TOPlist

Telefon Samsung Galaxy Note 4 – na vrcholu potravního řetězce (recenze)

top

Do redakce nám dorazilo to nejlepší, co společnost Samsung na trhu mobilních telefonů nabízí. A také nejdražší. Jak obstál Samsung Galaxy Note 4 v našem detailním testu?

Obsah recenze

 

Obsah balení

Mobilní telefon Samsung Galaxy Note 4 je obrovský, to samé se ale nedá říci o krabičce, ve které nám dorazil. Uvnitř jsme kromě telefonu nalezli ještě USB kabel, nabíječku, sluchátka, náhradní hroty do S-Penu, kleštičky na vyndání hrotu a několik papírových materiálů. Při dané ceně telefonu bychom si dokázali představit, že balení nabídne i některé nadstandardní položky – hadřík, pouzdro, OTG kablík atp. Bohužel máme smůlu.

Krabička, ve které Samsung Galaxy Note 4 dorazil Krabička, ve které Samsung Galaxy Note 4 dorazil

Nalezli jsme vše podstatné, ale zároveň žádný bonus Nalezli jsme vše podstatné, ale zároveň žádný bonus

Vzhled a dílenské zpracování

Na první pohled se od předchozího modelu příliš nezměnilo. Přední stranu vyplňuje 5,7palcový displej, který je po stranách lemován průměrně širokými rámečky. Samsung svůj telefon tradičně vybavil velkým hardwarovým tlačítkem uprostřed a dvěma senzorovými po stranách. Nad displejem nalezneme kromě loga Samsung ještě objektiv přední kamerky, reproduktor, notifikační LED diodu a senzory.

Design se na první pohled od předchozího modelu příliš nezměnil Design se na první pohled od předchozího modelu příliš nezměnil

Notifikační LED, reproduktor, senzory a objektiv přední kamerky Notifikační LED, reproduktor, senzory a objektiv přední kamerky

Tradiční velké hardwarové tlačítko a dvě senzorová po stranách Tradiční velké hardwarové tlačítko a dvě senzorová po stranách

Ani záda telefonu se nijak výrazně neliší. Plastový odnímatelný kryt má představovat imitaci kůže, což se podle nás zase tolik nepovedlo, ale rozhodně se jedná o příjemný materiál na dotek, který navíc vypadá o mnoho lépe než jiné zpracování plastů v rukách Samsungu. Pod objektivem zadního fotoaparátu přibyl nový senzor pro měření srdečního rytmu, který model Galaxy Note 3 neměl. Malá zdířka pro reproduktor sídlí v levém spodním rohu. Po sundání krytu na nás vykoukne vyměnitelná baterie spolu se sloty pro MicroSIM a paměťovou kartu MicroSD.

Zadní kryt sice na dotek kůži moc nepřipomíná, ale nevypadá vůbec špatně Zadní kryt sice na dotek kůži moc nepřipomíná, ale nevypadá vůbec špatně

Objektiv zadního fotoaparátu, LED přisvětlovací dioda a senzory Objektiv zadního fotoaparátu, LED přisvětlovací dioda a senzory

Samsung Galaxy Note 4 - karta SIM

Nejvíce změn se odehrálo po obvodu – Samsung konečně vybavil řadu Note kovovými prvky. Kovový rámeček, který obepíná celý telefon, vypadá velmi dobře a konečně dodává novému Notu 4 luxusnější nádech. Levá strana nabídne tlačítka pro ovládání hlasitosti, pravá pak tlačítko napájení, které je v optimální výšce pro ovládání palcem. Na špici telefonu sídlí konektor pro sluchátka a infračervený port, ve spodní části pak Micro USB konektor a S-Pen.

