TOPlist

Recenze Samsung Galaxy A53: Další jistota ve střední třídě?

Samsung Galaxy A53 5G recenze

Když máte na pořízení nového mobilního telefonu natolik omezený rozpočet, že si nemůžete dovolit vlajkový model, a současně chcete ve své kapse nosit něco ověřeného, po čem byste sáhli? Spousta lidí by se shodla na odpovědi „nějaký rozumný Samsung z řady Galaxy A“. Že se korejské firmě skutečně povedlo touto sérií perfektně včlenit do střední třídy, to již dokázaly některé tyto modely v tabulkách prodejnost z minulých let. Slávu „padesátkové“ číselné řady nyní zkouší šířit telefon Galaxy A53 5G. Daří se mu to a je tolik touženou jistotou?

Recenze Samsung Galaxy A53 5G

Obsah balení

Samsung Galaxy A53 5G dostanete po zakoupení v asi tři centimetry vysoké krabičce, která vám svou velikostí okamžitě prozradí, že nemáte počítat s přítomností nabíjecího adaptéru. Obsahem je totiž pouze mobil, kolíček na vysouvání šuplíku pro karty, několik obligátních papírových brožur a USB-C / USB-C kabel.

Pokud byste náhodou měli pocit, že se takto šetří (oficiálně příroda) právě u sérií střední třídy, tak vězte, že úplně stejně je na tom i vlajková řada S. V otázce (ne)přítomnosti slotu na microSD kartu dokonce ještě hůře. Jak moc velká je chybějící nabíječka nepříjemnost, to záleží na jiných vašich adaptérech a také pochopení pro záslužné, ale nepříliš populární environmentální kroky.

Líbivý design

Ačkoli jsem už pár let fanouškem spíše zahnutých displejů, které jsou usazené v pevném hliníkovém rámečku a podložené odolnými tvrzenými zády, úplně opačně provedené zpracování Galaxy A53 mě nijak neurazilo. Částečně za to může opravdu příjemný silnější rámeček, který například oproti tomu u Galaxy S21 Ultra o poznání méně klouže, a také zadní panel s fotoaparáty. Stejně jako u modelu A52 vystupuje ze zad jako přes položené plátno a přijde mi, že zde ještě více přiznává své záhyby. Vypadá to hezky a hlavně se nemá kde usazovat prach.

Záda jsou příjemně pevná a nemají pod sebou žádnou nežádoucí „bublinu“, což se někdy stává i u mnohem dražších mobilů. Provádění gest přes rovné okraje, čehož se u plochých obrazovek vždy bojím, je zde naprosto pohodové a plynulé. Zmíním zde i rychlost čtečky na otisky prstů, která pod displejem reaguje velmi svižně.  Jako u Galaxy S21 Ultra to úplně není, ale rozdíl je skutečně minimální.

Základní parametry

  • rozměry 159,6 x 74,8 x 8,1 mm a hmotnost 189 g
  • Android 12 / One UI 4.1
  • dualSIM, případně nanoSIM + microSD
  • 6,5″ Super AMOLED 120Hz displej (Gorilla Glass 5, 405 PPI)
  • čipset Exynos 1280
  • fotoaparáty
    • 64Mpx hlavní (f/1.8, 26mm, 1/1.7X“, 0.8µm, PDAF, OIS)
    • 12Mpx ultraširoký (f/2.2, 123˚, 1.12µm)
    • 5Mpx hloubkový (f/2.4)
    • 5Mpx makro (f/2.4)
    • 32Mpx přední (f/2.2, 26mm, 1/2.8″, 0.8µm)
  • 5 000mAh baterie s podporou 25W nabíjení (adaptér není v balení)
  • stereo reproduktory, IP67, Bluetooth 5.1
  • varianty 6/128 a 8/256 GB

Samsung Galaxy A53 5G recenze čtečka

Systém One UI jako největší jistota

Pokud byla řeč o tom, že lidé rádi nakupují elektroniku, u které mají například jistotu známého prostředí či ovládání, tak to zde nadále perfektně platí. Již dobře známý systém (nadstavbu) One UI se Samsungu daří i ve střední třídě nejen udržovat, ale také vybavovat zajímavými novinkami, které nejprve přišly s vlajkovými modely.

I v Galaxy A53 je tedy v nejnovějším One UI 4.1 k nalezení například RAM Plus nebo mazání objektů z fotografií v aplikaci Galerie. Po softwarové stránce tedy není mobilu příliš co vytknout a systém po stránce designu, funkcí a stability zůstává jistotou, kvůli které je vyhledáván. Jakmile se ale majitel mobilu či zájemce o něj začne pídit po vyšším výkonu, není to už taková pohádka.

