Menu

Scalado Album: rychlejší náhrada Galerie

Výchozí systémová aplikace pro zobrazování fotografií nepatří k nejrychlejším, proto k ní existuje celá řada alternativ. Dnes se podíváme na program Scalado Album, který by měl vynikat rychlejším prohlížením obrázků, svižnějším zvětšováním a zmenšováním (respektive přibližováním a oddalováním), pohotovým načtením knihoven a dalšími užitečnými funkcemi. Stojí za ním firma z dlouholetými zkušenostmi s mobilními aplikacemi pro práci s fotografiemi. Bude to stačit?

Kromě podpory fotografií, která se od aplikace tohoto typu patrně dá předpokládat, si poradí i s videy, včetně animovaných náhledů.

Při prvním spuštění se nejprve zobrazí licenční ujednání, které je nutné odsouhlasit.

Při prvním spuštění se zobrazí licenční ujednání

Při prvním spuštění se zobrazí licenční ujednání

Následuje krátké “probliknutí” loga, pak se již načte samotné rozhraní.

Logo aplikace Scalado Album

Logo aplikace Scalado Album

Patrně hned na první pohled vám bude jasné, že v této galerii je něco trochu jinak. Nalezené fotky lze totiž prohlížet podle několika kritérií.

Obrázky lze prohlížet podle několika kritérií

Obrázky lze prohlížet podle několika kritérií

Několik typů pohledu

V sekci All jsou doslova “nasypané na jedné hromadě” všechny obrázky, které Scalado Album našlo v interní paměti telefonu a na paměťové kartě, bez ohledu na to, jestli se jedná o snímky pořízené fotoaparátem, nebo například screenshoty.

V sekci All jsou všechny obrázky, které Scalado Album našlo v interní paměti telefonu a na paměťové kartě

V sekci All jsou všechny obrázky, které Scalado Album našlo v interní paměti telefonu a na paměťové kartě

Scalado Album - sekce All

Scalado Album - sekce All

Musíme objektivně konstatovat, že načtení náhledů, stejně jako přechod mezi obrázky, rolování řádky galerie i plynulé zoomování, probíhá v této aplikaci opravdu hodně svižně. Na Samsungu Galaxy S II s více než 1400 soubory v nejrůznějších formátech a rozlišeních jsme nezaznamenali ani sebemenší zaváhání – byla radost vidět, jak svižná může galerie být! Konkurenční QuicPick je především v rychlosti načítání složek/knihoven viditelně pomalejší.

Při zvětšování navíc nebudete zvětšovat pouze náhled, ale snímek v plném rozlišení, takže si budete moci například přečíst registrační značku vyfoceného auta (za předpokladu, že je čitelná v původním rozlišení).

Při zoomování nebudete zvětšovat pouze náhled, ale snímek v původním rozlišení

Při zoomování nebudete zvětšovat pouze náhled, ale snímek v původním rozlišení

Škoda jen, že soubory je možné řadit výhradně pouze podle data – buď od nejnovějších k nejstarším, nebo opačně.

V sekci Camera Roll se zobrazují pouze fotky a videa, nicméně nezjistili jsme, na základě jakého parametru je Scalado Album poznává například od snímků obrazovky či jiných grafických souborů. Můžeme předpokládat, že tak činí podle informací z EXIFu.

V sekci Camera Roll se zobrazují pouze fotky a videa

V sekci Camera Roll se zobrazují pouze fotky a videa

Pokud máte povolené ukládání GPS souřadnic pořízeného snímku do EXIF značky, pak v sekci Nearby můžete prohlížet fotky z okolí, nebo v Places – kolem daného místa. Tuto možnost jsme ale v praxi neotestovali.

Sekce Months třídí obrázky do virtuálních složek podle měsíce a roku jejich vzniku. V tomto režimu ale opět nedělá rozdíly mezi fotkou a jinou grafikou.

Sekce Months třídí obrázky do virtuálních složek podle měsíce a roku jejich vzniku

Sekce Months třídí obrázky do virtuálních složek podle měsíce a roku jejich vzniku

Fotky a screenshoty pořízené v červnu

Fotky a screenshoty pořízené v červnu

Konečně v poslední sekci Folders najdete soubory seskupené podle složek, ve kterých se nacházejí – tedy typicky jsou zvlášť stažené obrázky, pořízené fotky, snímky obrazovky apod. Dlouhým tapnutím na složce ji můžete z tohoto seznamu schovat (znovu zařadit schovanou složku je možné přes Menu-Settings-Hidden folders).