Samsung Galaxy Note 4 - jack, infraport

Samsung Galaxy Note 4 - pravá strana telefonu

Drobné, ale důležité změny

Ačkoliv si na první pohled může neznalý uživatel modely Samsung Galaxy Note 4 a Galaxy Note 3 splést, některé změny jsou důležité. V našich očích je to zejména kovový rámeček po stranách, který telefonu sluší, a konečně nám Note od Samsungu nepřipadá jako laciná atrapa. Zpracování konstrukce je výborné, zadní plast s imitací kůže musí posoudit každý sám. Nám se tedy příliš jako kůže nezdá, na druhou stranu vypadá o poznání lépe než jiné laciné plasty, kterými Samsung povětšinou nešetří. Některé servery trápila mezera mezi displejem a rámečkem, do které se dá zastrčit i papír. U našeho kousku se dal papír zasunout do mezery nad displejem, ale po několika dnech testování se v tomto prostoru žádné nečistoty neobjevily.

Ovládací tlačítka jsou ve správné výšce a jejich ovládání nám nečinilo žádné problémy. Telefon se v rukou drží velmi dobře a neklouže. Váha 176 gramů je stále v normách, jelikož se jedná o telefon s 5,7″ displejem a kovovým rámečkem. Uživatelé velmi ocení možnost výměny baterie či rozšíření paměti o Micro SD kartu. Design je čistě subjektivní záležitostí, ale my v redakci se nemůžeme ubránit dojmu, že Samsung by přeci jen po pár letech mohl vymyslet něco nového. Rozhodně by to telefonům této značky neuškodilo.

Konstrukce

http://youtu.be/S9_vII9QXgE

Fotogalerie

 

Hardware a displej

Specifikace

Testovaný přístroj se chce pyšnit štítkem nejvýkonnější telefon na světě, čemuž odpovídá skvělá hardwarová výbava ve všech ohledech. Telefon Samsung Galaxy Note 4 je poháněn čtyřjádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon 805 s frekvencí 2,7 GHz, který doplňuje 3GB RAM paměť a výkonný grafický akcelerátor Adreno 420. Testovaný model nabídne 32GB vnitřní paměť (přibližně 25 GB přístupnost uživateli), kterou lze navíc rozšířit o paměťovou kartu Micro SD. Kapacita baterie činí 3220 mAh, což není na první pohled vůbec mnoho.

Samsung Galaxy Note 4 - vytížení paměti

S konektivitou je na tom Samsung Galaxy Note 4 výtečně – kromě standardních technologií Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac a Bluetooth 4.1 nabídne také podporu LTE sítí, NFC, infraport či třeba šikovné USB OTG. Zkrátka vše, co by mohl běžný uživatel potřebovat.

Velmi dobře je na tom také fotoaparát, který nabídne 16MPx snímač s podporou HDR fotografií i videí, nahrávání 4K videa  či optickou stabilizaci. Nechybí samozřejmě ani přisvětlovací LED dioda.

Samsung Galaxy Note 4 – specifikace

   • displej: 5,7″, Super AMOLED, QuadHD rozlišení (2560 x 1440 pixelů), jemnost cca 515 PPI
   • procesor: Qualcomm Snapdragon 805, 4x 2,7 GHz
   • GPU: Adreno 420
   • paměť: 3 GB RAM, 32GB vnitřní úložiště (+MicroSD)
   • fotoaparát: 16MPx zadní, HDR, 4K video, optická stabilizace, 3,7MPx přední
   • baterie: 3220 mAh
   • konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1, infraport, NFC, USB OTG, LTE Cat6,  ANT+
   • OS: Android 4.4.4 (nadstavba TouchWiz)
   • rozměry: 153,5 x 78,6 x 8,5 mm
   • hmotnost: 176 gramů

[aps_product_sz image=“https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png“ title=“Katalog Android zařízení“ subtitle=“Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…“ desc=“Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.“ button=“Zobrazit katalog“]

Displej

Obrovský 5,7″ displej s technologií Super AMOLED ocení většina běžných uživatelů díky velmi živým a saturovaným barvám, nemalá část trhu jej ovšem odsuzuje. Nám se displej od Samsungu líbí, neboť nabízí velmi dobré podání barev, pozorovací úhly i výbornou čitelnost na slunci. Displej je díky  QuadHD rozlišení (2560 x 1440 pixelů) extrémně jemný, ale jsme přesvědčeni, že standardní Full HD rozlišení by telefonu také stačilo a navíc by se ušetřily některé nároky na hardware a snížila se spotřeba celého telefonu.

