realme GT Master Edition recenze: výborný telefon za zajímavou cenu. Má nějaké chyby?

realme gt master edition

Nebudeme si nic nalhávat, společnost realme nám v tom dělá trochu binec. V březnu letošního roku nám totiž představila opravdu zajímavý realme GT, jehož recenzi si u nás na webu můžete přečíst, aby o pár měsíců později představila dva další – realme GT Master Edition a realme GT Master Explorer Edition. Ano, víme. Vyznat se ve všech modelech není jednoduché. Rozdíly mezi jednotlivými modely je ale zbytečné řešit, jelikož u nás se verze Explorer neprodává. To však neznamená, že by si realme GT Master Edition nezasloužilo pozornost. Jedná se totiž o poměrně zajímavý, ačkoliv ne bezchybný telefon.

Obsah recenze realme GT Master

Obsah balení realme GT Master

realme už několikrát ukázalo, že by mohlo některé ostatní výrobce učit, jak má vypadat příslušenství dodané s telefonem. Pevná papírová krabička budí už na první pohled dojem, že jste si koupili dražší telefon. Po otevření v podstatě okamžitě spatříte telefon, ovšem tím zdaleka nekončíme. Samozřejmostí je USB-A/USB-C nabíjecí kabel a SuperDart adaptér, díky kterému můžete telefon nabíjet maximální možnou rychlostí. Třešničkou na dortu je pak silikonové pouzdro, které má poměrně hladký povrch a telefon díky tomu velmi dobře padne do ruky. Zde tedy není co vytknout.

  • telefon realme GT Master Edition
  • SuperDart 65W adaptér
  • USB-A/USB-C nabíjecí kabel
  • silikonové pouzdro

Vzhled a kvalita zpracování

Na našich fotografiích můžete vidět bílou barevnou variantu, ovšem na výběr máte také z šedé, jejíž design navrhoval v Asii známý průmyslový návrhář Naoto Fukusawa. Ta se nám osobně zamlouvá o něco více, jelikož jsou její záda tvořena z veganské kůže, díky čemuž je telefon hned zajímavější. Na tento materiál jsme si u realme GT zvykli a tak bychom se nebáli sáhnout po této variantě znovu. Bílá je více konzervativní a její záda jsou tvořena z polykarbonátu. Kromě toho zde naleznete modul, ve kterém se nachází tři fotoaparáty a stříbrný nápis realme. Na spodní straně nalezneme kromě audio jacku také jeden hlasitý reproduktor, stereo efekt vám u realme GT Master Edition tedy bude chybět. Dokonce bychom to označili jako jednu z hlavních nevýhod telefonu. Dle našeho názoru tu prostě druhý reproduktor měl být.

Že se šetřilo? Tak měl být telefon o pár stovek dražší. K čemu pak ten výkon a skvělý displej, když si při hraní či přehrávání videí ten jediný reproduktor s nejvyšší pravděpodobností překryjete rukou? Tohle rozhodně do vyšší střední třídy nepatří. Stejně tak může někoho zklamat absence jakékoliv IP certifikace. Jinak je ale zpracování na poměrně vysoké úrovni, ačkoliv třeba u OnePlus Nord 2 5G je o něco lepší. Právě srovnání s tímto modelem se telefon nevyhne ani v dalších částech naší recenze. Jde totiž o telefon z podobné cenové kategorie, který používáme jako náš denní telefon asi dva měsíce.

Displej realme GT Master

Displej je jedním z hlavních lákadel telefonu realme GT Master Edition. Jedná se o 6,43″ Super AMOLED panel s rozlišením 2400 x 1080 (Full HD+) a obnovovací frekvencí 120 Hz. V nastavení si můžete vybrat, zda chcete režim obnovovací frekvence nechat na automaticky, 60 Hz nebo 120 Hz. V podstatě jsme mu za dobu testování neměli absolutně co vytknout. Samplovací frekvence má pak špičkovou hodnotu 360 Hz, takže asi chápete že odezva na dotyk je fantastická. Opravdu, v této cenové kategorii marně naleznete tak skvělý displej. Díky němu vám bude připadat že se vše na telefonu děje okamžitě, čemuž přispívá i rychlý čipset nebo poměrně dobře odladěný systém. O tom ale až později.

  • 6,43″ Super AMOLED displej
  • 2400 x 1080 pixelů
  • 120Hz obnovovací frekvence
  • 360Hz samplovací frekvence

Hardware a výkon

Pod kapotou realme GT Master Edition tiká čipset Qualcomm Snapdragon 778G v kombinaci s 6/8 GB RAM a 128/256GB úložištěm. Opět si dovolíme srovnání s OnePlus Nord 2 5G, ve kterém se nachází čipset MediaTek Dimensity 1200, který je sice o něco výkonnější (dle AnTuTu asi o 25 %), ovšem Snapdragon tradičně vede na poli energetické efektivity. V benchmarku Geekbench si na jedno jádro vysloužil skóre 778 bodů, v multijádrovém testu pak 2912 bodů. To jsou stále velice dobré hodnoty.

Takový Exynos 990 tikající v Galaxy Note20 Ultra by boj se Snapdragonem 778G prohrál. Asi tedy není potřeba nějakým zdlouhavým způsobem zmiňovat, že telefon jede jako po másle, poradí si s několika otevřenými aplikacemi najednou a pokud si na rádi zahrajete, do problémů jej nedostane ani třeba Genshin Impact nebo Black Desert: Mobile.

