Scalado Album: rychlejší náhrada Galerie
- Recenze
- Karel Kilián
- 14.12.2022
- 17
Výchozí systémová aplikace pro zobrazování fotografií nepatří k nejrychlejším, proto k ní existuje celá řada alternativ. Dnes se podíváme na program Scalado Album, který by měl vynikat rychlejším prohlížením obrázků, svižnějším zvětšováním a zmenšováním (respektive přibližováním a oddalováním), pohotovým načtením knihoven a dalšími užitečnými funkcemi. Stojí za ním firma z dlouholetými zkušenostmi s mobilními aplikacemi pro práci s fotografiemi. Bude to stačit?
Kromě podpory fotografií, která se od aplikace tohoto typu patrně dá předpokládat, si poradí i s videy, včetně animovaných náhledů.
Při prvním spuštění se nejprve zobrazí licenční ujednání, které je nutné odsouhlasit.
Následuje krátké „probliknutí“ loga, pak se již načte samotné rozhraní.
Patrně hned na první pohled vám bude jasné, že v této galerii je něco trochu jinak. Nalezené fotky lze totiž prohlížet podle několika kritérií.
Několik typů pohledu
V sekci All jsou doslova „nasypané na jedné hromadě“ všechny obrázky, které Scalado Album našlo v interní paměti telefonu a na paměťové kartě, bez ohledu na to, jestli se jedná o snímky pořízené fotoaparátem, nebo například screenshoty.
Musíme objektivně konstatovat, že načtení náhledů, stejně jako přechod mezi obrázky, rolování řádky galerie i plynulé zoomování, probíhá v této aplikaci opravdu hodně svižně. Na Samsungu Galaxy S II s více než 1400 soubory v nejrůznějších formátech a rozlišeních jsme nezaznamenali ani sebemenší zaváhání – byla radost vidět, jak svižná může galerie být! Konkurenční QuicPick je především v rychlosti načítání složek/knihoven viditelně pomalejší.
Při zvětšování navíc nebudete zvětšovat pouze náhled, ale snímek v plném rozlišení, takže si budete moci například přečíst registrační značku vyfoceného auta (za předpokladu, že je čitelná v původním rozlišení).
Škoda jen, že soubory je možné řadit výhradně pouze podle data – buď od nejnovějších k nejstarším, nebo opačně.
V sekci Camera Roll se zobrazují pouze fotky a videa, nicméně nezjistili jsme, na základě jakého parametru je Scalado Album poznává například od snímků obrazovky či jiných grafických souborů. Můžeme předpokládat, že tak činí podle informací z EXIFu.
Pokud máte povolené ukládání GPS souřadnic pořízeného snímku do EXIF značky, pak v sekci Nearby můžete prohlížet fotky z okolí, nebo v Places – kolem daného místa. Tuto možnost jsme ale v praxi neotestovali.
Sekce Months třídí obrázky do virtuálních složek podle měsíce a roku jejich vzniku. V tomto režimu ale opět nedělá rozdíly mezi fotkou a jinou grafikou.
Konečně v poslední sekci Folders najdete soubory seskupené podle složek, ve kterých se nacházejí – tedy typicky jsou zvlášť stažené obrázky, pořízené fotky, snímky obrazovky apod. Dlouhým tapnutím na složce ji můžete z tohoto seznamu schovat (znovu zařadit schovanou složku je možné přes Menu-Settings-Hidden folders).
Pokud v některém z režimů Scalado Album narazí na video, zobrazuje jeho animovaný náhled. Některá videa umí dokonce i přehrát, byť jen v naprosto minimalistickém přehrávači, nabízejícím jen pozastavení, opětovné spuštění a posun vpřed či vzad.
Práce se soubory
Jednotlivé soubory je po dlouhém tapnutí možné sdílet přes standardní systémové prostředky a smazat skrze ikonku, jež se objeví v dolní liště. Ikony nemají textové popisky, takže pravděpodobně budete, podobně jako my, chvilku bádat nad tím, k čemu slouží poslední z trojice, vypadající jako truhla či kufřík.