Displej se povedl - nabídne skvělé barvy, výborné podání černé, jemnost i čitelnost na slunci Displej se povedl – nabídne skvělé barvy, výborné podání černé, jemnost i čitelnost na slunci

Citlivost displeje a přesnost je na velmi dobré úrovni, bez chyb fungovalo také automatické řízení jasu.

Zvukový výstup a reproduktor

Hudba ve sluchátkách zní velmi dobře, což značí kvalitní zvukový výstup, který běžnému uživateli bude plně vyhovovat. Špatná nejsou ani dodávaná sluchátka, i když se nám zdála „přebasovaná“. Reproduktor hraje velmi hlasitě, což se hodí. Kvalitou na tom sice není špatně, ale na konkurenci již ztrácí. HTC One M8 či Xperia Z3 zkrátka hrají o poznání lépe.

Test výkonu (benchmarky)

Telefon Samsung Galaxy Note 4 jsme podrobili několika nástrojům pro měření výkonu. V AnTuTu i v Quadrantu se usadil bezpečně na prvním místě a je vidět, že se testovaný model řadí mezi nejvýkonnější telefony na světě.

AnTuTu ukazuje, že Samsung Galaxy Note 4 patří mezi nejvýkonnější telefony na světě AnTuTu ukazuje, že Samsung Galaxy Note 4 patří mezi nejvýkonnější telefony na světě

Samsung Galaxy Note 4 - test výkonu, Quadrant

Herní výkon

Snapdragon 805 spolu s grafickým akcelerátorem Adreno 420 dokážou vyvinout velkou porci výkonu i v praxi a se všemi herními tituly (Modern Combat 4, Real Racing 3, N.O.V.A. 3, Need for Speed: Most Wanted) si Samsung Galaxy Note 4 poradil znamenitě. Tento telefon se her opravdu nebojí. Neměli jsme problém ani s přehříváním.

Samsung Galaxy Note 4 si poradil se všemi herními tituly znamenitě Samsung Galaxy Note 4 si poradil se všemi herními tituly znamenitě

Samsung Galaxy Note 4 - N.O.V.A. 3

Konektivita

Wi-Fi a Bluetooth

S bezdrátovými standardy jsme neměli žádný problém. Připojení Wi-Fi pracovalo na všech sítích spolehlivě a nezklamal nás ani příjem signálu. Stejně na tom byl „modrý zub“, který jsme otestovali při posílání souborů do jiného zařízení, párování s chytrými náramky a hodinkami. Vše se obešlo bez potíží.

Datové sítě

Samsung Galaxy Note 4 se kromě již standardních 3G sítí pochlubí také podporou LTE, které jsme otestovali s operátorem Vodafone (pokud se to tedy LTE dá nazvat). Rychlost připojení byla výborná, spojení bylo stabilní a telefon rychle reagoval i na přechody z 4G do 3G či dokonce 2G sítí.

Samsung Galaxy Note 4 - test LTE připojení

USB OTG

Pokus o připojení USB Flash disku skrze USB OTG kabel dopadl úspěšně. Samsung nám tedy potvrdil, že model Samsung Galaxy Note 4 touto funkcí skutečně oplývá. A k čemu je USB OTG dobré? Díky této funkci lze k telefonu pomocí speciálního kablíku připojit například disk, myš, klávesnici a další zařízení.

Infraport

Funkci infraportu jsme vyzkoušeli v předinstalované aplikaci Smart Remote, která kromě jiného umožňuje ovládat domácí přístroje. Samsung Galaxy Note 4 se proměnil v dálkový ovladač a testovanou televizi LG ovládl dokonale. Databáze dalších přístrojů je rozsáhlá.

Samsung Galaxy Note 4 - infraport, aplikace (2)

Připojení k počítači

Po připojení k počítači s Windows se Samsung Galaxy Note 4 automaticky nahlásí jako MTP zařízení a se spojením či přenosem souborů jsme neměli žádný problém.

