SD Maid – zatočte s nepořádkem ve svém Androidu

android-clean-up

Označení mobilní telefon již dnes není, pro přístroje s Androidem, to pravé ořechové – jedná se totiž již o plnohodnotné kapesní počítače, které jako bonus zvládají telefonní hovory. To s sebou ale nese také povinnost držet přístroj v kondici a čas od času se zbavit přebytečných aplikací a dat, aby systém fungoval svižněji. Dnes si představíme aplikaci SD Maid, která vám s tímto problémem hravě poradí.

Co nástroj dokáže?

Nemusíte se bát, že by SD Maid stejně jako některé “čističe” na PC spíše váš telefon znefunkčnil, než pomohl. Tento nástroj se nebude hrabat v systémových nastaveních ani v registrech (které stejně Android nemá), ale spíše se zaměří na nepotřebná data, která se vytvoří dlouhodobějším používáním systému Android a jeho aplikací. Po smazání ušetříte nejen desítky až stovky MB dat interního úložiště, ale může se zrychlit i chod samotného přístroje.

V zásadě si tedy SD Maid poradí s:

  • mazáním nepotřebných systémových dat
  • mazáním dočasných souborů aplikací
  • odstraněním duplikátů
  • odstraněním “mrtvých” aplikací
  • smazáním vyhledávání v Google Play
  • vyhledáváním v telefonu
  • správou nainstalovaných aplikací
  • a další

Uživatelské prostředí

Po spuštění aplikace nás přivítá přehledné uživatelské prostředí, které je rozděleno do několika záložek. Přepínání je velmi snadné – stačí táhnout prstem do stran. Hned v úvodu se aplikace pokusí získat práva Root. Pokud to váš přístroj umožňuje, rozhodně se nebraňte – SD Maid nás odmění více možnostmi a pomůže odstranit více nepotřebných dat.

SD-Maid (9)

Průzkumník

První záložka nic moc nového nepřinese – tedy pokud váš přístroj obsahuje nějakého souborového správce. Na této obrazovce můžete prohlížet obsah svého telefonu a spravovat data – mazat, přesouvat, přejmenovávat, kopírovat, měnit oprávnění atp.

SD-Maid (5)

Vyhledávač

Při hledání nepotřebných souborů se nám může hodit také nástroj, který dle zadaného názvu vypátrá soubory v naší paměti. I na to autoři mysleli.

SD-Maid (12)

Správce aplikací

Správce aplikací doplňuje standardní součást systému a dovolí v základní podobě aplikaci spustit a odstranit. Pokud ovšem vlastní váš přístroj práva ROOT, můžete jednotlivé aplikace také zmrazit či odmazat, ale data aplikací ponechat.

SD-Maid (15)

Hledač mrtvol

Nemusíte se bát, že po přejetí prstu na tuto záložku se z vašeho přístroje stane hledací zařízení a pomůže vám lokalizovat zakopaného psa od sousedů. Pod pojmem Hledač mrtvol se rozumí nástroj, který odhalí data těch aplikací, které už v přístroji nemáte – jsou tedy úplně zbytečná a můžete se jich hravě zbavit.

SD-Maid (17)

Čistič systému

Tato část nás zaujala nejvíce. Dokáže prošmejdit útroby systému a vypátrat všechny soubory, které zabírají místo, ale k běhu systému nejsou nutně potřeba. Jedná se tedy především o dočasné soubory, náhledy obrázků a cache.

SD-Maid (19)

Čistič aplikací (placená verze)

Také aplikace stojí za spoustou dat a je potřeba občas sledovat, zda si některá neužírá příliš velké sousto z naší paměti. Tato funkce je bohužel placená.

SD-Maid (1)

Duplikáty (placená verze)

Pokud často spravujete data ve svém telefonu, může se vám stát, že některý soubor zkopírujete a zůstane ve vašem přístroji dvakrát. Je jasné, že z těchto souborů využíváte jen jeden a druhý tak zabírá zbytečně místo. SD Maid vám proto pomůže tyto duplikáty najít a smazat. Opět si za tuto funkci musíte nějaký ten zlaťák zaplatit.

SD-Maid (2)

Největší soubory

Nejvíce místa zabírají největší soubory, to je logický závěr. Proč se tedy nepodívat, které to konkrétně jsou, že? Třeba nakonec zjistíme, že 0,5GB video z dovolené by už klidně mohlo sídlit na pevném disku počítače a ne v mobilním telefonu.

SD-Maid (4)

Různé

Dodatečné funkce, které nešly zařadit do výše zmíněných kategorií, se usídlily v samostatné sekci Různé. I tak se zde nacházejí poměrně zajímavé možnosti, mezi kterými nechybí zobrazení posledních upravených souborů, smazání historie Obchodu Play, rychlého vyhledávání či statistiky baterie.

SD-Maid (6)

Závěr

Paměti dnešních přístrojů se sice vyšplhaly až na jednotky GB, stejně tak ale i soubory a aplikace jsou stále větší a větší. Každý proto může narazit na nedostatek volného prostoru a hledá způsoby, jak z této šlamastiky ven. Jedním z nich, a dokonce zdarma, je aplikace SD Maid, která vám pomůže od nepotřebných souborů. Verze zdarma nabídne 7 nástrojů, za další dva budeme muset připlatit 42 Kč. Výhodu mají také ti, kteří obdarovali svůj přístroj právy Root – aplikace toho totiž dokáže využít a odstranit tak ještě více nepotřebného smetí.

SD Maid - System Cleaning Tool
SD Maid - System Cleaning Tool

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (11)