V sekci Folders najdete soubory seskupené podle složek, ve kterých se nacházejí

V sekci Folders najdete soubory seskupené podle složek, ve kterých se nacházejí

Pokud v některém z režimů Scalado Album narazí na video, zobrazuje jeho animovaný náhled. Některá videa umí dokonce i přehrát, byť jen v naprosto minimalistickém přehrávači, nabízejícím jen pozastavení, opětovné spuštění a posun vpřed či vzad.

Integrovaný přehrávač videí je minimalisticky jednoduchý

Integrovaný přehrávač videí je minimalisticky jednoduchý

Práce se soubory

Jednotlivé soubory je po dlouhém tapnutí možné sdílet přes standardní systémové prostředky a smazat skrze ikonku, jež se objeví v dolní liště. Ikony nemají textové popisky, takže pravděpodobně budete, podobně jako my, chvilku bádat nad tím, k čemu slouží poslední z trojice, vypadající jako truhla či kufřík.

Dolní lišta s nabídkou sdílení a smazání souboru

Dolní lišta s nabídkou sdílení a smazání souboru

Vězte, že se přes ni dostanete k další nabídce, ve které jsou k dispozici funkce pro nastavení obrázku jako ikony kontaktu či tapety, ořez, otočení a zobrazení informací z EXIF.

Zobrazení informací z EXIF

Zobrazení informací z EXIF

Bohužel nejsou k dispozici žádné souborové operace, jako je kopírování, přesouvání, přejmenování a další.

Nechybí ani režim práce s více soubory najednou, který lze aktivovat přes Select v nabídce Menu, nebo jednodušeji tím, že dlouhým tapnutím vyberete jeden obrázek a následně označíte další.

Nechybí režim práce s více soubory najednou

Nechybí režim práce s více soubory najednou

Nastavení

V možnostech nastavení si, kromě jiného, budete moci deaktivovat režimy prohlížení, které nepoužíváte. Pokud tedy například nenecháváte do fotografií ukládat GPS polohu, můžete vypnout sekce Nearby a Places. Jestliže chcete pracovat pouze s pořízenými fotkami a videy, pak stačí nechat aktivní jen režim Camera Roll.

V možnostech nastavení můžete deaktivovat nepotřebné režimy

V možnostech nastavení můžete deaktivovat nepotřebné režimy

Další možnosti nastavení:

 • Hidden folders – možnost skrytí nebo naopak zobrazení dříve skrytých složek.
 • Show oldest first – změní výchozí řazení obrázků tak, aby se jako první zobrazily nestarší.
 • Include video – pokud nechcete ve Scalado Albu zobrazovat videa, jednoduše je vyřaďte tímto přepínačem.
 • Video thumbnails – již zmíněné animované náhledy videí. Pokud toho zatržítko deaktivujete, budou náhledy videí zobrazovány jako statický obrázek.
 • Fullscreen mode – výchozí je běh aplikace v režimu celé obrazovky, kdy se lišty s tlačítky a funkcemi zobrazují až v případě potřeby.

Další možnosti se týkají zobrazování místa pořízení fotografie, zobrazování dotazu, zda si skutečně přejete aplikaci ukončit, a souhlasu s anonymním sledováním přes Google Analytics (doporučujeme vypnout).

Nastavení aplikace Scalado Album

Nastavení aplikace Scalado Album

Nastavení aplikace Scalado Album

Nastavení aplikace Scalado Album

Scalado Album nebo QuicPick?

Ve srovnání s dříve recenzovanou “zadarmovou” galerií QuicPick můžeme konstatovat, že Scalado Album je citelně rychlejší v načítání knihoven a náhledů. QuicPick také neumí animované náhledy videí, což je ale spíše kosmetická záležitost.

QuicPick získává náskok především co do množství funkcí – umí třeba kopírovat a přesouvat soubory, nebo přehrávat obrázky formou slide-show. Širší jsou také možnosti řazení souborů, které lze řadit nejen podle data, ale také podle názvu a v případě složek i podle cesty.

Verdikt uživatelů může vypadat poměrně jasně: zatímco QuicPick má v hodnocení Obchodu Play známku 4,7, Scalado Album “jen” 4,0. Dá se ale předpokládat, že Scalado přišlo o nějakou tu hvězdičku i za to, že je placené, respektive za skutečnost, že podobné aplikace bývají nabízeny zadarmo.

Proti systémové Galerii je sice Scalado Album nesrovnatelně rychlejší, nicméně chybí mu například integrace s Picasou. Pokud ale tuto službu (dnes již de facto Google+) nepoužíváte, patrně vám tento fakt nebude vadit.

Jednodušší je také skrývání složek, které Galerie sama o sobě neumí, což je nutné pracně obcházet vytvářením souborů .nomedia ve složkách, které nechcete zobrazovat. Může se to zdát jako maličkost, ale pokud máte například v paměti telefonu desítky hudebních alb s náhledy obalů, patrně je nebudete potřebovat vidět v Galerii.