GPS

Jelikož Samsung vsadil na čip od Qualcommu, problémy s GPS jsme nečekali a nemýlili jsme se. Fix polohy je při běžném používání s využíváním A-GPS otázkou několika sekund a spojení je stabilní. Při zkoušce autonavigace nevykazoval telefon žádné potíže. Spolehlivý je také kompas, takže může telefon Samsung Galaxy Note 4 posloužit i jako pomůcka při Geocachingu (i když zkušený „kačer“ má GPS lepší).

Samsung Galaxy Note 4 - satelity GPS

Baterie a výdrž

Kapacita baterie 3220 mAh nás hned z kraje trochu strašila, neboť takovou kapacitou se dnes chlubí i telefony s menším displejem. Kombinace 5,7″ displeje s QHD rozlišením a velmi výkonného čipu Snapdragon 805 naznačovala,  že Samsung Galaxy Note 4 nebude žádný rekordman. To se nakonec vyplnilo, i když to nebylo zdaleka tak špatné, jak jsme si mysleli. Testovaný telefon totiž vydržel naše intenzivní využívání (stále aktivní datové přenosy, časté surfování na internetu, spoustu e-mailů, zpráv, poslech hudby a pár hovorů…) celý den a ještě zbývalo okolo 30 % baterie. Běžný uživatel by měl přibližně 1,5 dne s telefonem vydržet. To je na TOP model rozhodně dobrý výsledek, i když na letošní Xperie Z3 to nemá. Výdrž tedy nebudeme chválit, ale rozhodně by nám ani neměl telefon „umřít“ v půlce dne.

Samsung Galaxy Note 4 - test výdrže (1)

Poměrně dobrých výsledků jsme dosáhli i v sérii několika „umělých“ testů výdrže. Na Xperie Z3 to ovšem stále nemá. Pochválit musíme velmi rychlé nabíjení, které trvá méně než hodin a půl.

Samsung Galaxy Note 4 - test výdrže

 

Uživatelské prostředí

Android 4.4.4 okořeněn TouchWizem

Samsung patří mezi výrobce, kteří jsou přesvědčeni, že uživatelé více než rychlý a jednoduchý čistý Android ocení spíše nadstavbu, která obsahuje spoustu nadstandardních funkcí a také barevnější prostředí. Přesně tak by se totiž dala charakterizovat nadstavba TouchWiz, která se už léta objevuje v těchto přístrojích. Samsung Galaxy Note 4 samozřejmě není výjimkou.

Změněno bylo takřka vše – zamykací obrazovka, prostředí domácí obrazovky a menu, menu fotoaparátu, notifikační lišta atp. Nemůžeme za uživatele rozhodnout, zda je lepší přístroj s TouchWizem či bez, ale jedná se o tak razantní změnu systému, že má většinou tato nadstavba dva typy uživatelů – ti, kteří ji milují, a ti, kteří by Samsung za TouchWiz nechali zkrachovat. Názor necháme na vás.

Samsung Galaxy Note 4 - systém Android 4.4.4 (2)

Rychlost a stabilita

Prostředí systému Android 4.4.4 je obecně velmi rychlé, za což může především výkonný procesor Qualcomm Snapdragon 805 s frekvencí 2,7 GHz. Telefon hbitě reaguje na vaše povely a prvotní dojem je dobrý. Musíme ovšem poznamenat, že do rychlosti řady Nexus, telefonů Xiaomi či nových Xperií Z3 stále něco chybí. Mnohokrát se stane, že zmačknete tlačítko domů a telefon klidně i vteřinu čeká, než se opravdu vrátí na domácí obrazovku. Podobně jsou na tom některé systémové aplikace, kde si počkáte i více sekund. Se stabilitou jsme naopak problémy vůbec neměli – žádná aplikace nám nespadla.

http://youtu.be/Lhnz3sDwza4

Kontakty, telefonování a klávesnice

T9 vytáčení sice v telefonu funguje, s diakritikou má ovšem problémy. Například kontakt se jménem „Bětka“ se nám vyhledat nepodařilo, ě zkrátka telefon vyhledat neumí. Zklamání. Kontakty jsou naproti tomu povedené – líbila se nám například funkce vytáčení či psaní SMS tahem prstu do stran na daném kontaktu. S přenosem hovoru jsme neměli naprosto žádné problémy.

