Boj o prohlížeče. Mozilla obviňuje Google, Apple i Microsoft

Mozilla prohlížeče kritika report

Situace na poli webových prohlížečů je již několik let v podstatě neměnná. V případě desktopů na špici zatím neotřesitelně ční Google Chrome, druhé místo patří Safari od firmy Apple a top trojici uzavírá Edge od společnosti Microsoft. Čtvrtý je pak prohlížeč Firefox, jehož mateřská firma Mozilla se aktuálně pustila do otevřené kritiky svých zmíněných konkurentů. V reportu vysvětluje a vyčísluje, jak prý Google, Apple i Microsoft zneužívají své operační systémy k udržení pozice vlastních prohlížečů.

Mezi praktiky, které jsou dlouhodobě kritizovány z více stran, patří zejména předinstalace prohlížeče v souvisejících zařízeních. Například u Windows PC je to Microsoft Edge, v produktech Apple zase Safari. Google svůj Chrome zase prokazatelně zvýhodňuje na mobilních přístrojích díky systému Android, což nedávno společně s vyměřením velké pokuty potvrdil soud a napadá i český Seznam.

Report zmiňuje, že na Androidu obecně má Google Chrome podíl 74 % a v případě iPadů a iPhonů má dokonce Safari 90 %. V reportu jsou z tohoto pohledu kritizovány rovněž firmy Samsung či Huawei, které do svých mobilů a tabletů vlastní prohlížeče také rovnou dávají. Ten od Samsungu je u mobilních zařízení na druhém místě za Google Chrome. Mozilla se ve výčtu vymezila i proti společnostem Amazon a Meta.

Jaký kde používáte prohlížeč?

Zdroj: aheadlines

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)