Podívejte se na oficiální video, prezentující schopnosti a možnosti aplikace Scalado Album.

Klady:

 • Zobrazování fotografie v nejvyšším možném rozlišení.
 • Rychlejší procházení a zobrazování než nativní Galerie.
 • Jednoduché ovládání.
 • Jednoduché uživatelské rozhraní.

Zápory:

 • Nemožnost řadit soubory podle jiného kritéria než data.
 • Chybí souborové operace.
 • Chybí editační funkce (k dispozici je pouze ořez a otočení).

Scalado Album
Scalado Inc.
Verze1.1.5 (19. 6. 2012)
Velikost3,7 MB
2.3.3+


24,99 Kč

 

Komentáře

Fish

Fish

9.7.2012 7:46

Od začátku používám Quick pic a spokojenost … rychlost a jednoduchost v jednom

Marek

Marek

9.7.2012 8:33

Galerii jsem nahradil aplikací “JustPictures!” která umí navíc integraci s Picasou…

Marsec

Marsec

9.7.2012 9:31

Používám scalado asi půl roku a je fakt super rychlý! Má sice pár nedostatků, jak pise autor článku, ale jinak paráda. Zkusil jsem i quick pic, ale scalado je dle mého názoru lepší. Quick pic má sice více rozšíření, ale ja používám galerii hlavně na prohlizeni fotek ;-) a tady dominuje rychlost a plynulost a v tom nemá scalado konkurenci :-) a samozrejme program je placeny a stále se vyvíjí a zlepšuje, takže není co dodat.

Tommy

Tommy

9.7.2012 10:01

Používám Quick Pic a nemůžu si stěžovat. Scalado jsem zkoušel, ale nevyhovovalo mi tak jako Quick Pic.

mq

mq

9.7.2012 10:51

Na QuickPic mne zlobí, že od jisté verze vymysleli “genialitu” v označování formou podbarvení okraje snímku. Bohužel výsledek je, že není pořádně vidět co je označeno a co ne – fajfka přímo v náhledu obrázku byla mnohem lépe viditelná.

renoar

renoar

9.7.2012 11:06

Galerie v JB již nemá chybu a s touto galerií jsem měl jeden zásadní problém. Pokud je fotka v menším rozlišení, nezobrazí se přes celý displej.Mám totiž v mobilu historii fotek, ale jen v 800×600.
Jinak se super rychlá a přehledná.

Aleq

Aleq

9.7.2012 11:13

Pred pul rokem jsem Scalado zkousel. Rozhodne nesouhlasim, ze by to bylo rychlejsi nez vestavena galerie z ICS – na tu v mych ocich zatim nic nema. Zmenilo se neco?

(Porovnavam plynulost prechodu na dalsi fotku a rychlost (neviditelnost) dokresleni kvalitnejsi varianty/doostreni fotky po jejim zobrazeni. Cim vetsi fotka, tim markantnejsi.)

Mira

Mira

9.7.2012 15:46

Jedine Quick pic.

majja01

majja01

9.7.2012 17:06

Quick Pic je nejlepšííííííííííí.

marcoama

marcoama

9.7.2012 20:23

Take pouzivam casteji QuickPic, ale bohuzel neumi synchro s Picasa :-/
Tak pouzivam PicassaToll s kterym vsak nejsem spokojen. Znate nejaky prohlizec dobry jako QuickPic, ale synchronizovatelny zaroven s Picasa?

Jiří

Jiří

9.7.2012 20:26

Quick Pic – není co řešit.

Bobo

Bobo

9.7.2012 20:34

Tedy slovo “videy” je opravdu odporné, nicméně pohledal jsem a zjistil, že je to opravdu možné takto psát (ale jde i “videi”, což je fakt hezčí ;) ). :D

Ale napsat 2x (a jednou z toho dokonce v nadpisu) QuicPic místo QuickPic, to už špatně opravdu je. ;)

Dan

Dan

10.7.2012 14:16

Přidávám se k názoru, že je to nejlepší prohlížeč fotek. Velmi velmi plynulý a rychlý.

Petr

Petr

10.7.2012 19:03

super náhrada za galerii, která mi u custom rom padá

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

23.7.2012 10:24

To: Bobo
Dobrý den,

samotnému se mi ten tvar nelíbí, ale podle http://www.pravidla.cz/hledej.php?qr=video je tvar “videy” jediný možný. Tvar “videi” asi správně nebude.

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

23.7.2012 10:25

To: Bobo
Za upozornění na chybu v QuicPic děkuji :) To jsem nějak zmotal.
Opravil jsem.

matesfm

matesfm

18.8.2014 16:11

už není na google play

RSS (komentáře k článku)