Samsung Galaxy Note 4 - T9 dialer

Předinstalovaná klávesnice je poměrně povedená a oceňujeme zejména čísla nad klávesnicí. Nechybí ani možnost psaní tahem či přístup k hlasovému ovládání.

Samsung Galaxy Note 4 - klávesnice

Práce s více okny

Držením tlačítka zpět vyjede z pravé části obrazovky lišta, na které jsou zobrazeny podporované aplikace pro spuštění ve více oknech. Pouhým přetažením zástupce lze zobrazit dvě aplikace pod sebou. Velikost jednotlivých oken lze navíc dodatečně měnit. Poměrně zajímavou možností je zobrazení aplikací v plovoucím okně. Ve standardním nastavení tak učiníte tahem prstu z rohu směrem po úhlopříčce. Toto gesto se nám však velmi často podařilo aktivovat omylem při stahování lišty a rychle jsme jej v nastavení deaktivovali.

Samsung Galaxy Note 4 - více oken (1)

Odemykání otiskem prstu

Samsung Galaxy Note 4 disponuje čtečkou otisků prstů v domácím tlačítku, čehož se dá skvěle využití například při odemykání telefonu. Lze touto cestou také zabezpečit přístup k zaheslovaným stránkám (nemusíte již vyplňovat vaše údaje znovu) či účtu Samsung.

Registrace prstu je rychlá a snadná – stačí 10x po sobě přejet prstem po tlačítku, aby se otisk dokonale uložil do telefonu. Používání při odemykání fungovalo poměrně dobře a po chvilce zvyku se nám to již povedlo téměř vždy na první pokus. Stačí ovšem nepatrně vlhký prst a senzor je, jak se tak říká, „namydlený“.

Samsung Galaxy Note 4 - odemykání prstem

S-Health

Aplikace S-Health, jak už název napovídá, slouží k sledování a zlepšování našeho zdraví. Díky této aplikaci můžeme detailněji monitorovat náš pohyb, spánek či tělesné funkce. Nejvíce nás zajímal krokoměr, který neustále zaznamenává kroky při nošení telefonu, a odhad srdečního rytmu a okysličení krve pomocí senzorů. Krokoměr fungoval na první pohled dobře, ale na konci dne vždy ukazoval přibližně o 1000 kroků méně než „lepší“ krokoměry, které jsme měli přímo na ruce. To může být dáno i tím, že tyto krokoměry přidávají kroky i při nechtěných pohybech ruky, což telefon neudělá. Přesto jsou hodnoty v Galaxy Note 4 spíše orientační. V případě, že se více než hodinu nehýbete, vás telefon vybídne k pohybu.

Samsung Galaxy Note 4 - aplikace S-Health (2)

Měřič tepu už tak dobrý zdaleka nebyl. Jeho použití je spíše za trest – běžný uživatel, který podle návodu přiloží prst, je asi tak 10x po sobě napomenut, že drží prst na senzoru špatně. Kvůli tomu je měření tepu velmi nepřesné, neboť už při pátém neúspěšném pokusu jste jako uživatel tak „vytočený“, že se původní hodnota tepu stejně o poznání zvýšila. Až se vám to na podesáté podaří, dostanete většinou úplně jinou hodnotu, než by vás zajímala. Stejné je to i s měřením kyslíku v krvi. Takto vypadaly naše pocity při prvním zkoušení těchto funkcí. Později jsme se naučili ten správný trik, jak prst přiložit, a počet pokusů se zmenšil. Přesto k pohodlnému používání chybí hodně daleko a  hodnoty, které dostanete, jsou stále jen orientační.

