Android Assistant – zbavte se nepořádku a zrychlete svůj přístroj

optimize_3

Pokud chcete, aby byl váš mobilní přístroj s Androidem stále ve skvělé kondici, musíte o něj také zákonitě pečovat. Během používání se totiž v telefonu či tabletu hromadí spousta nepotřebných dat, která mohou běh telefonu zpomalovat, navíc zabírají zbytečné místo. Dnes se podíváme na skvělý nástroj Android Assistant, který v sobě ukrývá několik užitečných funkcí pro správu a čištění Androidu.

Co nástroj dokáže?

I když vás v nadpise lákáme na ušetřené místo, není to zdaleka jediná funkce, kterou Android Assistant disponuje. Tento šikovný pomocník nám prozradí spoustu užitečných informací, nabídne správu některých funkcí a pomůže ušetřit spoustu volného místa. V zásadě si tedy Android Assistant poradí s:

  • mazáním dočasných souborů aplikací
  • mazáním nepotřebných systémových dat
  • správou aplikací po spuštění
  • přesunem aplikací na SD kartu
  • prací se soubory
  • správou aplikací a běžících procesů
  • zálohou apk souborů
  • atp.

Uživatelské rozhraní

Aplikace nabídne po spuštění tři základní záložky. Monitoring, kde se ocitneme při prvním spuštění, prozradí informace o vytížení procesoru, paměti RAM a baterii. Záložka Processes nás přesune do správy jednotlivých běžících procesů, které můžeme ihned ukončit či dále spravovat (odinstalovat aplikaci, ignorovat, přepnout se do aplikace). Nás však nejvíce zajímá poslední část základní obrazovky – záložka Tools. Zde se totiž ukrývají nástroje, které využijeme při čistění našeho smartphonu či další správě.

android-assistant (9)

Cache Clear

Chytrý telefon tvoří chytré aplikace. Není proto divu, že většina z nás napěchuje do svého Androidu desítky aplikací. To s sebou ale nese jisté riziko – jednotlivé aplikace časem užírají stále více a více volného místa, neboť si ukládají dočasné soubory. Vůbec tedy není od věci jednou za čas tyto soubory smazat a zbavit se tak zbytečného balastu. Možná byste se divili, kolik desítek až stovek megabajtů dokáže za pár měsíců nastřádat váš internetový prohlížeč. V této části se na jednotlivé aplikace můžeme podívat a soubory rovnou smazat (jsme přesměrováni do správy aplikace, kde můžeme mezipaměť smazat).

android-assistant (6)

System Clear

Podobně jako aplikace je na tom i samotný systém, který se rovněž skládá ze spousty částí. Ty mohou mít na svědomí opět stovky megabajtů a je vhodné se jich jednou za čas zbavit. Jako první položku máme Cache, která představuje souhrn položek z předchozího odstavce. Velmi často zabírají spoustu místa, jako uložené náhledy obrázků, kterých se můžeme jednou za čas bez obav zbavit (přístroj si potřebné miniatury vytvoří znovu).

android-assistant (3)

Startup Manager

Stejně jako ve vašich Windows i u Androidu existuje něco jako „Po spuštění“. Tato část aplikace nám prozradí, které procesy startují bezprostředně po spuštění systému. Pokud se jedná o aplikace, které nevyužíváte pravidelně a jejich běh tedy nutně nepotřebujete, klidně je můžete odebrat. Obrazovka je rozdělena na uživatelské a systémové aplikace. S volbou ovšem buďte pečliví – špatný zásah může vést k nesprávné funkci některých aplikací či samotného systému.

android-assistant (4)

Permissions

Při instalaci aplikací z Google Play jsme vždy upozorněni, jaká přístupová práva jednotlivé programy vyžadují. Většina uživatelů tento fakt přehlíží, i když to může být nebezpečné – zdánlivě neškodná aplikace získá přístup k vašim datům atp. V této části Android Assistantu se dodatečně přesvědčíme, jakými právy jednotlivé aplikace disponují, což se může hodit.

android-assistant (5)

Další užitečné nástroje

Android Assistant zvládá i další úkony, ale již nejsou natolik důležité, abychom se jim věnovali samostatně. Jinak řečeno – tyto části lze nahradit lepšími aplikacemi, případně to zvládá samotný systém. Nalezneme zde tedy například jednoduchý prohlížeč souborů, informace o spotřebě baterie, správu aplikací, ovládání hlasitosti, přesun aplikací na kartu či zálohu instalačních apk souborů.

android-assistant (7) android-assistant (8) android-assistant (6)

Závěr

Chcete získat více volného místa ve vašem telefonu a zrychlit trochu jeho běh? Možným řešením je aplikace Android Assistant, která je k dispozici zdarma a pomůže s odstraněním nepotřebných souborů ve vašem smartphonu. Součástí jsou i další velmi užitečné nástroje (správa aplikací po spuštění, správa oprávnění, záloha apk souborů atp.), které pomohou se správou vašeho Androidu. Jediným neduhem může být absence češtiny, ale to v dnešní době nebývá závažný problém. Za odstranění reklam ve verzi Pro zaplatíte necelých 26 Kč.

Assistant for Android
Assistant for Android

Na podobnou aplikaci jsme se podívali v článku Clean Master – pán úklidu ve vašem Androidu.

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (42)