědomil letopočet 1998. Me IQ je 127 ale víme jak to s testy IQ je. Nepleť si to se znalostí pravopisu nebo s jazykovými schopnosti. Přeju ti krásný den a doufám že se ostatní bavíte stejně jako já při této víkendové hlasovačce 😃

Jirka2014

z aplikace
1.5.2016 12:38

A jen ještě jedna věc. Zeptám se tě JIRKO ty si myslíš že člověk bez maturity je hloupý?

Oook

1.5.2016 16:29

Jak jsme se bez předního fotoaparátu dostali do 21. století fakt nechápu.

Trent

trent 0

z aplikace
1.5.2016 19:18

Jirka2014: musím konstatovat, že mám podobné zkušenosti s touto generací. A to nejsem zase tolik věkové vzdálen. Co jim chybí v praxi, dohání sebevědomím a s tím často spojenou arogancí.

Radeg

radeg 20

z aplikace
1.5.2016 19:53

@Jan77620:
A to tu fotku na daném místě na památku nemůžeš udělat bez svého xichtu?
Jestli je to jen pro Tebe, tak xicht je zbytečný?
Jestli je xicht nuntý, pak rozumím plně rozumím Jirkovi2014.

Abby

1.5.2016 23:54

radeg: samozřejmě, poprvé jsem se takhle vyfotila ve svých osmi letech, to ještě ani nebyl internet :-)

Tester0126

Tester0126 0

2.5.2016 7:52

Já udělám občas tzv. “selfie” se svým synem a manželkou – pak si to vyvoláme a dáme do rámečku. Sociální sítě neuznáváme a ty lidi, co tam cpou denně desítky fotek a píšou tam srágory typu: Muck, eště ednu fotečku <3, lafuju VáááÁá$ atd. by si měli zajít ke cvokaři. Smutný je, že dnešní děti na tom vyrůstaj a rodiče je klidně nechaj….kam ten svět spěje…..to je katastrofa. Nicméně vrchol lidský blbosti je SELFIE TYČ.

S.kadlec81

s.kadlec81 -7

2.5.2016 7:57

S tím nejde než nesouhlasit. Sám mám doma děti 3 a mám pocit že sociální sítě dneska gumují mládeži mozek a dělá z nich dementy neschopný rozumně uvažovat a přemýšlet. O těch zkratkách ve kterých komunikují a ničí tím jazyk nemluvě.

Trent

trent 0

z aplikace
2.5.2016 8:01

Tester0126: v zásadě souhlasím, ale každá generace má něco. A proč dětem vymlouvat něco, co nám připadá debilní… Spíš je důležitá osvěta, jak se na internetech chovat. Nějaké selfí je pak to nejmenší.

Tester0126

Tester0126 0

2.5.2016 9:17

Trent: je mi 23 a myslím si, že právě ta moje generace takhle zmagořená už je. Ano, každá generace má něco do sebe, ale když se podívám na své bývalé spolužáky, tak všichni jsou každej pátek mimo svoje vnímání (divil by ses, kolik lidí z “mé” generace bere extázi). Žádná práce, drzí jsou až hrůza, bydlí u maminek, která je živý, žádná snaha – jenom párty – a v tomto případě samozřejmě selfie+facebook, instagram, atd. Asi jsem jinej než ostatní, ale mě prostě tohle přijde stupidní. Radši příjdu v pátek z práce a půjdu si zablbnout se synem a něco postavit na zahradu než abych chodil fotit selfíčka na párty.
Tím samozřejmě neházím všechny do jednoho pytle – především na vesnicích to bude vypadat asi jinak, ale v Plzni a dalších městech, v kterých jsem měl tu čest být (byť jako žák/student) to tak vypadalo.

LufyCZ

z aplikace
2.5.2016 10:40

je mi 12 a je mi to u zadele

doubt2doubt

z aplikace
2.5.2016 10:50

Většina hloupých lidí má maturita, spousta hloupých lidí má vysokou školu nebo univerzity, kolik chytrých lidí asi tak potkáte statisticky mezi učni a osobami s neúplným středoškolským vzděláním???

Sitler

sitler 3

z aplikace
3.5.2016 14:28

Tester: on bude rozdíl i v tím, že ty máš v 23 syna, a oni leda tu party. To taky dost změní priority a způsob chování

RSS (komentáře k článku)