Samsung Galaxy Note 4 - aplikace S-Health (4)

Zajímavý je i měřič UV – stačí telefon otočit směrem ke slunci.

Samsung Galaxy Note 4 - aplikace S-Health (7)

Prostředí systému Android 4.4.4

Dotykové pero S-Pen

Přesný stylus S-Pen bývá velmi často důvodem, proč se uživatelé rozhodnou právě pro telefony řady Samsung Galaxy Note. Ať máte Samsung v lásce, či nikoliv, je třeba si přiznat, že v tomto ohledu zkrátka nemá jihokorejský výrobce konkurenci. Dodávaný stylus je velmi přesný, reaguje již přibližně centimetr nad displejem a Samsung jej podpoří i velmi šikovnými funkcemi přímo v systému. Samotný S-Pen je umístěn v těle přístroje a již od minulé generace není nutné dbát na orientaci při zasouvání. Jde to velmi snadno a lehce.

Stylus lze do telefonu zasunout velmi snadno Stylus lze do telefonu zasunout velmi snadno

Stylus je velmi přesný a detekuje dokonce sílu, kterou na displej tlačíte. Lze tak v kreslení tvořit snadno silnější a širší čáry. Na povely stylusu je skvěle připraven také systém – díky výborné funkci Air View lze zobrazit další možnosti pouhým přejetím stylusu nad určitou položku. Této funkce lze velmi dobře využívat například v S Plánovači či prohlížeči. Při surfování poslouží S-Pen například k velmi snadnému výběru textu (pomocí tlačítka na straně) či scrollování stránky.

Samsung Galaxy Note 4 - Air View (1)

Ihned po vysunutí S-Penu z těla se zobrazí akční nabídka, která vám umožní rychlý přístup k psaní poznámek, vytvoření screenu či další tvorbě poznámek. S-Pen ocení také malíři a obecně všichni, kdo si rádi čmárají kdekoliv a kdykoliv. Připravena je aplikace S-Pen.

Samsung Galaxy Note 4 - S-Pen (2)

http://youtu.be/Br8s1HyC2I0

Fotoaparát a natáčení videa

Společnost Samsung se může pochlubit velmi dobrými fotoaparáty ve svých mobilních telefonech. Nejedná se pouze o použitý hardware, ale také o postprocessing, díky kterému jsou výsledné fotografie (alespoň pro oko běžného uživatele) líbivé a kvalitní. Ne jinak je tomu v případě telefonu Samsung Galaxy Note 4, který je vybaven 16MPx zadním fotoaparátem. Ten si poradí kromě jiného také s HDR fotografiemi či videi, nahráváním 4K videa a další spoustou efektů. Fotografie vypadají na poměry mobilních telefonů opravdu dobře, podobně jsou na tom také videa. Je ovšem pravda, že jsme možná čekali něco více. Fotografie a videa v originálním rozlišení naleznete zde.

Aplikace

Samsung Galaxy Note 4 - aplikace fotoaparátu (2)

Samsung Galaxy Note 4 - aplikace fotoaparátu (3)

Fotografie

Videa

http://youtu.be/nzF8ojNB6_M

http://youtu.be/GoFvW1L5bvc

http://youtu.be/KU3X0-hjHNA

Kdy, kde a za kolik?

Cena představuje nejvíce diskutovanou vlastnost testovaného přístroje. Oficiální startovní částka činí 21 490 Kč, což je opravdu hodně. Telefon dnes ale seženete v českých obchodech i za méně než 20 tisíc. Je to hodně, nebo málo?

Resumé

Jak to celé dopadlo? Samsung Galaxy Note 4 v sobě ukrývá nejlepší hardware, jaký současný mobilní trh nabízí. Přestože se několik negativ našlo, přístroj jsme především chválili. Má to ovšem jeden háček – cenu.