Vězte, že se přes ni dostanete k další nabídce, ve které jsou k dispozici funkce pro nastavení obrázku jako ikony kontaktu či tapety, ořez, otočení a zobrazení informací z EXIF.
Bohužel nejsou k dispozici žádné souborové operace, jako je kopírování, přesouvání, přejmenování a další.
Nechybí ani režim práce s více soubory najednou, který lze aktivovat přes Select v nabídce Menu, nebo jednodušeji tím, že dlouhým tapnutím vyberete jeden obrázek a následně označíte další.
Nastavení
V možnostech nastavení si, kromě jiného, budete moci deaktivovat režimy prohlížení, které nepoužíváte. Pokud tedy například nenecháváte do fotografií ukládat GPS polohu, můžete vypnout sekce Nearby a Places. Jestliže chcete pracovat pouze s pořízenými fotkami a videy, pak stačí nechat aktivní jen režim Camera Roll.
Další možnosti nastavení:
- Hidden folders – možnost skrytí nebo naopak zobrazení dříve skrytých složek.
- Show oldest first – změní výchozí řazení obrázků tak, aby se jako první zobrazily nestarší.
- Include video – pokud nechcete ve Scalado Albu zobrazovat videa, jednoduše je vyřaďte tímto přepínačem.
- Video thumbnails – již zmíněné animované náhledy videí. Pokud toho zatržítko deaktivujete, budou náhledy videí zobrazovány jako statický obrázek.
- Fullscreen mode – výchozí je běh aplikace v režimu celé obrazovky, kdy se lišty s tlačítky a funkcemi zobrazují až v případě potřeby.
Další možnosti se týkají zobrazování místa pořízení fotografie, zobrazování dotazu, zda si skutečně přejete aplikaci ukončit, a souhlasu s anonymním sledováním přes Google Analytics (doporučujeme vypnout).
Scalado Album nebo QuicPick?
Ve srovnání s dříve recenzovanou „zadarmovou“ galerií QuicPick můžeme konstatovat, že Scalado Album je citelně rychlejší v načítání knihoven a náhledů. QuicPick také neumí animované náhledy videí, což je ale spíše kosmetická záležitost.
QuicPick získává náskok především co do množství funkcí – umí třeba kopírovat a přesouvat soubory, nebo přehrávat obrázky formou slide-show. Širší jsou také možnosti řazení souborů, které lze řadit nejen podle data, ale také podle názvu a v případě složek i podle cesty.
Verdikt uživatelů může vypadat poměrně jasně: zatímco QuicPick má v hodnocení Obchodu Play známku 4,7, Scalado Album „jen“ 4,0. Dá se ale předpokládat, že Scalado přišlo o nějakou tu hvězdičku i za to, že je placené, respektive za skutečnost, že podobné aplikace bývají nabízeny zadarmo.
Proti systémové Galerii je sice Scalado Album nesrovnatelně rychlejší, nicméně chybí mu například integrace s Picasou. Pokud ale tuto službu (dnes již de facto Google+) nepoužíváte, patrně vám tento fakt nebude vadit.
Jednodušší je také skrývání složek, které Galerie sama o sobě neumí, což je nutné pracně obcházet vytvářením souborů .nomedia ve složkách, které nechcete zobrazovat. Může se to zdát jako maličkost, ale pokud máte například v paměti telefonu desítky hudebních alb s náhledy obalů, patrně je nebudete potřebovat vidět v Galerii.
Podívejte se na oficiální video, prezentující schopnosti a možnosti aplikace Scalado Album.
Scalado Album
Klady:
- Zobrazování fotografie v nejvyšším možném rozlišení.
- Rychlejší procházení a zobrazování než nativní Galerie.
- Jednoduché ovládání.
- Jednoduché uživatelské rozhraní.
Zápory:
- Nemožnost řadit soubory podle jiného kritéria než data.
- Chybí souborové operace.
- Chybí editační funkce (k dispozici je pouze ořez a otočení).
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (17)
Přidat komentář