TOPlist

Samsungu hrozí pokuta, jeho telefony prý nejsou vodotěsné, jak slibuje

Samsung pokuta - klamavá reklama

Jihokorejský gigant je obviněn z klamavé reklamy, kterou prezentuje vodotěsnost svých telefonů Samsung Galaxy. V reklamních spotech vykresluje téměř nemožné utopení v jakýchkoliv podmínkách, ať už se jedná o koupání v bazénu nebo v moři. Ale podle australských úřadů nejsou telefony Samsung Galaxy 100% vodotěsné, což je prohřešek, který se rozhodly přezkoumat. Proti výrobci jde i zrušení záruky na zařízení poškozené vodou.

Samsungu hrozí za klamavou reklamu obrovská pokuta

Australská komise pro hospodářskou soutěž a ochranu spotřebitelů si myslí, že to Samsung ve svých reklamách dost přehání. Jak jsou telefony vodotěsné ukazuje jako příliš velkou senzaci. Vzhledem ke stížnostem spotřebitelů se proto rozhodl smartphony Samsung Galaxy přezkoumat a zanalyzovat více než 300 reklam, v nichž certifikaci IP68 vyzdvihuje.

Samsung slibuje IP68, ale odporuje si

Ta přesně určuje, že je mobilní telefon schopný nepřetržitého potopení za podmínek, které určí výrobce. V tomto případě Samsung udává max. do 1 metru na dobu 30 minut (což ale odpovídá IP67). Samsung potom dodává, že telefon není vhodné používat v bazénu ani v moři. Z vlastní zkušenosti vím, že ani tahle certifikace není zárukou ochrany proti vodě. Někdy stačí mnohem méně než potopení, stačí i lehký déšť a je po telefonu.

Pokud shledají australské úřady Samsung vinným, hrozí mu pokuta až 10 milionů australských dolarů za každou z reklam, tj. asi 158 milionů Kč. A to za každou reklamu použitou k propagaci od 01. září 2018. Pokud by to Samsung „schytal naplno“, můžou po něm chtít australské úřady téměř 47,5 miliardy Kč! Jihokorejský gigant podle zjištění odolnost proti vodě dostatečně netestoval a ani nepochopil, jakým způsobem voda jejich zařízení ovlivňuje.

Samsung klamavou reklamu nepřipouští a bude bojovat

Mluvčí Samsungu už vyjádřil postoj společnosti a za reklamou si stojí. Jako klamavou ji neshledali a bude-li to nutné, půjdou do soudní pře. Je sice nepravděpodobné, že by pokuta pro Samsung byla od australské komise tak závratná, natož za každou reklamu, ale trestu zřejmě úplně neujde. Podle úřadů jsou ohroženy tyto telefony:

  • Galaxy S10e, S10, S10 Plus
  • S9, S9 Plus
  • S8, S8 Plus
  • S7, S7 Edge
  • Note 9, Note 8, Note 7
  • A8, A7, A5

Samsung Galaxy S9 Waterproof Test

Samsung Galaxy S9 Waterproof Test

Opravdu jsou mobily Samsung Galaxy vodotěsné?

Řada uživatelů se toho nebojí a s telefonem se koupou či potápí, a bez problémů točí videa a pořizuje fotky. Na druhé straně jsou pak uživatelé, kteří namočili mobilní telefon (v bezvadném stavu) kvůli jedné fotce, a ono do něj zateklo. Dříve sice Samsung poskytovatel na takové případy záruku, později to ale rozmyslel. Takže pokud telefon utopíte, jednoduše máte smůlu. Osobně bych ani vodotěsný telefon nikdy nenamočil, prostě tomu nevěřím.

Byla by pokuta pro Samsung oprávněná?

Zdroj: androidauthority

Lukáš Altman
O Autorovi - Lukáš Altman

Ahoj. Baví mě technologie a aplikace, které usnadňují každodenní život. Ve své tvorbě rád používám konstruktivní kritiku, fandím značkám jako Huawei, Honor nebo Xiaomi. více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (9)