Nižší výkon škodí i foťákům

Než se dostanu k nepříjemným problémům, zmíním ještě povedený 120Hz displej, který už je (v různým obměnách) v galaxii Samsung mobilů jakýmsi etalonem kvality a je na něj velký spoleh. Díky schopnostem korejské firmy v této oblasti jí není cizí ani využití kvalitních panelů ve střední třídě, což je také jedno z velkých lákadel. Plynulost toho, co se na obrazovce odehrává, ovšem neleží pouze na bedrech zobrazovacího panelu.

Na rozdíl od modelů Galaxy A52 či Galaxy A52s nemá nové Galaxy A53 čipset od amerického Qualcomu (750G, resp. 778G), ale „domácí“ Exynos 1280, což se ukazuje jako významný ústupek. I pouhé srovnání průměrných výsledků z benchmarků ukazuje, že mobil tak tak drží krok s loňským předchůdcem a letošnímu mezistupni v podobě Galaxy A52s není konkurencí skoro vůbec.

Projevuje se to nejen v číslech, ale také při reálném používání. Mobil se bohužel v některých situacích znatelně zahřívá (nikoli nebezpečně, ale příjemné to není) a nedostatkem výkonu trpí i jinak oprávněná chlouba Samsung telefonů – fotografování.

Jak můžete vidět v galeriích, snímky umí telefon pořídit opravdu hezké, nicméně potřebuje na ně klid. Reakce mobilu po stisknutí spouště se určitě nedají označit za bleskové a při rychlém opakovaném snímání se to dost zhoršuje, takže jsem kolikrát nestihl mít pohyblivou věc ani ve výsledném záběru. Před pár dny do telefonu dorazila aktualizace, ale zatím nemám pocit, že by v tomto ohledu něco extra přebrousila.

Specifikace fotoaparátů jsou jinak na poměry této střední třídy více než ucházející. Oproti některé konkurenci má mobil sice „jen“ 64Mpx hlavní snímač, nicméně ten je vybavený optickou stabilizací, čímž se zase jiné telefony mnohdy chlubit nemohou. Ultraširoký 12Mpx objektiv se 123° záběrem je chloubou Samsungu už dlouhou dobu. Foto aplikace nabízí maximálně desetinásobný zoom, ale na nic většího není potřeba si tady hrát. Určitě potěší i schopnosti makro objektivu.

Velmi příjemná výdrž

Přesně na opačném konci škály spokojenosti se nachází výdrž. Zatímco procesor je prvek, který staví Galaxy A53 citelně pod úroveň Galaxy A52s, velikost baterie se stará o přesný opak. Díky 5 000mAh kapacitě je na tom aktuální novinka o 500 mAh lépe a na výdrži je to skutečně znát.

Po testování několika vlajkových telefonů, které jsou postaveny spíš pro jízdu brzda-plyn (vysoký výkon a menší kapacita baterie kompenzovaná velmi rychlým nabíjením), bylo příjemnou změnou používání mobilu, který vyžadoval nabíjení odhadem jen jednou za dva dny. A to i přesto, že se v něm nachází zmíněný Exynos čipset, který by měl být dle tradičních prognóz méně úsporný, a displej nemá schopnost adaptivního kmitočtu.

Samsung Galaxy A53 5G recenze baterie nabíjení výdrž

Cena a dostupnost

Telefon Samsung Galaxy A53 5G seženete v ČR běžně v mnohých online i kamenných obchodech s elektronikou a prodává jej také oficiální tuzemský e-shop výrobce. Varianta se 128GB úložištěm vyjde na 11 490 Kč, mobil s dvojnásobnou kapacitou pak stojí 12 999 Kč. K dispozici jsou barvy černá, modrá, bílá a broskvová.

K objednávce kterékoli z těchto variant aktuálně Samsung přibaluje sluchátka Galaxy Buds Live a v ceně je také dvouměsíční bezplatné YouTube Premium a 100GB úložiště na OneDrive zdarma na půl roku.

Závěrečné hodnocení

Jestliže patříte mezi zájemce o Samsung telefon s ověřeným systémem One UI, měli byste vedle sebe při obrazném porovnání parametrů postavit o něco delší výdrž a plynulejší chod při náročnějších úkonech. To jsou totiž dva nejzásadnější (a vlastně téměř jediné) rozdíly mezi modely Galaxy A53 5G a Galaxy A52s 5G, které můžete v ČR aktuálně koupit za totožnou cenu. Pokud vás ale věrnost značce úplně nelimituje, asi byste si v této cenové kategorii lépe vybrali například u OnePlus, Honoru nebo třeba Xiaomi.

Klady

+ výdrž
+ design

+ prostředí One UI
+ špičkový displej
+ slot na microSD

Zápory

– slabší procesor
– bez adaptéru

Hodnocení redakce: 90 / 100 %

Váháte nad Galaxy A53? S čím jej porovnáváte?

Za zapůjčení telefonu děkujeme české pobočce Samsungu.

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)