Systém

Ten kdo měl jeden z prvních realme telefonů nám dá jistě za pravdu, že realme UI nebylo to pravé ořechové. Systém byl sice poměrně čistý, což nám vyhovuje ale časté pády aplikací, trhané animace nebo náhodný restart telefonu zážitek dost kazil. Na tom firma s druhou generací své nadstavby zapracovala a musíme se přiznat, že uživatelské nadstavby telefonů realme a OnePlus se nám (až na Pixely) líbí nejvíce ze všech Android telefonů.

Jde ale také částečně o subjektivní záležitost a pokud přecházíte třeba ze Samsungu či Xiaomi, nemusí vám tento styl sedět. Systém je plynulý (obzvlášť v kombinaci se 120Hz displejem) a nabízí několik možností přizpůsobení od tvaru ikon přes systémové barvy až po několik parádních tapet.

Výdrž baterie

realme GT Master Edition disponuje baterií o kapacitě 4 300 mAh a podporuje 65W nabíjení, díky kterému dobijete telefon z 0 na 100 % za skvělých 31 minut. Bohužel se musíte rozloučit s bezdrátovým nabíjením. Ačkoliv to nemusí být ze specifikací patrné, výdrž baterie je nadprůměrná. V porovnání s OnePlus Nord 2 5G je o něco lepší. Proč? Zřejmě díky úspornějšímu čipsetu a skvělému odladění. Zde realme odvedlo skvělou práci a pokud máte obnovovací frekvenci a jas v režimu automatický a telefon používáte standardně (rozumějte brouzdání internetem, používání sociálních sítí, pár hovorů a občasné focení), vydrží vám telefon bez sebemenších problémů celý den a ten další jej budete muset dobít někdy odpoledne.

Rychlé nabíjení je velice návykové a když zjistíte, že můžete dobít přes 50 % kapacity za 15 minut, začnete toho v praxi využívat. Když máte za hodinu odcházet z bytu, obvykle dáte telefon na nabíječku a až následně se začnete sprchovat, oblékat a uděláte další nezbytné činnosti. S realme GT Master Edition to ale můžete v klidu udělat naopak, protože víte že když do odchodu zbývá 20 minut, s přehledem si telefon dostatečně nabijete.

Fotoaparáty

na zadní straně realme GT Master Edition se v modulu nachází tři fotoaparáty. Ten hlavní disponuje rozlišením 64 MPx a světelností f/1,8 a fotí poměrně dobře. Potěší vás rychlé a přesné automatické ostření, barevný rozsah či velké množství detailů a až překvapivě dobré HDR, což nemusí být u realme telefonů standard. Některé snímky jsou sice přeostřené, ale nejde o nic hrozného. Noční režim je pak spíše průměrný. Dále stojí za zmínku 8MPx ultraširoký snímač se světelností f/2,2.

Ten je také spíše průměrný, ačkoliv oceňujeme, že co se barevného nastavení týče koresponduje s hlavním fotoaparátem. O zbytečném 2MPx makro senzoru se asi nemusíme bavit. Lepších výsledků totiž dosáhnete za pomocí hlavního snímače. Video lze pak nahrávat maximálně ve 4K a 30 FPS a pokud telefon umístíte na stativ či gimbal, je výstup poměrně slušný. Za běžných podmínek je však kvůli absenci optické stabilizace poměrně roztřesené.

Cena a dostupnost

Za základní variantu realme GT Master Edition (6/128 GB) zaplatíme 8 999 Kč, za vyšší verzi s 8 GB RAM a 256GB pamětí pak 10 490 Kč. K dispozici je ve třech barevných variantách – námi testované Luna White, Cosmos Black a Voyager Grey, která je pokryta veganskou kůží.

Resumé

Tak jsme na konci. Telefon realme GT Master Edition je v mnoha ohledech velice zajímavým kouskem. Nabízí totiž perfektní a rychlý displej, solidní poměr cena/výkon, dostačující fotoaparáty, nadprůměrnou výdrž baterie a v neposlední řadě také velice rychlé nabíjení. Celkový dojem je tedy spíše pozitivní, ačkoliv nedostatky jako absence stereo reproduktorů, bezdrátového nabíjení nebo IP certifikace vám mohou (ale nemusí) pít krev. Jde zkrátka o vaše preference. Jestliže jste na jeden reproduktor zvyklí, telefon vám nepadá do záchodu a bezdrátovou nabíječku nemáte, budou vám tyto nedostatky ukradené. V případě, že ale přecházíte z telefonu který alespoň jednu z těchto funkcí má a víte, že by vám u realme chyběla, kupte si raději třeba námi několikrát zmiňovaný OnePlus Nord 2 5G. Ten má sice pouze 90Hz displej, ovšem stále je velice svižný, má vyšší papírový výkon, lepší fotoaparáty, přepínač zvukových profilů a lepší haptickou odezvu.

Klady

+ zajímavý poměr cena/výkon
+ skvělý AMOLED displej se 120Hz frekvencí
+ nadprůměrná výdrž baterie s 65W rychlým nabíjením
+ rychlá čtečka otisků v displeji

+ solidní hlavní fotoaparát
+ bohatý obsah balení
+ dobře odladěný systém

Zápory

– nemá IP certifikaci proti vodě a prachu
– pouze jeden reproduktor
– absence bezdrátového nabíjení

Hodnocení redakce: 80 / 100 %

Jaký máte názor na realme GT Master?

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)