Project Treble se dostává na Xiaomi Redmi Note 4, další zařízení již brzy

project treble podpora xiaomi redmi note 4

Největší kritika Androidu je většinou na pomalé aktualizace, kdy například nyní má poslední verzi Android 8 Oreo něco málo přes jedno procento zařízení. A to přitom tento poslední systém vyšel oficiálně již v srpnu 2017. V tomto směru tak Google představil Project Treble, což je plán modularizace operačního systému, jehož výsledkem mají být rychlejší aktualizace. Ten se nyní neoficiální cestou objevil na Redmi Note 4.

Project Treble by mohl změnit i instalaci ROM

Project Treble musí povinně podporovat všechny telefony, které přichází z krabice s Androidem 8 Oreo. Pokud telefon obdrží aktualizaci na Oreo, tak to neznamená, že bude podporovat i Treble. Někteří výrobci se rozhodli Treble uvolnit i na starší telefony, většina však ne. Tu naštěstí nastupuje komunita XDA. Jeden z uživatelů nyní dokázal dostat Treble na oblíbený telefon Xiaomi Redmi Note 4.

Podpora Treble však není pouze o rychlejších aktualizacích, je užitečná i pro vývojáře ROM. Přímo na XDA tento krok označují za významný mezník. Prozatím je Treble dostupný na LineageOS, brzy bychom měli vidět i jiné ROM a hlavně i podporu pro jiné telefony. Pracuje se například na podpoře pro OnePlus 5/5T.

Pokud jde o Xiaomi Redmi Note 4, tak majitelé se můžou těšit, že vývoj ROM půjde mnohem rychleji, a to i v nadcházejícím Androidu P. Informace o vývoji Projectu Treble můžete sledovat na fóru xda-developers.

Xiaomi Redmi Note 4

Xiaomi Redmi Note 4

6.2
  • Displej 5.5", 1080 x 1920 pixelů, IPS LCD, 401 ppi
  • Procesor Mediatek MT6797 Helio X20
  • RAM 2/3 GB
  • Fotoaparát 13 MP
  • Baterie 4100 mAh
  • Cena od 4 234 Kč

Budete se při koupi nového telefonu zaměřovat na to, jestli má Project Treble?

Zdroj: xda-developers.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)