TOPlist

Má smysl chránit displej Samsung Galaxy S24? Podělíme se o naše zkušenosti

Rozbitý displej
  • Současné displeje nabízejí dobrou ochranu proti škrábancům a rozbití
  • Většina lidí přesto používá další ochranu
  • Na výběr je fólie a sklo, každé řešení má své nevýhody

Když dojde na debatu ohledně ochrany displeje, rozdělí se většinou diskutující na tři skupiny, kdy jedna tvrdí, že nejlepší je sklo, druhá bojuje za fólii a třetí prohlašuje, že si nebude ničím kazit zážitek ze skvělého displeje. Letošní vlajka Samsungu – S24 Ultra, se chlubí zcela novým sklem Corning Gorilla Armor, které chrání displej, zatímco S24 a S24+ jsou chráněny jak na straně displeje, tak na zádech, sklem Corning Gorilla Victus 2.

Jaké možnosti ochrany displeje máme?

Sklo

Letos snad poprvé je k dispozici ochranné sklo certifikované přímo Samsungem, a to Panzer Glass. Je možné si jej nechat na vaši S24 nebo S24 Ultra zdarma nasadit ve značkových prodejnách (aby nedošlo k mýlce, zdarma je nasazení, sklo si zaplatit musíte).

Výhody

  • velmi dobrá ochrana
  • hladký povrch, příjemný na dotek i při práci s S Penem
  • na rovných displejích bez problémů drží

Nevýhody:

  • cena, je asi 2x dražší než antireflexní fólie (stojí stejně, ale fólie jsou v balení dvě), případně podobná cena jako hydrogenní fólie
  • ve srovnání s novou fólií pro S24 horší redukce odlesků
  • čtečka otisků prstů může mít problémy

K poslednímu bodu v seznamu nevýhod: sám jsem měl s čtečkou velké problémy a sklo jsem reklamoval. Mezitím jsem nasadil fólii a už u ní zůstanu, protože vyšší tření mně nevadí a geniální antireflex mně za to stojí.

Panzerglass

Panzer Glass demonstroval odolnost svého ochranného skla. Jak vidíte, sklo přežilo bez úhony jak tvrdé nárazy a také pokus o vryp zcela novým zalamovacím nožem.

Panzerglass demo

Panzerglass demo

Pozor ale, ani toto sklo, navzdory odvážné propagaci, není nerozbitné! Takto dopadlo hned druhý den po aplikaci u jednoho mého kamaráda. Dlužno ovšem přiznat, že telefon vyvázl bez úhony, svou práci tedy odvedlo.

rozbite skloAni Panzerglass není úplně nerozbitný

Fólie

K dispozici jsou v zásadě dvě, originál Samsung a Invisible Shield.

Tu první si můžete koupit a aplikovat sami, v balení dostanete dva kusy fólie a pomůcky pro snadnou aplikaci. Stačí najít bezprašné prostředí, nebýt nešikovní a nejpozději na pátý pokus máte fólii skvěle nasazenou.

Invisible Shield vám vyřežou na plotru na prodejně a aplikují na displej. Výhodou této fólie je, že je do poměrně velké míry samoopravná, nevýhodou pak že prst po ní neklouže tak jako po skle a je poměrně dost vidět. Zato ale nabízí významně vyšší ochranu při nárazu než tvrdá fólie. Cenově je srovnatelná se sklem.

Výhody

  • nižší cena (neplatí úplně pro Invisible Shield)
  • skvěle redukuje odlesky
  • bezproblémový provoz čtečky otisků prstů

Nevýhody

  • snadno se poškrábe (ve srovnání se sklem)
  • menší ochrana při pádu
  • prst ani S Pen po ní neklouže tak hladce jako na skle

Srovnání odlesků Panzer Glass a antireflexní fólie. Panzer Glass je vlevo:

Fólie, Panzer Glass, holý displej. Na druhém snímku Panzer Glass, fólie, holý displej. Zaměnil jsem umístění mobilů, abych vyloučil vliv pozice na snímku na odlesky, ale Panzer Glass ve srovnání s fólií nebo holým displeje prostě významně ztrácí. Naopak fólie se ve srovnání s holým displejem drží výborně, zážitek z používání je z pohledu odrazů prakticky stejný. Rozdíl je v klouzavosti, kde je práce na holém displeji příjemnější.

Antireflexní fólie se prodává po dvou kusech za cca 900 Kč, když ale pohledáte, najdete ji i za cca poloviční cenu.

Ještě poznámka: pokud vás napadlo, že si koupíte fólii na S24 Ultra a nasadíte ji na S22 Ultra nebo S23 Ultra, nedělejte to. Nová fólie je tvrdší a nedrží na zahnutých okrajích. Naopak fólie z S23 Ultra na S24 Ultra použít jde, sám jsem několik dní, než přišla ta správná fólie, měl na S24 Ultra nasazenou fólii z S22 Ultra, která mně doma zbyla, ale její odrazivost byla opravdu neúnosná. Jak jednou vyzkoušíte antireflexní displej nebo fólii S24, nechcete prostě nic jiného.

Žádná ochrana

Pokud vám telefon nepadá, nenosíte ho v kapse, ve které se občas ocitnou klíče nebo prsten s diamantem a pracujete nejlépe v kanceláři, můžete se zkusit vydat cestou displeje bez ochrany.

Odměnou vám bude nekompromisní zážitek – do prvního mikroškrábance, který prostě musí přijít. I když jsou telefony řady S24 vybavena skvělým displejem se zatím nelepší ochranou proti rozbití i škrábancům, běžný prach obsahuje běžně velice tvrdé částice a nějaký ten škrábaneček se objeví. Pravdou je, že na fólii jich mám mnohem víc a normálně s nimi funguju. Rozdíl je jen v tom pocitu, že fólii můžu kdykoliv snadno vyměnit, displej ne. A nejspíš vám to po roce srazí výkupní cenu, ovšem rozdíl bude podobný, jako cena skla nebo fólie.

Snížit riziko velkého výdaje za nový displej můžete pořízením pojištění telefonu. Samsung nabízí svoje Care+ a podle dostupných zkušeností funguje toto pojištění dobře. Samozřejmě se nevyhnete jednomu výdaji navíc za pojištění a při uplatnění pojistné události platíte spoluúčast, ale vyjde to levněji než kdybyste museli platit nový displej. Pamatujte na to, že pojištění kryje jen opravdu rozbité displeje, na pouhý škrábanec, který neomezuje funkčnost, se pojištění nevztahuje.

Chráníte nějak displej nebo jedete naostro?

Libor Foltýnek
O Autorovi - Libor Foltýnek

Libor Foltýnek je redaktor s rozsáhlými zkušenostmi v oblasti technologií, cestování a fotografie. Jeho práce je charakterizována důkladným výzkumem, poutavým vyprávěním a praktickými radami, které… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (10)