Samsung Galaxy Note 4 přichází s extrémním výkonem díky procesoru Qualcomm Snapdragon 805 a 3GB RAM paměti. Výkon podpoří rovněž skvělá hardwarová výbava, ve které naleznete takřka vše, co může uživatel požadovat – NFC, LTE, infraport, Micro SD kartu, vyměnitelnou baterii či bonus v podobě snímače otisků prstu či senzorů na měření tepu, okysličení krve a UV záření ze slunce. To vše podpoří výborný fotoaparát, který se nebojí ani 4K videí, či citlivá GPS. Celý telefon dostává díky kovovému rámečku luxusní nádech a Samsung můžeme tedy konečně pochválit i za kvalitu zpracování a konstrukci.

Samotnou kapitolu tvoří stylus S-Pen, který je tak trochu jediný svého druhu a představuje velmi významný argument, proč některý z telefonů řady Samsung Galaxy Note pořídit. Stylus je velmi přesný a díky propracovaným funkcím od Samsungu se jeho používání stalo příjemné a užitečné. Se stylusem S-Pen se zefektivní vaše práce s celým telefon, moc se nám líbila funkce Air View a využití pera v prohlížeči.

A negativa? Rozhodně cena, která se vystoupala nad 20 tisíc, a Samsung Galaxy Note 4 představuje tedy jeden z nejdražších telefonů na trhu. A to je trochu příliš. Tradičně nás trochu trápila nadstavba TouchWiz, která sice nabízí spoustu užitečných funkcí, systém je ovšem o poznání pomalejší než konkurence. Trochu se také bojíme, jak rychle bude telefon reagovat po několika měsících používání. Senzory na zadní straně jsou na první pohled velmi užitečné a „cool“. Bohužel jejich použití chce cvik a zpočátku vás spíše budou trápit. Jejich údaje jsou navíc spíše orientační a nejspíše to nebude úplně důvod, kvůli kterému si novinku od Samsungu pořídit. Výdrž je víceméně průměrná a s telefonem jsme při našem, celkem intenzivním, využívání vydrželi den a kousek. To není na TOP telefon vůbec špatná hodnota, ale jde to i lépe (viz Sony Xperia Z3). Někomu by také mohla chybět voděodolnost, kterou některá konkurence nabízí (třeba Sony).

Výsledný verdikt? Samsung Galaxy Note 4 je skvělý telefon, který víceméně sráží pouze cena. Je otázkou, zda dát za chytrý telefon, který toho výrazně více než konkurence neumí, přes dvacet tisíc. Jeden důvod máme – stylus S-Pen. Pokud patříte mezi uživatele, kteří tento doplněk ocení nebo potřebují, pak poslouží Samsung Galaxy Note 4 skvěle. V opačném případě nevidíme pádný důvod, proč za Samsung Galaxy Note 4 tolik připlácet. Uživatele telefonu Samsung Galaxy Note 3 navíc můžeme uklidnit – žádný výrazný posun se nekoná, a tak není důvod váš model měnit.

Klady

+ Skvělý výkon díky Snapdragonu 805 a 3GB RAM paměti
+ Kvalitní Super AMOLED displej s QuadHD rozlišením
+ Výborný fotoaparát
+ Kvalitní zpracování a konstrukce
+ Skvělá hardwarová výbava (NFC, LTE, infraport, USB OTG, senzory srdečního tepu, okysličení a UV, Micro SD, vyměnitelná baterie a další)
+ Stylus S-Pen
+ Android 4.4.4 se spoustou užitečných funkcí
+ Snímač otisků prstů
+ Citlivá GPS
+ Hlasitý reproduktor
+ Rychlé nabíjení

Zápory

– Vysoká cena
– Systém by si zasloužil lepší optimalizaci
– Diakritika v T9 Dialeru nefunguje na 100 %
– Senzory na zadní straně není snadné použít (často se měření nepodaří)

Za zapůjčení děkujeme společnosti Samsung.

Chcete vidět Samsung Galaxy Note 4 osobně? Neváhejte a registrujte se na Android RoadShow 2014!

Uvidíme se už 15. 11. v Praze!

registraceHome

A na závěr nezapomeňte podpořit svůj telefon v anketě AndroidRoku 2014!
hlasovat tlacitko

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (54)